matica prednjeg lančanika FZR 600

Žaba

New member
dakle trebala bi mi matica prednjeg lančanika za yamahu fzr 600 94.g. ,  da li netko zna gdje bi se to moglo nabaviti ?
 
Pa nađi neki yamahin salon i oni ti po modelu i broju šasije naruče sve što trebaš  ;)

Mene su neki dijelovi izašli čak i jeftinije od aftermarket dijelova, a neki su skuplji i do dva - tri puta pa vidi....
 
Napravi maticu na tokarskom stroju
 
ma lako nju napravit al se bojim da nemam ak dobrog materijala, mislim čvrstog, jer ovu maticu mi je skroz pojelo iznutra tj. navoja uopce nema a na osovini navoju nije bas nista, tak da je vjerovatno bio premekan materijal, ali i odvozila je 50 000 tak da nije ni cudo  :mrgreen:
 
matica je mekša s razlogom ...  ;)


zamisli da je matica (od 50 kuna) tvrđa od izlazne osovine (250 €) i da ti se pojeo navoj na osovini, a na matici ostao kao novi ...  :mrgreen:


mislim da je matematika i više nego jasna...  (y)
 
mislim da bi istokarena matica od aluminija bila sasvim ok i bilo koji tokar ti to brzo i jeftino rijesi(pred malo je i meni trebalo nesto slicno)
 
malaga said:
mislim da bi istokarena matica od aluminija bila sasvim ok i bilo koji tokar ti to brzo i jeftino rijesi(pred malo je i meni trebalo nesto slicno)
Aluminij na toj poziciji mislim da ne bi išlo. Kupi obavezno original s tim se nije za igrati.
 
tomso said:
Aluminij na toj poziciji mislim da ne bi išlo. Kupi obavezno original s tim se nije za igrati.
zasto ne?mislis da ce se odvidavat samo zbog toga jer je aluminijska ili nece moci dovoljno stisnut ili nesto trece?
 
Na Yamahi Super Tenere sam imao taj problem. Matica je od aluminija sa izuzetno sitnim navojem. Tesko to tokar posteno napravi. Narucio orginal ali mi je provrtio stegnut na propisanu mjeru s kilo kljucem. Poslje toga sam istokario maticu glavcine od golfa 1 ili 2. Navoj je odgovarao, ali ju je trebalo urediti. E ta vise nije provrtila.
Svjesan sam da matica treba biti od mekseg materijala, ali ono je bilo previse.
 
strasilo said:
matica je mekša s razlogom ...  ;)


zamisli da je matica (od 50 kuna) tvrđa od izlazne osovine (250 €) i da ti se pojeo navoj na osovini, a na matici ostao kao novi ...  :mrgreen:


mislim da je matematika i više nego jasna...  (y)

(y)



btw, aluminij nebi bio OK jer ta matica se steze na 12+ kgm, a to aluminij ne trpi. Najbolje nabavit takvu originalnu pa nema brige
 
malaga said:
zasto ne?mislis da ce se odvidavat samo zbog toga jer je aluminijska ili nece moci dovoljno stisnut ili nesto trece?

premekani materijal obzirom na moment stezanja


EDIT:
sad vidim da je bilo i aluminijskih (koje su otisle kvragu), a kako nisam strojar ne mogu 100% tvrditi da aluminij nije dobar izbor, ali to je matica koja se steze najvecom silom na cijelom motoru, pa iako je i promjer velik, nekako sumnjam da je aluminij dobar izbor
 
3alfa3 said:
(y)



btw, aluminij nebi bio OK jer ta matica se steze na 12+ kgm, a to aluminij ne trpi. Najbolje nabavit takvu originalnu pa nema brige


hm .. neznam gdje si dobio podatak u 12 kila..  :misli: :misli:  .. na nekim motorima jedva da se stegne i stavi se osigurač ... a lančanik ima lufta na osovini nekoliko milimetara.. ;)  ... tek ovi lančanici sa ublaživačima se stežu jače... ali to treba napraviti prema preporuci proizvođača...  (y)


sitni navoj je sam po sebi samoosiguravajući zbog manjeg stupnja nagiba loze navoja i odnosu na os vijka...  (y)  i zato se sitni navoj koristi u određenim situacijama..


@ Alegra.... pošten tokat to napravi i više nego pošteno .. ;) .... šta misliš da je ova originalna s neba pala..  :jesus: :mrgreen:
 
Žaba said:
dakle trebala bi mi matica prednjeg lančanika za yamahu fzr 600 94.g. ,  da li netko zna gdje bi se to moglo nabaviti ?
imam ti ja. jebg jučer bio u ka. ako očeš dođi na susret pa ti dam.  (y)
 
strasilo said:
hm .. neznam gdje si dobio podatak u 12 kila..  :misli: :misli:  .. na nekim motorima jedva da se stegne i stavi se osigurač ... a lančanik ima lufta na osovini nekoliko milimetara.. ;)  ... tek ovi lančanici sa ublaživačima se stežu jače... ali to treba napraviti prema preporuci proizvođača...  (y)


sitni navoj je sam po sebi samoosiguravajući zbog manjeg stupnja nagiba loze navoja i odnosu na os vijka...  (y)  i zato se sitni navoj koristi u određenim situacijama..


@ Alegra.... pošten tokat to napravi i više nego pošteno .. ;) .... šta misliš da je ova originalna s neba pala..  :jesus: :mrgreen:
Meni moj rekao da to nece drzati vodu. Kad je vidio staru maticu i navoj na osovini odpilio me glat.

...ja bas volim stvari koje sam napravim ili mi odrade lokalni majstori, Definitvno ne mislim da motore rade svemirci!  (y)
 
našao sam nekakav materijal pa cu vidit kaj ce ispast od toga, vjerovatno cu sutra probat napravit pa cu javit kak je ispalo.., ak nis  drugo privremeno bu ok
 
evo uspio sam danas napravit novu maticu od materijala slicnog originalu pa se nadam da bude drzalo, barem privremeno... a usput sam i napravio novi cep od ulja jer se stari raspao prosli vikend na putu za Delnice  :mrgreen:

slike su slikane sa mobitelom pa nisu bas nesto...

 
bit će da je dobar tokar  :mrgreen: ja sam samo gornji dio od čepa izrezao sa pilom iz komada aluminija , jer je morao čep raditi iz dva dijela, i danas ujutro ga malo bolje obradio ispolirao...