Vstrom 650 K6 - ne pali

madass

Member
Kontakt, pumpa svoje odzuji i ... ništa. Klik, klik čuje se vjerojatno iz releja. Ne daje druge znakove života. Akumulator stavim na punjač, misleći da je on krivac, napuni se, ali i nakon toga ista stvar. Čak sam probao  spojiti i accu. od auta - ništa.  Rastavim šalter za paljenje, očistim kontakte, sastavim, ista stvar. Molim pomoć, ima li tko kakvu ideju? Relej? Bendix? Nešto treće?
 
Provjeri da li relej propusti struju (+) prema anlaseru (najvjerojatnije je on u pitanju). Da relej propusti struju, anlaser bi zavrtio (makar u prazno). Mozes to ispitati i na drugi nacin: odvijacem na releju prespoji dvije debele zice, tada bi anlaser trebao zavrtjeti (dvije tanje zice su za pobudu releja).
 
provjeri kontakt na kuplungu i na bocnoj nogari... ako se koji odstekao, nece paliti ... sretno
 
Kontakti na kuplungu i bočnoj nogari su OK, relej također propusti struju do anlasera, no on se ne zavrti, izgleda da su u pitanju četkice, rastaviti ću ga sutra da vidim u kakvom su stanju.
 
Da, definitivno četkice. Bakrena pletenica na četkici označenoj slovom "B" spojena je bočno na grafit a lim u kojem se nalazi ima utor po kojem klizi kako se četkice troše.
Sad je ta pletenica došla do kraja utora i ne da da četkica ide dalje pa sad gubi kontakt sa rotorom anlasera.
Naručene danas nove, rekli mi da stižu za 4-5 dana od zaprimljene uplate.
 

Attachments

  • četkice.jpg
    četkice.jpg
    492.2 KB · Views: 127
Šit, :misli:,  da sam barem malo pričekal možda bi i jeftinije prošel. Sad sam naručio kod Novema nove za nemalih 590kn. zato jer je bakrena pletenica četkice "A" punktirana na taj okrugli lim i prodaje se zajedno sa njim a taj đavo sam stoji 260kn.  :x
Znam da četkice ne bi trebale biti skuplje od par desetaka kuna.
 
Ja sam kod njih kupovao cetkice anlasera za rotaxove motore, kostale su cca 20 kn po komadu.