kopiranje plastika (izrada drugih po starima)

ive_xxx

New member
imam jedan problem koji se zove cagiva mito 125.
plastike su novi tip (ducati replica)
i prednja maska i straznji rep su krpani 35689 puta.. i to sad sve skupa puca samo od sebe i ima 20 kila kita na sebi i razno raznih zakrpa.. pa mene zanima dali se to moze doma prekopirat pomocu smole i vlakana ili bilo kojom drugom tehnikom.. ili da to netko radi a da nije preskup.. prvenstveno me zanima da to doma napravim jer bi napravio vise serija maski jer nikad se nezna.. a imam doma dva mita novi i stari mod pa bi ovaj stari mod prebacio u novi... isto..
bocne oklope cak nit nije tako tesko napravit koliko rep i masku di ima puno tih prijelaza..

molio bih pomoc ako netko zna.. kako, koliko..
 
moj susjed je doma radio od Yamaha r1... prvo je napravio kalup od s staklenim vlaknima (na 2 djela tj. ljeva i desna polovica..)i odna je taj kalop s nekim namazao da se ne primi kad ce po njemu slagati rep..nakon toga je opet stavio karbon (tanki sloj) u oba dva kalupa i to ostavio da se osuši..kad se osušilo izvadio je van i spojio ta 2 djela repa (ljevi i desni dio) i po tom spoju opet stavio karbon i ostavio ga da se osuši..i sad kad je napokon rep bio iz jednog djela stavio je po cjelom repu deblji sloj karbona i to je to..valjda si razumio  :wink:
 
koki_3 said:
moj susjed je doma radio od Yamaha r1... prvo je napravio kalup od s staklenim vlaknima (na 2 djela tj. ljeva i desna polovica..)i odna je taj kalop s nekim namazao da se ne primi kad ce po njemu slagati rep..nakon toga je opet stavio karbon (tanki sloj) u oba dva kalupa i to ostavio da se osuši..kad se osušilo izvadio je van i spojio ta 2 djela repa (ljevi i desni dio) i po tom spoju opet stavio karbon i ostavio ga da se osuši..i sad kad je napokon rep bio iz jednog djela stavio je po cjelom repu deblji sloj karbona i to je to..valjda si razumio  :wink:

ma koji karbon koki..... :shock:
to je vjerojatno radil sa stakloplastikom...

karbon se, kolko ja znam, oblikuje tj.presa...i to u skoro idealnim uvjetima...znaci visoka temperatura i veliki pritisak kad se presaju ti slojevi karbona.....  :wink:

znaci stakloplastika, i moze se napraviti koji oblik hoces, samo se treba malo i kuziti u posao.... (y)
 
Neno330 said:
ma koji karbon koki..... :shock:
to je vjerojatno radil sa stakloplastikom...

karbon se, kolko ja znam, oblikuje tj.presa...i to u skoro idealnim uvjetima...znaci visoka temperatura i veliki pritisak kad se presaju ti slojevi karbona.....   :wink:

znaci stakloplastika, i moze se napraviti koji oblik hoces, samo se treba malo i kuziti u posao.... (y)

nije stakloplastika...pa znam kako izgleda karbon a kako stakloplastika..od stakloplastike je samo kalup napravio..budem sutra poslikao ako ga još ima doma
 
koki_3 said:
nije stakloplastika...pa znam kako izgleda karbon a kako stakloplastika..od stakloplastike je samo kalup napravio..budem sutra poslikao ako ga još ima doma


nisam jos cul da je neko delal s karbonom u kucnoj radinosti i sistemom sam svoj majstor....
ali moguce, ne tvrdim da je nemoguce...
 
Neno330 said:
nisam jos cul da je neko delal s karbonom u kucnoj radinosti i sistemom sam svoj majstor....
ali moguce, ne tvrdim da je nemoguce...

moguce je...ali je koristil onu smolu za stakloplastiku...a ja mislim da je inace za karbon neka psoebna
 
Dečki,ste čuli kad za poliesterska i karbonska vlakna?  :misli:  ....i da su to tkanine...  (y)
 
koki_3 said:
moj susjed je doma radio od Yamaha r1... prvo je napravio kalup od s staklenim vlaknima (na 2 djela tj. ljeva i desna polovica..)i odna je taj kalop s nekim namazao da se ne primi kad ce po njemu slagati rep..nakon toga je opet stavio karbon (tanki sloj) u oba dva kalupa i to ostavio da se osuši..kad se osušilo izvadio je van i spojio ta 2 djela repa (ljevi i desni dio) i po tom spoju opet stavio karbon i ostavio ga da se osuši..i sad kad je napokon rep bio iz jednog djela stavio je po cjelom repu deblji sloj karbona i to je to..valjda si razumio  :wink:


karbon je dosta skup,pa ako je duplo radio,onda je lud.......jer on se radi u jednom sloju,jer ima potrebnu čvrstoću,a oklopi su lakši......a treba ga i znati složiti, jer se vidi kako stoje vlakna,a kod staklo plastike se boja i nevidi, pa nekako i nije bitno......

to nije problem napraviti......samo treba dobro znati osmisliti kalup, te iz koliko ga djelova izraditi,jer kada se kalup skine, da se dobije gotovi komad plastike......koji se samo malo po potrebi ispolira......a kalup se maže sa nekim voskom,da se nezalijepi za kalup smola i komad koji izrađujemo.......a ako napraviš dobar kalup,onda plastike možeš raditi serijski.......
 
