Vile i opruge

Luka2000

New member
Ak sam promašio podforum premjestite.

Kada sam skidao prednji kotač s motora primjetio sam da jedan amortizer ne pruža nikakav otpor pri sabijanju, jednon rukom sam ga mogao provozati unutra van. Prije nekoliko dana sam skinuo vile s rame, rastavio oba amortizera, iste komponente u jednom i u drugom, samo mi u jednom nedostaje opruga i stand pipe.

Kontaktirao sam predhodnog vlasnika, objasnio mu problem, na što je on samo rekao da nikada nije rastavljao ništa na motoru.

Ostaviti ću dolje nekoliko slika da vidite o ćemu se radi, zanima me jel moguće da je tako tvornički dolazio samo sa jednom oprugom, premda mi je to odmah van svake pameti.

Samo još da napomenem da se na vrhu tog amortizera koji ima oprugu, kod vijka za zatezanje na vrhu nalazio mali vijak kojeg na drugom amortizeru nema.
 

Attachments

  • 20230101_144935.jpg
    20230101_144935.jpg
    2.3 MB · Views: 0
  • 20230101_144508.jpg
    20230101_144508.jpg
    2.7 MB · Views: 0
  • 20221230_150305.jpg
    20221230_150305.jpg
    1.4 MB · Views: 0
Koji motocikl.
Mali vijci služe za ispuštanje zraka iz vilice i za zadržavanje određenog tlaka, tako da moraju biti uvijeni.
Ovo ostalo ovisi o tipi motocikla, mada te vilice izgledaju kao da bi trebale imati opruge u oba štapa.
 
Generic Trigger SM50
Našao sam na ebay za naručiti oba amortizera cca 65 eura s dostavom, ali sam želio provjeriti da ne bacim novac u vjetar. I ovako je on već dosta tvrd da kažem ali smislim da nije sigurno nikako biti na jednoj oprugi
 
Imaš puno motocikla sa oprugom u jedom štapu, recimo ktm 1190 adv.
Vilica je fiksirana u mostovima i dolje osovinom i oba štapa djeluju kao jedan.
 
Onda ću sastaviti tako kad kupim nove semeringe, kapljalo mi je ulje iz oba štapa, moram još to riješiti.