Višak ulja u motoru.

Igor 23

New member
Prilikom servisa u Honda routingu su mi nalili ulja preko max u oknu i tek kada nagnem motor malo u kontra stranu spusti se nivo ulja. Trebam li ispustiti visak ili ce motor mozda sam izbaciti ako je puno vise od dozvoljenog?
 
Kad sam prvi put radio servis doma ulio sam previše ulja, nisam računao da se staloži to sve više kad se zagrije pa razina bude veća.. uglavnom kad sam se vratio sa prve vožnje nakon tog prozirna cjevčica koja je na dnu airboxa (strana od filtera prema motoru, gdje je spojeno crijevo od radilice) je bila pol puna uljem (to je vrlo mala cjevčica i količina) a prije je bilo možda kap dvije. Uzeo sam špricu i pvc cjevčicu koja se da na špricu nabit, i izvukao koliko je trebalo kroz otvor za ulijevanje ulja.

Hoću reć, motor će vjerojatno izbacit višak, ali nije komplicirano ni da ti sam to naštelaš negdje na cca sredinu. A možda te ovo iskustvo nagovori da kao ja sam pokušaš zamjenu pa skužiš nakon prve već da nije to neka nauka, a reciklažna dvorišta primaju bez naknade staro ulje.
 
Višak ulja, veči tlak u mašini, nije baš dobro.🤔
Ja volin kontrolirat razinu nakon bar po ure nakon rada motora, meni je draže da se sve slije a ne da dio ostane po gornjim djelovima motora, ja nisan struka ali tako radin.
 
Neće mu ništa biti ako je malo poviše maksimuma.
Ulje gledaš kad je vruč motor. 2-3 minute nakon gašenja.
Ne ujutro kad je hladan i ulje se slije skroz.
Ma od kad to??? Ulje se provjerava kad se slije u karter inace pakaze manje pa mnogi doliju i onda kad se sve slije onda je preko max

Osim motora sa suhim karterom, onda se provjerava na radnoj temp i dok motor radi
 
  • Like
Reactions: smile 77
Uputa za provjeru razine ulja iz Strom manuala;

- upali i pusti da radi 3 minute
- ugasi i pusti da stoji tako 3 minute
- uspravi motor i provjeri razinu ulja u prozorčiću
- okreni se 3 puta oko svoje osi
- nacrtaj na podu pentagram...
 
Riješeno, odšarafio šaraf za ispustanje i polako ispustio dva deci i sada je na max. Upalio ga 5min i ostavio 3 min ugašenog i pokazuje max. Izgleda da je bilo 2 dcl više ulja. Toliko o našem ovlaštenom servisu
 
Po manualu za bmw motor se treba dobro ugrijat. Najbolje poslje voznje. Stavit na centralni,sacekat 15 minuta i onda mjerit.
 
Po manualu za bmw motor se treba dobro ugrijat. Najbolje poslje voznje. Stavit na centralni,sacekat 15 minuta i onda mjerit.
i za starog xl 600,koji ima suhi karter i sipku u vrhu rame.
bmw je bokser i dosta ulja ostaje u glavama,i nekazem da se mjeri nakon 3dana lezanja,ali di je problem ujutro kad prenoci a koristi se svaki dan.
ako ima viska previse ice mu u prilog mjerenje nakon 2,3 min.nije to pravi pokazatelj.
ako ga ima viska bit ce ga viska i nakon 5 i nakon 15min.
 
Last edited:
Ujutro kad se motor skroz ohladi razina ulja je par milimetara niža nego kad se mjeri po manualu.Što je dosta.
Nemaš šta razmišljat i filozofirat..Mjeriš kako piše