ELOKSACIJA

SM fun

New member
Bilo je negdje na foru,tj netko je stavi link gdje je točno opisani svaki postupak eloksacije... Molim vas ako netko zna da to ponovo stavi!
HVALA!  (y)
 
evo link
http://engineeringhobbyist.com/projects/completed/anodizing/
 
Budite jako oprezni prije nego što se odlučite na eloksaciju. Najbitniji je sastav metala koji mislite eloksirati, odnosno ne primaju svi materijali isto. Drugi problem, a opet vezan uz prvi, može biti činjenica da neki dijelovi nisu od istog materijala iako se to ne može vidjeti. Recimo, kreneš eloksirat felge i nakon eloksacije dobiješ dvije različite boje "istih" felgi. Eloksirao sam neke dijelove naizgled istog aluminija da bi nakon stog tretmana nešto ispalo full crno a nešto svjetlo sivo. Sve u svemu, oprez.
 
mate said:
Budite jako oprezni prije nego što se odlučite na eloksaciju. Najbitniji je sastav metala koji mislite eloksirati, odnosno ne primaju svi materijali isto. Drugi problem, a opet vezan uz prvi, može biti činjenica da neki dijelovi nisu od istog materijala iako se to ne može vidjeti. Recimo, kreneš eloksirat felge i nakon eloksacije dobiješ dvije različite boje "istih" felgi. Eloksirao sam neke dijelove naizgled istog aluminija da bi nakon stog tretmana nešto ispalo full crno a nešto svjetlo sivo. Sve u svemu, oprez.

Dobro sad, ne bih bar bio tako drastican pa isao odmah ueloksaciju felgi :) Neke sitnarije da bas probam kako bi ispalo.. Ako si vec radio, daj molim te pojasni dio s kemijama, odnosno kakva se to boja mjesa s vodom i sto si koristio za "sealer", omjer aku. kiseline i vode i tako par sitnica  :wink:
 
Ja sam teoretičar, praktični dio dam ljudima koji se u to kuže. :jesus:  :mrgreen:

Sve što sam ikad mješao s vodom a ima kiseline su zagorski gemišti. Za ostalo ti ne mogu pomoći. 8)
 
mete di si to dao raditi? :misli:

ko to radi u zgb i kako se kreću cijene
 
U sklopu škole u Držićevoj, mislim da mi je vizitka u uredu pa ti ujutro dam broj. Cijene se ne sjećam baš ali otprilike ovako: dva kompletna fuzića sa nosačima, bočni nogar, držač zadnjeg zupčanika za oko 50-100 kuna.
 
mate said:
U sklopu škole u Držićevoj, mislim da mi je vizitka u uredu pa ti ujutro dam broj. Cijene se ne sjećam baš ali otprilike ovako: dva kompletna fuzića sa nosačima, bočni nogar, držač zadnjeg zupčanika za oko 50-100 kuna.

trebaš pripremit materijal ili to oni sami rade :misli:
 
mate said:
U sklopu škole u Držićevoj, mislim da mi je vizitka u uredu pa ti ujutro dam broj. Cijene se ne sjećam baš ali otprilike ovako: dva kompletna fuzića sa nosačima, bočni nogar, držač zadnjeg zupčanika za oko 50-100 kuna.
ja sam tamo odnio prije tri tjedna dvije lajsne od 90 cetimetara duzine i dva sirne , tip mi uzeo 200kn  :shock:
 
os_pivo said:
Dobro sad, ne bih bar bio tako drastican pa isao odmah ueloksaciju felgi :) Neke sitnarije da bas probam kako bi ispalo.. Ako si vec radio, daj molim te pojasni dio s kemijama, odnosno kakva se to boja mjesa s vodom i sto si koristio za "sealer", omjer aku. kiseline i vode i tako par sitnica  :wink:

Imaš u OS čovjeka koji se time bavi, firma se zove Metalika i pored
je kafića BAN u Retfali, tip vozi sivi ZR7S.
 
IgorZ said:
trebaš pripremit materijal ili to oni sami rade :misli:

U biti oni pripreme, mada ovdje priprema i nije bila potrebne nikakva posebna priprema osim čišćenja. Za cijenu ne garantiram, ove dvije brojke mi se nekako vrti po glavi ali fakat nisam siguran. Možda je bilo 150. :mrgreen:
 
AnteK said:
Imaš u OS čovjeka koji se time bavi, firma se zove Metalika i pored
je kafića BAN u Retfali, tip vozi sivi ZR7S.

Mozda neki broj telefona ili ime ? U imeniku nema nista pod "metalika"
 
meni su u TIZ metalima uzeli za volan i komplet mostove od YZ-a 120kn...
 
SM fun said:
meni su u TIZ metalima uzeli za volan i komplet mostove od YZ-a 120kn...
aj stavi sliku da vidimo kako to izgleda  :misli:
 
paky said:
aj stavi sliku da vidimo kako to izgleda  :misli:

stavit ću kad bude motor gotov... to je frend za KTM radil... e motor bude izgledal svjetsko!!!
 
Evo slike još kod njih na stolu i na motoru. Obrati pažnju na boju ručice kuplunga a sve je kao od čistog aluminija. Imam još fuziće i neke sitnice ali nemam sliku.