Francuski zakon o kacigama

Status
Not open for further replies.

Dawg

Member
Frend uskoro ide na put i prolazi kroz Francusku. Kako sam nedavno kupila Sharkovu kacigu uz nju sam dobila i set reflektirajućih naljepnica uz koje stoji uputstvo da se prema francuskim zakonima obavezno moraju nalijepiti na određene dijelove kacige. Sad se postavlja pitanje da li taj zakon vrijedi samo za francuske vozače ili se tim naljepnicama mora nagrditi i kaciga nekog putnika namjernika? Googlalo se, ali ništa nije nađeno pa ako netko ima kakvo iskustvo ili saznanje o temi neka podjeli.
 
ako se ne nadje neki smisleni odgovor uvijek moze ponijeti naljepnice sa sobom pa pitat tamo
 
On najradije ne bi ništa lijepio na kacigu...osim ako stvarno ne mora. Kaciga je mat i postoji šansa da te naljepnice ne može skinuti bez da ošteti površinu.
 
Idem i ja ove godine tam pa me zanima. Posto je moja kaciga (Shark isto) stara 4 godine nisam dobil nikakve reflektirajuce nalje.

I kaj sad dragi Lastane? :misli:
Mene ce skinut s motora, dobro natamburat i bacit u more, zajedno sa kacigom ili...  :LOL:
 
Mislim da se prometni zakoni ne odnose selektivno na domaće i strance  :mrgreen:
(zakaj su nas slovenci godinama zajebavali za svjetla prek dana??)
 
pa nisu te naljepnice da prelijepe cijelu kacigu :mrgreen: ak ih ne treba nek ih da meni, ja ću ih vrlo rado zalijepiti na svoju kacigu.  (y)
 
U svakoj zemlji donijeti zakoni se odnose na SVE osobe i tvrtke zatečene u prebivalištu, boravku ili poslovanju na teritoriju te zemlje. Znači, ako ideš u Francusku, na tebe će se odnositi zakoni Francuske, i pritom činjenica da si stranac ne igra nikakvu ulogu.

Sa druge strane, ne znam zašto ne bi na kacigu nalijepio nešto što podiže njegovu prometnu sigurnost? Zar je on još jedan "pametan" u nizu koji smatra da je nekakva "kvazi-ljepota ne-znam-čega" najvažnija stvar na svijetu, da je umišljena ljepota motocikla bitno narušena ili uništena ako se stavi tablica, ili da se kaciga bude full uništila ako osigura bolju vidljivost iste (pogotovo ako je lijepe mat-crne boje...  :mrgreen: ) ?? 

Kako veli Live, daj ih meni ako je tebi ljepota najvažnija...  :wink: :wink: :wink:

Mnogi poginuli su baš sada najljepši - i oni su ljepotu vidjeli u "nevidljivosti" (crn motor, crno odijelo, crna kaciga, crne čizme, nedajBože neka oznaka, naljepnica ili nešto deseto što svijetli jače od upaljača za cigarete... i to sve PO NOĆI!) koju sada i imaju... na žalost!

Jadno je da je kod nas sigurnost na motociklu jedan od sekundarnih kriterija, puno je važnije da posranu njonju posranog kenjatora, zajedno sa njegovim posranim prepotentnim osmjehom, japankama i havajkom vidi cijeli kvart... a motor? Jebeš motor! ON je FACA!

Nevjerojatno je koliko kompleksaša kupuje motore!  :shock: :shock: :shock:

Ništa "lošiji" nisu ni oni koji kupuju kacige po ljepoti zmajeva i šara...  :mortal: :mortal:  Daj zamisli da zmajevu glavu prekriješ sa nekakvom bezveznom fluo-naljepnicom, koja će pokazivati po noći nekom umornom vozaču gdje je tvoja tintara na sto metara udaljenosti? To je - u najmanju ruku - KA-TA-STRO-FA!!!

Koju već, ionako, imamo na cestama... pet mrtvih u jednom danu!
 
Dawg said:
Frend uskoro ide na put i prolazi kroz Francusku. Kako sam nedavno kupila Sharkovu kacigu uz nju sam dobila i set reflektirajućih naljepnica uz koje stoji uputstvo da se prema francuskim zakonima obavezno moraju nalijepiti na određene dijelove kacige. Sad se postavlja pitanje da li taj zakon vrijedi samo za francuske vozače ili se tim naljepnicama mora nagrditi i kaciga nekog putnika namjernika? Googlalo se, ali ništa nije nađeno pa ako netko ima kakvo iskustvo ili saznanje o temi neka podjeli.

Ja bash gledam, ja nisam dobio nikakve naljepnice... Valjda me ne budu jako
tlačili u F na ljeto  :mrgreen: O kakvim naljepnicama se radi?
 
Mislim da u stranim zemljama za strance vrijede samo prometni propisi (ograničenja i sl.), a  ne razni standardi u pripremi vozila ili opreme, ako nisu međunarodno riješeni. nemojte me sad lovit za riječ, ali primjer: neke zemlje imaju određene te reflektirajuće naljepnice za kamione (ali ne sve), koje su prvenstveno zamišljene da označavaju gabarite vozila dok je parkirano i ugašeno (dok mu nije upaljena rasvjeta). Ja ih nikad nisam imao na kamionima koje sam vozio i nikad nisam imao problema. Također nikad nisam vidio nikakve stvari na motoristima koji nisu u svojoj državi, da ih policija zaustavlja. recimo, u grupi njemačkih motorista nisam vidio reflektirajuće prsluke iako su u Italiji obavezni u organiziranim kolonama.
 
Sledgehammer said:
U svakoj zemlji donijeti zakoni se odnose na SVE osobe i tvrtke zatečene u prebivalištu, boravku ili poslovanju na teritoriju te zemlje. Znači, ako ideš u Francusku, na tebe će se odnositi zakoni Francuske, i pritom činjenica da si stranac ne igra nikakvu ulogu.

Sa druge strane, ne znam zašto ne bi na kacigu nalijepio nešto što podiže njegovu prometnu sigurnost? Zar je on još jedan "pametan" u nizu koji smatra da je nekakva "kvazi-ljepota ne-znam-čega" najvažnija stvar na svijetu, da je umišljena ljepota motocikla bitno narušena ili uništena ako se stavi tablica, ili da se kaciga bude full uništila ako osigura bolju vidljivost iste (pogotovo ako je lijepe mat-crne boje...  :mrgreen: ) ?? 

Kako veli Live, daj ih meni ako je tebi ljepota najvažnija...  :wink: :wink: :wink:

Mnogi poginuli su baš sada najljepši - i oni su ljepotu vidjeli u "nevidljivosti" (crn motor, crno odijelo, crna kaciga, crne čizme, nedajBože neka oznaka, naljepnica ili nešto deseto što svijetli jače od upaljača za cigarete... i to sve PO NOĆI!) koju sada i imaju... na žalost!

Jadno je da je kod nas sigurnost na motociklu jedan od sekundarnih kriterija, puno je važnije da posranu njonju posranog kenjatora, zajedno sa njegovim posranim prepotentnim osmjehom, japankama i havajkom vidi cijeli kvart... a motor? Jebeš motor! ON je FACA!

Nevjerojatno je koliko kompleksaša kupuje motore!  :shock: :shock: :shock:

Ništa "lošiji" nisu ni oni koji kupuju kacige po ljepoti zmajeva i šara...  :mortal: :mortal:  Daj zamisli da zmajevu glavu prekriješ sa nekakvom bezveznom fluo-naljepnicom, koja će pokazivati po noći nekom umornom vozaču gdje je tvoja tintara na sto metara udaljenosti? To je - u najmanju ruku - KA-TA-STRO-FA!!!

Koju već, ionako, imamo na cestama... pet mrtvih u jednom danu!


pretjeruješ! neda mi se sad razglabati, ali nije sve crno/bijelo.

osim toga, da je čovjek htio svjetleću kacigu, takvu bi i kupio. a da je baš neka velika frka, bile bi zabranjene takve kacige.
 
Čovjek je dobio naljepnice sa kacigom. Putuje u francusku i ne želi ih naljepiti ako ne mora.
Dali mora ili ne mora? To je pitanje.
A ne to da sad vrijeđate curu tj. njenog frenda. Ako znate odgovor na pitanje odgovorite. Mudrovanje ostavite za neke druge prilike.
 
James1100 said:
pretjeruješ! neda mi se sad razglabati, ali nije sve crno/bijelo.

osim toga, da je čovjek htio svjetleću kacigu, takvu bi i kupio. a da je baš neka velika frka, bile bi zabranjene takve kacige.

James, nisam ni rekao da je crno-bijelo, a nemam ni pojma o kakvoj svjetlećoj kacigi ( :misli: :misli: gdje to ima??) pričaš... nalijepiti par naljepnica (trebaš li linkove na njih, BTW u Americi postaju obaveza koliko vidim po nekim stranim forumima!) nije pretvaranje kacige u "svjetlosnu", ali ne kužim ni zakaj bi mi uvijek morali glumiti najpametnije, najdemokratskije i sve ostalo naj, kada praksa pokazuje da smo najprije sve "naj" - ali u negativnom kontekstu?

Vani je u aftermarket ponudi najnormalnije da ima setova svjetlećih naljepnica za sve vrste kaciga, kofera i motocikala, no mi smo najpametniji, mi ćemo to uvesti kao normu kada pogine još brat-bratu 500 motociklista... jer budale uče na svojim greškama, a mi - Hrvatska - smo živi primjer za to... Mislim da je u određenim stvarima potpuno nebitno što je čovjek htio...
 
loris said:
Čovjek je dobio naljepnice sa kacigom. Putuje u francusku i ne želi ih naljepiti ako ne mora.
Dali mora ili ne mora? To je pitanje.
A ne to da sad vrijeđate curu tj. njenog frenda. Ako znate odgovor na pitanje odgovorite. Mudrovanje ostavite za neke druge prilike.

pa onak... govoris kod a je radnja ljepljenja naljepnica posao od 67 dana i da ga kosta 60 000€


a gle kolko sranja nastalo...


ne bu mu motor niš sporije išel a i čisto simljam da ide dole da ga slikaju za people magazine pa da mora bit fancy full mega =P





uostalom..ak u francuskoj vele da moras to imat onda moras..bio ti francuz il bosanac...


"u hrvatskoj na autoputu morate ic maximalno 130.. ali ako ste svabo imate neograniceno"

onak ne... za sve tulipane je isto...
 
i ja sam dobio te nalje prošle godine kad sam kupio sharkicu
ali kad gledam neke francuske moto emisije(motorstv) oni nemaju te nalje na kacigama bar ih ja nisam primjetio
 
mv_agusta said:
i ja sam dobio te nalje prošle godine kad sam kupio sharkicu
ali kad gledam neke francuske moto emisije(motorstv) oni nemaju te nalje na kacigama bar ih ja nisam primjetio

Posto si dobio naljke vjerujem da u papirima od kacige postoji i uputa za mjesta na koja se ljepe. Logicno mi je da ako se nesto zahtijeva "sluzbeno" da je propisano i mjesto na kojem se mora nalaziti. Ako nema nist onda su vjerojatno samo reklamne/ukrasne nalje koje se dobije i uz cizme, ulje, gume, .....
 
Dawg said:
Frend uskoro ide na put i prolazi kroz Francusku. Kako sam nedavno kupila Sharkovu kacigu uz nju sam dobila i set reflektirajućih naljepnica uz koje stoji uputstvo da se prema francuskim zakonima obavezno moraju nalijepiti na određene dijelove kacige. Sad se postavlja pitanje da li taj zakon vrijedi samo za francuske vozače ili se tim naljepnicama mora nagrditi i kaciga nekog putnika namjernika? Googlalo se, ali ništa nije nađeno pa ako netko ima kakvo iskustvo ili saznanje o temi neka podjeli.

Ja san Shoei XR1000 kupija kod njih i ona ima naljepnice...i nisan ih skinija...uvik iden sa razmišljanjem ako su promislili da vridi onda valjda vridi...e sad jel to za svakoga vridi, tj. i za turiste...???  :misli:
 
pa da stoji uputa di ih stavit ali ono boo neplaniram tako skoro u FR pa se ni ne zabrinjavam previše
ali čuj neće nikom ništa biti ako ih stavi
 
Pa prenesi upute za nas koji imamo starije kacige kad to jos ocito nije bilo u igri. :wink: Siguran sam da nisam jedini kojem ce to biti od koristi ove godine
 
Osim ako to nije nešto što je na snazi odnedavno,  nisam imao nikakvih reflektirajućih površina kada sam prije cca godinu i po dana rentao motor (i kacigu) i vozio se po Francuskoj.
 
Status
Not open for further replies.