detonacije??..nepaljenje smjese???

flugo

New member
Pozdrav svima..
evo jos jedno pitanje nažalost,naime neki dan mi je moja xtz počela štucati..
u vožnji sam osjetio kako mi ne pušta gas odmah a ler gas je bio dosta povišen dok je radila u leru-skoro na 2 000 okretaja,da bi mi nakon toga počeo pucati iz auspuha te se čuje kod motora kao da negdje probija kompresiju..ili kao da ne pali smjesu u cilindru..neznam ni sam
uglavnom na nižim okretajima to radi konstantno,pogotovo kad cimam gasom malo dok na visim okretajima..cca 4000 okretaja to uopce ne radi
znači nema pucanja iz auspuha(pretpostavljam detonacije smjese) nit tog zvuka oko masine
Izvadio sam svjećice i čine mi se ok..očistio ih i vratio nazad pošto sam pretpostavljao da ima nekih boljki sa strujom pa reko da krenem od tuda.
danas ću stavit gore nove svjećice pa vidit.. :misli:
Pa ako netko ima kakvu ideju kaj bi to moglo bit..bio bih zahvalan (y)

 
Moguće da je probila svijećica,ali neznam kako taj motor ima riješen pick-up na mašini jermožda postoji mogućnost da se ploča koja drži pick-up odšarafila pa se promjenio kut paljenja.
Pogledaj još dali ti negdje kod karburatora vuče zrak.
Kažem možda jer neznam nikad nisam vidio taj motor rastavljen.
 
pick up senzor !! provjeri najprije (y) onda karburator!da ne vuce negdje zrak di ne smije (y)
 
meni isto zvuči kao kut paljenja iako se meni znalo dešavat da su kablovi loši pa stvar malo daje iskru malo ne daje
 
berislavv said:
meni isto zvuči kao kut paljenja iako se meni znalo dešavat da su kablovi loši pa stvar malo daje iskru malo ne daje
ma ti pick upovi su dosta osjetljivi ,meni je frend ima saobracajku i motor nakon nije htio upalit ...i na kraju sam unimerom ispita pick up i vidija da daje mali signal skinuli smo poklopac i pick up je bio malo pomaknut valjda od udarca tako da nije htio upalit. pomaka san ga niti milimetar i sve radilo bez greske.
 
hvala na odgovorima (y)
stvar je ovakva...svjecice nisu nazalost..jucer sam stavio nove i ista stvar,ne toliko izrazena ali isti vrag.
neznam,mislim da necu prtljat po njemu nista vec cu ga odpeljat na servis i gotovo ionako sam planirao generalno sredit masinu da sam siguran.
mijenjat karike,gumice na ventilima...itd
no ajde sad jedno valjda vecini smjesno pitanje..
pick-up?? :mrgreen: :misli: :misli:
Pretpostavljam da daje iskru svjecicama u pravo vrijeme ili tak nekaj...
 
flugo said:
...
no ajde sad jedno valjda vecini smjesno pitanje..
pick-up?? :mrgreen: :misli: :misli:
Pretpostavljam da daje iskru svjecicama u pravo vrijeme ili tak nekaj...

Na starim, platinskim paljenjima si imao kompletno paljenje na pločici zajedno sa platinama koje su se otvarale i tako davale iskru a na magnetu brijeg koji je otvarao te platine. Paljenje je bilo zašarafljeno na blok motora i moglo se zakretati 5mm lijevo-desno i time si štelao kut predpaljenja. Danas više i nema platinskih paljenja  :misli: pa se to riješilo tako da je na paljenje stavljen pick-up, mala crna kutija koja očitava jednu točku na magnetu i tada javlja elektronici da je magnet prošao jedan cijeli krug a elektronika šalje impuls za iskru...i tako slijedeći krug..pa slijedeći...pa..14000 puta/min   (y)
 
e tih sam se starih paljenja bome nazakretao i ljevo i desno :mrgreen:
ok,kuzim stvar,nije mi bio poznat izraz pick up.
Moguce i da je to jer mi motor totalno cudno radi..ko da "mrmlja".
bas cu danas pogledat di je to na mom motoru pa probat malo to postelat...ponavljam..probat  :mrgreen::LOL:
 
flugo said:
e tih sam se starih paljenja bome nazakretao i ljevo i desno :mrgreen:
ok,kuzim stvar,nije mi bio poznat izraz pick up.
Moguce i da je to jer mi motor totalno cudno radi..ko da "mrmlja".
bas cu danas pogledat di je to na mom motoru pa probat malo to postelat...ponavljam..probat  :mrgreen::LOL:
moze bit skupa sa namotajima na poklopcu ali i  moze bit odvojeno posebno samo on.. pogledaj kamo idu zice i znat ces di je  :mrgreen: on ti ima dvije zice !
 
flugo said:
u vožnji sam osjetio kako mi ne pušta gas odmah a ler gas je bio dosta povišen dok je radila u leru-skoro na 2 000 okretaja,da bi mi nakon toga počeo pucati iz auspuha te se čuje kod motora kao da negdje probija kompresiju..ili kao da ne pali smjesu u cilindru..neznam ni sam
uglavnom na nižim okretajima to radi konstantno,pogotovo kad cimam gasom malo dok na visim okretajima..cca 4000 okretaja to uopce ne radi
znači nema pucanja iz auspuha(pretpostavljam detonacije smjese) nit tog zvuka oko masine

men tak bude s autom kad budem s gorivom pri kraju...
međutim, motor uvijek točim, strah me da ne presuši, pa, nisam to na motoru nikad primjetio

:mrhappy:
 
darQ said:
men tak bude s autom kad budem s gorivom pri kraju...
međutim, motor uvijek točim, strah me da ne presuši, pa, nisam to na motoru nikad primjetio

:mrhappy:


bude siromašna smjesa

to isto je objasnio GIXER


GIXER said:
Moguće da je probila svijećica,ali neznam kako taj motor ima riješen pick-up na mašini jermožda postoji mogućnost da se ploča koja drži pick-up odšarafila pa se promjenio kut paljenja.
Pogledaj još dali ti negdje kod karburatora vuče zrak.
Kažem možda jer neznam nikad nisam vidio taj motor rastavljen.
 
Ipak je samo vukao zrak kod karburatora pa ga je na leru dobivao previse a kad je dobivao vise benzina na visim okretajima nije se primjetilo  :mrgreen:
hvala na pomoci (y) (y)