Mali đir uz Neretvu

max34

New member
Evo malog đira za skraćivanje nedjeljnog poslijepodneva.....krećemo iz Metkovića oko 13.30h nakon obilatog ručka  :LOL:, granicu brzo prelazimo i već nakon pola sata lagane vožnje stižemo u Počitelj, stari grad iz XV st.
DSC03590.jpg


DSC03591.jpg


Nakon male stanke jedva uspijevam odovojiti bolju polovicu od daljnje kupovine i štanda sa nakitom ručne izrade  :mrgreen: ....nastavljamo dalje i nakon 30-ak min smo u Mostaru, prolazimo bez zaustavljanja dalje...odmah iza Mostara krševiti krajolik, pravo poimanje Hercegovine.....
DSC03592.jpg


Još nekih 7-8 km i već polagano ulazimo u kanjon Neretve
DSC03594.jpg


Nastavljamo i stajemo svako malo radi fotografiranja, okomite stijene koje se obrušavaju dirketno u Neretvu ostavljaju bez daha....uz sve to cesta je odlična, nedavno asfaltirana....
DSC03624.jpg


DSC03625.jpg


DSC03626.jpg


Vozimo se od Mostara nekih 45km i eto nas u Jablanici. Ispred same Jablanice je 6-7 lijepo sređenih restorana sa prvoklasnom janjetinom i ostalim vrstama mesa po vrlo pristupačnim cijenama i dobrom uslugom. Stajemo u jedan od njih i uživamo u pogledu sa terase.....
DSC03595.jpg


Nakon ispijene kave sjedamo na motor i nakon samo 2km smo u Jablanici, malo mjesto okruženo gorjem...ako bi se vodio za osjećajem po dolasku i dojmu samog mjesta prije bih rekao da je to Bosna, ali nije nego Hercegovina. Sam krajolik, a posebno temperatura koja je oko 16.00 bila ispod 10C više ostavljaju dojam Bosne. Obilazimo spomen područje na neka davno prošla vremena i ja se prisjećam satova povijesti iz osnovne škole....blablabla.....
DSC03599.jpg


DSC03612.jpg


DSC03607.jpg


DSC03609.jpg


DSC03619.jpg


Jablanica....
DSC03623.jpg


Nakon jednosatne šetnje krećemo polako nazad, namjera mi je bila ići do Konjica pa se okolnim putem spustiti prema Nevesinju kroz planinske predjele, međutim u razgovoru sa konobarom iz restorana, koji je također kolega biker, upozoreni smo da jedan dio puta (15km) nije asfaltiran te odustajemo od te ideje pa se vraćamo istim putem nazad usput još stajući radi fotografiranja.....
DSC03627.jpg


DSC03628.jpg


DSC03629.jpg



DSC03630.jpg


DSC03631.jpg


I eto nas pred sumrak u Mostaru, idemo do starog grada u namjeri da vidimo Mostarski stari most. Ja sam zadnji put tu bio još prije rata, strašno sam znatiželjan da vidim kako su ga obnovili....i zaključujem da sve to skupa jako lijepo izgleda, jedino mi nije jasno kakav su to kamen stavljali jer dok hodam po mostu kližem se kao na ledu, nevjerojatno da je kamen tako izlizan nakon samo par godina od obnavljanja....kasnije u razgovoru sa konobarom u jednom cafe/restoranu doznajemo da je loša kvaliteta upotrebljenog kamena koji se već izlizao od hodanja po njemu.....
DSC03641.jpg


Pogled sa starog mosta
DSC03633.jpg


DSC03634.jpg


DSC03639.jpg



Još jednom sjedamo u "čaršiju" i pijemo bosansku "kahvu" prije povratka....
DSC03638.jpg


DSC03644.jpg


DSC03632.jpg



Već je pao mrak i lagano idemo prema Metkoviću, pritom pazeći na policijske patrole i pridržavajući se ograničenja.....dolazimo oko 20.30h i zaključujemo kako nam je Bosna tako blizu, a tako puno toga se ima još za vidjeti....

 
Odlične slike  (y) (y)
 
eniss said:
Drugi put navrati na klopu  do mog restorana! (y)

obavezno.....  (y)

 
max34 said:
Nakon ispijene kave sjedamo na motor i nakon samo 2km smo u Jablanici, malo mjesto okruženo gorjem, već osjećaj po dolasku daje do znanja da smo u Bosni, posebno temperatura koja je oko 16.00 bila ispod 10C.
Imao bi jednu dobronamjernu ispravku. Jablanica se nalazi u Hercegovini. Mnogi i ne znaju dokle se točno proteže Hercegovina pa evo jedna zemljopisna lekcija, za one koji posjećuju Hercegovinu da ipak znaju da su u njoj, a ne u Bosni.  :wink:
th_89424_HkSHS_122_961lo.jpg
 
Sarke said:
Imao bi jednu dobronamjernu ispravku. Jablanica se nalazi u Hercegovini. Mnogi i ne znaju dokle se točno proteže Hercegovina pa evo jedna zemljopisna lekcija, za one koji posjećuju Hercegovinu da ipak znaju da su u njoj, a ne u Bosni.  :wink:
th_89424_HkSHS_122_961lo.jpg

na ovoj tvojoj karti je vrlo teško ocijeniti to, čini mi se da je Jablanica na samoj "granici"  :wink:, možda i spada u Hercegovinu ali u svakom me slučaju priroda i krajolik puno više asociraju na Bosnu....u svakom slučaju informacija je korisna....  :mrgreen:
 
