Groznjan, Oprtalj, Zrenj, Kotli

smarty

Active member
Izgleda da je zima napokon iza nas, i da su ponovno počeli dani za điranje. Naravno, bilo je điranja i preko zime, ali meni osobno je puno ugodnije kad mi nakon cjelodnevne vožnje ne otpadnu prsti, i sl.

Nedjelja, 15.3.2009.g. Dogovoren je đir po Istri. Koliko god puta išli u Istru, uvijek se nađe neki neistraženi kutak Terre Magice. Ovaj put idemo u Grožnjan, Oprtalj, Zrenj i Kotle.


14cfi3s.jpg


Polazak sa Vrata Jadrana u 10:00, vožnaj kroz Tunel, prema Buzetu i dalje dolinom Mirne do Ponte Portona i još malo prema Bujama, i stižemo u Grožnjan.


Za detalje o samom Grožnjanu i njegovoj povijesti, pogledajte http://www.groznjan-grisignana.hr/ odakle i stavljam ovaj sažetak.
Grožnjan, drevna Graeciniana nalazi se na 228m visomok brežuljku prekrivenom terasama i vjekovima bogatog maslinama i vinogradima. Brežuljak je nastao usijecanjem tla što su ga prouzročila dva potoka: Kanistran i Pision. Iz Grožnjana možete uživati u vidiku na dvadesetak okolnih sela, a pogled na polja, na padinama Bolare i Kostanjice slijeva, njive na obroncima Bijelih zemalja i Baredina zdesna, dolinu Mirne u podnožju, i na more od Novigrada do Umaga, otkriva jedan od najljepših i najrodnijih krajeva Istre. U ovom gradiću smještenom na vrhu brežuljka kuće su zbijene jedna do druge, što potvrđuje srednjovjekovno oblikovanje gradića. U crkvi Sv.Vida, Modesta i Krešencije nalazi se oltar s posebnim moćima koje je papa PIO VII 1800 god. posebnom papinskom odlukom dodijelio grožnjanskoj crkvi.

2010w3a.jpg


2qdwq6r.jpg


2nqxoq9.jpg


o6cg2o.jpg


fmutt3.jpg


f1ab0z.jpg



Izležavamo se na suncu i uživamo.

Nastavljamo prema Oprtlju, gradiću na 378 m visokom brežuljku. Prvi put se spominje još davne 1102.g. kao urbano boravište feudalnih gospodara i zanatlija. Bio je nastanjen još u prethistoriji i na njemu se razvila prethistorijska gradina. Danas je, između ostalog, poznat i po maslinarstvu. Ostatak povijesti i sadašnjosti ovog zanimljivog, prekrasnog gradića dostupna je na http://www.oprtalj.hr/

s4anhd.jpg


xaqa9g.jpg


2e3y834.jpg



Iz Oprtlja idemo cestom ravno prema Zrenju, rodnom mjestu sv.Jeronima. U Zrenju se svake godine u kolovozu održava Međunarodni susret harmonikaša. Ako nekog zanima, tamo i Ralf Schumacher odlazi na pršut u jedno seosko domaćinstvo. Za detalje, opet na http://www.oprtalj.hr/

2rf82g3.jpg


o50zfl.jpg


rw0y83.jpg



Cesta iz Zrenja dolazi van na cestu za Buzet, tako da nije potreban povratak preko Oprtlja nego se zaokruži uokolo.


Budući da je nastupila glad, treba požuriti prema Kotlima, jer je tamo odlična konoba u koju zalazim svako toliko. Kotli se nalaze na cesti prema Humu, označeno je skretanje. Vrijedi pogledati. Kotli su nekada bili gospodarski najjače selo na Humštini s nadaleko poznatim mlinarima i krojačima. Tamošnji mlin još uvijek odolijeva vremenu. Kroz selo protječe rijeka Mirna, stvarajući specifične kotlaste udubine u vapnencu, po kojima su i Kotli kao selo dobili ime. Preko ljeta ljudi se kupaju u tim kotlima. Meni i nije to baš simpatično, jer sam vidio bjeloušku jednom na kupanju tamo.

wm1bac.jpg


uy9n6.jpg


10dgkg7.jpg


2a512l3.jpg


2ykyw55.jpg


zxk58o.jpg


t9f98j.jpg


Sreli smo i konjove po putu, pa da i to ovjekovječimo.

2vbmu0w.jpg



I to je to. Još kavica na Preluki i doma.

Prekrasnih 200-tinjak kilometara vožnje, uživanja, druženja, zabavljanja, jedenja, pijenja i svega ostalog što ide uz pravi nedjeljni đir.


-ljudovi uživajte-​
 
Pa dobro di su slike spize?  :shock: :mrgreen:
 
alien said:
Pa dobro di su slike spize?  :shock: :mrgreen:


A to još nikad nisam stigao uslikati  :lolcry:
 
Bravo Smarty i ekipa! Ovako treba iskoristiti ove lijepe dane!  (y)
 
Momci,cure,ekipa.,svaka čast (y), vaši putopisi i zajedničke vožnje su (y)
 
:ples:

jednostavno savršeno .

(y)

Lip đir
 
miha_vg said:
Bravo Smarty i ekipa! Ovako treba iskoristiti ove lijepe dane!  (y)

Meni nema ljepšega, nego kad mi Miha napiše "bravo" u temi o điru koji sam ja odvozio  :mrgreen:


---
Miha, ja jedva čekam da pročitam nešto tvoje malo veće, uopće ne sumnjam u to da će i ove sezone pasti jedan pošteni đir u tvom stilu (y)
 
Icek said:
Vidiš to sam se ja pitao pa sam zaboravio postat, pa uvijek se slika klopa  (y)

Ja ne  :jesus:

Ja klopam  :mrgreen:
 
obby said:
odlican izbor za klopu,u konobici u kotlima se jede za 10 (y)

Znam ja gdje je dobro  8) ... ali ozbiljno, porcije su za "personu i pol" ; prošli put sam se najeo za puknuti i još sam naručio njoke punjene sa marmeladom za desert (nisam htio, ali je tata naručio pa sam morao i ja  :wink:). Tog deserta je bilo dovoljno za se najesti bez glavnog jela. Nemam pojma kako sam to bio preživio  :LOL:


A najljepše se preko ljeta, navečer, izvaliti se na terasu i slušati Mirnu, i malo štogod grickati. Nekad smo to češće prakticirali, a sad ta prokleta kriza, ne ide se okolo baš k'o prije  :?

 
kad budete zalazili u one krajeve imate u zavrsju jedan dobar agriturizam,hrana ok i cijene postene... (y)
 
obby said:
kad budete zalazili u one krajeve imate u zavrsju jedan dobar agriturizam,hrana ok i cijene postene... (y)

Dobro je znati; nisam tamo bio (ili bar ne znam da sam bio  :mrgreen:(y)
 
pišem u ovom postu jer je đir sličan.... :mrgreen:

dakle danas, nakon što sam obišao svoju bauštelu i što mi je još sinoć "propala planina", odluka idem ipak na đir.... i moja suvozačica također  :LOL:
nove gume su jučer montirane, dakle u početku pomalo....btw, meni su po guštu!...

di ćemo, ajmo prema istri, preko učke.... usput test intercoma iz lidla... :mrgreen: šljaka i za te pare dobar, jedino malo postane dosadno ono u uhu..
dakle veća kad smo se spuštali na istarskoj strani, odluka idemo prema buzetu.... kasnije promjena - idemo najprije prema humu (nisam bio od osnovne -moj grijeh, moj veliki grijeh!  :mrgreen: )
nakon skretanja za hum, najprije vidimo konobu kolinasi (odmah se sjetih smartyevih hvalospjeva), ali s obzirom da nas doma čeka roštilj preskačemo... nakon toga vidimo skretanje za kotle - najprije idemo za hum, kasnije ćemo do kotli....

u humu nešto turista...malo smo prošetali, u jednoj suvenirnici probali bisku  :mrgreen: i malo popričali s vlasnikom...
onda do kotli...... tamo malo prošetali i razgledali..isto ima nešto turista, još ne previše...
 
podno slapa vidjeli i neke prirodne tvorevine.... piva onom ko pogodi model i godište...

zatim produžujemo do buzeta,  i to starog grada....
tu srećemo dokaze o starijim osiguranjima.... :mrgreen: nema šta, od davnina nas deru... :mrgreen:

još kava u novom centru, i nazad doma preko učke na roštilj....

jesam pohvalio gume?!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Veri najs SM  (y)


Samo mala replika, ... Ja sam hvalio konobu u Kotlima  (y)



Mene je danas čekalo samo cjelodnevno crtanje detalja i roštilj doma  :mrgreen:. Motor malo previše "počiva" ove godine  :?
 
mea culpa!  :mrgreen:

onda je netko drugi spominjao kolinase... nije bitno... meni je mirovao punih tjedan dana - stara guma bila na podu (odradila pred dva vikenda đir do gračišća) i drugi dan se izdušila... žice su već bile vani.... :mrgreen: :mrgreen:

sad su nove bt021 gore, i sve spremno za (nadam se pravu) sezonu.....

drugi vikend ako bog da plitvice....nismo bili od 96... :mrgreen: