1. prerada za početnika

tornado 111

New member
Oduvijek sam želio sam napraviti neku preradu.
Naravno, nikad dovoljno tehničkog znanja, niti novca. E sad, što odabrati za prvi "projekt"??
Čini mi se neki custom - chopper - bobbber stil možda najjednostavniji za započeti. Možda nešto na bazi Yamahe Drag star...??? Ali s druge strane nisam neki ljubitelj vožnje na takvim motorima.

Zanima me mišljenje forumaša! Jel ja to imam ozbiljan problem ili se svaki potencijalni samograditelj susreće sa takvom dvojbom?!

Hvala unaprijed svima na sugestijama  (y)
 
a mozes ti preradit sto god zelis.
al moras imat svoju neku viziju,
ne mozes trazit da ti netko da ideju.to sam moras.
odlucis prvo koji stil hoces,kakvo bi vozilo.
e pa onda tek trazis nesto pogodno tome za preradit

ako nemas ideje,nemas nista.
 
tornado 111 said:
Oduvijek sam želio sam napraviti neku preradu.
Naravno, nikad dovoljno tehničkog znanja, niti novca. E sad, što odabrati za prvi "projekt"??
Čini mi se neki custom - chopper - bobbber stil možda najjednostavniji za započeti. Možda nešto na bazi Yamahe Drag star...??? Ali s druge strane nisam neki ljubitelj vožnje na takvim motorima.

Zanima me mišljenje forumaša! Jel ja to imam ozbiljan problem ili se svaki potencijalni samograditelj susreće sa takvom dvojbom?!

Hvala unaprijed svima na sugestijama  (y)

dal se misliš profesionalno baviti preradama? ako da, onda se uhvati šegrtstva kod nekog pravog majstora

ako radiš motor za sebe, onda slažeš onaj koji voliš voziti, a ne samo zato da bi šarafio. dalje: nema jednostavnosti po vrsti motora. recimo, na chopperima su bili prvi zračni jastuci, da baš ne idem u ekstreme kao što su kotači bez osovina itd.
ako tražiš jednostavnost, to znači da za bazu uzimaš motor starije koncepcije koji ima čeličnu ramu, rasplinjače, manje elektronike. što ne znači da ti ne treba stručnost. a onda na toj bazi radiš motor kakav želiš. na primjer:

http://www.xs650chopper.com/

na ovom linku ćeš vidjeti sve moguće vrste prerada, a sve na bazi jednog modela

meni se čini da ti prvo moraš puno googlati, i uz to održavati i popravljati motor koji voziš. tek kad postigneš neku osnovu u šarafljenju i znanju o motociklizmu općenito, možeš početi misliti na preradu
 
Hvala svima na informacijama!
U svakom slučaju je to ideja koja se još mora "kuhati". Ako bi radio preradu, radio bih ju samo za sebe i svoj gušt, nikako ne profesionalno ili za prodaju. Kao što sam i ranije napisao, mislim da još uvijek ne posjedujem dovoljnu količinu tehničkog znanja, ali malo po malo...
 
Stariji motor, udaren, kojem npr. su sjebane vilice i slično nabavi. Nemoj samo kupit motor koji je u original stanju i onda ga satrat. To ti je veliki grijeh.

I prvo kreni sa jednostavnijim stvarima - promjena boje, volana, felgi, malo repariraj nešto, prefarbaj, stavi kakav novi tank maksimalno.
Nemoj se dirati u neke prerade rama/vilica i sl. jer to zahtijeva nekog tko zna rezat,varit, stavit "u škvaru" i sl.
To će ti dati ideju i znanje za dalje.

I kad radiš prvo sve složi kako želiš onda rastavi, pofarbaj,složi nazad i vozi se.
 
Yamaha Sr 250!
 
slažem se sa svima, prvo trebaš imat viziju u kojem pravcu želiš ić, i onda najbitnije, krenut.. sve ostalo će se putem posložit, a najbolje za stjecanje znanja je da kreneš i radiš, ima jako puno stvari na internetu, pomoć iskusnih forumaša ovdje itd.. za početak uzet stariji motor u lošijem vizualnom stanju i samo naprijed  :D mislim da će ti bit više žao ako želiš to i nikad ne kreneš nego da kreneš i nešto zaje..š  :mrgreen:
 
Prerada za pocetnika???
Meni osobno malo cudan naziv :misli: ali kontam sto zelis reci.
Uglavnom nadi neki motor koji je jednostavan i pocni sa jednostavnim stvarima. Npr naljepnice pa malo boje… Uglavnom neka estestka rjesenja koja ce tvoj motor uciniti unikatnim. Ako budes imao volje i zivaca pocnes po mehanici peglati. Npr slideri, lanac u drugoj boji, drugi diskovi (npr nazubljeni) promjena auspuha, opletene cijevi kocnica ufff mogao bi do sutra…..
Onda dodes do ovjesa , vilice, amortizeri, felge a o masini da ne pricam (ja odoh malo u tuning). :grin:
Uglavnom pocni i onda polako. Sjebat ces nesto sigurno ali tako se uci pa onda ne odustaj nego samo naprijed.
Nego imas ista u planu??? :wink: