Vozacka i "mladi vozaci"

thule_5689

Well-known member
imam jedno pitanjce za ljude koji se kuže u to.. ovako, situacija je sljedeća, prije 3 godine (sa 14god) sam po starom zakonu položio tadašnju H kategoriju, onda sam ovog ljeta (sa 17god) položio A1 kategotiju i vozačka mi vrijedi dvije godine jer sam tzv. mladi vozač i moram polagat one neke ispite sigurnosti (koji ne postoje  :misli: ) bla bla, nije to sad bitno... nego, sljedeće godine mi automatski A1 prelazi u A i planiram položit i B kategoriju i dobit ću opet vozačku na dvije godine... pa me zanima:
1) da li mi onda i nakon devetnaeste (2 god od polaganja A1) biti i dalje "mladi vozač" za A1 kategoriju???
2) da li treba proći dvije godine i od (automatskog) dobivanja A kategorije da nebi bio "mladi vozač" za A kategoriju ili se gleda datum polaganja A1??
3) da li će me B kategorija ograničavat (od 18.- 20.god) u vožnji vozila A kategorije??


nadam se da ste shvatili bit problema....
 
thule_5689 said:
imam jedno pitanjce za ljude koji se kuže u to.. ovako, situacija je sljedeća, prije 3 godine (sa 14god) sam po starom zakonu položio tadašnju H kategoriju, onda sam ovog ljeta (sa 17god) položio A1 kategotiju i vozačka mi vrijedi dvije godine jer sam tzv. mladi vozač i moram polagat one neke ispite sigurnosti (koji ne postoje  :misli: ) bla bla, nije to sad bitno... nego, sljedeće godine mi automatski A1 prelazi u A i planiram položit i B kategoriju i dobit ću opet vozačku na dvije godine... pa me zanima:
1) da li mi onda i nakon devetnaeste (2 god od polaganja A1) biti i dalje "mladi vozač" za A1 kategoriju???
2) da li treba proći dvije godine i od (automatskog) dobivanja A kategorije da nebi bio "mladi vozač" za A kategoriju ili se gleda datum polaganja A1??
3) da li će me B kategorija ograničavat (od 18.- 20.god) u vožnji vozila A kategorije??


nadam se da ste shvatili bit problema....
svaka kategorija ide za sebe, mislim.
još malo pa više nisam mladi za B kat, a A kat me nitko nije zekio kad su vidjeli datum polaganja.
 
ja imam 23 god sa 18 sam polozio b kateg ,a proslu god A itd ,i dobio sam kaznu za upravljanje motocikla jaci od odredjene konjaze tj woltaze

bu ti HRVOJE odgovorio  :mrgreen:
 
šta se previše time zamaraš, ako imaš motor to ti je dovoljno. :D
 
Br@nc said:
ja imam 23 god sa 18 sam polozio b kateg ,a proslu god A itd ,i dobio sam kaznu za upravljanje motocikla jaci od odredjene konjaze tj woltaze

bu ti HRVOJE odgovorio  :mrgreen:

koja su uopće ograničenja u A kat?

Policajci javite se...
 
Br@nc said:
ja imam 23 god sa 18 sam polozio b kateg ,a proslu god A itd ,i dobio sam kaznu za upravljanje motocikla jaci od odredjene konjaze tj woltaze

bu ti HRVOJE odgovorio  :mrgreen:

wattaže

voltaze jedino ako je na struju  :jesus:
 
Br@nc said:
ja imam 23 god sa 18 sam polozio b kateg ,a proslu god A itd ,i dobio sam kaznu za upravljanje motocikla jaci od odredjene konjaze tj woltaze

bu ti HRVOJE odgovorio  :mrgreen:

koliku su ti kaznu skeljili ? :mrgreen:

koliko je motor imao kw?
 
ppinjuh said:
koja su uopće ograničenja u A kat?

Policajci javite se...

prve 2 godine do 25 kw i malo stroze ogranicenje sto se same brzine tice, kod prijestupa isto stroze kazne bla bla bla
 
Probaj u tražilici. Tema je već prožvakana ove godine.
 
Bandit said:
Probaj u tražilici. Tema je već prožvakana ove godine.

i to dobrano i fino pljunuta  :mrgreen:


daj mi samo reci koliko su te opalili po đepu, to me zanima  :mrgreen:
 
Bandit said:
Probaj u tražilici. Tema je već prožvakana ove godine.
Da stvarno.
Nije mi teško pomoći, ali stvarno mi se ne da po 128. put pisati iste članke zakona i objašnjavati ispočetka
probaj na http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,22286.msg442720.html#msg442720
 
Bandit said:
Probaj u tražilici. Tema je već prožvakana ove godine.
Hrvoje said:
Da stvarno.
Nije mi teško pomoći, ali stvarno mi se ne da po 128. put pisati iste članke zakona i objašnjavati ispočetka
probaj na http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,22286.msg442720.html#msg442720
cilj mog pitanja je bila moja "specifična" situacija, tj. da sa 19 će mi trajati "mladost" sa B, a sa A ne; jer sam imao doma zakon i koliko sam ga ja onako ofrlje pročitao nisam skužio.... i dobio sam odgovor:

