Hayabusa VS gsxr 1000 k5

Nisam baš imao dojam da je Busa glomazna. Ni kad sam je probao po parkingu,ni jučer kad sam je gledao parkiranu. Ali ja vozim Guzzia. Radio sam svojevremeno za tipa koji je prvi kupio Busu u ZG,a prije toga je vozio samo GSX soma. Onda mi je rekao da se iznenadio koliko je Busa vozna.
 
momci da vam skratim muke, nisam probao ni jednog ni drugog, al kad sam vidio Busu kako ide, kako lezi i kako ubrzava... za ovoga drugoga necu ni da se trudim da saznam ;)
king, posalji PM prije no krenes pa cu te uputit na par mjesta
 
ako si bar ko ja u gabaritima ,busa bu ti mala
nemojte da se moram slikat pored motora ili još gore ispred njega :?
 
vecicrnogorac said:
momci da vam skratim muke, nisam probao ni jednog ni drugog, al kad sam vidio Busu kako ide, kako lezi i kako ubrzava... za ovoga drugoga necu ni da se trudim da saznam ;)

kaka ti je to šema? šta bi to trebalo značiti? da si toliko oduševljen busom da misliš da joj litra ne može biti ravna ili da niti ne želiš saznati kako ide litra?
 
bruno, ajde napisi ti kakva je Hayabusa ako si je probao ili znas od nekoga ko je vozio, mislim u poredjenju sa nekim Rom i to u saobracaju, ne na stazi. zbunjuju me komentari da je kao za ulicu mnogo bolja od Ra, upravljivija i udobnija??? kako onoliki motor moze da bude tako upravljiv?
 
a busa je kao velik motor :shock: deco, ne znate jos sta su motori :twisted:
Udobnija je jer je ovijes predvidjen za cestu. Prvi recezenti kad je tek izasla su pisali da tako nesto jos nisu dozivil i da uopce nema klase u koju bi je svrstali...
 
Oggi said:
bruno, ajde napisi ti kakva je Hayabusa ako si je probao ili znas od nekoga ko je vozio, mislim u poredjenju sa nekim Rom i to u saobracaju, ne na stazi. zbunjuju me komentari da je kao za ulicu mnogo bolja od Ra, upravljivija i udobnija??? kako onoliki motor moze da bude tako upravljiv?

nisam ti baš kompetentan za komentare o busi, ali to ti je u biti jako brzi cuiser R po nekom mom definiranju...dobar za autocestu, malo duži put i slično - uglavnom za otvorenu cestu. A usporedba s R-om će ti biti najlakša kada samo probaš sjesti na busu i na neku novu litru. Nakon buse će ti bilo koja tisućica izgledati ko igračka. Meni se osobno ne sviđa busa i preferiram klasu 600, eventualno 1000, ali naravno kad bi si mogao priuštiti nekoliko motora da bi bilo nešto kao hayabusa u garaži :wink:
 
bruno said:
vecicrnogorac said:
momci da vam skratim muke, nisam probao ni jednog ni drugog, al kad sam vidio Busu kako ide, kako lezi i kako ubrzava... za ovoga drugoga necu ni da se trudim da saznam ;)

kaka ti je to šema? šta bi to trebalo značiti? da si toliko oduševljen busom da misliš da joj litra ne može biti ravna ili da niti ne želiš saznati kako ide litra?

pazi ovo, toliko sam odusevljen motorom da sam rekao "za ovoga drugoga necu ni da se trudim da saznam ;) " jer mislim da preko Buse nema. Znaci djeluje mi nemoguce da se napravi nesto sto bolje ubrzava i sto brze ide od ovoga cuda. Nisam JE vozio ali sam SE vozio i to je bruka... znaci ne umijem opisat taj adrenalin, a pravo da ti kazem frka mi je bila probat je. Volio bi i vidjet taj K5 kako se ponasa, al opet kazem, onaj komentar od prije je bio recen tako zbog totalnog odusevljenja Busom

Tomee, nisam ja prevelikih gabarita kako bi se po nicku zakljucilo, 185CM i 90kg, Busa bi mi legla prelijepo ;)
 
Oggi said:
bruno, ajde napisi ti kakva je Hayabusa ako si je probao ili znas od nekoga ko je vozio, mislim u poredjenju sa nekim Rom i to u saobracaju, ne na stazi. zbunjuju me komentari da je kao za ulicu mnogo bolja od Ra, upravljivija i udobnija??? kako onoliki motor moze da bude tako upravljiv?

