Yamaha Xmax 300 2021g. - čudan zvuk iz područja agregata

Dmart

New member
Pošrovanje,
Molim za pomoć, odnosno savjet za riješenje ako je netko već imao slično iskustvo na Xmax 300.
Motor u leru i dok je hladan radi normalno. Kad se zagrije na radnu temperaturu u vožnji - javljaju se čudni (iritirajući) zvukovi iz područja agregata (motora). Malo je teže za opisat ali liči na zveckanje, drndanje - kao da je neki metalni dio otpušten pa lupka - melje. U početku se tak zvuk javljao između 3000 i 5000 okretaja. U zadnje vrijeme se područje proširilo i sad je od 2500 do 6000 okretaja. Kad zaustavim skuter (ler - 1500 rpm) ponovo je normalno stanje. Iznad 6000 rpm isto je normalno. Iritirajući zvuk nema uvjek isti intezitet i ne ovisi o opterećenju (suvozač, uzbrdica, nizbrdica). Bio sam u ovlaštenom servisu i pokazao im snimku zvuka te mi je rečeno da nikad nisu imali takav slučaj te da će provjerit na redovnom servisu (koncem Kolovoza) a da do tada mogu normalno voziti skuter. Na youtube postoji snimka xmax koji je imao problem sa lupkanjem iz agregata a priča je završila sa totalnom havarijom glave motora nakon što su vlasnika serviseri uvjeravali da je sve u redu i da su sve pregledali zbog čudnog zvuka ali nisu našli ništa nenormalno. Za razliku od mog slučaja kod njega se lupkanje javljalo i kad je motor bio u leru (1500 rpm). Ne osjećam nikakav pad performansi mog skutera ali čudno mi je što se zvuk javlja tek kad motor dođe na radnu temperaturu. Da je neki periferni dio otpušten - zveckanje bi se javilo idmah po startu motora. Molim za savjet - što bi moglo biti uzrok iritirajućeg zvuka u mom slučaju?
Lijep pozdrav svima
 
vjerojatno ventil zvecka kad se ugrije..... hitno riješi...
može bit i do lošeg starog ulja.... onda više neko kuckanje a ne zveckanje....
 
Na mome (250) uvik nešto zvecka, lupka, šuška. Ventilić, ležaj getribe .... nađe se uvik nešto. Ali kontam, to je skuter, vozim i radim redovni servis pa kad rokne, popravit ću. Đamaha je to brale.
 
Pošrovanje,
Molim za pomoć, odnosno savjet za riješenje ako je netko već imao slično iskustvo na Xmax 300.
Motor u leru i dok je hladan radi normalno. Kad se zagrije na radnu temperaturu u vožnji - javljaju se čudni (iritirajući) zvukovi iz područja agregata (motora). Malo je teže za opisat ali liči na zveckanje, drndanje - kao da je neki metalni dio otpušten pa lupka - melje. U početku se tak zvuk javljao između 3000 i 5000 okretaja. U zadnje vrijeme se područje proširilo i sad je od 2500 do 6000 okretaja. Kad zaustavim skuter (ler - 1500 rpm) ponovo je normalno stanje. Iznad 6000 rpm isto je normalno. Iritirajući zvuk nema uvjek isti intezitet i ne ovisi o opterećenju (suvozač, uzbrdica, nizbrdica). Bio sam u ovlaštenom servisu i pokazao im snimku zvuka te mi je rečeno da nikad nisu imali takav slučaj te da će provjerit na redovnom servisu (koncem Kolovoza) a da do tada mogu normalno voziti skuter. Na youtube postoji snimka xmax koji je imao problem sa lupkanjem iz agregata a priča je završila sa totalnom havarijom glave motora nakon što su vlasnika serviseri uvjeravali da je sve u redu i da su sve pregledali zbog čudnog zvuka ali nisu našli ništa nenormalno. Za razliku od mog slučaja kod njega se lupkanje javljalo i kad je motor bio u leru (1500 rpm). Ne osjećam nikakav pad performansi mog skutera ali čudno mi je što se zvuk javlja tek kad motor dođe na radnu temperaturu. Da je neki periferni dio otpušten - zveckanje bi se javilo idmah po startu motora. Molim za savjet - što bi moglo biti uzrok iritirajućeg zvuka u mom slučaju?
Lijep pozdrav svima
Skuter je godnu dana star. Prešao 4000 km. Razrađen po uputama iz instrukcione knjige. Prvi servis napravljen na 1000 km. Sve kako treba. Zvuk se počeo javljat prije cca mjesec dana. Da su ventili raštelani - čuli bi se bar malo u leru. Malo sam razočaran Xmax-om jer nisam ovo očekivao. Prije sam vozio beverly 200 i 500 ali ovakvih iritirajućih zvukova nije bilo na njima.
 
Ja bi prvo pogledao ulje. Mislim, kad se zagrije klapa ........ bez obzira šta su na servisu kazali. To možeš uvik napravit.
Kakav je moj sve zna doć iz ovlaštenog servisa :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: Dmart
Te tristotke su poznate po potrošnji ulja.

Općenito je taj X-Max podbacio, od kočnica, ovjesa, kvalitete plastika pa do te potrošnje ulja.
 
Odvezi ga servis i neka rjese....meni je na maxu 250 drndalo na određenim okretajima i isto tako niko nista ne zna ...i onda skuzim da je klepetala zadnja unutarnja disk plocica. Malo napeo onaj limic sta je drzi i vozi miško 😀
Inace taj 250 je bio pun pogodak bar u mom slucaju
 
  • Like
Reactions: Dmart
Ja imam isti problem, meni se cuje između 4000/5000 sta mi smeta dosta jer to taman brzina za lagano vozikanje između gradova. Jesi otkria u cemu je problem?
 
Popravili su - u servisu Master Moto Nautika u Rijeci. Prvo je diagnostika otkrila problem sa lambda sondom pa su je softverski podesili. Međutim nakon 15 km problem se opet javio u istom intezitetu. Nakon toga su napravili reprogram kompletnog kompjutera i sad radi dobro. Lupkanje je nestalo a po njma je glavni problem bio što se poremetio pravilni odnos goriva i zraka. E sad zašto se to dogodilo - nemaju objašnjenje.