Cross - enduro kacige !

viktor 1

Member
Iako vjerojatno u temi "kacige" ima ponešto o ovoj vrsti kaciga, mislim da bi mogli odvojiti ovu temu !  :D
Dakle, zanimaju me mišljenja, iskustva, preporuke iskusnih crossera i enduraša !  (y)
 
http://www.motooprema.hr/?offroad/6/hx-269/X12002

http://www.novema-nova.hr/galerija/displayimage.php?album=197&pos=1

Uzmi ovako nešto od ixs ili hjc, nema smisla davati više novaca za takvu kacigu takve namjene...
 
U pravu si i vjerojatno će tako biti, kad kaciga dođe na red !  (y)
Zanima me što opčenito mislite o enduro kacigama s vizirom !  :misli:
Znam da su cijene kaciga na slikama poprilično visoke, ali eto recimo, bar nekakvo mišljenje !  :)

 
viktor 1 said:
Zanima me što opčenito mislite o enduro kacigama s vizirom !  :misli:


Nikakvo :mrgreen:

Nisu za (hard) enduro jer se magli se vizir, fali zraka, vizir je prvi na udaru kod pada, skupe su... To je po meni čista šminka, opet i po cesti je živo sranje jer čim malo zabaciš glavu prema nazad ili vrtlog vjetra uhvati onaj štitnik gore imaš dojam da će ti slomit vrat i to ne na nekim velikim brzinama. :?

Ne vidim im baš neku svrhu...


 
Frane said:
Nikakvo :mrgreen:

Nisu za (hard) enduro jer se magli se vizir, fali zraka, vizir je prvi na udaru kod pada, skupe su... To je po meni čista šminka, opet i po cesti je živo sranje jer čim malo zabaciš glavu prema nazad ili vrtlog vjetra uhvati onaj štitnik gore imaš dojam da će ti slomit vrat i to ne na nekim velikim brzinama. :?

Ne vidim im baš neku svrhu...

Nisi skroz u pravu što se tiče zabacivanja glave i vrtloga. Ja sam imao BMW Enduro kacigu kao ovu dole:

bmwendurohelmet.jpg


Na mom BMW R1100GS-u nisam imao ni najmanji problem sa tim. Iako su me svi pitali baš to. Bolju kacigu u životu nisam imao i žao mi je što sam je prodao. Vozio sam mnogo kaciga i uglavnom na F650GS-u i R1100GS-u. To je najtiša, najudobnija i ako ćemo baš da budemo skroz subjektivni i najlepša kaciga koju sam imao. Kupiću je opet kada kupim i motor ;) Što bi reko Sir Oliver: A cijena sitnica :)
 
I koliko je stvarno potrebna kaciga sa štitom gore na takvom motoru..? Jedno je sigurno bez tog štita bi bila još tiša i udobnija, ali onda bi bila "samo" integralna, pa se opet vraćamo na onaj moj post gore... šminka i ništa drugo :wink: :mrgreen:
 
Frane said:
I koliko je stvarno potrebna kaciga sa štitom gore na takvom motoru..? Jedno je sigurno bez tog štita bi bila još tiša i udobnija, ali onda bi bila "samo" integralna, pa se opet vraćamo na onaj moj post gore... šminka i ništa drugo :wink: :mrgreen:

Da je šminka to nisam porekao :) Međutim, na BMW kacigi je taj štit odrađen perfektno i verovatno je prošao testiranje u nekom vazdušnom tunelu jer sam probao i bez njega i nema ama baš nikakve razlike. Ali sa njim ima velike - mnogo je dobar za nisko sunce u lice.

Uostalom takvi motori i jesu šminka ;)
 
Frane said:
Nikakvo :mrgreen:

Nisu za (hard) enduro jer se magli se vizir, fali zraka, vizir je prvi na udaru kod pada, skupe su... To je po meni čista šminka, opet i po cesti je živo sranje jer čim malo zabaciš glavu prema nazad ili vrtlog vjetra uhvati onaj štitnik gore imaš dojam da će ti slomit vrat i to ne na nekim velikim brzinama. :?

Ne vidim im baš neku svrhu...

Bit ce je nema u ktm katalogu cim tebi nema neke svrhe  :mrgreen: :mrgreen:

Ako nije za hard enduro, a nije dok ne skines vizir, moze li mozda bit za enduro. Postoje budalasi koji bi se isli vozit vecim endurom po terenu, a do terena treba odvozit par desetaka, stotina ili tisuca km. Bilo bi najbolje da takvi nose dvije kacige. Jednu onu schuberth besumnu i jednu cross kad dodju tamo. I naocale. :mrgreen:

Pored 5-6 kaciga u ormaru uvijek nosim jednu. Ovu sminkersku bez svrhe. Nije skupa, ne fali zraka, vizir se jako tesko magli. Puno teze nego kod "obicnih" kaciga. Kad ga zamaglis, vec si na hard enduru.
Jedino bi s njima u paketu trebali dolaziti cepici za usi. Ostalo sve ima svrhu.  
 
vidim da neki lajkaju ovu kacigu "sve u jedan" a takve i motore vjerujem imaju  :misli: :mrgreen:
 
Bas kako picoda kaze: Sta da radim kad do prvog brda imam 70km?!
Imam marushin x moto kacigu i smatram je dobrim kompromisom. Ovo sto Frane kaze za zabacivanje glave je na njoj istina, istina je i da sumi za popizditi, ali za cestu je puno bolja kombinacija nego enduro kaciga s naocalama. Kad dodjem na teren dignem vizir i stavim naocale. Istina ispod stanu samo djecje naocale. Kad skinem vizir (5 minuta posla) stanu normalne kros naocale.  (y)
 
markookram said:
vidim da neki lajkaju ovu kacigu "sve u jedan" a takve i motore vjerujem imaju  :misli: :mrgreen:

Pa da, moj motor je sve u jedan pa mu prilici takva kaciga. Samo zato je i nosim, inace nema svrhe. :mrgreen:  :mrgreen:

Da pojasnim, na svom primjeru, za ove koji teze kopcaju: kad vozim hard enduro imam cross kacigu i naocale, cestovni motor vozim u klasicnoj kacigi, na skuteru sam najvise i nosim jet kacigu, za quadove imam jednu trial verziju.
Ali kad vozim enduro ili putujem nosim ovu iz teme. I mislim da nije za sve, vec je dobra za enduro. Jasnije ne mogu.  
 