Br@nc said:
ja imam 23 god sa 18 sam polozio b kateg ,a proslu god A itd ,i dobio sam kaznu za upravljanje motocikla jaci od odredjene konjaze tj woltaze

a, dobro, ionako mislim prije neke veće mašine, još godinu dana provest na Varaderu i nakon toga vjerovatno nešto od 250ccm... a možda i odmah nakon šta mi istekne 2 god zasjednem na moto guzzija od starog jer ima Brevu 750 koja nije prejaka za početak (55 KS)...
 
thule_5689 said:
1) da li mi onda i nakon devetnaeste (2 god od polaganja A1) biti i dalje "mladi vozač" za A1 kategoriju???
2) da li treba proći dvije godine i od (automatskog) dobivanja A kategorije da nebi bio "mladi vozač" za A kategoriju ili se gleda datum polaganja A1??
3) da li će me B kategorija ograničavat (od 18.- 20.god) u vožnji vozila A kategorije??


nadam se da ste shvatili bit problema....
1. Ne, biti ćeš mladi vozač u A kategoriji dok ne prođu 2 godine od dana izdavanja A1 kategorije. Znači od prvog dana navršene 18. godine možeš a1 promijeniti u a, ali će ti ograničenje kao mladom vozaču trajati do isteka roka od 2g od kada si prvi puta izvadio vozačku za 2 kotača, znači dobio a1 kat.
2. Gleda se datum polaganja a1, lijepo piše:
Članak 220.
(5) Osobe koje su stekle pravo na upravljanje vozilom A1 kategorije nakon što navrše 18 godina stječu pravo na upravljanje vozilom A kategorije bez polaganja vozačkog ispita.

Članak 221.
(1) Osoba koja je položila vozački ispit i dobila vozačku dozvolu za M, A1, A, B, ili C1 kategoriju vozila ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole upravljati vozilom na cesti brzinom većom od 80 km na sat, na cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila brzinom većom od 100 km na sat, odnosno 120 km na sat na autocesti, a mopedom 40 km na sat, niti tim vozilom smije vući priključno vozilo, a niti organizirano prevoziti djecu.

3. Neće, ali ćeš u b kategoriji biti mladi vozač bez obzira što to više nisi u a.

Jasnije?
 
Jedan detalj ne mogu pronaći...
A kategoriju sam položio odavno po starom zakonu, ali nakon što sam položio B dobio sam novu vozačku na 2 godine.
Za par dana te dvije godine istječu i trebam napraviti novu vozačku.
Treba li ponovo raditi lječnički pregled ?
(do sada sam čuo suprotne informacije, izgleda da ovisi o tumačenju pojedine PU)
 
Ibiza said:
Jedan detalj ne mogu pronaći...
A kategoriju sam položio odavno po starom zakonu, ali nakon što sam položio B dobio sam novu vozačku na 2 godine.
Za par dana te dvije godine istječu i trebam napraviti novu vozačku.
Treba li ponovo raditi lječnički pregled ?
(do sada sam čuo suprotne informacije, izgleda da ovisi o tumačenju pojedine PU)
NE! Ne trebaš. Ograničenje ti je važilo samo zbog "mladosti", a ne zbog zdravstvenih razloga.
Ista stvar je sa rokom od 10 godina na koji će ti sada izdati vozačku. Taj rok je uveden samo zato da bi ti promijenili fotografiju (kao i u pasošu i osobnoj) pa niti nećeš trebati na liječnički za 10 god.

I istina je da razne pu vode različitu politiku jer je zakon nejasan pa se moraju snalaziti kako znaju.
 
nebudi vam tesko  :)
koja kategoria treba za mopede do 50ccm ?

ovaj novi zakon ne kuzim ama bas nis
 
markookram said:
nebudi vam tesko  :)
koja kategoria treba za mopede do 50ccm ?

ovaj novi zakon ne kuzim ama bas nis
Članak 2.
(1) Pojedini izrazi u ovom Zakonu znače:
36) »moped« je motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam motora nije veći od 50 cm3 i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 50 km na sat,

Članak 220.
(4) Vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije A1, A, B, C1, C, D i H ima pravo upravljati i traktorom, mopedom, radnim strojem i motokultivatorom.

Znači sve od A1 pa nadalje.


E DA! TEŠKO MI JE. VEĆ SAM ŽEDAN!!!
 
Hrvoje said:
Članak 2.
(1) Pojedini izrazi u ovom Zakonu znače:
36) »moped« je motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam motora nije veći od 50 cm3 i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 50 km na sat,

Članak 220.
(4) Vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije A1, A, B, C1, C, D i H ima pravo upravljati i traktorom, mopedom, radnim strojem i motokultivatorom.

Znači sve od A1 pa nadalje.


E DA! TEŠKO MI JE. VEĆ SAM ŽEDAN!!!
hvala !
prebaci se u birtiju  :mrgreen:
 
dobro kolika je kazna za mlade vozace koji ne smiju vozit nista jace od 25 kw a recimo voze hm... 72 kw  :mrgreen: