farbanje : pitanja

c2h5oh

Active member
nije motor ali slicno :D

dakle imam neke naljepnice koje zelim skinuti (clean look) ali premazano je clear coatom.

sad je moje pitanje kako najbezbolnije to maknuti?
jel ima kakve sanse da skinem samo nalje?
ili cu morat osmirglati sve i nanovo presprejavati?
te jel moguce sprejanje preko toga ili se ipak mora nekako pripremiti?
 
moguće je skalpelom lagano rub odrezati pa ispadne naljepnica van, kasnije vodobrusnog malo i samo to mjesto sa clear coat, malo se vidi ali mislim da je jedina druga opcija ponovo sve

ako nije, nadam se da će netko podjelit tehniku jer i mene zanima  (y)
 
Kad smo vec kod farbanja zanima me koji bi bil redoslijed radnji ako je motor reletivno ok boja, ima tu i tam kakvu rupicu ili ogrebotinu.
Mislil sam ga malo vodobrusnim, i špricnut. Dati napuniti spray jer bu od šprice više boje okolo nek o rami i motoru. Ustvari komentirajte tu moju odluku i demantirajte me, mozda se predomislim.
 
c2h5oh said:
nije motor ali slicno :D

dakle imam neke naljepnice koje zelim skinuti (clean look) ali premazano je clear coatom.

sad je moje pitanje kako najbezbolnije to maknuti?
jel ima kakve sanse da skinem samo nalje?
ili cu morat osmirglati sve i nanovo presprejavati?
te jel moguce sprejanje preko toga ili se ipak mora nekako pripremiti?
Na čemu su naljepnice? Na kojoj bazi je bezbojni lak? Što je ispod naljepnice?

U principu ako hoćeš dobar posao treba izbrusiti lak, skinuti naljepnice, sve pobrusiti osobito vodeći računa o prelazu (visini) između laka i skinute naljepnice  i sve nanovo polakirati.
Vodi računa da će ti bezbojni dodatno istaknuti sve nedostatke pri pripremi.
Ako skidaš naljepnice skalpelom najvjerojatinije ćeš zarezati bazu ili ono što je ispod naljepnice što je onda teško popraviti.

vladof said:
Kad smo vec kod farbanja zanima me koji bi bil redoslijed radnji ako je motor reletivno ok boja, ima tu i tam kakvu rupicu ili ogrebotinu.
Mislil sam ga malo vodobrusnim, i špricnut. Dati napuniti spray jer bu od šprice više boje okolo nek o rami i motoru. Ustvari komentirajte tu moju odluku i demantirajte me, mozda se predomislim.

Samo poliranje i to od strane stručne osobe s odgovarajućim pastama. (y)

Eventualno možeš kupiti tuch up boju, najbolje od proizvođača motora te pažljivo kistom napuniti rupice i ogrebotine.

Nemam potrebu demantirati te jer ako napraviš što si naumio biti će puno puno puno gore nego prije. Rupice ili ogrebotine ne možeš zapuniti sprejem, prelazi će biti vidjivi, poliranje skoro nemoguće, sprej je jednokomponentni a boja na motoru dvokomponentna tako da će bilo koje agresivno sredstvo (aceton, nitro pa čak i neki šamponi) oprati nanose spreja!!! itd...itd
 
naljepnice su na biciklu.
dakle nit ne kuzi se da su naljepnice.
onak sve je jednako nema opce grbe gdje pocinje naljepnica nit ista.

ma htio bi clean look napraviti jednostavno, ako ne moze budem ga prefarbao cijelog.

pitanje je samo dal mogu farbati preko tog clearcoata ili cu morat sve osmirglati pa na cistu ramu krenuti sa farbanjem.


iskreno ne zelim nikakve naljepnice, napravit samo full mat crnu ramu i dodati mozda sitni detalj cisto zbog personalizacije i to je to
 
nemoj papirom, uzmi scotch tkaninu, imas u svakom boje i lakovi ducanu, bit ce ti 30 ak cm dosta za cilu biciklu matirat
 
ja bih rekao aceton (rastvara vise manje sve smole) ako ne to onda etil alkohol
 
vladof said:
imam temeljnu koja se razređiva s RAZREĐIVAČ[/url]

Prvo, temeljna koju imaš je bazirana na alkidnim emajlima koji se NE RAZRJEĐUJU  ( NI U KOJEM SLUČAJU ) nitro celuloznim razrjeđivačem koji UNIŠTAVA boju, već posebnim razrjeđivačem na bazi špirita. Kako tog razrjeđivača nema u svakom programu jer su te temeljne boje namijenjene nanošenju udmah iz "pakiranja", prodavači ga ne drže.

I na ovu boju ne ide lakiranje, jer se smatra završnim premazom.

Kupi brodsku Hempel boju, koja je isto alkidni emajl, te uz nju NJEN ORIGINAL razrjeđivač.

Boja:
http://www.rallus.hr/index.php?subaction=showfull&id=1207575114&archive=&start_from=&ucat=10&otvori=zavrsne_boje

Razrjeđivač koji ide za nju:
http://www.rallus.hr/index.php?subaction=showfull&id=1208087536&archive=&start_from=&ucat=13&otvori=razrjedivaci

Napominjem, nitro razrjeđivač je SAMO za ČIŠĆENJE šprice i masnoće / prljavštine. Ne kontam odakle ideja ljudima da se sa njime rijedi boja...
 
Mislim da nisi u pravu, imam te temeljne kantu od nekih 15 l, tj. ono sta je od nje ostalo, i nemoguce je po suncanom vremenu njom farbati(kistom ogradu) da ju ne razredujem, vjeruj mi provjereno, lani smo dva mjeseca farbali ogradu. Na njoj samoj piše da se razređuje razređivačem 2.
 
Ja sam mislio da zeli s necim da skine boju koja je nanesena a ne razredi.

A sto se tice nitro razredjivaca i acetona, daj mi reci cime razredjujes onda boje na bazi nitro otapala, te cime razredjujes poliesterske boje? ( I ako se ovo drugo bas i ne radi al dobro)

A sto se tice skidanja boje s alata i ruke jesi probao naftu (sem za nitro boje) mnogo ljepse ocisti i onda sapere boja s uljanim ili nitro :wink:
Milos @ Galaxy S3

 
vladof said:
Mislim da nisi u pravu, imam te temeljne kantu od nekih 15 l, tj. ono sta je od nje ostalo, i nemoguce je po suncanom vremenu njom farbati(kistom ogradu) da ju ne razredujem, vjeruj mi provjereno, lani smo dva mjeseca farbali ogradu. Na njoj samoj piše da se razređuje razređivačem 2.

Uzmi malo boje i razredi s alkoholom 99% tnim. S time se razredjuje epoxidna boja kad se zeli nanosit spricom

Milos @ Galaxy S3

 
Malo da probas. Ne mora uspeti

Milos @ Galaxy S3

 
Opet napominjem, alkidni emajli ( 99.9% temeljnih boja u nas ) se ne rijede nitro celulozom ( u našem narodu popularno zvan nitro razrjeđivač ). Ali, kako hoćete. Međutim, to što prodavači kažu da se rijedi nitro celulozom, na njihovu je dušu jer su neinformirani. Da, prodavač u lokalnom ( karikiram ) "Pevec" odjelu boja i lakova baš odiše enciklopedijskim poznavanjem onoga što prodaje.

Ja rijedim ( ako je potrebno ) alkidnu emajl boju razrjeđivačem za alkidne emajl boje ( kod bojanja ograda i sl. ). U to spada gore navedeni Hempelov razrjeđivač i boja. Boja koju koristim je uvijek svježa, jer ne koristim zalihe "od prije par godina".

Svaki lonac ima poklopac. Svaka boja ima svoj razrjeđivač. Ako nema, tu boju ne koristim, jer ne vrijedi.

Od nitro celuloze postoje samo nitro celulozne boje i lakovi koje je predstavio DuPont dvadesetih. Oni se rijede nitro celuloznim razrjeđivačem. Ne znam da se više proizvode jer je njihovo mjesto zauzeo alkidni emajl koji je sigurniji i stabilniji.

Svoje sam rekao, ispravljanje mogućih krivih drina ostavljam nekome drugome. A lekcije o sistemima boja neću ovdje davati jer se sve može pronaći na netu puno bolje napisano nego bi ja mogao složiti.

Lakirerske šprice se čiste nitro celulozom, dok se boja sa metala najbolje skida onim prozirnim ljigavim smolama za skidanje boje. U slučaju poliesterskih boja, pištolj na vrući zrak i špatula daju najbolje rezultate.

Što se tiče čišćenja ruku... to je već zadiranje u intimu :)