Sarke said:
Imao bi jednu dobronamjernu ispravku. Jablanica se nalazi u Hercegovini. Mnogi i ne znaju dokle se točno proteže Hercegovina pa evo jedna zemljopisna lekcija, za one koji posjećuju Hercegovinu da ipak znaju da su u njoj, a ne u Bosni.  :wink:
th_89424_HkSHS_122_961lo.jpg

Po toj karti je Hercegovina do Fojnice i Konjic je u Hercegovini isto  :mrgreen:
 
AnteK said:
Po toj karti je Hercegovina do Fojnice i Konjic je u Hercegovini isto  :mrgreen:

pa da, to i meni čudno bilo ali eto....  :neznam:
 
Sarke oprosti ali sve je to Bosna.
 
djekomax said:
Konjic je u Hercegovini a Bosna je posle tunela na Ivan planini a tunel se zove "I"
Upravo tako, nakon Konjica nekih 10-15 km ide tunel i tu je granica, a ovo je prava karta koja dijeli Hercegovinu od Bosne sad htjeli vi to tako gledati ili ne. Konjic je isto u Hercegovini.
Ako meni ne vjerujete pronadjite nekog dobrog povijesničara kojem više vjerujete pa upitajte dali nešto ne valja sa kartom.

A slažem se sa max34 da i Jablanica i Konjic više krajolikom posjećaju na Bosnu nego na Hercegovinu.
 
ovo ljeto smo mi malo lutali po Mostaru,slikavali ... i mogu reci da se slažem u potpunosti sa ovim "Bosna tako blizu, a tako puno toga se ima još za vidjeti...."

Malo cakulali i sa domacima .... ajde bilo je i politike  :mrgreen:  ali sokiran koliko je razlicito sve to
Pari da si na drugom kontinentu a ne 100km od kuce

ps.
moramo malo objasniti kako mi neznalice iz morskih krajeva gledamo Bosna ili Hercegovina....... vidio da ljudi cesto uvrijeđeno ispravljaju  :LOL:
Naime nama je sve Bosna cim prođemo granicu a proteže se sve do tabli gdje poce pisati na ćirilici eee tu je Srbija   :LOL: :mrgreen:

 
nama isto...jako lijep kraj vozio sam...ali nama je sve to Bosna..naravno nikako ne kažem ovo da nekog uvrijedim,jednostavno je to nama tak,pa i stari koji je tamo ratovo,mi sad kaže da su se suborci herce jako uvrijedili kad su ih slavonci slučajno nazvali bosancima... :LOL:
dakle nije to od jučer.. :mrgreen:

nemojte nam zamjerit,na nama je da naučimo di je šta...i eto sad napokon znam di je granica Hercegovine  :LOL:
evo stvarno nisam znao da je do Jablanice  :shock: nikad nebih rekao.
no kako god,jedva čekam da opet sjednem na motor i odem u BiH,fenomenalno!  (y)
 
Faber said:
nama isto...jako lijep kraj vozio sam...ali nama je sve to Bosna..naravno nikako ne kažem ovo da nekog uvrijedim,jednostavno je to nama tak,pa i stari koji je tamo ratovo,mi sad kaže da su se suborci herce jako uvrijedili kad su ih slavonci slučajno nazvali bosancima... :LOL:
dakle nije to od jučer.. :mrgreen:

nemojte nam zamjerit,na nama je da naučimo di je šta...i eto sad napokon znam di je granica Hercegovine  :LOL:
evo stvarno nisam znao da je do Jablanice  :shock: nikad nebih rekao.
no kako god,jedva čekam da opet sjednem na motor i odem u BiH,fenomenalno!  (y)

nije jablanica zadnje mjesto koje spada u hercegovinu na toj dionici ceste prema sarajevu zadnje mjesto što spada u hercegovinu je BRADINA selo prije tunela kroz ivan planinu
 
Sarke said:
Upravo tako, nakon Konjica nekih 10-15 km ide tunel i tu je granica, a ovo je prava karta koja dijeli Hercegovinu od Bosne sad htjeli vi to tako gledati ili ne. Konjic je isto u Hercegovini.
Ako meni ne vjerujete pronadjite nekog dobrog povijesničara kojem više vjerujete pa upitajte dali nešto ne valja sa kartom.

A slažem se sa max34 da i Jablanica i Konjic više krajolikom posjećaju na Bosnu nego na Hercegovinu.

djekomax said:
Konjic je u Hercegovini a Bosna je posle tunela na Ivan planini a tunel se zove "I"

evo napravljena je mala ispravka u putopisu......  :mrgreen:
 
Tomas1 said:
nije jablanica zadnje mjesto koje spada u hercegovinu na toj dionici ceste prema sarajevu zadnje mjesto što spada u hercegovinu je BRADINA selo prije tunela kroz ivan planinu
A ko je rođen u Bradini?O tome nećemo da se netko ne bi uvrijedio(hrvati i muslimani su bili tada zajedno)