http://www.youtube.com/watch?v=IAdVO8Rkv6c&feature=related (y)
 
tako sam i ja mislio napraviti dupli kalup po postojecima te kasnije samo raditi plastike..

zvuci jednostavno.. al sve sto zvuci jednostavno uvijek je extra komplicirano..  :?

procitao sam negdje da znaju namazat sapunom to sve i onda samo nanose sloj vlakna pa smole itd.. itd..
 
ive_xxx said:
tako sam i ja mislio napraviti dupli kalup po postojecima te kasnije samo raditi plastike..

zvuci jednostavno.. al sve sto zvuci jednostavno uvijek je extra komplicirano..  :?

procitao sam negdje da znaju namazat sapunom to sve i onda samo nanose sloj vlakna pa smole itd.. itd..
Imas par tema na forumu o izradi poliesterskih komada. Postupak je vise manje isti i s karbonom, ali ako nisi radio to do sada pokusaj s poliesterom (fiberglasom) za pocetak. Koristi trazilicu!  (y)
 
Obzirom sam siguran da ti oklopi nisu od ABS plastike (znači, špricani), ostaje ti stakloplastika (za što sam siguran da jesu) i karbon. Oboje od ovih zadnjih radi vrhunska radionica Moto-plastika MAC, koji su specijalizirani u izradi serijskih i custom-plastika oklopa za sve vrste motocikala.

Možeš ih kontaktirati na broj telefona 01/6233977 ili direktno na mobitel 098/453137, i mislim da nema nikakvih problema da tvoj bike dobije i bolje oklope negoli ih je imao kao nov...  :D :D  I nisu ti daleko, samo sa južne strane brda zvanog Medvednica, spustiš se u Turopolje - znači od tebe maksimalno 80 km...
 
Neno330 said:
ma koji karbon koki..... :shock:
to je vjerojatno radil sa stakloplastikom...

karbon se, kolko ja znam, oblikuje tj.presa...i to u skoro idealnim uvjetima...znaci visoka temperatura i veliki pritisak kad se presaju ti slojevi karbona.....   :wink:

znaci stakloplastika, i moze se napraviti koji oblik hoces, samo se treba malo i kuziti u posao.... (y)


Krivo znas karbon se moze raditi potpuno istim postupkom kao i poliester jedino sto se za ljepljenje koristi epoksidna smola .Pecenjem karbona se postize samo dodatna cvrstoca ali nije nuzno  :wink:



Sledgehammer said:
Obzirom sam siguran da ti oklopi nisu od ABS plastike (znači, špricani), ostaje ti stakloplastika (za što sam siguran da jesu) i karbon. Oboje od ovih zadnjih radi vrhunska radionica Moto-plastika MAC, koji su specijalizirani u izradi serijskih i custom-plastika oklopa za sve vrste motocikala.

Možeš ih kontaktirati na broj telefona 01/6233977 ili direktno na mobitel 098/453137, i mislim da nema nikakvih problema da tvoj bike dobije i bolje oklope negoli ih je imao kao nov...  :D :D  I nisu ti daleko, samo sa južne strane brda zvanog Medvednica, spustiš se u Turopolje - znači od tebe maksimalno 80 km...


Ti oklopi su radeni od abs platike ako neko prije nije stavljao zamjenske  :wink:
 
abs plastika je orginal na mitu koliko znam..
karbon me nezanima nimalo.. nekako mi to previse seljo efekt na motoru... isfurano je previse to za mene... radje dvije boje na motor i mirno...

procitao sam skoro sve teme o tome i nadam se da cu uspijeti..
samo me zanimalo dali je to moguce i postupak.. mislim, ako je netko prije mene uspio zanci da je moguce..!
ako nece ic MAC ce dobiti moje plastike da ih duplicira.. jer ovo sad ima 20 kila..
 
hehe.. hvala na ponudi al ako si citao radi se o novom mitu i doma imam i starog.. pa bih i starog ubacio na novi mod..
 
Evo ovo je postupak sa karbonom, a sa stakloplastikom je jos jednostavnije; http://www.bayarearidersforum.com/forums/showthread.php?threadid=145975
 
karbonska vlakna se mogu staviti jednako kao i stakloplastična, neki stavljaju samo jedan sloj karbona kao dekorativan dok je unutra stakloplastika

i postoji vise nacina izrade karbona..npr. vakuumska infuzija koja se ne isplati ili rucno nanošenje kao i staklopastika
kad s enapravi kalup onda se prvo nanese odjeljivač tako da se dio ne zalijepi z akalup

ili dobra fora je i staviti obicnu smeđu traku za pakete kao odjeljivač samo sto onda ostanu rišpe i potrebno je vise zavrsnog rada posto smola kod stiskanja malo povuče traku  (y)

ako sta zatreba pitaj jer radim sa brodovima od karbona i staklopalstike
 
plastike kao plastike vecinom dozivljavam samo kao dekorativni materijal i "visak"
stoga me zanima dali moze jedan sloj "karbona" prvi estetski te zatim da se gore stavi sloj stakloplastike i to je to.. cim tanje i lakse..n

te dali bi time dobio izgled pravog carbona a ne onaj sexy seljo look karbon nalje..