Pa di si ti pročitao da je "puno bolja od "R"-a"????Ili da je obratno?? :cry:
 
James1100 said:
Nisam baš imao dojam da je Busa glomazna. Ni kad sam je probao po parkingu,ni jučer kad sam je gledao parkiranu. Ali ja vozim Guzzia. Radio sam svojevremeno za tipa koji je prvi kupio Busu u ZG,a prije toga je vozio samo GSX soma. Onda mi je rekao da se iznenadio koliko je Busa vozna.

Da nisi ti neki Nikolić-evac slučajno :mrgreen: :mrgreen:
 
Cigara said:
James1100 said:
Nisam baš imao dojam da je Busa glomazna. Ni kad sam je probao po parkingu,ni jučer kad sam je gledao parkiranu. Ali ja vozim Guzzia. Radio sam svojevremeno za tipa koji je prvi kupio Busu u ZG,a prije toga je vozio samo GSX soma. Onda mi je rekao da se iznenadio koliko je Busa vozna.

Da nisi ti neki Nikolić-evac slučajno :mrgreen: :mrgreen:
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
Skužio teeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!
 
Cigara said:
James1100 said:
Nisam baš imao dojam da je Busa glomazna. Ni kad sam je probao po parkingu,ni jučer kad sam je gledao parkiranu. Ali ja vozim Guzzia. Radio sam svojevremeno za tipa koji je prvi kupio Busu u ZG,a prije toga je vozio samo GSX soma. Onda mi je rekao da se iznenadio koliko je Busa vozna.

Da nisi ti neki Nikolić-evac slučajno :mrgreen: :mrgreen:

:nono: Radio sam kod njega prije te Buse. Motor sam vidio kad ga je kupio,ali nisam više bio kiperaš.
 
James1100 said:
Cigara said:
James1100 said:
Nisam baš imao dojam da je Busa glomazna. Ni kad sam je probao po parkingu,ni jučer kad sam je gledao parkiranu. Ali ja vozim Guzzia. Radio sam svojevremeno za tipa koji je prvi kupio Busu u ZG,a prije toga je vozio samo GSX soma. Onda mi je rekao da se iznenadio koliko je Busa vozna.

Da nisi ti neki Nikolić-evac slučajno :mrgreen: :mrgreen:

:nono: Radio sam kod njega prije te Buse. Motor sam vidio kad ga je kupio,ali nisam više bio kiperaš.

Pa zakaj?? Kod njega su svi sretni :mrgreen: :mrgreen: Mogo te onda zaposlit u kancelariji ako ti se nije više dalo gonjat kamion :mrgreen: :mrgreen: Jozo seoska varalica je do jajca :mrgreen: :mrgreen:
 
Cigara said:
James1100 said:
Cigara said:
James1100 said:
Nisam baš imao dojam da je Busa glomazna. Ni kad sam je probao po parkingu,ni jučer kad sam je gledao parkiranu. Ali ja vozim Guzzia. Radio sam svojevremeno za tipa koji je prvi kupio Busu u ZG,a prije toga je vozio samo GSX soma. Onda mi je rekao da se iznenadio koliko je Busa vozna.

Da nisi ti neki Nikolić-evac slučajno :mrgreen: :mrgreen:

:nono: Radio sam kod njega prije te Buse. Motor sam vidio kad ga je kupio,ali nisam više bio kiperaš.

Pa zakaj?? Kod njega su svi sretni :mrgreen: :mrgreen: Mogo te onda zaposlit u kancelariji ako ti se nije više dalo gonjat kamion :mrgreen: :mrgreen: Jozo seoska varalica je do jajca :mrgreen: :mrgreen:

:? :( :crazy: :hahano: :no: :tears: :yes: :misli: :moli: No koment
 
Previše opaka mašina još ako je opiturana u crno ..... onda je mrak , ja bi da predlog da za Hrvatsko tržište bude ljubičasta sa lila cvjetićima. :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :x :shock:
 
corky said:
Previše opaka mašina još ako je opiturana u crno ..... onda je mrak , ja bi da predlog da za Hrvatsko tržište bude ljubičasta sa lila cvjetićima. :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :x :shock:
Bogme je! :LOL: :LOL:
 
Šalu na stranu, i GSXR 1000, a i hayabusa su pun pogodak firme.Osobno trenutno uživam u čarima hayabuse, a pogotovo u brutalnom okretnom momentu i ubrzanjima poslije 200 kmh. Ugradio sam Puig povišeni vjetrobran, pa do 250 ni ne osjetim vjetar tj. otpor zraka. A jako dobro znam kako je to na tisućicama - treba imati vrat kao Mirko Filipović ! U svakom slučaju nije u redu suditi o konju kojeg nisi jahao, a usporedni test je teško napraviti jer tisućica kraj hayabuse teško udiše zrak , ha-ha!
Treba imati oba!
 
..ajde stavi sliku buse,ako ti nije problem....zanima me kako izgleda taj vjetrobran koji je ok za 250.
 
Evo malo preferansi...pa usporedite!


GSX 1300R Hayabusa


New
Headlight switches off during startup to reduce load on battery
Turn signal lens color changed to white for improved appearance

Engine Features

Compact 4-stroke, four-cylinder liquid-cooled engine with DOHC, 16-valves, Twin Swirl Combustion Chambers, plus gear-driven counterbalancer for smooth operation
Electronic fuel injection system, fed by 46mm throttle bodies and ram air intake with large volume airbox
Lightweight shim-under-bucket valve train with narrow 14 degree valve angle for high combustion chamber efficiency
High efficiency liquid cooling system for optimum engine operating temperature, including compact air-cooled oil cooler and oil-jet piston cooling
SCEM (Suzuki Composite Electro-chemical Material) plated cylinders minimize cylinder size and improve heat dissipation
6-speed transmission with high-capacity clutch featuring back-torque limiter system for smooth downshifts and scissors-type primary gear for reduced gear noise
Large volume 4-into-2 exhaust system with stainless steel head pipes and lightweight aluminum silencers
Digital direct-ignition system combines an ignition coil with each spark plug cap for reduced weight and stronger spark

Chassis Features

Aerodynamic fairing design with low drag coefficient - all fairing components have been designed for reduced drag and turbulence
Full instrumentation with ultra-thin step-motor construction. Includes fuel gauge, clock, temperature gauge, LCD odometer and twin tripmeters with fuel mileage indicator
Unique, vertically mounted dual headlight provides a bright, wide beam with a 60W projector-type high-beam and a 55W low-beam halogen bulb
Rigid twin-spar aluminum frame minimizes weight while maintaining high torsional strength
Large diameter (43mm) inverted front forks with titanium-nitride-coated inner fork tubes and fully adjustable compression & rebound damping and spring preload, plus steering damper
Proven link-type rear suspension with remote reservoir shock absorber - rear suspension features fully adjustable rebound damping and compression damping and spring preload
Bridge-type swingarm with large diameter swingarm pivot shaft provides high swingarm rigidity
Powerful front disc brakes with large 320mm discs and gold-colored 6-piston calipers
Rear disc brake with 240mm disc and 2-piston caliper
Radial tires mounted on lightweight 3-spoke aluminum wheels - wide 190-size rear tire is mounted on 6" wide rim
Hinged fuel tank simplifies maintenance and provides easy access to the airbox and air filter
Specs
Engine: 1299cc, 4-stroke, four-cylinder, liquid-cooled, DOHC, 16-valve, TSCC
Bore Stroke: 81.0 x 63.0mm
Compression Ratio: 11.0:1
Fuel System: Keihin/Denso Fuel Injection
Lubrication: Wet sump
Ignition: Digital/Transistorized
Transmission: 6-speed, constant mesh
Final Drive: #530 chain
Overall Length: 2140mm (84.3 in.)
Overall Width: 740mm (29.1 in.)
Overall Height: 1155mm (45.5 in.)
Seat Height: 805mm (31.7 in.)
Ground Clearance: 120mm (4.7 in.)
Wheelbase: 1485mm (58.5 in.)
Dry Weight: 217kg (478 lbs.) 218kg (480 lbs.) CA. model
Suspension Front: Inverted telescopic, coil spring, fully adjustable spring preload, 14-way adjustable rebound damping and 13-way adjustable compression damping
Suspension Rear: Link-type, gas/oil damped, fully adjustable spring preload, 22-way adjustable compression & rebound damping
Brakes Front: Dual hydraulic disc
Brakes Rear: Single hydraulic disc
Tires Front: 120/70-ZR-17
Tires Rear: 190/50-ZR-17
Fuel Tank Capacity: 21 liter (5.5 gal.) 19.0 liter (5.0 gal.) CA. model
Color: Blue/Silver, Red/Black, Gray/Black


GSX-R 1000


New Engine

Larger displacement 998.6cc 4-stroke, 4-cylinder, liquid-cooled engine for increased power, torque and acceleration - includes several features to reduce friction and reciprocating mass
Improved electronic fuel injection system features the Suzuki Dual Throttle Valve System (SDTV) - maintains optimum air velocity in the intake tract for smooth low-to-mid rpm throttle response and high torque output - includes Auto Fast Idle System (AFIS)
Compact double-barrel throttle body design with larger 52mm bores for improved power, plus narrower pitch between outer and inner bores - allows use of narrower airbox, fuel tank and bodywork to provide more room for rider's knees/elbows Twin injectors per throttle body for improved throttle response and acceleration - primary injector operates under all conditions while secondary injector operates under high rpm/heavy load conditions to further increase engine output
New cylinder head features larger 30mm intake and 24mm exhaust ports, plus smaller combustion chamber and higher 12.5 :1 compression ratio for high power output
New Titanium intake and exhaust valves with larger 4.5mm stems for increased strength - valves are lighter overall permitting a 1000 rpm higher engine redline
Lighter weight forged pistons featuring chrome-nitride coated upper compression and oil control rings to reduce friction and improve sealing
New reinforced crankshaft and chrome-moly connecting rods, plus recalibrated balancer shaft for dependable high rpm operation
Back-torque limiting clutch allows smoother downshifts, plus new rack and pinion operating system provides more positive clutch feel
Closer transmission gear ratios for improved acceleration, plus redesigned shift forks for smoother shifting
Larger trapezoidal-shaped radiator improves cooling capacity 17% without increasing frontal area, plus new compact cooling fan design further improves efficiency - system includes high-capacity radiator-type oil cooler
New Suzuki Advanced Exhaust System (SAES) - all titanium system designed and positioned to keep mass low and close to the centerline of the machine, plus decrease drag and increase cornering bank angle
Suzuki Exhaust Tuning System (SET) regulates exhaust pressure waves to suit running conditions and maintain optimum engine torque
ECM-controlled PAIR (Pulsed-AIR) system - operation based on throttle position and engine rpm to reduce HC, CO and NOx emissions
New-design generator is more compact and supplies power to a lighter and shorter maintenance-free battery - ECM is also narrower and shorter for weight reduction


New Chassis
More compact overall chassis dimensions including shorter reach from seat to handlebars, lower footpegs, shorter/narrower fuel tank, 20mm lower seat height - all designed for improved rider comfort and mobility
New wind-tunnel-developed bodywork with reshaped vertical headlights, repositioned ram-air ducts, plus turn signals integrated with mirrors and tail-section - reduces frontal area by 4% and drag by 5%
Bright 55/65W headlight and reshaped taillight with new clear external lens
Redesigned instrument cluster features an analog tach with rpm indicator, digital speedometer and new gear indicator - also includes LCD odometer-tripmeters, coolant temp., clock and EFI diagnostics
All-new lightweight aluminum frame with combination cast and extruded spar construction for precisely calculated rigidity - frame design concentrates engine mass more toward the center of the machine for improved handling
Braced aluminum swingarm is lighter weight with improved rigidity - right side arm is shaped to tuck in the exhaust for improved cornering clearance
Fully adjustable 43mm inverted fork features Diamond Like Carbon (DLC) coated stanchion tubes to reduce friction and improve response - includes cross-mounted steering damper
Fully adjustable piggy-back shock absorber with more linear rate linkage system for improved suspension response and feedback
Radial-mount four-piston front brake calipers with larger 310mm rotors and new radial-mount master cylinder for improved lever feel and feedback
Bridgestone radial tires mounted on new cast aluminum wheels featuring redesigned, thinner spokes with optimized wall thickness to reduce unsprung weight


Specs
Engine: 998.6cc, 4-stroke, four-cylinder, liquid-cooled, DOHC, 16-valve, TSCC
Bore Stroke: 73.4 x 59.0mm
Compression Ratio: 12.5:1
Fuel System: Fuel Injection
Lubrication: Wet Sump
Ignition: Digital/transistorized
Transmission: 6-speed, constant mesh
Final Drive: #530 chain
Overall Length: 2030mm (80.0 in.)
Overall Width: 710mm (28.0 in.)
Overall Height: 1130mm (44.5 in.)
Seat Height: 810mm (31.9 in.)
Ground Clearance: 130mm (5.1 in.)
Wheelbase: 1405mm (55.3 in.)
Dry Weight: 166 kg (365 lbs.)
Suspension Front: Inverted telescopic, coil spring, fully adjustable spring preload, compression and rebound damping
Suspension Rear: Link-type, gas/oil-damped, fully adjustable spring preload, compression and rebound damping
Brakes Front: Dual hydraulic disc
Brakes Rear: Single hydraulic disc
Tires Front: 120/70-ZR-17
Tires Rear: 190/50-ZR-17
Fuel Tank Capacity: 18 liter (4.8 gal.)
Color: Blue/White, Black/Gray, Black/Yellow