Kojim putem do Francuske..?

ddario

New member
Pozdrav svima! Da ne googlam i ne filozofiram, budući da ovdje ima toliko vas iskusnih putnika, molio bih za savjet u svezi pitanja u naslovu.
Prošle godine potegnulo se do Azurne obale, onako neplanski - na horuk, 8 dana do tamo i natrag (htio sam sastaviti putopis, ali nikako da dođe na red). Kroz Sloveniju i Italiju autocestom, logično zbog manjka vremena, pa tek tamo od Suse na zapadu Italije počinje alpska avantura i uživanje u vožnji, krajoliku, alpskim gradićima itd..
Ove godine uzet će se nešto više vremena (cca 2 tjedna) i želja je umjerenijim tempom (cca 200-300 km/dneveno ili više po potrebi) lokalnim (magistralnim) cestama doći do Francuske i tamo odabrati pokrajinu/e i uživati u laganoj vožnji i razgledavanju. Nekako naginjem soluciji da se držimo sela i manjih gradova, da bude opuštenije i da po mogućnosti izbjegavamo gužve velikih gradova. Iz tog razloga dvojim da li uopće posjetiti Pariz, što je u početku bio plan, jer bi nam to oduzelo previše vremena i na koncu bi trpjela i vožnja i Pariz, kojeg bismo onda ostavili za neku drugu priliku.
Dakle, kao što vidite, manjka jasna ideja kojim putem krenuti, što usput pogledati i posjetiti (od prirodnih do povijesnih i drugih zanimljivosti) pa je svaki savjet i preporuka onih koji su "bili, vidjeli i osvojili" dobrodošao.  :wink:
Unaprijed Hvala! 
 
A jedino tako, to je uvijek opcija i tako smo napravili prošle godine. Ali, znaš, drukčije je kad ti pripomogne netko tko je već proputovao nekim dijelom pa ti skrene pozornost na dobru cestu, zanimljiva mjesta, eventualne poteškoće itd. To bi mi pripomoglo da definiram rutu i držim se nekog plana.. 
 
Ti bi nekamo išao, al ni sam ne znaš kamo...  :mrgreen:

Pratim...  (y)
 
moover said:
Ti bi nekamo išao, al ni sam ne znaš kamo...  :mrgreen:

Pratim...  (y)

Pa u Francusku!  :mrgreen:  Ali na neki način si u pravu, bar pošteno priznam.
'Ajd nemoj samo pratit nego pomozi ako si išao nekamo u onom smjeru.
Možda najbolje "alpinirat" sjeverom Italije i Švicarskom i laganini dalje kroz Francusku. Svejedno se ne bih ljutio kad bi netko pripomogao nekim iskustvom, savjetom, preporukom..
 
ako nisi prošao provansu, isplati se proći taj dio, predivan krajolik, arhitektura, povijesna baština i spiza  (y)
 
ddario said:
Hvala na prijateljskom postu.  (y)
ja sam prošao taj đir (ne motorom  :?)
grasse (parfemi  :mrgreen: ), carcassone (dvorci), nimes, arles, avignon,
sve stari gradovi, srednjovjekovna arhitektura, rimsko carstvo itd,
mi smo išli na azurnu obalu, pa se "penjali" prema gore, lijep krajolik i neloše ceste putem prema gore  :wink:
vrijedi pogledati  :)
 
Htio sam još prošle godine barem okrznuti Provansu, ali jednostavno nije bilo vremena.
Ako misliš na "penjanje" uz granicu s Italijom Alpama prema Brianconu, odlična ruta, zahtjevna taman koliko treba, prilično raznoliko, jako mi se svidjelo..  :wink:
 
evo ovako se išlo (gledajući iz smjera italije)
iznad cannesa se penje prema Grasseu, ide se cestom (prolazi se kroz mali milijun mjestašaca i gradića) i vozi se u smjeru Aix-en-Provencea, vrijedi to posjetit, nastavljaš put prema Arlesu, pa se dižeš sjeverno prema Avignonu, pa lagano spuštanje prema Nimesu, spuštaš se uz obalu prema Montpellieru (možeš ga i zaobići zbog gužve ako te ne zanima, sljedeća destinacija Carcassone i eventualno se popeti još malo prema Toulouseu...
to je po meni top đir,
naravno vraćaš se doma prema želji

(y)
 
Nisam bio :( Ali Francuska je velika i raznolika, a i 15 dana nije baš malo, tako da ju možeš uzduž i poprijeko.
Od alpi i provanse do pirineja, pa uz atlantik gore do bretanje, nordmandije, i dio uz njemačku granicu je povijesno zanimljiv, svakako Pariz ne bih zaobišao  :wink:.
Malo guglanja ili dobra karta i mislim da nemoš fulat kud god da okreneš po F. A onda fotić u ruke pa da nam na forumu rastu zazubice  :D

 
ddario said:
....
Dakle, kao što vidite, manjka jasna ideja kojim putem krenuti, što usput pogledati i posjetiti (od prirodnih do povijesnih i drugih zanimljivosti) pa je svaki savjet i preporuka onih koji su "bili, vidjeli i osvojili" dobrodošao.  :wink:
....

