16. Moto GP Phillip Island, Australija

mixa

Member
Phillip%20Island.jpg


Kako kazu staza je Bogom dana za trke koje oduzimaju dah,jedna od najbrzih i najfluidnih staza nastavlja iz godine u godinu da bude staza na kojoj su fenomenalne voznje,nadamo se da ce tako biti i ove godine. Ukupna duzina staze ja 4448 metara,staza ima ukupno 12 krivina od toga 7 otpada na lijeve,a 5 na desne. najduzi pravac je 900 metara,pol pozicija se nalazi na lijevoj strani te 13 metara siroke staze.

Evo i par brojki prije proslogodisnjih rezultata:
8 je broj Stonerovih pobjeda u Moto GP klasi ,izjednacio se sa Sete Gibernauom,ali jos kaska za Rossijem.

6 je broj bodova koji treba Ducatiu da bi osvoji titulu najboljeg konstruktora

5 je broj dosadasnjih Rossijevih pobjeda na Phillip Islandu.

Ako nekome hvali sedmica,neka stavi da je to broj Rossijevih titula. :wink:

Prosle godine prvi trojac je bio Melandri,Vermeulen i Rossi,dok je novi sampion bio na sestoj poziciji.



E i za ovu trku ce se morati "malcice" podraniti, Moto GP trka pocinje u 07:00.

Evo rasporeda za nasu vremensku zonu:


Nadam se da sad nisam omasio mnogo.
 
Snimka utrke je u 10.30 ujutro na Eurosport1
 
Po prvi put u svojoj Moto GP karijeri Italijanski vozač Valentino Rossi će voziti posljednje tri trke,bez šanse da osvoji šampionat. Medjutim, kako fabrički vozač Yamahe objašnjava , ima još dosta motivacije u petostrukom Moto GP šampionu da pruži najbolje u Australiji.
"Šampionat je vec riješen, ali mi bez obzira na to želimo da pobjedimo i završimo sezonu dobrim rezultatima" rekao je Rossi. "Japan je bio veoma razočaravajući, ali u ponedjeljak poslije trke smo imali odličan test i mislim da smo nasli neke stvari koje će nam pomoći u posljednje tri trke. Philip Island je jedna od mojih omiljenih staza, imam dosta lijepih uspomena vezanih za nju, pogotovo osvajanje moje prve titule sa Yamahom 2004."

"Odlučan sam da napravim dobar rezultat ovdje, jer dosta mojih mehaničara su Australijanci i to je za njih domaća trka. Volim ovu stazu, a i Phillip Island je posebno mjesto. Šteta što šampionat nije još "živ", ali sada nemamo pritiska, tako da ćemo voziti trku za trkom i pokušati da pobjedimo u sve tri."

Rossi je na ovoj stazi pobjedio pet puta u GP klasi, a jos jednom pobjedom na Australiskoj stazi bi imao pored Mugella još jednu stazu za šest pobjeda.

Klubski kolega Edwards takođe pozitivno gleda na završetak sezone.

"Motegi je bio prava katastrofa za čitav tim, ali odmah smo napravili izmjene na testu u ponedeljak i došli do velikog napretka sa gumama." rekao je Edwards. "Ideja je bila da se napravi nešto sto će nam pomoći u posljednje tri trke i mislim da smo napravili dobar napredak. Phillip Island je jedna od mojih omiljenijih staza i svaki put se osjećam odlično kad vozim Moto GP motor na toj stazi."

"Poznajem stazu veoma dobro jer sam na njoj vozio i SBK. Prošle godine sam imao loše vrijeme zbog mokre staze, nadam se da će nam uz malo sreće ove godine vrijeme biti naklonjeno. Znam da se ponavljam, ali stvarno sam odlučan da se vratim na podijum do kraja sezone i mislim da sada imamo i alat za tako nešto."
 
Na zalost,izgleda da ni ovaj vrmeneska prognoza nece biti bas najbolja,kisa najvjerovatnije na dan treninga i kvalifikacija,a neke sanse postoje da ce na dan trke da bude suvo.
 
Za tim Repsol Honde trka u Phillip Islandu je prilika da se stvari vrate na svoje mjesto,poslije katastrofalnog rezultata u Motegiju.

Poslije onog pada u Japanu ,Pedrosa je iskoristio pauzu od dvije sedmice za oporavak od povrede stopala.Majusnom dvadesetdvogodisnjem Spancu nisu bas sve uspomene sa ove staze bas najljepse,ali ipak ima i lijepih,kao recimo ona kad je 2004 osvojio prvenstvo u 250ccm klasi.
Pedrosa je trenutno na trecem mjestu u prvenstvu,za Valentinom zaostaje 26 poena,a 75 je moguce uzeti do kraja.

Nadajuci se dobrom rezultatu Pedrosa je izjavio:"Sa Phillip Islanda nosim neke zaista lijepe uspomene,kao i one lose. Na ovoj stazi nisam nikada imao prosjecan rezultat ili sam odlican ili katastrofalan,prosle godine sam bio ocajan,pa se nadam da je ove godine dobar rezultat na redu."
"Na pocetku sezone smo ovdje testirali RC 212V,ali tada je masina bila potpuno nova,tada su testovi protekli dobro i nasli smo dobar set-up za ovu stazu,ali od tada se dosta promjenilo i na samoj masini,kao i na pneumaticima,tako da imamo jos mnogo toga da iztestiramo.  Sada se vec osjecam bolje od pada u Japanu,imam jos bolove,ali se nadam da ce biti OK." rekao je Pedrosa

U medjuvremenu na drugoj strani boxa je Hayden koji zeli da kraj sezone obiljezi dobrim rezultatima i malo podigne samopouzdanje,posto je izgubio titulu,a pored toga nema nijednu pobjedu ove sezone.
Australiski Grand Prix daje mu priliku da se vrati tamo gdje je osvojio dvije pol pozicije i popenje se na podijum gdje je bio kao treci 2003 i drugi 2005 godine.

Kentucky Kid je izjavio: " Kao da smo citave godine cekali da prosto eksplodiramo u Phillip Islandu i konacno je taj trenutak dosao,i imamo svoju sansu. Obozavam ovo mjesto,ne mogu da docekam da izadjem na stazu u petak ujutru. Ova staza mi  je u dosada  bila prilicno naklonjena,imao sam dvije vezane pol pozicije,nekoliko dobrih rezultata,prosto obozavam ovdje da vozim. rekao je Hayden.

"Nadamo se dobrom vremenu,posto ako staza bude hladna,bice malo problema sa trakcijom,ali bilo kako bilo jedva cekam da izadjem da vozim. Kao sto bi ovdasnji ljudi rekli "Let`s hope for a bloody good weekwnd!"


 
burnout said:
Cudno mi je kak nisu u FIAT-u izbacili neki model Abarth Punta kao rossi repliku  :misli:

još stignu, a možda im je i Stoner poremetio planove (y)
 
Stinky said:
još stignu, a možda im je i Stoner poremetio planove (y)
Moguce iako ak si pravi Rossi Fan kupil bus taj auto naravno ako si ga namjeravao kupit bez obzira jel Rossi pobijedil il ne  8)
 
burnout said:
Cudno mi je kak nisu u FIAT-u izbacili neki model Abarth Punta kao rossi repliku  :misli:

Čital sam negdje neki dan da bu Rossi i ove godine rally vozil ali sa prodrive subaru-om, a ovi u fiatu nisu presretni jer su mu nudili Grande Punto S2000 pa ih je odje..
 
Pa polako izasao je Punto Abarth 150 konjica,mozda jos spremaju Rossi replicu.

A Vermeulen osim broja ja ne vidim neke slicnosti u odnosu na Barry-a!? :misli:
 
gigi said:
Čital sam negdje neki dan da bu Rossi i ove godine rally vozil ali sa prodrive subaru-om, a ovi u fiatu nisu presretni jer su mu nudili Grande Punto S2000 pa ih je odje..

Biće mu bolje da se ostavi pizdarija i uvati se motora,da nebi i sljedeću sezonu nekom gleda u leđa :mrgreen:
 
gigi said:
Čital sam negdje neki dan da bu Rossi i ove godine rally vozil ali sa prodrive subaru-om, a ovi u fiatu nisu presretni jer su mu nudili Grande Punto S2000 pa ih je odje..
Ma kaj bu s fijatom, subaru je zwijer, ok i taj fijat je mozda dobar al sumnjam da moze konkurirat subaruu  :wink:
 
Subaru je WRC tak da mu fiat uopće nije konkurencija al to sad nije ni bitno.

Između ostalog je pisalo da bu s tom vožnjom relija propustil testiranja novog yamahinog agregata tak da ni ovi u yamahi baš nisu presretni  :wink:
 
gigi said:
Subaru je WRC tak da mu fiat uopće nije konkurencija al to sad nije ni bitno.

Između ostalog je pisalo da bu s tom vožnjom relija propustil testiranja novog yamahinog agregata tak da ni ovi u yamahi baš nisu presretni  :wink:
Ne znam ja kaj si taj covjek razmislja u toj ludoj glavi  :misli: nadam se da zna kaj radi
 
mixa said:
Pa polako izasao je Punto Abarth 150 konjica,mozda jos spremaju Rossi replicu.

A Vermeulen osim broja ja ne vidim neke slicnosti u odnosu na Barry-a!? :misli:
punto abarth izlazi početkom sljedeče godine i ima 1,4 turbo motor s 185ks :wink:
 
Za više informacija o fiatu (predobrog li auta :inlove:) - http://www.crofiat.com/forum/showthread.php?t=11964

a ovdje bi se mogli na motoGP vratit  :mrgreen: