Dirt Bike - kako napraviti brzi okret, zaokret "pivot turn" ?

a-sajla

Member
Pozdrav svima :D
Za enduraše i sve ostale bikere evo mali trik kako izvesti brzi okret motorom, kada nemaš dovoljno prostora ili sl.

Postoji već hrpa raznih videa na YT na temu kako napraviti pivot turn - ja ću pokušati dati najjednostavnije objašnjenje , pojasniti male trikove koji su meni doista pomogli.
Vrijeme treniranje cca6 mj. Ozlijeda nula. više puta savinut zadnji rep  :LOL:

Po mome iskustvu , najvažniji je good timing ( pogoditi pravi trenutak ) taj osječaj treba razviti i onda ide prilično lagano.
- pravilno držanje volana ( samo 1 prst na polugice  )
- osim toga treba koristiti prednju kočnicu ( sabiti vilice za lakše podizanje pr.kotača "extra lift"
- body position ( znači guzicom treba sjediti što je moguće više na kraj sjedala )
- važno : noga na podu treba (plivati ) znači nikako ne biti oslonac, već samo za pridržavanje - upravo je to bila največa greška u mojim počecima treniranja.
Volan, ručke - handle bar, treba povlačiti unazad a ne prema gore kako također mnogi griješe.

ugl. postupak je slijedeći :

- ubaciti u prvu brzinu
- stisnuti kvačilo ( sa jednim prstom )
- sjesti što više moguće na kraj
- stisnuti prednju kočnicu (samo jednim prstom)
- gurnuti handle bar-volan naprijed ( sabiti vilice )
- i onda sve zajedno ( good timming ) u pravo vrijeme znači : dati malo gasa, guzicom sjesti iza, pustiti lagano kvačilo, povuči ručke prema nazad, i kontrolirati vagu sa zadnjom kočnicom

eto :) video u prilogu  (y)
 
Kasnije sam se sijetio za još 1 mali jednostavni trik :

- možeš malo ispustiti tlak u zadnjoj gumi ( ako nije mousse ili tubeless )
  npr tlak treba biti najčešće 0.8-1 bar ispustiš na cca 0.6 -0.7 bara tako češ imati bolju i lakšu kontrolu  (y)

Osobno imam 2x kanđe -(rim-lock) i pumpam tlaka zraka 0.5 bara