Frane said:
http://www.motooprema.hr/?offroad/6/hx-269/X12002

http://www.novema-nova.hr/galerija/displayimage.php?album=197&pos=1

Uzmi ovako nešto od ixs ili hjc, nema smisla davati više novaca za takvu kacigu takve namjene...

imam ovu
http://www.motooprema.hr/upload/large/X12801-399.jpg
i nije mi zao....  :mrgreen:
Jeftinjara mi zulja glavu i ne stoji kak' treba, a ovo je drasticna razlika. Treba isprobati kao i svaku drugu kacigu, jer ju nerijetko treba imati na glavi cijeli dan!
:wink:
 
Moguće da si uskoro nabavim jednu sa vizirom samo za hard enduro. Sigurno je u njoj temperatura viša ali mi je bitnije magljenje, dok se na njoj može otvoriti vizir, na naočalama to ne ide i znoj curi direktno unutra.
Što se tiče samog naslova, ja ih dijelim na Airoh i ostale. Ove prve su lakše cca 500g ali i tri puta skuplje. Kacige tipa IXS, KBC ili slične sasvim udovoljavaju potrebama, bitno je samo da imaju unutrašnjost na vađenje zbog pranja.
 
Na temelju razno raznih mišljenja, može se donijeti sasvim dobar zaključak !  (y)
Ove kacige s vizirom, spadaju u univerzalne touring - enduro kacige.  :)  Za tu namjenu su vrlo dobre !  (y)  Zgodno izgledaju (neke), magle se puno manje od standardnih integralki, malo su "glasnije", ali uz čepiće zadovoljavaju, može se s njima vjerojatno voziti i soft soft enduro itd !  :)  
Za stvarno ozbiljni hard enduro ne zadovoljavaju, osim ako im se skine vizir ! Osim toga su i prilično skupe !  :misli: Hvala društvo !  (y)
 
mate said:
Moguće da si uskoro nabavim jednu sa vizirom samo za hard enduro. Sigurno je u njoj temperatura viša ali mi je bitnije magljenje, dok se na njoj može otvoriti vizir, na naočalama to ne ide i znoj curi direktno unutra.
Što se tiče samog naslova, ja ih dijelim na Airoh i ostale. Ove prve su lakše cca 500g ali i tri puta skuplje. Kacige tipa IXS, KBC ili slične sasvim udovoljavaju potrebama, bitno je samo da imaju unutrašnjost na vađenje zbog pranja.

Evo neki novi momenti !  (y)
Ima smisla !  :D  Dobro je da ima različitih mišljenja, mogu se ipak neke stvari naučiti iz tuđih iskustava !  (y)
 
Jednom sam vozio kuci po jakoj kisi 40km s enduro kacigom i naocalama. Brzina je bila 120-130. Utrnio mi je izlozeni dio lica i natekla mi je gornja usna.
...a vidjao sam ljude na visednevnim putovanjima s naocalama.  :misli:
 
viktor 1 said:
Na temelju razno raznih mišljenja, može se donijeti sasvim dobar zaključak !  (y)
Ove kacige s vizirom, spadaju u univerzalne touring - enduro kacige.  :)  Za tu namjenu su vrlo dobre !  (y)  Zgodno izgledaju (neke), magle se puno manje od standardnih integralki, malo su "glasnije", ali uz čepiće zadovoljavaju, može se s njima vjerojatno voziti i soft soft enduro itd !  :)  
Za stvarno ozbiljni hard enduro ne zadovoljavaju, osim ako im se skine vizir ! Osim toga su i prilično skupe !  :misli: Hvala društvo !  (y)

nisam skidao vizir, ali s dignutim vizirom na Nolanici nisam imao ZRAKA!!! Dosao sam k sebi tek kad sam bacio kacigu s glave.... Tada je pala odluka.
 
mate said:
Moguće da si uskoro nabavim jednu sa vizirom samo za hard enduro. Sigurno je u njoj temperatura viša ali mi je bitnije magljenje, dok se na njoj može otvoriti vizir, na naočalama to ne ide i znoj curi direktno unutra.
Što se tiče samog naslova, ja ih dijelim na Airoh i ostale. Ove prve su lakše cca 500g ali i tri puta skuplje. Kacige tipa IXS, KBC ili slične sasvim udovoljavaju potrebama, bitno je samo da imaju unutrašnjost na vađenje zbog pranja.
baš tako, imam XL glavudžu i moja Arioh Stelth kaciga je 970 grama...u veličini S je 920 grama !!!!!!!
a tih 300-400 grama razilike zanači jako puno na enduru  :wink:
a za ikakav "teži" enduro kaciga sa vizirom bi trebala imati i brisač vizira  :mrgreen:
meni je fensišmensi za motore tipa kvaziendura i kvazigospodara avanture...