Kretensko pitanje - retrovizori, registracija...

hrvoje051

New member
Primjetio sam da dosta motora (scootera) nema retrovizore. Da li je to zato sto nemaju ni registraciju? Pitanje je da li su retrovizori obavezna oprema da bi se scooter mogao registrirati? Ako jesu, kolika je kazna za neimanje jednog. Jedna rijecka bura (vjerovatno bratov neprijavljeni pad) je zasluzna sto fali staklo na desnom retrovizoru (i sto neke plastike nemaju boje), a planiram ga registrirati...
Općenito, sto pregledavaju na tehnickom? Min dubina sare na gumi? Klimavi prednji zmigavac (nije bas ocito)? Razlicite boje plastika? Odziv gasa nije bas savrsen...

U biti nadam se da cu uspjeti srediti registraciju bez da itko nadlezan vidi moj motor, ali ako to ne prodje da znam cemu se mogu nadati ili ako prodje,a neki revni policajac me zaskoci, sto je od ovoga kaznjivo?

Bjezanje ne dolazi u obzir pa molim da se suzdrzite od komentara u ovom smjeru, isto vrijedi za voznju nereg scootera... (da da pickast sam, ok)

Molim bar 7% postova da budu od pomoci :D
 
Odaziv gasa i sare na gumi ti sigurno posebno nece gladati. Policiju isto baš briga za te probleme, ako te zaustave, sigurno nece ic probavaiti kakav ti je gas  :D. Ne tehničkom ti ga pregleda službenik tamo(ne doslovno bas pregleda, nemo prođe s njim one stvari koje se ispituju). Što se boje tiće meni je jednom bila nedefinirana i pitao me šta da napiše, rekoh može crna  8) Ovo jel su retrovizori obavezni i mene zanima, ali koliko znam jesu.
Ako ti je 50 cc, moras računat na blokadu isto...
 
mislim da moraš imat retrovitore, s autom kad sam bio na tehničkom nije me pustio jer nisam imo desni retrvizor. legas mi je regovo auto prije 2 mjeseca bez desnog retrovizora. zavisi na kog naletiš :wink:
 
1.50 ccm skuter ti mora ić maksimalno 55 kmh da bi prošao tehnički.
2.retrovizori su ti obvezni (iako mislim da može proći i samo sa livim retrovizorom,ali nemoj me hvatat za rič.)
3.gume ti nesmiju bit izlizane, imaju tamo neki šubler s kojim mire, sad neznam koliko triba biti dubina šare.
4. za žmigavac i odaziv na gas nebi tribalo bit problema.
5. e da i tablica ti mora bit na vidljivom mjestu ,ako si ju ima prije tehničkog.
 
Dubina šare gume ti je minimalna 2mm.
Tablica mora bit skroz vidljiva sa min. 5 m i moraš imat osvjetljenje tablice ;)
 
bio sam sa frendom na registraciji. vozio 50ccm. stavio elektronsku blokadu. skuter iso 38kmh. prosao.

gospodin u stanici za pregled nije gledao ni svjetla, zmigavce, trubu, retrovizore (kojih nema) , sare na gumi, ni broj šasije ni nista.

glavno je sad da ide ispod 50. to sta ja nemam kocnice njega ne jebe  :palacdolje:
 
sven54 said:
bio sam sa frendom na registraciji. vozio 50ccm. stavio elektronsku blokadu. skuter iso 38kmh. prosao.

gospodin u stanici za pregled nije gledao ni svjetla, zmigavce, trubu, retrovizore (kojih nema) , sare na gumi, ni broj šasije ni nista.

glavno je sad da ide ispod 50. to sta ja nemam kocnice njega ne jebe  :palacdolje:

Zato je meni prošle godine sve pregledalo do u vidu.
I na kraju mi kaže momak dogodine ovo nekako blokiraj jer nema šanse da prođeš tehnički, i kaže mi ka imaš one el. blokade pa ugradi  :LOL: .
Možda nebi ništa komentira da nije sinja na cilindru oznaku od Top Perfomancesa i naljepnice od top-a i malossia i da nije onako bučia kad san doša :mrgreen:

Sad mi istekla registracija pa ga moram registrirat, uskoro javim iskustva  :mrgreen:
Al prvo ga tribam sastavit  :LOL:
 
Ha ha, sad sam odvalio sa mupom! Kvaka 22, zovem ja da se raspitam jer ne mogu naci prometnu i zelim napraviti drugu. Kako je vozilo na ime (polu)bratovog starog pitam da li mogu to rijesiti samo sa njegovom osobnom, kazu ne moze, mora on doci osobno. Dobro, se to moze obaviti subotom? Ne. Sta nikako ne mogu bez njega osobno? moze vam on dati punomoc za registraciju. Da li on mora doci osobno dati mi punomoc? da! Uglavnom, s tim covjekom sam ok ali mi je bed tlacit ga da izlazi sa posla da bih se ja mogao vozati okolo...
Totalno me zivcira sto si drzavne sluzbe sloze radno vrijeme kao da je rad svih ostalih ljudi nebitan. Znam da smo odgojeni u socijalizmu, ali kapitalizam je stigao, nema vise natezanja kozice 2 sata za marendu i obavljanja privatnih stvari za radnog vremena uostalom ne rade svi u centru grada. Jadno.
 
hrvoje051 said:
Ha ha, sad sam odvalio sa mupom! Kvaka 22, zovem ja da se raspitam jer ne mogu naci prometnu i zelim napraviti drugu. Kako je vozilo na ime (polu)bratovog starog pitam da li mogu to rijesiti samo sa njegovom osobnom, kazu ne moze, mora on doci osobno. Dobro, se to moze obaviti subotom? Ne. Sta nikako ne mogu bez njega osobno? moze vam on dati punomoc za registraciju. Da li on mora doci osobno dati mi punomoc? da! Uglavnom, s tim covjekom sam ok ali mi je bed tlacit ga da izlazi sa posla da bih se ja mogao vozati okolo...
Totalno me zivcira sto si drzavne sluzbe sloze radno vrijeme kao da je rad svih ostalih ljudi nebitan. Znam da smo odgojeni u socijalizmu, ali kapitalizam je stigao, nema vise natezanja kozice 2 sata za marendu i obavljanja privatnih stvari za radnog vremena uostalom ne rade svi u centru grada. Jadno.
Sad mi nisu jasne dvije stvari...
Prvo, ti možeš prijaviti gubitak tuđe prometne dozvole. Odeš u PU gdje ih izdaju i napišeš u tri rečenice (možda imaju i gotov formular) okolnosti kako su izgubljene. Na osnovu toga ti se poništavaju izgubljene i izdaju nove. E sad, one tete na odsjeku za registraciju vozila znaju biti lijene pa te uputiti da gubitak prijaviš na području policijske postaje gdje su dokumenti izgubljeni. Onda dođeš u tu PP, čekaš npr. 2 sata da bi prijavio gubitak pa ti oni kažu da dođeš za par dana po potvrdu (koju opet čekaš par sati) s kojom onda ideš natrag na prvo mjesto da ti izdaju novu.... :?
E sad, problem je kod izdavanja novih. Tu bi trebao imati punomoć (ovjerenu= 46,50kn) od vlasnika da možeš izvaditi nove.
Inače same poslove npr. promjene prometne (recimo da je ispunjena) ili štambiljanja možeš obaviti samo uz osobnu od vlasnika bez ikakve punomoći. Iako sam nešto načuo da će i to uskoro moći samo uz punomoć. Isto tako je sa redovnom godišnjom registraciom.

Što se tiče retrovizora, guma i žmigavaca.. Teoretski gledajući voziš tehničko neispravno vozilo i policajac ti ima pravo skinuti tablicu, poslati te na izvanredni tehnički pregled i napisati ti prek. prijavu. Iako ne sjećam se da sam čuo nešto tako osim ako je stvarno bila riječ o krami od auta koja je spremna za recikliranje.
 
