Aparat za zavarivanje (aluminij i inox)

bole

New member
Zanima me kupnja aparata za zavarivanje inox-a i aluminija. Do sad sam dosta zavarivao ali iskljucivo RAL (obicna elektroda) i imam dobru staru iskru za to.
Spremam se dogodine za jedan mali projektic, pa bi gledao nesto srednje do bolje klase, recimo do (otprilike) 10000kn?Nesto izmedu hobi i profesionalnog. Nemam namjeru zavariti 5 metara dnevno, nego zelim da tih 50cm mjesecno bude odlicno ( ruku cu vec uhvatit, glavno da je aparat u mogucnosti  :mrgreen:  )
Trebam informacije na sta paziti prilikom kupnje, prikljuci, gdje je potrosni materijal skuplji, gdje se moze nabaviti, pasu li prikljuci drugih proizvodaca (jeli normatizirano?), zica u aparatu, odvojeno, male boce ili velike....
I konkretno ako netko moze preporuciti neke modele, opremu, cijene!
hvala
 
inox variš sa "šucom" ... samo je inox žica...  (y)


a za aluminij je drugi par opanaka...  :mrgreen: :mrgreen:
 
strasilo said:
inox variš sa "šucom" ... samo je inox žica...  (y)


a za aluminij je drugi par opanaka...  :mrgreen: :mrgreen:

sta je "suc" ??? prvi put cujem  :mrgreen: 

nisan jos vidia aluminijske opanke  :mrgreen: 


Dobro, Fronius, a kakav je Kempi?
Dila neki Cromatec iz Zg?
 
to ti je CO2 aparat .. ;) popularno zvan šuzgas ...  (y)
 
Mislim da bi tebi ipak trebao TIG aparat za zavarivanje.
Recimo ovo: http://www.treatrade.hr/upload/pdf/Invertec%20V205-T%20ACDC%20%20&%20V305-T%20ACDC.pdf
Napomena: za zavarivanje al koristi se izmjenična struja struja a inox-a istosmjerna pa bi trebalo pripaziti da aparat ima te mogućnosti prebacivanja. Skuplje varijante imaju a za jeftinije nisam siguran. Monofazna struja ja prednost ali tad je aparat male snage..uglavnom ćeš moći variti do debljine stjenke max 4 mm. Na debljem pada kvaliteta. TIG zavarivanje zahtijeva veliku vještinu ali daje najbolju kvalitetu
 
bole said:
sta je "suc" ??? prvi put cujem  :mrgreen: 

nisan jos vidia aluminijske opanke  :mrgreen: 


Dobro, Fronius, a kakav je Kempi?
Dila neki Cromatec iz Zg?
Fronius je bog otac i majka među TIG aparatima. Ostalo je tak.
Al ak ti treba za po doma, bilokoji koji nađeš za razumne novce je dobar. Samo pripazi da ima automatsko paljenje, a ne da ga moraš kresat.
 
strasilo said:
inox variš sa "šucom" ... samo je inox žica...  (y)


a za aluminij je drugi par opanaka...  :mrgreen: :mrgreen:

:shocked:  sličan par opanaka je i za aluminij ako aparat ima tu mogućnost...  inox ili Al žica ali u tom slučaju se ne koristi aktivni plin CO2 (MAG postupak), već se za zaštitu luka koriste inertni plinovi Ar, He ili mješavine Ar+O2 Ar+He...u postotku ovisno o materijalu (MIG postupak).. aparat je MIG/MAG

..ali TIG mi ljepše zvuči :mrgreen: 
 
samo nitko nije spomenuo ac/dc struju da ti aparat mora imat jer inaće ništa od aluminija.da fornius je dobar ali i kempi.
 
i mogućnost kontinuiranog i pulsnog režima..DC pulsirajući, AC pulsirajući..kod DC pulsirajućeg regulira se donja i gornja razina struje impulsa ali su oba iznad nule u valnom obliku, dok AC pulsira gore dolje kroz nulu, pozitivni impuls zavaruje, negativni razbija oxid (Al)


http://www.ewm-group.com/en.html  ;)
 
Iskreno ja bi zaobišao TIG aparat za kućnu upotrebu. Da, imaš veliku kontrolu luka i taline, ali je proces "spor" u odnosu na MIG/MAG.

Važnije od toga je da je tehnika zavarivanja zahtijevnija. U jednoj ruci imaš elektrodu a u drugoj dodatni materijal koji moraš stalno držati u struji plina i povremeno dozirati u luk, jer ako ti u bilo kojem trenutku vrh dodatnog materijala izađe iz struje plina, kod ponovnog ulaska češ unijeti okside u zavar i kvaliteta TIG-a pada u vodu.

Ja da biram sebi uređaj za doma u tom cijenovnom rangu gledao bi MIG/MAG aparat sa ac/dc naponon luka (Varstroj, Iskra, Fronius je malo preskup za po doma). Gledaj da ima čim veću intermitenciju rada za navedenu cijenu. Većinu vremena češ zavarivati čelik i za to su troškovi zaštitnog plina puno manji u odnosu na zavarivanje aluminija ili nehrđajućeg čelika. Zato uzmeš veliku bocu plinske smjese za opći konst. čelik, a malu bocu za ostalo.

Nisam u toku sa cijenama, ali najbolje bi bilo zvati po trgovinama i neka ti ljudi preporuče što, kako i gdje.
 
grgaSH said:
i mogućnost kontinuiranog i pulsnog režima..DC pulsirajući, AC pulsirajući..kod DC pulsirajućeg regulira se donja i gornja razina struje impulsa ali su oba iznad nule u valnom obliku, dok AC pulsira gore dolje kroz nulu, pozitivni impuls zavaruje, negativni razbija oxid (Al)


http://www.ewm-group.com/en.html  ;)


neznam jesi ovo izvukao na internetu ili se baviš time pa znaš ...  :mrgreen: :mrgreen:


ali mene zanima da mi netko objasni taj impuls... ?!?!


ja to imam na aparatu ... dva potenciometra gdje je kod jednog amplituda iznad, a na drugom ispod ose ...


jednom prilikom je to netko namjestio tako kako sad stoji i rečeno nam je da se ne dira... nitko u firmi (dok je postojala) nije bio profesionalni varioc .... ali se aparat *ebeno puno koristio ... uglavnom za zavarivanje željeza... tek ponekad za inox ... Netko je spomenuo da se navodno može i aluminij, ali to na ovaj moj aparat nikad nitko nije probao ....


šta se konkretno dobije (ili izgubi) tim impulsom ?
 
meni su kolege koji rade sa time objašnjavali da je to riktanje smjesa za što ljepši var. odnosno kolićina struje i plina. to ovisi o materijalima. nije isto variti dur aluminij ili neku aluminijsku leguru. objašnjavali su mi još da su to parametri koje je dosta teško nariktati i da kad jednom pogodiš to je to. u svakom slučaju to se rikta kao i kod elektro varenja da ti ne šprica var okolo
 
strasilo said:
neznam jesi ovo izvukao na internetu ili se baviš time pa znaš ...  :mrgreen: :mrgreen:


ali mene zanima da mi netko objasni taj impuls... ?!?!


ja to imam na aparatu ... dva potenciometra gdje je kod jednog amplituda iznad, a na drugom ispod ose ...


jednom prilikom je to netko namjestio tako kako sad stoji i rečeno nam je da se ne dira... nitko u firmi (dok je postojala) nije bio profesionalni varioc .... ali se aparat *ebeno puno koristio ... uglavnom za zavarivanje željeza... tek ponekad za inox ... Netko je spomenuo da se navodno može i aluminij, ali to na ovaj moj aparat nikad nitko nije probao ....


šta se konkretno dobije (ili izgubi) tim impulsom ?


ne bavim se time, niti sam to izvukao na internetu :mrgreen:

dakle impulsi...nakon što se ulazni napon ispravi, tiristorski ili tranzistorski isjecka se visokom frekvencijom na impulse, promjeni razinu na VF trafu, na izlazu se impulsi koriste kao takvi, isprave, promjeni valni oblik ili što već... na VF sklopnim frekvencijama su dimenzje i masa feritnog transformatora neusporednivo manji od klasičnog mrežnog transformatora, a kompromis se radi između visine frekvencije što dikrektno utječe na disipaciju snage na tranzistoru i cijene VFtrafa koja se povečanjem frekvencija smajuje-opčenito kod pretvaraača ove vrste...

od onoga što nas interesira, a izvori su za zavarivanje, koriste se primarno ili sekundarno upravljani tranzistorski izvori. primarni je poznatiji kao inverter, a sekundarni kao chopper. izlazna struja aparata dakle pulsira onom frekvencijom kojom smo ju isprekidali tranzistorom iza kojeg stoji cijela vojska upravljanja PWM, sklop za pobudu upravljačke elektrode tranzistora, ako ima povrat sa izlaza tu su komparator i kompenzator za usporedbu sa zadanim postavljenim parametrima...valni oblik te struje kod vulgaris TIGa izgleda ovako, znači mogućnost regulacije perioda tj. frekvencije i amplitude

DC-1.jpg


malo zbunjujući komercijalni naziv pulsirajući DC izgleda ovako(i onaj prvi pulsira :mrgreen: ), samo se ovdje može regulirati i donja razina struje

DCpuls-1.jpg


za zavarivanje aluminija valni oblik izgleda ovako, pulsirajući je i ovdje ali mijenja svoj polaritet da bi se u negativnoj pouperiodi razbio oksid aluminija

AC-1.jpg


u boljim izvedbama postoji mogućnost regulacije duty cycle_a valnog oblika, tj. promjena faktora vođenja koji ovisi o frekvenciji prekidanja i vremenu u kojem je impuls u visokom stanju..time se mijenja efektivna razina na izlazu, koja je za razliku od max amplitude, direktna veza unešene energije..uz sve to tu je mogućnost izbora valnog oblika pravokutni, trapezni, sinusni, kao i regulacija struje porasta do max vrijednost te struje pada sa max vrijednosti na kranju za završetak zavara. isto tako i mogućnost podešavanja vremena istjecanja plina prije uspostave luka i nakon prestanka..ima još dosta pomagala za održavanje stabilnost luka i sl, al to je uglavnom to..

onda kao pravi pijanist sjedneš pred sve to, a ono zvuči ko raštimani klavir pa ne znaš odakle bi krenuo :mrgreen:  pulsirajuća struja(amplituda, duty cycle, donja razina impulsa) i frekvencija utjeću na penetraciju zavara i na širinu kupke, prilikom pada na donju razinu područje zavara se hladi i čvrsne tak da se i time može utjecat na unos topline i izobličenje tanjih materijala. kod AC se pak regulira koliko se energije uloži u pozitivni, koliko u negativni impuls..
 
cezar145 said:
Iskreno ja bi zaobišao TIG aparat za kućnu upotrebu. Da, imaš veliku kontrolu luka i taline, ali je proces "spor" u odnosu na MIG/MAG.

Važnije od toga je da je tehnika zavarivanja zahtijevnija. U jednoj ruci imaš elektrodu a u drugoj dodatni materijal koji moraš stalno držati u struji plina i povremeno dozirati u luk, jer ako ti u bilo kojem trenutku vrh dodatnog materijala izađe iz struje plina, kod ponovnog ulaska češ unijeti okside u zavar i kvaliteta TIG-a pada u vodu.

Ja da biram sebi uređaj za doma u tom cijenovnom rangu gledao bi MIG/MAG aparat sa ac/dc naponon luka (Varstroj, Iskra, Fronius je malo preskup za po doma). Gledaj da ima čim veću intermitenciju rada za navedenu cijenu. Većinu vremena češ zavarivati čelik i za to su troškovi zaštitnog plina puno manji u odnosu na zavarivanje aluminija ili nehrđajućeg čelika. Zato uzmeš veliku bocu plinske smjese za opći konst. čelik, a malu bocu za ostalo.

Nisam u toku sa cijenama, ali najbolje bi bilo zvati po trgovinama i neka ti ljudi preporuče što, kako i gdje.

Ovakve preporuke mi se svidaju,...proceprkat cu malo po mig/mag, stavit tu , pa mi komentiraj molim te!
 
strasilo said:
šta se konkretno dobije (ili izgubi) tim impulsom ?

Pretpostavljam da pitaš za MIG/MAG impulsno zavarivanje a ja ću odgovoriti pojednostavljeno. Dakle, na aparatu recimo podesiš 140A i on cijelo vrijeme ima 140A (u stvarnosti nema ali sad teoretiziramo) i tu je priči kraj.
Kod impulsa podešavaš "gornju" max jakost struje i donju "min" (negdje to zovu "vršna" i "osnovna" struja pa da te to ne zbuni).
Što se time dobije?
Nema rasprskavanja kapljica a dužina el. luka je konstantna i neovisna o pokretima ruke zavarivača. Ukratko veći papak od zavarivača može napraviti bolji zavar sa impulsom.
Kvaka:
Impuls treba znati podesiti i odabrati vršne struje (okvirno 300-600A) a osnovna ili min struja je obično oko 30-50 A. što manje to bolje. Koliko manje ovisi koliko si vješt u održavanju el.luka (mirna ruka i dobro oko) ak si živčan i drhtav onda diži donju struju i preko 50A ali tad žali bože love za takav aparat.

E da... za zaštitu se obično koriste mješavine
 
cezar145 said:
Ja da biram sebi uređaj za doma u tom cijenovnom rangu gledao bi MIG/MAG aparat sa ac/dc naponon luka (Varstroj, Iskra, Fronius je malo preskup za po doma).
..i naravno ne bi dobro izabrao jer čovijek pita za zavarivanje inoxa i aluminija.
MIG/MAG samo za debelostjene elemente ak imaš ispod 2 mm onda samo i isključivo TIG ili MIG/MAG impuls al to nije hoby aparat ni po cijeni niti po funkciji
 
Puno toga se napisalo, ali za iznos koji on spominje (10000 kn) mislim da se nemože kupit AC/DC TIG aparat, pogotovo od marki koje se ovde spominju Fronius, EWM, Kemppi..
 
na ovom mom aparatu su zavarivali potkove na Isusovom magarcu koliko ima godina...  :LOL: :LOL:


ali još uvijek bezprijekorno radi ... ali kako si rekao, žalibože takvog aparata kod amatera poput mene ...  :LOL:


aparat je zaista vrhunski i nema šta se s njim nije moglo zavariti .... od pločevine, do lima ispod milimetra... meni osobno je bilo lakše variti pločevinu ..  :LOL: :LOL:


Ustvari, jako puno radim s tim aparatom, ali me nikad nitko stručan nije konkretno uputio u neke stvari ..... a takvi smo bili svi u firmi koji smo na njega radili ... nitko licencirani zavarivač ... ali je uvijek bilo zavareno sve što je trebalo zavariti ..  :mrgreen: ... samo me još malo jebe estetika... ali var mi još nikad nije pukao ...  8)