ima li lijeka za ovo?

draganb

New member
Stiže zima i vožnju zamjenjuje šarafanje po motoru. Imam 2 problema na motoru koja bih htio riješiti do sljedeće sezone pa me zanima ima li pomoći i kako to srediti.

1. Ovo sam naslijedio od prethodnog vlasnika, kaže da je stavio ceradu na vrući far. Na opip je izbočeno i hrapavo, kao da se plastika rastopila na tom mjestu. Može li se to kako ispolirati ili da se zamijeni samo ta plastika? Novi far je 100€, al ne da mi se to plaćat kad je ovaj potpuno ispravan.

img4439copy.jpg



2. Ovo je, pretpostavljam, standardna pojava kod jeftinijih motora sa stock granama. Znači klasična hrđa i prljavština, znam da se to može pobrusiti i očistiti, ali kako spriječiti da se opet pojavi? Jel postoji nekakav premaz ili nešto čime se to može zaštiti?

img4444copy.jpg
 
ovo na faru mi lici kao da je uzrok bio prejaka zarulja...pa se far rastopio...a tu onda nema pomoci ako je iznutra ostecenje..pa je probilo prema vani.....ne znam koliko je far morao biti vruc da bi rastopio ceradu... :shock:

grane mozes ocistiti...ali ce nakon kratkog vremena(posebice nakon kisne voznje) poprimiti sadasnji izgled...i tu nema pomoci...ne postoji nista cime bi to mogao zastiti...na zalost... :?
 
ja prije ljeta pofarbao grane sa ovim sprejem http://www.renco.eu/02_12_hr.html i jos drzi
 
jedino da ih dobro očisti i  pofarba  :neznam:

moje su farbane i zasad super drži
 
bmw m 5 said:
ovo na faru mi lici kao da je uzrok bio prejaka zarulja...pa se far rastopio...a tu onda nema pomoci ako je iznutra ostecenje..pa je probilo prema vani.....ne znam koliko je far morao biti vruc da bi rastopio ceradu... :shock:

grane mozes ocistiti...ali ce nakon kratkog vremena(posebice nakon kisne voznje) poprimiti sadasnji izgled...i tu nema pomoci...ne postoji nista cime bi to mogao zastiti...na zalost... :?
a nemre se ovo posmirglat pa spolirat?  ili ce se i onda ovak zuto pojavljivat...pitam zato kaj je i meni tak i isto to planiram sredit ove zime  :misli:
 
bmw m 5 said:
ovo na faru mi lici kao da je uzrok bio prejaka zarulja...
nemora biti , meni se na xtx-u isto pocela topiti lampa jer je svijetlo bilo ukljuceno na mjestu koji 10+ min (premda ovo sa slike na to ne upucuje)


za 2. problem , ako su od istog materijala kao i kod xtx-a , onda ih samo sa cilitom namazi i pocisti sa zelenom stranom vilede ... i ko nove su , hrđe nikada ... to je jedino kaj mi se ful sviđalo na xt-u  (y) :mrgreen:
 
lunjo said:
jedino da ih dobro očisti i  pofarba  :neznam:

moje su farbane i zasad super drži

farbao si ovakvim lakom kakve malaga predlaže ili nečim drugim?
 
bmw m 5 said:
ovo na faru mi lici kao da je uzrok bio prejaka zarulja...pa se far rastopio...a tu onda nema pomoci ako je iznutra ostecenje..pa je probilo prema vani.....ne znam koliko je far morao biti vruc da bi rastopio ceradu... :shock:

Ja sam isto to mislio, ali otkad sam kupio motor vozim se stalno s dugim svjetlima i čak ni po najvećim vručinama nisam primjetio da se dodatno rastopilo, ta fleka je ista otkad sam ga kupio. Jel postoji mogučnost da se zamijeni samo ta plastika? Jel to uopće postoji kao rezervni dio?
 
Ovo na faru izgleda bas kao sta je bmw rekao, sumLJam da je od cerade..

Grane dobro ocisti i ispoliraj, pa kad opet dodju ovakve, ponovi radnju.. Ustvari radi sta hoces, ja osobno, nebi farbao.. Ne izgleda mi to bas dobro.. :cool:
 
draganb said:
farbao si ovakvim lakom kakve malaga predlaže ili nečim drugim?
da, bitno da je otporan na visoku temperaturu, ima sad veliki izbor

ZLO said:
farbaLA :wink:

ma nema frke, rijetko tko u tehničkim pitanjima zna da sam žemsko ;)
 
lunjo said:
da, bitno da je otporan na visoku temperaturu, ima sad veliki izbor

ma nema frke, rijetko tko u tehničkim pitanjima zna da sam žemsko ;)

eh sorry, još je i nick muški pa nisam skužio :)
 
malaga said:
ja prije ljeta pofarbao grane sa ovim sprejem http://www.renco.eu/02_12_hr.html i jos drzi
i držaće još - isprobano  :wink:

sismis said:
pofarbat sprejem za kamine (y)
ti kao da si Dalmatinac  :wink: taj mat crni sprej je isto isproban  (y)
 
Meni nijedne grane nisu tako izgledale jer nisam dopustio da blato i smeće na njima izgara.Tada se to dešava.Ako redovno pereš i održavaš motor to se neće dešavat.
Pobrusi ,ispoliraj i održavaj.
  Ako su meni na KTM-u čiste a roštiljam blato svaku vožnju,onda će i tebi bit.
 
payser said:
Meni nijedne grane nisu tako izgledale jer nisam dopustio da blato i smeće na njima izgara.Tada se to dešava.Ako redovno pereš i održavaš motor to se neće dešavat.
Pobrusi ,ispoliraj i održavaj.
  Ako su meni na KTM-u čiste a roštiljam blato svaku vožnju,onda će i tebi bit.
Nece!
Na KTM-u su od drugog materijala, lakse ih je odrzavati.
 
I na KTM su bile takve kad sam ga dobio.Ne brojim više motore ali sam na svakom primjenjivao to pravilo i nisam imao problema.
Pa nije MT - JingLuoČen pa da je sastavljen od radioaktivnog otpada...
na MT-u su grane od dobrog materijala ali su loše održavane...

A što se tiče fara,moguće da je od cerade,jedino ako je ostavio upaljeno svijetlo kad je pokrio...a i onda bi trebala valjda bit malo jača,neznam..
 
Ja ne vozim po blatu, motor mi je uvijek čist. Kad sam prisiljen vozim po kiši, to se zna zalomiti. Nakon toga ga operem. Svejedno mi se to događa.
 
payser said:
Meni nijedne grane nisu tako izgledale jer nisam dopustio da blato i smeće na njima izgara.Tada se to dešava.Ako redovno pereš i održavaš motor to se neće dešavat.
Pobrusi ,ispoliraj i održavaj.
  Ako su meni na KTM-u čiste a roštiljam blato svaku vožnju,onda će i tebi bit.
tocno to...tak je  i meni na megelliu i nakon vise od 25 tis km je zlatna,odnosno sjajna bez ove korozije,zgorenog ili sta vec...a vozio se i po kisi i sve,a na xt-u ocito  prosli vlasnik nije pazio ili se provozao po soli i ostavio tako pa je nagrizlo. :palacdolje:  ugl probat cu ove zime pa cemo vidjet sta ce bit (y)