Jel, to glupo ?

vbambic

New member
Pala mi je ideja da ovo ljeto krenem na put od Zagreba do Nice (posjet teti )i to na svom novom ljubimcu (vespa lx 125 ).Dali je to izvedivo ,kojom rutom. Svi savjeti vezani uz takvu avanturu su dobro došli. :misli: Hvala !!!
 
nije uopće glupo
samo treba iti svjestan ograničenja prijevoznog sredsrva

dakle, ako mu je maksimalna rzina 92 kmh ili tako neštosl., ne trea pretjerivati jer se radi o zračnjaku.
ali mislim da i se brzina od 70 kmh mogla održavati.

po meni je kod sporijih dvotočkaša u biti najvažnije pametno rasporediti vrijeme jer je činjenica
da sa takvom vespom čovjek mora voziti se bar 3 sata da i prešao 200 km

opet - trea paziti a zakonska ograničenja i mogućnost korištenja autoputa uslijed manje kubikaže vespe

imaš na stranici www.cyerscooter.it par njih koji su sa vespom kao tvojom odnosno 150 ccm prešli i 50-at 1000 km, Elephantreffen i sl :)

 
Sve se može ako imaš volje.
Prvo i najbitnije je to šta sa 125cc ne smiješ na autoput. Morat ćeš se gubiti i mučiti sa lokalnim cestama.
Kupi GPS ili ćeš se zezati sa kartama, (otvaranje i ponovno slaganje) šta je, vjeruj mi gnjavaža na skuteru gdje je nemaš gdje zakačit
Prije dužeg puta obavezno promjeni ulje i pogonski remen. Vjeruj mi da ako ti pukne negdje u pripizdini da ćeš imati gadnih problema. Ponesi jednu svjećicu i Fast (sprej za tubeless gume).
Udaljenost ti je oko 950 kilometara šta ti preporučam da pređeš u dva dana. (idealno mjesto za odmor na pola puta ti je Gardaland pa ti sigurno neće bit dosadno.  :wink: )
Ne pokušavaj rutu u jednom danu jer ćeš onda u Nici još dva dana dolazit sebi šta od umora i šta od nažuljanosti. Inako po lokalnim cestama nema šanse da ti prosječna putna brzina na skuteru sa odmorima, tankiranjima i traženjem puteva bude preko 50km/h, tako da znaš računati
Šta se tiče rute, ideš preko Trsta i Venezije do Gardalanda (Verone), a onda sutradan nemoj ići preko Milana nego radije idi južno: Mantova, Castelnuovo, Cremona, Piacenza, Broni, Genova pa uz more do Nice
otiđi na www.viamichelin.com pa se zabavljaj sa traženjem puteva
Sretan put
 
Evo da i ja nešt napišem. Mislim da je dobro tak kak je Nike rekao, jer je super podijeliti rutu od 950 km na dva dana, tj. 500 km po danu. Ja sam također sa 125 išao doduše na more, al to je 500 km. Nisam na skuteru neg na yamahi dt, al nije velika razlika što se tiče brzine vožnje i mislim udobnosti. A uz tih 500 km dnevno, imat ćeš i dosta vremena za odmore.
 
Hvala svima na savjetima ! Naravno da sam svjestan šta i kako vozim (bar se nadam ). Na put se planiram uputiti negdje u 8 mjesecu a, do tad krenuti na prvi kraći put. Najprije do Karlovca i nazad, pa tako sve dalje, dok ne dođem do mora ( Novigrad kraj Zadra ). Mislim da bi to bili dobri testovi kako za mene tako i za motorin prije velikog putovanja. Ako imate još bilo kakvih savjeta ili sugestija koje bi mi pomogle , unaprijed  Veliko Hvala !!! (y)
 
Evo ja dnas napravio 270 km.
Otišao Pula - Crikvenica i natrag, sve po staroj cesti. malo me i prala kiša, ali bio mi je gušt.

Primjerice radi, vozim na način da ne mučim skuter, rijetko ga dižem iznad 6500 okretaja (područje najviše Nm) i ne vozim ga preko 100 kmh:
na taj način:
Pula-Labin: 33 minute, 40 km
Labin-Opatija: 43 minute, oko 50 km
_________________________________
dakle 90 km za 1.15
prosječna potrošnja 3,6-3,7 litara

e sad - stao sam u Ičićima na 10 minuta i u Crikvenici isto tako
što zbog vlastite pozadine, što da sku odahne malo
od Crikvenice do ST ima negdje 360 km po staroj cesti
znači od Pule do Splita ima oko 500 km
nisam siguran da bi mogao 2 dana za redom odvoziti tu udaljenost
 
vbambic said:
Pala mi je ideja da ovo ljeto krenem na put od Zagreba do Nice (posjet teti )i to na svom novom ljubimcu (vespa lx 125 ).Dali je to izvedivo ,kojom rutom. Svi savjeti vezani uz takvu avanturu su dobro došli. :misli: Hvala !!!