Hrvoje, ti to iz iskustva ili?
Malo sam se detaljnije raspitao (zvao tetu koju znaju moji roditelji, a radi u mupu pa je teta salterusa imala malo vise strpljenja s njom nego sa mnom), da, teta bi bila lijena i poslala me da prijavim gubitak u meni najblizu stanicu (nelogicno, ovo tvoje sa podrucjem gdje je izgubljena ima vise smisla iako je sranje ako prometnu izgubis na hvaru a zivis u rijeci, tako da je mozda ipak ok), ali mora doci vlasnik vozila sa mnom. Nakon 10 dana, ugrubo, mogu otici na mup i predati zahtjev za novu prometnu, opet mora doci vlasnik vozila ili punomoc. Proci ce mi ljeto dok ja to sredim. Mater, treba tu prometnu neostikat za potiljak! Bolje izgubit nokat nego prometnu.

A sto se tice krame, pa i izgleda kramasto, ali samo izbliza :pandur:
 
hrvoje051 said:
Hrvoje, ti to iz iskustva ili?
Malo sam se detaljnije raspitao (zvao tetu koju znaju moji roditelji, a radi u mupu pa je teta salterusa imala malo vise strpljenja s njom nego sa mnom), da, teta bi bila lijena i poslala me da prijavim gubitak u meni najblizu stanicu (nelogicno, ovo tvoje sa podrucjem gdje je izgubljena ima vise smisla iako je sranje ako prometnu izgubis na hvaru a zivis u rijeci, tako da je mozda ipak ok), ali mora doci vlasnik vozila sa mnom. Nakon 10 dana, ugrubo, mogu otici na mup i predati zahtjev za novu prometnu, opet mora doci vlasnik vozila ili punomoc. Proci ce mi ljeto dok ja to sredim. Mater, treba tu prometnu neostikat za potiljak! Bolje izgubit nokat nego prometnu.
A sto se tice krame, pa i izgleda kramasto, ali samo izbliza :pandur:
Za najbližu stanicu imaš pravo, nekad se moralo prijavljivat tamo gdje je izgubljeno. Za to da vlasnik MORA doći to nije logično i ne stoji, ali je vjerojatno stvar prakse koja se razlikuje od stanice do stanice.
Ali ako je IZGUBLJENA, a ne uradena prometna onda se prijaviti MOŽE tamo gdje se izdaju nove (uz napisanu izjavu na listu papira). Samo im treba pokazati da znaš da imaš pravo na to (tj vlasnik skutera). E sad, konkretno za taj slučaj ne znam tko može prijaviti gubitak, ali vrlo vjerojatno samo vlasnik.
A ovo ako te pošalje u najbližu postaju... nigdje ne piše da treba proći bilo kakav vremenski rok od tvoje prijave do izdavanja potvrde. Stvar je isključivo i jedino o lijenosti da se zauzme broj predmeta i isprinta potvrda u 2 primjerka. Prema tome ako netko ima volje, može ti sve napraviti u roku pola sata.
 
Da nastavim na temu, je li zakonski problem postaviti /zamijeniti originalne retrovizore zbog slabe vidljivosti s npr. bar end mirrors
 
Da nastavim na temu, je li zakonski problem postaviti /zamijeniti originalne retrovizore zbog slabe vidljivosti s npr. bar end mirrors
za više-manje sve preinake/zamjene originalnih dijelova teoretski treba atest, a hoćeš li biti baš tolike sreće da te na cesti zaustavi i pošalje na izvanredni tehnički samo radi retrovizora to ćeš trebati testirati 😄 tehnički mislim da ne bi prošao bez atesta
 
  • Like
Reactions: Viper50
Provjereno, moj susjed nije prošao registraciju zbog šiljastih retrovizora na čoperu, prošli tjedan mi je pričao, pa je morao promijeniti i onda je registrirao motor, pa je stavio opet one šiljaste i tako se vozi. Na cesti nije imao problema sa policijom.
 
  • Like
Reactions: Viper50