Cik cak kroz KARPATE do CRNOG MORA - 2012 (5 dana, 3300km)

Tealc

Member
***Putopis predan u Moto puls. Tek nakon objave pucam komplet tekst i slike radi uvjeta objave u časopisu***

Piše: Siniša Novak (Nedelišće). Suputnici: Julio Novak (Varaždin) i Dalibor Šoban (Klanjec)
Datum: 19. - 23.08.2012.


UVOD

Nakon prošlogodišnje avanture u Alpama i Dolomitima, kroz 5 zemalja zapadne Europe, već smo tamo na putu razgovarali o Transfagarašanu i Rumunjskoj kao slijedećoj destinaciji. Tako neku večer u prvom kvartalu 2012. godine gledam Top Gear i kako se Jeremy Clarkson kune da je Transfagarašan najbolja cesta na svijetu, bolja od ceste Davos - Stelvio koju smo odvozili prošle godine. Vrag mi ne da mira, palim laptop i radim rute. Opcije od 5 dana sa Crnim morem i Konstantom, a 3 dana bez Crnog mora, samo Karpati.
Dogovori nakon toga nisu tekli baš glatko i tečno kako je to bio slučaj sa Alpama. Kolege Dalibor i Julio mi nešto nisu spremni, čak je i pripremna vožnja odnosno jednodnevni izlet do Sarajeva otpala radi Daliborove ozljede noge. Međutim, netom nakon toga Dalibor i Julio uspijevaju odvozit turu do Vira za pripreme. Budući da je meni ta trasa izuzetno dosadna ali i preopasna radi kamikaza-penzionera u predsezoni, odbijam sudjelovati. Umjesto toga, sjedam na motor sa suprugom i pičim put prve destinacije prošle godine - Villacher alpenstrasse. Iako je ukupno samo 550km, kakav-takav dobrodošao kondicijski trening.
Malo po malo, svako večer uz dijete i laptop korigiram rutu, tražim hotele, zanimljiva mjesta i evo mjeseca srpnja na vratima. Nekih tjedan dana prije polaska štampamo mape i slažem kotlovinu za kolege. Raščišćavamo zadnje nedoumice oko rute, alternativne puteve i dogovaramo se da krećemo 19.07.2012. u 05:00 sati sa benzinske postaje u Varaždinu. Poučeni prošlogodišnjim ranojutarnjim pokretom, kolege me uvjeravaju da ćemo stići dalje od Temišvara, međutim ja ostajem pri Temišvaru uvjeravajući ih da će nas vrućina kroz Srbiju umoriti.
Tempo je još veći nego prošle godine u Alpama. U pet dana planiramo proći nešto više od 3200 kilometara, što znači u prosjeku 640 kilometara dnevno. Ako uračunamo vožnju kroz dvije ceste koje probijaju Karpate - opet si nesvijesno dižemo ljestvicu izdržljivosti. Cilj putovanja je upoznati Rumunjsku i izvidjeti mjesta koja su vrijedna ponovnog dolaska i detaljnog upoznavanja zemlje.
 
Jucer po 2put citao od protectora solo ride 3 dio.
Slicna tura i jako zanimljiva.
Meni je isto u planu nesto slicno....
 
pratim i čekam do objave, nadam se da neće biti baš toliko dugo  (y)
 
NEvo said:
Opet si promašio Transfagarašan na karti  :mrgreen:

Mahh... google maps  :embarrassed:
Odustat ću od toga. Sve posložiš tiptop i onda ti kod slijedećeg otvaranja odluči sam promjeniti rutu  :?
 
Kao i po danima... malo uvećano.

Dan 2 - komentar: poštedite cestovne motore i NEMOJTE na sjever Transalpine i jug Transfagarasa. Ceste su tada 2012. katastrofa sa velikim K.

Dan 5 - grrrr GOOGLE!! Trasa bi morala ići kroz Bačku palanku i Vukovar... aha još jedan pozdrav teti u kafe baru Den Hag  8)
Ispravljeno!
 
Dobro pogledaj kilometrazu koju mislis po danima naparaviti.
Ja sam od nove gradiske do kladova ,530 km, putovao skoro cijeli dan.
Nisam zurio ali me ipak mrak u đerdapu uhvatio.
Nije mi bilo problem doci iz poljske u danu 1050 km ,ali ovo su lose ceste i treba voziti opreznije.
Osim toga treba,stati,uzivati,jesti......

Od kud ti da su tako lose ceste tansfargasan itransalpina?
 
neznam čemu kroz hr i srb kad je mađarska zanimljivija..  :misli:
 
vlais ng said:
Dobro pogledaj kilometrazu koju mislis po danima naparaviti.
Ja sam od nove gradiske do kladova ,530 km, putovao skoro cijeli dan.
Nisam zurio ali me ipak mrak u đerdapu uhvatio.
Nije mi bilo problem doci iz poljske u danu 1050 km ,ali ovo su lose ceste i treba voziti opreznije.
Osim toga treba,stati,uzivati,jesti......

Od kud ti da su tako lose ceste tansfargasan itransalpina?

Putovanje je odrađeno  :jesus:
- u prosjeku dnevno smo radili preko 640km, realno drugi dan putovanja (u Karpatima) 487km. Čini se puno, no žurili smo samo od Karpata do Constante, gdje je izuzetno dosadna ravnica... moram spomenuti BEZ AUTOPUTA?
- Đerdap - Varaždin 772 km. Krenuli ujutro stigli u ponoć umorni ko pesi, s tim da je Dalibor još produžil za Klanjec  :mrgreen:
- ceste nisu toliko loše, u Beogradu smo zgubili puno vremena u gužvi

Transfagarašan i Transalpina NISU loše ceste AKO: napadaš Transalpinu od južne strane (Novaci) a Transfagarašan sa sjeverne (Arpasu de Jos).
LOŠ JE ASFALT (mogu potvrditi još dva suputnika): spust sa Transalpine prema Sebesu, svakih 20 metara raskopano jer rade drenažu, cesta u užasnom stanju od radova + spust sa Transfagarašana od vrha do jezera Vidraru, rupetina na rupetini.

Sve u detalje u putopisu....
 
vlais ng said:
Dobro pogledaj kilometrazu koju mislis po danima naparaviti.
Ja sam od nove gradiske do kladova ,530 km, putovao skoro cijeli dan.
Nisam zurio ali me ipak mrak u đerdapu uhvatio.
Nije mi bilo problem doci iz poljske u danu 1050 km ,ali ovo su lose ceste i treba voziti opreznije.
Osim toga treba,stati,uzivati,jesti......

Od kud ti da su tako lose ceste tansfargasan itransalpina?

:misli: :misli: zar nije ovo već odrađeno  :misli: :misli:
 
skuco said:
neznam čemu kroz hr i srb kad je mađarska zanimljivija..  :misli:

Meni osobno je HU u globalu ravna i dosadna zemlja... (treba uzeti u obzir da sam iz Međimurja, svako malo smo tamo privatno i poslovno), lijepo je otić na Balaton i natrpati se njihovih specijaliteta, no kao moto destinacija mi je nekak no-no...  :(
Rišpekt ako netko nekaj interesantno tam vidi  (y)

HR nam je bila 'dosadna' osim Vukovara koji nikad nije dosadan, a u Srbiji dugo nisam bio.. isto bu pisalo u putopisu više  8)
 
Tealc said:
Meni osobno je HU u globalu ravna i dosadna zemlja... (treba uzeti u obzir da sam iz Međimurja, svako malo smo tamo privatno i poslovno), lijepo je otić na Balaton i natrpati se njihovih specijaliteta, no kao moto destinacija mi je nekak no-no...  :(
Rišpekt ako netko nekaj interesantno tam vidi  (y)

HR nam je bila 'dosadna' osim Vukovara koji nikad nije dosadan, a u Srbiji dugo nisam bio.. isto bu pisalo u putopisu više  8)

  Jel se ide kuda ove godine 5-6 mjesec?
 
sonny said:
  Jel se ide kuda ove godine 5-6 mjesec?

Kak si pogodio? 5-6 mjesec (preferirajuci kraj 6.) za sad istrazujem Albaniju i Makedoniju (Ohrid) preko BiH i Dubrovnika. Sve ovisi o prognozama i temperaturama, a kasnije ne mogu radi privatnih obveza.
Dalibor mijenja motor, Julio nije siguran... mozda padne i solo ride ;-)

Sad mi je na pamet pala i alternativa u slucaju da bu prohladno u Makedoniji: Dubrovnik-Bari pa po jugu Italije zaprasit...

Uglavnom nekam se ide, ne moze guzica doma ostat... navuces se ko na heroin