Moto oprema

tomislav_74

New member
Treba li se oprema, kaciga, kombinezon mijenjati nakon 5-6 g. ?
Čuo sam priće kako nakon 5 godina kaciga gubi neka svojstva, i kombinezon, ja osobno u to ne vjerujem jer imam kacigu staru 6g. i još sam bio pao u njoj i još mi je super, ali treba li se zbog sigurnosti mjenjati oprema svakih 5 ili više godina ili je to samo još jedna glupost što neki ljudi pričaju ?
 
kaciga nakon dobrog udara bi se trebala mjenjat , tako kazu i to ima smisla..

kod kombinezona sumnjam..

sta moze biti?

mozda jedino savovi da istrule i protektori da se neznam sta :shock:
 
za kombinezone neznam, al za kacigu vele da treba bacit poslje pada a i da nakon ca.6god nije vise kao sto je nekad bila. evo moja je 6 god i ja cu je promjenit. dobra je ona jos, al ipak, moja glava mi je vaznija.
 
Ma to su price da kupis sto vise kaciga. Neznam zasto kaciga nebi mogla izdrzat vise od 6 godina, pa nisu je od cokolade pravili.
 
meni se cini da ima nesto u tome, da to nisu samo price. eto, meni je to prije puno puno godina instruktor u autoskoli reko i sumnjam da on izmislja i buba gluposti jer nema koristi od toga.
meni je kaciga pala s motora pa sam je svoje sigurnosti radi zamjenio.
 
speed attack said:
meni je kaciga pala s motora pa sam je svoje sigurnosti radi zamjenio.

Pa to je slobodan pad i još k tome je udarila svojom masom (znači nije bilo u njoj ništa što bi joj pridoneslo na kilaži i jače je oštetilo), tako da smatram da nije bilo potrebe je mjenjati zbog toga. :?
 
al su se vidli tragovi ( napukla ) a ja nisam htio svojom glavom probat dal je samo lak puko ili mozda kaj vise, ziher je ziher
 
nakon pada treba mijenajti kacigu, a ne bi bilo loše ni kombinezon, jaknu, što već ako je oštećena. osim toga, kaciga se s vremenom može "istrošiti". tu mislim na podstavu prije svega. kad se ona istroši kaciga postane malčice veća, dakle prevelika, dakle treba mijenjati. al nema tu nekog pravila, to moraš sam primijetiti i odredtiti dal ti treba nova ili ne. isto ide i odjeće. nema razloga mijenjati dok se ne iznosi a to se vidi po tome što počne propuštati vjetar/vodu, deformira se i sl.
 
speed attack said:
al su se vidli tragovi ( napukla ) a ja nisam htio svojom glavom probat dal je samo lak puko ili mozda kaj vise, ziher je ziher

pa di si je kupio? u turbo-limaču pa da napukne od pada sa motora?
 
mislim da se to ocituje i na unutrasnjosti..

moja stara kaciga mi je bila mala..

sada mi je velika i bez beda ju okrenem na glavi i nos stane od iza :mrgreen:

spresala se iznutra, onaj stiropor ili sta je vec..

tako da.. kod kaciga je to ocito tako.. ako rabis..

sumnjam da vrijeme provedeno u ormaru utjece na nju
 
bruno said:
pa di si je kupio? u turbo-limaču pa da napukne od pada sa motora?
u louisu
marushin fazer- trebas? dam ti
 
speed attack said:
bruno said:
pa di si je kupio? u turbo-limaču pa da napukne od pada sa motora?
u louisu
marushin fazer- trebas? dam ti

ne treba hvala, samo me zanimalo koja to kaciga puca nakon pada sa motora...
 
Mjenjao si kacigu jer je pala sa motora? :shock:
Pa današnje kacige su u 15 slojeva raznih, i ne mogu se slomit i da batom udariš po njima. Kada kaciga padne dok je glava u njoj onda je problem, jer se stiropor koji popije udarac spreša i onda kod idućeg udarca sve se prenosi na glavu. A to znači nesvjestica ili potres mozga i zato treba mijenjat kacigu nakon jačeg udarca.

To o 5 godina se priča zbog UV zraka :idea: jer one navodno nagrizaju školjku pa kaciga s godinama izgubi zaštitna svojstva. ako se mene pita, to je totalna glupost, jer od površine do školjke ima više od petine mm laka folija.

Za kombinezon ne znam...ja sam svoj nabavio ima malo više od mjesec dana pa neću ništa govorit.
 
bilo je to prije 6 god. a mislim da je tehnologija u zadnjih par godina otisla daleko tak da se to danas ne desava toliko cesto. eto, i moja araika je bubnula s motora, al jos je vozim.
 
Meni je neki dan 3 put pala s motora, stara 2 mjeseca, al mislim da će izdržati još koji pad!

Samo se nadam da u jednom od idućih padova neće biti u njoj moja glava! :shock:
 
Pa kaciga mi je pala sa motora vec nekih 5 puta i nista joj nije bilo. Jedino preporucaju da ako glavom gupis pri padu da promjenis kacigu a inace radi se o Shark kacigi
 
ja sam pao sa sharkicom i bogami necu je vise nosit (svoju funkciju je obavila VRHUNSKI) - idem po novu prije nego sto slozim "bebu"(najvjerovatnije Shark opet, sve ovisi o designu - jer pare kod tak nekih stvari nisu bitne), zasad nosim svoju staru Nolan N100 (koju sam poklonio starom) - imam je vec cca 6 god i jos sluzi svrsi :cool:
P.S.stara ima MDS kacigu za cca 500-700kn (za nju bi i ocekivao da se razlomi nakon slobodnog pada s motora - dakle s volana npr. ali to je bio njen izbor jer se puno ne vozi na motoru :evil: )
 
Nakon pada sa kacigom MORAS promjenit kacigu a to kad padne sa volana, rezervara ili neceg drugoga onda ne trebas mjenjat osim ako se jako zgrebe :)
 
:shock:

kacige i kožnjaci sa rokom trajanje...pa tomo moj...ili si previše piva popio ovih dana ili si prolupo od muke zato što sam te obišo s vanjske strane :mrgreen:

enivej...da kaciga i kombinezon imaju rok trajanja..vjerujem da bi to negdje pisalo...isto ko i na salami...ili na britvicama za jednokratnu upotrebu...
hm..al opet...na wc papiru ne piše da ga treba sam jednom koristit... :?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nemoj postavljat taka glupa pitanja neg skupljaj lovu za iduću sezonu pa da i ti moš metat slike ko neki vam... :wink:
 
Koliko sam ja skužio,svi ti umjetni materijali imaju neki rok trajanja,a poslije polako mijenjaju svojstva. Sumnjam da je rok za kacigu baš 5 god,ali neki rok ima. Usporedi s gumom. Daj mi gumu koja je vrhunska,,ali ako je stajala par godina kod tebe,ja je neću voziti. Stručniji ljudi bi trebali reći koliko može kaciga trajati.
Kaj se tiče udara,mislim da je nekad bilo zakonski određeno da se kaciga mora mijenjati isto kao i pojasevi u autu. Neznam dal je to i danas,ali znam da su u Jugi nudile neke firme noževe za rezanje pojasa u autu. Noževi su imali veću ručku i bili su namijenjeni bržem izlasku iz auta nakon sudara. Montirali su se pri sredini pojasa jer nije zgodno u onom kršu naći kopču. Prodaju tih noževa su pravdali tim zakonom i tako sam i saznao za njega.