Pozdrav,
Evo ja sam jedan od onih koji su "bili, vidjeli i osvojili" i upravo se vratio .... kratki cjelovit prikaz ću napraviti za par dana, a za sada samo da odgovorim ukratko na pitanje kolege -
Moj cilj je bio čim prije projuriti Italijom i doći u Francusku, na Azurnu obalu gdje počinje La Route des Grandes Alpes - to je bio osnovni cilj putovanja - proći tu rutu od početka do kraja tj. od Sredozemne obale do Ženevskog jezera ....

Putovanje kroz Italiju je bilo komatozno - radi vrućine. Ja nikada ne putujem autocestom (motorom) tako da mi je do tamo trebalo dva dana, ali ta dva dana su bila užasna baš radi nesnosne vrućine. Te udoline u Italiji (Padska dolina, pa one oko Alesandrije, a posebno u Alpama (Dolomiti) Bolzano, Merano i sl.) to se toliko užari po ljeti da je prolaz korz njih prava noćna mora (meni). Na koncu uvijek ispada da vozim u majici bez rukavica, namazan kremom sa faktorom 50 (nakon što izgorim prvi dan), a to je ono što ne volim (voziti bez jakne i rukavica) ....  :misli:

No, da skratim, ako ti je cilj puta Francuska, onda gledaj projuriti Italijom čim prije i čim brže (ako imaš živaca i novaca - autocestom) .... a ako želiš nešto vidjeti u Italiji, moj savjet je da počekaš malo manje užareno vrijeme .... 8)

Vojo
 
Crash said:
Nisam bio :( Ali Francuska je velika i raznolika, a i 15 dana nije baš malo, tako da ju možeš uzduž i poprijeko.
Od alpi i provanse do pirineja, pa uz atlantik gore do bretanje, nordmandije, i dio uz njemačku granicu je povijesno zanimljiv, svakako Pariz ne bih zaobišao :wink:.
Malo guglanja ili dobra karta i mislim da nemoš fulat kud god da okreneš po F. A onda fotić u ruke pa da nam na forumu rastu zazubice  :D
Ja bi zaobišao Pariz zbog dosta gužve i obišao preljepe krajolike kojima Francuska obiluje... Ako se ipak odlučiš za Pariz nemoj zaboraviti ovu rutu i legendu o Princu (y)
☛Black Prince Noir Paris Peripherique full ★
 
vojo said:
Moj cilj je bio čim prije projuriti Italijom i doći u Francusku, na Azurnu obalu gdje počinje La Route des Grandes Alpes - to je bio osnovni cilj putovanja
Ja sam razumio da autor teme hoće nakon Alpi vidjeti i neke francuske ravnice, dvorce i slično...

Nije valjda lud da se 15 dana vozi po Alpama...  :mrgreen:

A i da je, vjerujem da ne bih otvarao temu prije nego prouči jedno 50ak putopisa iz Alpi na ovom forumu...  :mrgreen:
 
evo ono što bi ja... orjentaciono, odnsono sa sitnim skretanjima u pojedina mjesta i sl....

trst - lugano - andermat - sion - chamonix - albertville - val d isere - briancon - digne les bans - castellane - verdon - manosque - orange - nimes - onda cestama dalje od mora (zelene na via michelinu) - carascone - narbone - montpelier - ste maries de la mer - arles - baux de provence - avignon - salon de provenece - martigues - marseille - ciotat - bandol - toulon - le lavandou - st tropez - cannes - nica - monako - menton - san remo - alasio

autoput i doma...

sad kartu i gledaj(te).... kratite ili produžavajte....

planinski dio sam bio po zimi i mislim da se isplati.. švicarski dio sam mislio ovo ljeto, ali neće ići... a dobar dio ovog uz more i provansu sam prošao prošlo (moram ulovit vremena da složim pa dignem tu) i vrijedi pogledati...
 
Baldeks, Crash, Quadb., hvala vam na podršci i prijedlozima.  :wink:

Vojo, slično sam i ja napravio prošle godine, doslovno protutnjao Italijom (ako ne računam kratku šetnju Venecijiom i kupanje na Gardi) i Alpama se spustio da Azurne obale. Ovaj put, budući da imamo više vremena, htio sam i putem nešto vidjeti, uzeti recimo tri dana do tamo i provozati se nekim prihvatljivim cestama. Stvarno mi je nepoznat alpski dio Italije i Švicarska pa sam se nadao da bi mi netko mogao pomoći prijedlogom rute, da ne zaglavim i ne izgubim puno vremena. Kako bilo, odabrat će se neka relativno utabana staza do tamo, a kad se domognemo Francuske, dalje će biti lako..  :) 
 
ako planiraš do Pariza navozit ćeš se pošteno, pogotovo ako ideš van autoputa. prošle godine smo frend i ja išli u normandiju do gore nam je trebalo dva i po dana (autoput i lokalna cesta). za nazad kada smo se vraćali nam je trebalo dva dana (nesto vise od 1800 km) samo autoput.
ako budeš imao volje posjeti normandiju isplati se, od Pariza je udaljena oko 2 h vožnje kolko se sjećam.
U Parizu je velika gužva, a i moraš jako paziti zbog njihovih motorista, skuteraša koji između kolona auta voze jako jako brzo.
nisam baš vidio ostale dijelove francuske jer je cilj bio normandija ali lokalne ceste za vozit su odlične.