Cudnovata guma (zastita)

MadKec

New member
Smijesi se napredak po pitanju protektora ako cifra ne ode u "nebesa" ili ako ju vojska ne zadrzi za sebe neko vrijeme.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/video-revolucionarna-guma-koja-zaustavlja-metke/423779.aspx
 
bilo vec
ovi s indexa su je kasno uocili... ima ovo vec 3-4 god.
ovo ce za bordanje dušu dat  :mrgreen:
 
to(ili nešto vrlo, vrlo slično) se vrti po discoveryju već neko vrijeme. Radi se o tkanini koja je premazana posebnim gelom. Molekule koje su u tom gelu gibaju se relativno slobodno i omogućuju normalnu savitljivost. Međutim, prilikom uporabe sile na tu tkaninu poput pokušaja probadanja šiljkom ili metkom, te molekule dobiju dodatnu energiju( iz mehaničke energije metka ili šiljka i sl.) te se pojačaju međumolekulske veze i stvore črvstu, neelastičnu tvar. Tako su objasnili na ovi ameri tamo.
 
Hebate ak je 3-4 godine onda su fakat spori :LOL:
... nisam primjetio to na discovery-u, bacit cu oko malo, cini se hebenica izum (y)
 
o tome mi profesor pričao još prije 4 godine, super zamišljeno (y)
 
661 vec proizvodi zastitu s tom "masom"
radi se o jako viskoznoj tekučini koja se deformira što je brzina deformiranja manja (dakle ako lagano uprete prstom, izoblikovat ćete ju prema želji, al ako udrete čekićem, odbit će se čekić)
ima to već par godina
 
NEVJEROJATNO ali istinito - Britanci su izumili laganu gumenastu smjesu koja se može uvijati "do mile volje", no kada na nju nasrnete metkom ili čekićem - postaje tvrda poput kamena!

Ovo mi ima smisla u izradi protektora za jakne i tome sl. ali da mi guma na motoru nakon  prelaska preko neke rupe na cesti postane tvrda poput kamena, ne hvala! :misli:

Eventualno neki premaz unutar gume od tog materijala protiv bušenja gume, ali sumnjam...
 
Mayco said:
NEVJEROJATNO ali istinito - Britanci su izumili laganu gumenastu smjesu koja se može uvijati "do mile volje", no kada na nju nasrnete metkom ili čekićem - postaje tvrda poput kamena!

Ovo mi ima smisla u izradi protektora za jakne i tome sl. ali da mi guma na motoru nakon  prelaska preko neke rupe na cesti postane tvrda poput kamena, ne hvala! :misli:

Eventualno neki premaz unutar gume od tog materijala protiv bušenja gume, ali sumnjam...
pa dali je neko uopce rekako da bi se koristila za izradu preumatika :misli: :misli:
 
Mayco said:
NEVJEROJATNO ali istinito - Britanci su izumili laganu gumenastu smjesu koja se može uvijati "do mile volje", no kada na nju nasrnete metkom ili čekićem - postaje tvrda poput kamena!

Ovo mi ima smisla u izradi protektora za jakne i tome sl. ali da mi guma na motoru nakon  prelaska preko neke rupe na cesti postane tvrda poput kamena, ne hvala! :misli:

Eventualno neki premaz unutar gume od tog materijala protiv bušenja gume, ali sumnjam...

Ja isto nisam primjetio da spominju izradu pneumatika, ali sto se tice protektora to je revolucija kad uopce ne utjece na kretanje!
 
Citao sam o tome, a ima i clanak u jednim dnevnim novinama da ispituju tu smjesu za pancirke  (y)
 
bio je test na discoveryu(dokumentarac)...ugl.kada nije napeta ta tkanina nemoze je metak probiti zbog medjusobnog suzbijanja tih nekih molekula sta ja znam :D..dobra stvar,ali nema veze s gumama
 
mali shile said:
bio je test na discoveryu(dokumentarac)...ugl.kada nije napeta ta tkanina nemoze je metak probiti zbog medjusobnog suzbijanja tih nekih molekula sta ja znam :D..dobra stvar,ali nema veze s gumama

D3O nije tkanina nego materijal
http://www.d3o.com/
 
jolly the roger said:
661 vec proizvodi zastitu s tom "masom"
radi se o jako viskoznoj tekučini koja se deformira što je brzina deformiranja manja (dakle ako lagano uprete prstom, izoblikovat ćete ju prema želji, al ako udrete čekićem, odbit će se čekić)
ima to već par godina

O "masi" sa istim svojstvima kod deformacije je nama isto pricao profesor u 2 razredu srednje znaci prije 15-ak godina,znaci nije to nista toliko novog.
 
Odlična stvar,nisam prije čuo za to,ali ako je kako kažu da jeste,to je zaista revolucija u bilo kojoj namjeni od protektora za motociklistička odijela,pancirki i bilo čega. (y)
 
flugo said:
O "masi" sa istim svojstvima kod deformacije je nama isto pricao profesor u 2 razredu srednje znaci prije 15-ak godina,znaci nije to nista toliko novog.
pa cuj, 10 godina razvoja i nije tak puno (pošto je D3O predstavljen upravo pred 4-5 godina)
 
:neznam:

nazalost nemogu se sjetit kaj je jos pricao oko toga i dal je naveo neki primjer upotrebe.  :misli:

davno je to bilo :?
 
flugo said:
:neznam:

nazalost nemogu se sjetit kaj je jos pricao oko toga i dal je naveo neki primjer upotrebe.  :misli:

davno je to bilo :?
ugl radi se o ne-njutonskoj tekućini (tj jako viskozna tekućina koja se ponekad ponaša kao krutina, a ponekad kao tekućina)