Zrmanja

Adventurer

Active member
Nakon obilnog doručka na već poznatoj lokaciji u Petrčanima, kod mojih kumova, krenuo sam put Zagreba s planom da pofotkam rijeku Zrmanju i HE Velebit.
Polazak:



Pogled na Zadar s Bilog briga:



Maslenićki most Novi u biti stari  :misli:



Maslenićki most Stari u biti novi  :misli:



Na putu prema Obrovcu prekrasni prizori vijuganja rijeke Zrmanje:



Grad Obrovac na samoj obali rijeke:



Na putu od Obrovca prema HE Velebit ima više vidikovaca uz cestu s prekrasnim pogledima na kristalno čistu rijeku:



Lokalni stanovnici kampa na cilju rafting staze s čuđenjem su promatrali spodobu na motoru koja im je pomutila popodnevni odmor (vidi sredinu slike)  :mrgreen:



Jeste li ikad vidjeli ovakav vodovod??? Pogled odozdo kod HE Velebit prema vrhu. Cijev je veličine opsega autobusa :shock: :shock: :shock:



Pogled na HE Velebit s glavne ceste prema hidro-elektrani i akumulacijskom jezeru:



Pogled na cijelo područje s najviše točke od kud se moglo fotkat jer na vrhu cijevi dežura stražar i pas čuvar koji ne dozvoljava fotografiranje :misli:



Cijelo ovo područje od Obrovca do prijevoja na Velebitu može se obići za cca 1 sat lagane vožnje te uživati u prekrasnim pejsažima još uvijek netaknute prirode i kristalno čiste rijeke Zrmanje. Must see (y)



 
Prava satoRRaska tura :jesus:
 
svaka čast fino si ti to odradil sa fotografske strane,a nadam se da si i u vožnji užival (y) (y)
 
Ekipa iznad jezera 2005.:



Start raftinga kod Starog mlina:



Pogled odozgo na Manastir Krupa:



Na putu prema manastiru:



Manastir:



Na putu prema jezeru - Stari most:




 
dr.chala said:
Start raftinga kod Starog mlina:


Da li je netko vozio rafting na Zrmanji? Čini mi se da je voda premirna za podizanje adrenalina naime nigdje nisam vidio brzake i struju.
 
Kako sam već prošel puno puta tom cestom ove godine sam odlučil ipak skrenuti do izvora Zrmanje pa me zanima koliko se blizu može doći do samog izvora i u kakvom je stanju makadam  :)
 
Adventurer said:
Da li je netko vozio rafting na Zrmanji? Čini mi se da je voda premirna za podizanje adrenalina naime nigdje nisam vidio brzake i struju.

Nisi prošao dijelovima gdje je brža,ima par slapova koje nije moguće proći,pa pada iskrcavanje i hodanje,ali u većini toka je mirnija!!Inače mjesto nastanka ove fotke je idealno za free camping,nitko te niš ne pita,debela hladovina,čista rijeka...Rafting je na proljeće,sada bi mogao biti kajaking,ali ne znam da li su zabranili zbog sadrenih barijera!Bio 2004. i bilo je super,vožnja u kajacima kanjonom sve do ušća Krupe u Zrmanju,a onda ulazak u Krupu uzvodno sve do 30 metarskog slapa,gdje pada skakanje i kupanje.Voda je tak čista da smo ju pili!INače sama priroda je predivna i cijelim tokom se vozi kroz kanjin.Cilj je u birtiji prije samog jezera(kod željeznog mosta)uz obaveznu janjetinu!
 
Adventurer said:
Da li je netko vozio rafting na Zrmanji? Čini mi se da je voda premirna za podizanje adrenalina naime nigdje nisam vidio brzake i struju.
Pa ja sam nedavno bila. Baš tu smo krenuli. Bilo je prilično mirno 4.6.ove godine i to je već bio kraj proljetne sezone raftinga. Procijenili su ga stupanj 2, dok ista ta staza može ovisno o vodostaju biti i stupnja 5. na koji ne idu početnici. Sada kad ste vi bili nema više raftinga nego samo kayaking do 9. mjeseca. Uglavnom stupanj 2. može proći mada ti prifali malo više uzbuđenja. Imaš slike na http://olivmaxhr.blogspot.com/2006/06/rafting-462006.html.
 
Adventurer said:
Jeste li ikad vidjeli ovakav vodovod??? Pogled odozdo kod HE Velebit prema vrhu. Cijev je veličine opsega autobusa :shock: :shock: :shock:

Bila u organiziranoj šetnji do izvora rijeke Kude(ulijeva se u Krupu, Kudin most za pogledat) i izvora Krupe(ulijeva se u Zrmanju) pa nam je vodič usput ispričao na kom principu radi ta cijev, naime po noći pumpaju vodu u gornje jezero kad je jeftinija struja, a po dani kad je veća potrošnja spuštaju tu vodu nazad.
Navodno se jedan radnik varioc kad se cijev radila  poskliznuo  i letio po cijevi do dna ( ne sjećam se šta rekoše na kojem se metru poskliznuo ali da je letio ohohoho). Na sreću na dnu je bio kamion sa pijeskom i ostao je živ.  :D

 
u hr. nema postene vode za rafting :wink:
 
bio par put u C2( jednom su se skoro Đuza i Peco utopili u prvoj roli drzala ih je valjda 2 min. )  :LOL: i jednom na raftingu( skoro sam zaspao ) :wink:
ti bi bar to trebal znat satoRRasu :mrgreen: :jesus:
 
(y)

Moram priznati da su mi vikend voznje draze od ovih maratonskih maltretiranja
 
Ja sam Zrmanju malo drugačije doživio jer sam htio vidjeti sami izvor što baš i nije bilo tak jednostavno jer je sunce pržilo za ponoret, a trebalo je malo i pješačiti


prvo se trebalo napojiti na izvoru u samom mjestu Zrmanja


par kilometara bijele ceste me malo zabrinulo jer su gume ful cestovne


trebalo se malo voziti kroz šumu


pa malo kroz travu


pa malo pješačiti kroz šikaru


do brane


pa onda malo preko krša, kamena i kojekakvih kosina moleć onog gore da odnekud ne dozuji Eustahije poskokić



pa onda malo kroz prašumu


das bih konačno našao to kaj sam tražio


trebalo je malo i noge namočiti jer sam totalno prokuhao mada sam se poslije i sjeo onako u hlačama jer mi se jednostavno nije dalo skidati



pogled sa ceste prema Kninu na klanac u kojem izvire Zrmanja

 
Super mora da si uživao. Jedino ti ne zavidim na vrućini (40+)
A čuj - mi kaj nemamo endurce ne možemo do tamo doć :( :( :(