Što se motora tiče izvedivo je bez problema. Ima x primjera, nekih objavljenih po moto časopisima, a za neke znam ovako, i skoro nikad nije bilo problema sa motorima. Tvoja Vespa je koliko kužim nova pa samim tim ide bez problema. Ograničenje je samo strpljenje i utrnuta guzica. Mislim da ti je Nike dao odličan itinerer, a ti svojim vježbama/vožnjama vježbaj izdržljivost.
 
vježbom do savršenstva

eto - danas sam baš osjetio što vježba čini od nas vozača:
- manje se umaram nego prije
- imam fluidniju a opet bržu i sigurniju vožnju (manje kočenja i dodavanja gasa)
- tek sad sam stražnju gumu počeo trošiti prema rubu

u 12.000 km - nikad stražnja guma nije imala trag izvan one dublje bočne crte (michelin gold standard) - sad istu pređe za 0,5 cm
a opet imam osjećaj da sam sigurniji u vožnji
baš me zanima kad stavim nove gume da li će se i to odraziti na daljnju kvalitetu vožnje (mislim na moj osjećaj sigurnosti u vožnji)

ma vespa je super - imaš prirodan položaj nogu jer je sic prilično visok
trea oratiti pažnju samo za potrošnju stražnje gumejer koliko sam ja skužio - ovim talijanima što su putovali sa njima, stražnjih 10 cola nije trajalo više od 5.000 - 7.000 km
 
(y) :skuter:
U jednom danu napravi što više kilometara. Pa buš videl kak se osječaš kad se voziš nekoliko sati.
Ak nemaš kišno odjelo(kabanicu) :kisa: :kisa: - nemoj krenot na takav put. 
:dizzy:
 
liberty said:
znači od Pule do Splita ima oko 500 km
nisam siguran da bi mogao 2 dana za redom odvoziti tu udaljenost
Ma može se to bez problema. Ja sam sa X9 znao po 7-10 dana za redom tući po 500-600 kilometara i nisam se umorio, a sa Vespom sam u 4 dana napravio 3000 (850 zadnji dan) i 2 dana nisam mogao hodat
 
sve znam Nike - čitao sam o tvojim putovanjima
i malo je reći da su ona zaista veliki poticaj za sve nas  (y)
ovih 850 km je pretpostavljam bilo Milano-ST u jednom komadu.....svaka čast (y)

to mi je nadahnuće
i zato svako toliko pročitam tvoje putopise i odmah se osjećam bolje :)
 
vbambic said:
Pala mi je ideja da ovo ljeto krenem na put od Zagreba do Nice (posjet teti )i to na svom novom ljubimcu (vespa lx 125 ).Dali je to izvedivo ,kojom rutom. Svi savjeti vezani uz takvu avanturu su dobro došli. :misli: Hvala !!!

Naravno da je izvedivo. Sjedi i vozi, ne zamaraj se komentarima, nakon
prve ture sve će ti biti jasno.  (y)
 
Ma ne zamaram se ja komentarima ,ali iskustveni savjeti uvijek dobro dođu. Ja takvih iskustava nemam pa eto !!! :wink:
 
jednom je Nike napisao (mislim u svojim postovima o putovanjima) što sve nosi sa sobom na put.
mislim da je to korisno pročitati jer je čak napisao i koju kremu koristi u slučaju povrede da se rana ne inficira.

osobno - da idem na tako dalek put, sigurno bi uzeo sa sobom još 1 rezervni remen
 
Webfreak said:
Mislim da je dobro tak kak je Nike rekao, jer je super podijeliti rutu od 950 km na dva dana, tj. 500 km po danu.
A uz tih 500 km dnevno, imat ćeš i dosta vremena za odmore.

500 km u danu po lokalnim cestama - budi spreman na 10 - 12 sati sjedenja na Vespi jer ćeš biti bitno sporiji od prosječnih 70 km/h.

950 km u danu na Vespi 125 - gotovo neizvedivo.

Sretno  (y)
 
Nike said:
Prvo i najbitnije je to šta sa 125cc ne smiješ na autoput. Morat ćeš se gubiti i mučiti sa lokalnim cestama.

Ovisno jel imaš vremena i koji ti je cilj - ovo gubljenje i mučenje po lokalnim cestama može biti najbolji dio putovanja.
 
Ma moram se ispričati na nedorečenost mog prvog posta ,a odnosi se na vremensko ograničenje mog puta prema Nici. Ja zapravo nemam namjeru obarati brzinske ili rekorde u izdržljivosti već potpuno suprotno. Ja mislim krenuti na put, pa kad stignem ,stignem. Namjera mi je uživati u laganoj vožnji, poslikati sve što mi se zapadne za oko itd... :D
 
treba vidjeti koja brzina tvojoj vespi odgovara za vozit se brzom magistralnom cestom

sumnjam da bi bilo pametno konstantno držati iznad 70 kmh
ova ulja koja idu u skutere su dosta rijetka pa pod takvim naporom mogu i ishlapiti

 
Super Jura said:
500 km u danu po lokalnim cestama - budi spreman na 10 - 12 sati sjedenja na Vespi jer ćeš biti bitno sporiji od prosječnih 70 km/h.

950 km u danu na Vespi 125 - gotovo neizvedivo.

Sretno  (y)
Prije nekih 20 i nešto godina ,položio sam za A kategoriju u ponedjeljak, u sredu sam kupio CTX 80 ( tek izišao model ),a u nedjelju sam se s njim uputio na more ( Zgreb- Novigrad/Zadarski 250 km, naravno starom cestom). Na put sam krenuo oko 6.oo sati ujutro ,a u Novigradu sam bio nešto iza 12.oo sati. Mladost -ludost !!! :LOL: