hrvatski propisi o atestu motocikala

srka

New member
Zanima me koji su sve zakoni i regulative, što sve moram ispuniti i zadovoljiti, da bi motor koji bi bio samogradnja prošao na atestu?
 
Institut za vozila Hrvatske, Velika Gorica 01/6379200
Ili probaj na www.cvh.hr , možda tam nekaj ima.
 
Zvao sam ih i tip mi je faksirao u vjete, uglavnom, trebaš imati papire on neke mašine odnosno od motora sa kojeg je mašina skinute ( mislim da bi upalio i račun sa nekog otpada ili servisa ),dalje, za ramu treba potvrda da ju atestiraniog varioca.
Zaboravio sam na početku reći da prije svega treba elaborat sa proračunom osnovnih naprezanja ( tip mi je rekao da je najbitnije prikazati naprezanja u glavi rame ),...........
 
GIXER said:
Zvao sam ih i tip mi je faksirao u vjete, uglavnom, trebaš imati papire on neke mašine odnosno od motora sa kojeg je mašina skinute ( mislim da bi upalio i račun sa nekog otpada ili servisa ),dalje, za ramu treba potvrda da ju atestiraniog varioca.
Zaboravio sam na početku reći da prije svega treba elaborat sa proračunom osnovnih naprezanja ( tip mi je rekao da je najbitnije prikazati naprezanja u glavi rame ),...........

jel taj proracun mora bit potpisan od nekog vjestaka(ing strojarstva s jos nekim dodatnim ispitom) ili ga moze napraviti itko sa malo znanja o naprezanju?
 
jolly the roger said:
GIXER said:
Zvao sam ih i tip mi je faksirao u vjete, uglavnom, trebaš imati papire on neke mašine odnosno od motora sa kojeg je mašina skinute ( mislim da bi upalio i račun sa nekog otpada ili servisa ),dalje, za ramu treba potvrda da ju atestiraniog varioca.
Zaboravio sam na početku reći da prije svega treba elaborat sa proračunom osnovnih naprezanja ( tip mi je rekao da je najbitnije prikazati naprezanja u glavi rame ),...........

jel taj proracun mora bit potpisan od nekog vjestaka(ing strojarstva s jos nekim dodatnim ispitom) ili ga moze napraviti itko sa malo znanja o naprezanju?

Vjeruj mi,nemam pojma,ali mislim da nemora biti ovlašten.
 
Slucajno sam nedavno imao priliku traziti dozvolu za preradu jednog vozila (konkretno kombi u kamper). Posto ce novo vozilo imati novu sasiju (uradi sam!) trebalo mi je par savjeta kako to napraviti. Najbolja stvar je otici u Veliku Goricu - Centar za vozila i direktno se konzultirati sa njima. Sta se tice same konstrukcije nemora biti napravljena od strane ovlastene osobe, dovoljno je da im predocis svoju ideju (napravi nacrt) i dobiti ces misljenje hoce li tvoj motocikl moci pristupiti atestiranju. Postoje neki odredeni gbariti kojih se moras pridrzavati. Bitna stvar je i teziste.
Super stvar je sto tu u CZV mogu pomoci sa dokumentacijom prema slicnim primjerima iz svoje arhive!

 
DonRot said:
Slucajno sam nedavno imao priliku traziti dozvolu za preradu jednog vozila (konkretno kombi u kamper). Posto ce novo vozilo imati novu sasiju (uradi sam!) trebalo mi je par savjeta kako to napraviti. Najbolja stvar je otici u Veliku Goricu - Centar za vozila i direktno se konzultirati sa njima. Sta se tice same konstrukcije nemora biti napravljena od strane ovlastene osobe, dovoljno je da im predocis svoju ideju (napravi nacrt) i dobiti ces misljenje hoce li tvoj motocikl moci pristupiti atestiranju. Postoje neki odredeni gbariti kojih se moras pridrzavati. Bitna stvar je i teziste.
Super stvar je sto tu u CZV mogu pomoci sa dokumentacijom prema slicnim primjerima iz svoje arhive!

jedno je samogradnja a drugo nadogradnja postojeceg vozila(lakse prolazi)
 
mislim da će i ova kao i svaka borba sa hrvatskim zakonima biti baš mukotrpna, no prema opisu ljudi koji rade u Velikogoričkom centru u kojeg ću sigurno otić možda i smanjim muku. Želja mi je napraviti chooper po svojem ukusu, i spreman sam u to uložit i to malo slobodnog vremena kojeg imam, ali naravno napraviti nešto legalno sa papirima, a ne da ne mogu nikud s njim...

Hvala,
 
Sta se tice papira masine koju ces staviti, prolazi i bilo kakav racun s nekog od auto-moto otpada.
Pripazi i na ostale stvari jer bi mogli traziti i druge racune (elektronika.... zato sve prikazi na racunu s otpada  :wink: ) no onda malo porazgovaras s njim i sitnije stvari ti oproste.
Sretno
 
I ja sam u ideji pocet sa varenjem svoje rame,ali sam ja to zamislio malo drukcije..
Slozit ramu,bilo cijelu novu ili samo prepravit  postojecu i prekucat ili zavarit plocicu postojece rame sa papirima..tko ce to gledat.panduri su i onako skolovani ko i osnovnoskolci,a tehnicki,,,veza radi cuda...
 
2skile  pa nije ti neko riješenje

lakše bi ti bilo da ubiješ cilu stanicu za tehnički pregled i ljepo moš napraviti papire koje želiš :shock: :misli:

ako imaš para kupoš ili napraviš Vlastitu Stanicu za Tehnički Pregled.... :LOL: :LOL:


:misli: :misli: