"Moto Plisnavci" Back to the east 2017

paranoid

Active member
Vesela družina "Moto Plisnavci" i ove godine se okrenula prema istoku našeg starog kontinenta... putovanje je trajalo od 01.09. do 10.09.2017 god. te nakon odvoženih 4000 i kusur km uspješno smo se vratili sa još jedne moto avanture... Avantura je prolazila kroz dvije vremenske zone i kroz deset prekrasnih država i to redom Hrvatska, Mađarska, Ukrajina, Moldavija, Rumunjska, Bugarska, Srbija, Kosovo, Albanija, Crna Gora. Da pojednostavnim to je izgledalo odprilike ovako...



Za sve one koji po prvi puta čitaju putopis "Moto Plisnavaca" predlažem da bace oko na naše prijašnje moto putopise kako bi znali što ih odprilike očekuje i u ovom...  (y)

Lektira:

http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=245870.0

http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=249304.0

http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=254896.0

Ove godine okosnica "Moto Plisnavaca" ostala je nepromjenjena jedino što su neki članovi promijenili kobile:

Ostali vjerni svojim kobilama

Zubakis–Goran, Suzuki V Strom 1000
Joško–Yamaha TDM 900

Promijenili kobile

marles-Mario, Kawasaki ZZR 1400
Paranoid–Mijo, Suzuki Hayabusa GSX1300R

moram napomenuti kako je prvi dan putovanja od Kaštel Sućurca do Zagreba, i jedan dio predzadnjeg dana putovanja od Makarske do Kaštel Sućurca rutu odvozio i još jedan uvaženi član "Moto Plisnavaca"

Šimun-Aprilija Tuono 1000.

Kako će pisanje ovog putopisa potrajati za sve one nestrpljive koji više vole gledati fotografije a manje čitati možete baciti oko i na našu facebook stranicu...

https://www.facebook.com/motoplisnavci/

sada kada smo odradili upoznavanje i tehnikalije možemo da krenemo, vežite se polječemo...  :021:


 
01.09.2017. Petak. Kaštel Sućurac-Zagreb 362km

Prvi dan putovanja započinje u 15:30 sati na rivi u Kaštel Sućurcu. Joško, Zubakis, Šimun i Marles nakon kave ili dvi laganini kreću preko Sinja, Knina, Korenice i Karlovca za Zagreb.

Polazak sa rive u Sućurcu...



Svima koji raubaju po D1 dobro znana INA u Gračacu...



Istovremeno u Zagrebu teku pripreme za njihov dolazak, oriđiđi Vodka iz bivšeg SSSR-a (momke treba pripremiti za ono što sljedi u Ukrajini i Moldaviji  :mrgreen:) ovu "vodu" od Absoluta u pozadini zanemarite...  :LOL:



Nakon zagrijavanja kod mene u stanu odlazimo u jedan renomirani zagrebački klub na dodatnu okrepu jer kakav bi to bio početak putovanja da se ide svjež i odmoran...  :mrgreen:





Kad smo došli kući nemam pojma, znam samo da smo se ujutro digli prerano...  :mrgreen:

Ruta dan prvi:





 
kaj, sad istim putem natrag? :LOL:





Srki
 
02.09.2017. Subota. Zagreb-Budimpešta 355km

Drugi dan putovanja (za mene prvi) i nije počeo obečavajuće kada sam pogledao kroz prozor... kiša... mislim da ne postoji ništa gore nego prvi dan putovanja započeti u kišnom odijelu...  :palacdolje: ništa, lagano oblačenje kišnjaka, vezivanje-kopčanje prtljage na motore, pozdravljamo se sa Šimunom koji sa svojom Tunjom grmi natrag za Kaštela a mi autoputem via Budimpešta...

INA u Mađarskoj, da cijene nisu istaknute u Forintama čovijek bi pomislio da je još uvijek u RH, benzinska je copy-paste "naših" INA ... :mrgreen:



Kiša prestaje, cesta se suši stajemo na jedno od odmorišta pa radimo pauzu za pušenje i skidanje kišnog odijela...



Dolazimo na naše odredište Dominika Apartman Hotel u Budimpešti. Radi se o malom obiteljskom hotelu sa ograđenim dvorištem u kojem bez problema i straha parkiramo motore. U istom smo iznajmili dvosobni apartman sa uključenim doručkom po cijeni od 80 eura za noć za nas četvero. Smještamo se u sobe i jedan po jedan odlazimo na tuširanje. Prvi ide Zubakis, zatim ja i zamnom ide Joško. Iz kupaone odjednom čujemo lom stakla i psovanje...



Joško je izvršio adaptaciju kupaone...  :mrgreen: :LOL: Kako je kupaona bila neupotrebljiva marles kreće u grad u oblaku vlastitih feromona...  :LOL: Zovemo taxi i za neku siću spuštamo se u centar Budimpešte...







Šetamo gradom u potrazi za dobrom hranom, gledamo malo ponudu na glavnoj ulici i nismo baš zadovoljni kako cijenom tako i ponudom... skrečemo u jednu od ulica koja se spaja na glavnu i dolazimo do restorana "Yu-Grill" stajemo pred reklamni pano sa kojeg vrište čevapi, pljeskavice i ostale radosti...  :0648: :0648: :0648: (znam, znam, trebali bi jesti Mađarsku autoktonu hranu kada smo već u Mađarskoj ali ovom reklamnom panou nismo mogli odoljeti...  :mrgreen:) komentiramo ponudu kad nam hostesa na srpskom odgovoara: "Da, da, naravno da imamo pljeskavice... sedite, sedite imamo i hladne pive..." prodano...  :mrgreen:

Hrana je bila vrh...



Dok se mi krijepimo kiša ponovno počinje padati... ništa od obilaska grada... sjedimo još neko vrijeme i pijemo ali kiša ne jenjava, tražimo kod našeg prijatelja google gdje nam je najbliži klub i google kaže Akvarium klub, može, šljapkamo po kiši do Akvariuma i tamo ispijamo još po koje pivce... radi se zapravo o više noćnih klubova sa različitom muzikom spojenih u jedan klub, neloše...  (y)



P.S. jakna od Joška je inaće crne boje ovo je utjecaj blica...  :mrgreen: ovo pišem ne da bi njega opravdao (nebitan si  :jesus:) već nas ostale, jer nije za ludu ona poslovica "Sa kim si takav si"...  :mrgreen: :LOL:
Sjedamo u taxi dolazimo pred hotel kad ono recepcionar spava snom pravednika a kapija zatvorena... kako je još uvijek padala kiša nismo se puno trudili zvoneći već preskačemo ogradu i odlazimo na zasluženo spavanje...  (y)

Ruta dan drugi:







 
:paper:

znaš koji dio jedva čekam  :mrgreen:
 
03.09.2017. Nedjelja. Budimpešta- Lvivv 578km

Buđenje vojnički u 07:55h jer od 08:00h počinje doručak... već drugi dan puta osječam i čujem lagano norganje pojedinih plisnavaca ali to je to jutro bilo toliko tiho i nečujno da sam pomislio kako mi se samo učinilo.  :misli: Doručkujemo i laganini pakiranje i pripremanje za polazak. Vani je naravno oblačno i kiša samo što ne krene ali mi optimistično krečemo bez navučenih kišnjaka. Objašnjavam vlasniku hotela na koji način se sasulo staklo od tuš kade i u tom trenutku mi se ne čini već vidim i čujem norganje...  :mrgreen: :LOL:

Palimo pile i krečemo, izlazak iz Budimpešte je prošao glatko i kada smo već odmaglili od grada, negdje odprilike gdje je skretanje za poznatu F1 stazu Hungaroring stajemo na tankiranje i podmazivanje lanaca...





Nastavljamo dalje kad naravno nakon nekih stotinjak kilometara naša prijateljica kiša je odlučila ponovo nas malo saprati (kao da joj je netko šapnuo da se marles nije oprao još :mrgreen: od Zagreba  :LOL:), stajemo ispod nekih nadvožnjaka, navlačimo kišnjake i peglamo dalje (kišnjake nismo skidali do Lvivv-a  :mrgreen:). Kiša nas je taj dan pratila naizmjenice, malo hoće malo neće, vidi se da je ženskog roda...  :0648: :angel:
Dolazimo na Mađarsko-Ukrajinsku granicu Luzhanska. Kolone vozila ima ali nije nešto velika, uredno zaobilazimo kolonu i paf već smo drugi u redu za predati dokumente Mađarskom policajcu... Kako smo odradili domaću zadaću i pročitali smo putopis kolega iz Krrda (koje ovom prilikom pozdravljam  (y)) odprilike smo znali što nas očekuje... za one koji nisu čitali putopis od kolega Krrdo evo ja ponavljam... dakle nakon što prođete Mađara dolazite do rampe na kojoj stoji Ukrajinski vojnik. Taj vojnik vam uručuje papirić u koji je prethodno upisao vaše podatke i reg. vašeg motora... sa tim papirićem i sa svim vašim dokumentima idete prvo kod Ukrajinske policije (motor parkirate u koloni a vi pješke odlazite do kućice tj. prozorčića, zatim sljedeći prozorčić carina). Nakon što dobijete štambilje na taj papirić i u vašu putovnicu sjedate na motor i krečete prema izlazu tj. rampi gdje vas ponovo dočekuje Ukrajinski vojnik koji je podiže nakon što mu vi uručite papirić sa svim potrebitim štambiljima na istom...  (y)
Na granici smo izgubili samo 45 min. bili smo psihički pripremljeni na puno više ali ovaj "brzi" prelezak nam se osvetio na izlasku... ali o tom potom...  :mrgreen:  (y)

Ukrajina...  :0648: krenuli smo po e471 prema Lvivv-u, cesta u početku ne obečava, puna rupa i grba ali od grada Mukachevo do Lavova postaje puno bolja. Na nekim dionicama se da lijepo potegnuti i ima neloših zavoja. Naletjeli smo na dva sudara u kojima su glavni protagonisti truljave Lade ali opčenito (za sada) dojam i nije toliko loš kako smo očekivali. Najveće oduševljenje smo doživili kada smo stali na benzinsku stanicu... Pun tank goriva, nakon cca 200km koji nas je u Mađarskoj koštao cca 160kn u Ukrajini smo platili cca 75kn...  :0648: (prosječna potrošnja naših motora tijekom cijelog putovanja svima se kretala u pola litre-litru gore dole) zaboravim na vodu i cigare, vračam se unutra i kutiju Malbora i 1.5l vode u boci plačam u protuvrijednosti 10,90kn....  :0648: :0648: :0648:

Oko 19.00 sati stižemo u naš današnji smještaj Hotel Kopa... Hotel se nalazi na zaobilaznici Livva i preporučio bi ga svima koji motorom prolaze ili dolaze u Lvivv. Hotel ima veliko ograđeno dvorište i parking, sam hotel ima dosta sadržaja, poprilično je uredan i čist a cijena za dvije sobe, za četvero ljudi sa uključenim doručkom koštao nas je 1780 UAH što je u protuvrijednosti 55 EUR.

Hotel Kopa (fotografija preuzeta sa interneta, nama dolaskom u hotel nije bilo do ničeg...  :mrgreen:)



Nakon tuširanja (ovaj put se i marles oprao, barem je tako tvrdio  :mrgreen:) spuštamo se na recepciju gdje nam uljudna recepcionarka poziva taxi. Po nas dolazi Mercedes Viano u kojeg se udobno smještamo i krečemo prema centru grada. Naravno da nas je prijateljica kiša ponovno odlučila počastiti... :palacdolje: nakon što smo taxi platili 5eura (to je cijena sa eurom i nešto bakše) upali smo u prvu pivnicu za koju smo skužili da služi i cugu i hranu...  (y)

U pivnici menu samo na Ukrajinskoj čirilici... naručujemo po priloženim fotografijama u istom... naravno da smo uzeli svi isto... :LOL:

Prije...



Poslje...



Kiša ne prestaje pa mi udaramo po pivama unutar te pivnice... nakon par rundi kiša napokon prestaje pa odlazimo u obilazak centra grada...



Jole i njegova magična jakna...  :shock: :LOL:



Centar grada je lijep, čist, uredan i općeniti dojam kojeg smo u tako kratkom obilasku stekli je prilično dobar...  (y)
Kako nas sutra očekuje 600 i kusur km po Ukrajinskim i Moldavijskim cestama odlučujemo pronaći taxi i u hotel na spavanje (ujutro je buđenje ponovo u 07:50h, nema labavo  8))
Naravno da će naš taxi sada kada mi biramo biti LADA ili ti po naški Lajka... :0648:

Odabiremo ultra sportsku Ladu i krečemo sa cijenkanjem...  :mrgreen:



kako smo odabrali ultra sportsku Lajku tako nam i vožnja do hotela protiče u ultra sportskoj vožnji...  8)  :roll:





Dolaskom na parking našeg hotela molimo našeg taxistu da nas počasti jednom fotografijom...



Zavlačimo se u sobe i ponovno optimistično jedni drugima komentiramo: "Ma nema sutra kiše"...  :mrgreen:

Ruta dan treči:








 
ak vas nije zalijepil za šajbe bilo je to daleko od ultra sportskog  :jesus:  :mrgreen:
al slikanje sa taxistima definitivno ima svojih čari  :LOL:
 
04.09.2017. Ponedjeljak. Lvivv-Ivano Frankivs- Černivci-Briceni-Kišnjev 620km

Ponovno rano buđenje 07:50h (sada žuganje već postaje i malo očitije  :mrgreen:)... čim smo otvorili oći čujemo kako naša prijateljica i suputnica kiša pljušti po krovnom prozoru sobe... ustajem, pomičem zastor a vani sve crno i kiša lije kao iz kabla...  :eek:hne: vračam se u krevet (ponovno mi nije ni do čega :mrgreen:) i zapitkujem prijatelja google kakve nas vremenske prilike očekuju današnji dan...

google kaže ovo...  :shock: :palacdolje:



pa od cijele Europe kiša se namjerila samo na Ukrajinu... ali dobra vijest nema je u Moldaviji našem današnjem odredištu... spuštamo se na doručak, komentiramo tijek današnjeg putovanja i biramo rutu... hoćemo li preko grada Ternopil ili preko grada Ivano Frankivs... kako kaže stara poslovica "Kartu čitaj ali seljaka pitaj" tako i ja u ovom slučaju ljubaznu recepcionarku pitam o stanju na te dvije ceste... kaže ona cesta prema Ivano Frankivs glanc nova, prema Ternopil i nije neki doživljaj... odmah sam razvio smješak jer voziti po onoj "grbavici" dok pljušti kiša i nije neki užitak... dijelim info sa ostalim Plisnavcima, pakiramo se, spremamo motore, opet jutro u kišnjacima i peglamo prema Ivano Frankivs...

Jutro pred polazak na parkingu hotela Kopa Lvivv...



Jurimo po toj novoj cesti i gospođa recepcionarka je bila u pravu, cesta je vrh... prava je šteta što pljušti jer da je suho po toj cesti se stvarno da uživati u vožnji...  (y)

Pauza na benzinskoj negdje pred gradom Ivano Frankivs, svi još uvijek dobre volje i zadovoljni kako je dan započeo usprkos našoj "prijateljici"



Dolazimo do Ivano Frankivs i upadamo u gradsku gužvu... na čelu kolone je marles koji ima upaljenu navigaciju i mi svi ko pačići laganini za njim... cesta Ivano Frankivs-Kolomya je Ukrainska klasika, grba, grba, rupa, rupa... ulazimo u gradić Kolomya i navigacija nas dovodi do ceste na kojoj nema asfalta, kao nekakvi radovi u tijeku... stajemo, konzultacija sa navigacijom, konzultacija sa papirnatim kartama i zaključak na dobrom smo putu... zumiramo kartu na navigaciji i kao ta ulica u gradu se spaja nakon zavoja na "glavnu" cestu koja pegla dalje prema Černivci... alternativa, treba se vratiti natrag u centar grada, skrenuti prema sjevero istoku pa onda na drugu cestu koja se također spaja na tu glavnu ali iz drugog smijera... ma idemo "odraditi" ovo malo makadama (čitaj blata) naprijed to je samo jedna ulica, dalje se nastavlja cesta... ahaaa...  (y) nastavljamo dalje i nakon negdje kilometra stajemo... VStrom je izgubio ili je od vibracija puknuo šaraf od štitnika lanca...



Zubakis pronalazi komad bakrene žice uz cestu i njome pričvršćuje natrag štitnik za lanac... mi ostali iskorištavamo ovu nenadanu pauzu za mali fotosession (još uvijek smo dobre volje... pa makadam tj. blato je samo do iza ugla...  (y))









Strom je ponovno u "igri" peglamo dalje... dalje je cca 30-tak km ovog blata...  :mrgreen: :palacdolje: prestižu nas prastari autobusi puni lokalaca, nekakvi stari truljavi kamioni nepoznate marke i godišta (barem nama), lokalci nas iz tih prometala gledaju u čudu a mi samouvjereno vozimo kroz polja kukuruza ni sami ne znamo gdje ali navigacija nas i dalje uvjerava da je to, to...  (y) kiša ponovno pojačava a na VStromu popušta, čitaj puca bakrena žica...  :mrgreen: ponovno stajemo ali ovaj put nam nije do naslikavanja...  :mrgreen:  :LOL:

Zubo kao pravi i iskusni moto putnik iz kofera vadi crni Duck Tape... obljepljuje štitnik lanca i spremni smo za dalje... (napomena: taj Duck Tape na štitniku lanca bez naknadnih korekcija izdržao je do kraja putovanja  8) ali priča o Duck Tapeu i njegovoj svemoći tijekom ovog putovanja još nije gotova  :LOL: )

Napokon smo se dočepali asfalta i stajemo kako bi pregrupirali snage i dogovorili strategiju za dalje... odluka je pala, navigacija nema pojma nastavljamo dalje old school, karta, znakovi i naravno kada nisi siguran seljaka pitaj... navigacija odjebi na začelje kolone...  :prsti: inaće na našim putovanjima uvijek putujemo na ranije opisani način, navigaciju koristimo samo kada uđemo u grad da lakše pronađemo smještaj... ali što se Ukrajine tiće i njenih oskudnih i nečitljivih znakova, barem na ovoj dionici koju smo mi vozili, dogovorili smo se da slijepo pratimo i vjerujemo navigaciji... i trebali smo je nastaviti pratiti, barem do Moldavije...  :angel:  :mrgreen:

Vozimo dalje prema Černivci, cesta je Ukrajina classic  :mrgreen: rupa, rupa, grba, grba... navigacija je na začelju povorke... bez nekih većih problema prolazimo kroz Černovici, naoblaka se kida, povremeno sramežljivo izviri i sunce... odlično još malo i sunčana Moldavija...  8)

Nakon nekog vremena stajemo na benzinskoj radi tankiranja, kolona se malo razvukla i naša navigacija sa začelja stiže i servira novo iznenađenje... na rotoru prije nekih 100 km trebali smo skrenuti desno...  :shock: koji k...  :mrgreen: staro prometno pravilo nalaže ako na rotoru nema znaka koji te usmjerava prema odredištu treba ići pravo tj iz rotora izaći u istom smjeru iz kojeg si došao... to u Ukrajini ne vrijedi... nema prometnog znaka za željeni smijer (ili ga barem nitko od nas nije vidio, u što sumnjam) opet konsolidiranje redova... dobro je... imamo drugi granični prijelaz samo cca 30 km od naše trenutne pozicije... ovom dionicom rutu smo produžili za samo cca 20 km... oblak je još uvijek iza nas ali ide za nama... ništa zajaši motore i crta u Moldaviju...  :021:

Cesta kojom smo vozili prema graničnom prijelazu Briceni jednim dijelom je nova, drugim Ukrajina classic, prolazimo pored starih napuštenih postrojenja i vojarni još iz doba SSSR-a... dojam je kao da smo u filmu Jamesa Bonda a mi idemo u shoping po koju staru nuklearnu bojevu glavu u jednu od tih napuštenih vojnih baza... sada mi je žao što nismo više stajali i fotkali ali tada nam je to bilo zadnje na pameti a i volji...  :mrgreen:

Granica...  :hura:

Ovdje je situacija sljedeća, granicu dijele Ukrajina i Moldavija te prvo dolaziš do Ukrajinskog vojnika koji ponavlja proceduru sa papirićem... diže rampu i stižemo do prijelaza... na prijelazu jedno vozilo ispred nas... odlično, ovo će biti brzo...  8) oblak smo ostavili iza nas a ispred nas je suncem obasjano plavo nebo Moldavije...  :0648:

Predajemo dokumente Ukrajinskom policajcu i laganini skidamo kišna odijela... nakon nekog vremena izlazi policajac i od motora do motora pregledava brojeve šasije... ok, ajd tip je profesionalac, ozbiljno shvaća svoj posao... opet ga nema... oblak je sve bliže i bliže... pokraj nas prolazi plavuša u odori carine, uljudno nas pozdravlja i odlazi u zgradu na graničnom prijelazu... ništa čekamo policajca... nakon nekih pola sata evo ti njega polako proziva jednog po jednog do prozorčića i sa svakim od nas bi malo čakula (pohvala gospodinu profesionalcu na solidnom engleskom, to sam zaboravio napomenuti u Ukrajini malo tko priča engleski)... oblaci su došli, Moldavija više nije tako lijepa i plava...  :(

napokon dobijamo dokumente i papirić sa jednim pečatom (trebamo još tri) gdje sad? kaže Ukrajinska carina, ok, to je ona teta koja nas je uljudno pozdravila... kiša ponovno pljušti ali tete nema... odlazimo u zgradu u koju je pobjegla, tamo sjedi samo teta iz Moldavijske carine, kaže ne mogu vam ja dati svoj pečat dok vam pečat ne udari teta iz Ukrajine... i to je to samo spusti glavu i nastavi čitati novi broj Moldavske "Glorije"... čekamo... kiša i dalje pada... sada smo već ludi... došlo je još ljudi na granicu i svi su vidno živčani... neki stari deda Ukrajinac napokon gubi strpljenje i kreće u potragu za našom plavušom... eureka, živa je... uz smješak naša plavuša odlazi natrag do svoje kućice i traka sa štambiljima ponovno kreće sa radom...  :cheer:
Nakon plavuše odlazimo Moldavskom policajcu i zatim Moldavijskom cariniku, imamo sva četiri pečata na papiriću... pali pile i peglaj dalje, do Kišnjeva ima još 240 km jahanja...  :021:
kiša je stala, oblaci su još uvijek tu ali obući kišnjak više nečemo, makar u Kišnjev došli mokri do kože...  8) papirić predajemo Ukrainskom vojniku ovaj diže rampu i wellcome to Moldova...  :0648:



Nakon što smo izašli iz grada Briceni oblaka više nema a i cesta je suha... do Kišnjeva vodi brza cesta ali problem je u tome što je cijela dionica napravljena kao sa malim ležećim policajcima (još uvijek nismo sigurni jeli to namjerno ili slučajno) uglavnom svih tih 240km provodimo sa plešećim volanom u rukama...  :palacdolje: za razliku od Ukrajine Moldavijiski ruralni dio je dosta uređeniji i da nije te grbavice od ceste dojam bi bio odličan...  (y)

Već lagano pada mrak a mi ulazimo u Kišnjev, smještaj smo rezervirali u malom obiteljskom hotelu Fortuna, cijena smještaja je 1600 MDL što je u protuvrijednosti 75 eura... za tu cijenu dobili smo dvije velike dvokrevetne sobe (sobe su stvarno ogromne), doručak i parking za motore u garaži...  (y)
Sljedi rutinsko tuširanje, javljanje obitelji, taxi i u restoran na večeru... taxista opet nema pojma engleski ali se nekako sporazumijevamo pa nas prvo vodi u mjenjačnicu a zatim u restoran...  (y)

Klopa je bila odlična i jeftina a mi opet udaramo po piletini (deremo po nekakvoj stranoj pivi, nemaju svoju domaću pivu jer Moldavija je inaće poznata po vinima i njihovom vinskom podrumu koji je osamdesetak metara pod zemljom iskopanom nizu tunela čija ukupna dužina iznosi 120 kilometara...  :shock: mi ih ovom prilikom nismo obišli (iako se jedan dio može obići autom ili motorom a i smješteni su u blizini Kišnjeva. Još jedan razlog da se vratimo  (y))

Klopa...



nakon što smo se dobro najeli i napili krečemo u obilazak grada... u centru Kišnjeva dominira bulevar sa par traka u oba smijera i izgleda kao manja kopija Pariškog Champs-Elysees također sa malim slavolukom pobjede...  :D





ugl. šarmantan i ugodan grad sa ljubaznim i susretljivim ljudima...  (y)
pomalo već iscrpljeni hvatamo taxi i idemo u hotel na spavanje... ovo je bio dug dan...  :012:

Ruta dan četiri:










 
 
Ajde lipo, jos jedni ove godine s drang nach osten  (y)


A šta su van to plisnivi?? Ako je tribalo zvučat ka u Dalmaciji, fulali ste ceo fudbal. Tribali ste se nazvat moto mufavi  :mrgreen:
 
alpine said:
Ajde lipo, jos jedni ove godine s drang nach osten  (y)


A šta su van to plisnivi?? Ako je tribalo zvučat ka u Dalmaciji, fulali ste ceo fudbal. Tribali ste se nazvat moto mufavi  :mrgreen:
Ma jok. Nismo mi tili da zvuči dalmatinski. Mi smo tili da zvuči plemenito, kao plemenita plijesan koja se koristi u sirevima ili za proizvodnju antibiotika.  :mrgreen:  :mrgreen:
 
05.09.2017. Utorak. Kišnjev-Iasi-Bacau-Brasov 460km

Još jedno rano buđenje u nizu, vrijeme ustajanja ste vjerujem već zapamtili... prvo što radimo pogled kroz prozor... svanuo je lijep i sunčan dan, oblaka ni u tragovima...  :0648: na doručak se odmah spuštamo Zubakis i ja dok mladencima Jošku i marlesu sve teže i teže pada ovaj ritam ustajanja...  :mrgreen:

Doručak u hotelu Fortuna i nije neka "sreća"  :mrgreen:



ali zato bi božica Fortuna zasigurno pozvala ovog smrtnika da je uveseljava svojim lakim notama (spavaš li mirno Huljiću 8))



Nakon doručka odlazimo do motora, spremamo se i dogovaramo rutu do Brasova... Za razliku od Ukrajine Moldavija je odlično opremljena putokazima a kako smo prije dvije godine bili u Rumunjskoj (oni koji su pročitali obaveznu lektiru to sada već i znaju) znamo da je i tamo situacija sa putokazima odlična... istraumatizirani jučerašnjim danom ne mjenjamo taktiku, taktika je opet navigacija na začelje, karte u prvi red... biramo samo na karti upisane glavne ceste i polječemo...  :021:
Iz Kišnjeva cestom R1 vozimo prema gradu Iasi... cesta je ok, na određenim dionicama je glanc nova, na određenim je u izgradnji pa se vozi jednim trakom a ovi djelovi do kojih još nije dospio novi asfalt i nisu u toliko lošem stanju... ustvari nakon Ukrajine ovo je milina, i za divno čudo na ovoj dionici nema ni traga ni glasa onim hupserima od jučer koji su nas pratili do Kišnjeva... (y)
Kako smo večer prije zamijenili malo više novaca nego nam je bilo potrebno dogovor je da stajemo na zadnju benzinsku u Moldaviji kako bi potrošili te novce... dolazimo u blizinu granice i na benzinskoj uz tankiranje kupujemo cigare, vodu, kave, grickalice i ostale radosti... cijene su dosta niske, nisam siguran jesu li niske kao u Ukrajini ali znam da je sve bilo jeftino...  (y)
dolazimo na granicu i Moldavijski dio prolazimo relativno brzo dok nas na Rumunjskoj carinik počme propitkivati o cigarama... traži od nas da mu otvorimo kufere i putne torbe jer iz Moldavije u Rumunjsku možeš prenjeti max pet kutija cigara, preko toga se smatra švercom...  :shock: ugl. kako je Joško nepušač kada podjeliš količinu kutija cigara koju smo imali na nas četvero nismo bili u prekršaju...  :mrgreen:
uz "švercerski" pozdrav odzdravljamo cariniku i peglamo prema Iasi...  :021:
U Iasi je gužva, grad je malo veći pa koristimo navigaciju da nas izbavi iz muke... bez nekih većih trauma ponovno smo na cesti 28 i peglamo prema gradu Roman gdje stajemo na prvu caffe pauzu...



Ceste u Rumunjskoj su par exellance... asfalt hrapav, dobar, ceste su brze i ravne bez mnogo uzbuđenja... takav ritam vožnje nas prati do grada Onesti... od Onesti do Brasova idemo cestom 11 koja pruža malo uzbuđenja i radosti jer se radi o planinskoj cesti sa odličnim zavojima i dobrim asfaltom... dobra prilika da se malo porube gume...  (y)

na spuštanju sa planine dočekuju nas prve Rumunjske kravice sa prednošću prolaska...





Dolazimo u Brasov i bez nekih većih problema pronalazimo naš smještaj, Guesthouse Suri... radi se o malom obiteljskom Guesthouseu koji vode jedan stari bračni par... Gesthouse također posjeduje ograđeni parkirni prostor i cijena za dvije sobe sa doručkom izašla nas je 72 eura...



Opet klasika, tuširanje, javljanje najbližima, zovemo taxi i peglamo prema centru grada... Taxista nas vodi u restoran Sergiana koji nam je preporučio vlasnik Gesthousea... restoran je odličan sa dobrom hranom i pristupačnim cijenama...  (y)







Nakon večere i par pivi krečemo u obilazak centra grada... utorak je negdje oko dvanaest sati i grad je prazan i pust... ne trebam napominjati da smo u Transilvaniji a da je mjesec ko za ćurac pun...  :mrgreen: :LOL:







mjesec sija ko tepsija...  :mrgreen:





Sve u svemu grad je lijep i ugodan...  (y) zaustavljamo taxi u vožnji mašući rukom i idemo u naš smještaj na spavanje... sutra nas čeka Bran castle kao i njegovo visočanstvo Transfagarasan...  :0648:

Ruta dan pet:


 
aa to prema brasovu je transilvanija (y) ostanite sta mozetze vise u brdima!!

i narucite corba de burta (tripice), njam :hrana:
 
06.09.2017. Srijeda. Brasov-Bran-Transfagarasan-Pitesti-Craiova 405km

Alarm zvoni (znate već u koliko) po peti put na ovom putovanju...  :mrgreen: PTSP radi na najjače i prvo što se radi razmiču se zastori i gleda se u motore a zatim i u nebo...





vratila se...  :palacdolje:

laganini se spuštamo na doručak, koji je bio i više nego pristojan... pakiranje... dogovor rute i krečemo prema dvorcu Bran...  :021:



kiša je tijekom doručka prestala i mi nepopravljivi optimisti krečemo prema Branu sa kišnjacima uredno složenima u kofere... :mrgreen: dvorac Barn je inspirirao Bram Stokera da napiše svoj roman Dracula iako je u istom povijesni Vlad Tepeš III poznat i pod nadimkom Dracula proveo svega mjesec-dva i to u zatočeništvu... :shock: al ajd, kad smo već tu a i na ruti nam je da se malo i kulturno uzdignemo...  :LOL:
dolazimo pred sam dvorac a kiša pada sve jače i jače... odlazimo u razgledavanje u nadi da će dok razgledamo stati...





ulazak u tajni prolaz unutar dvorca...



unutar tajnog prolaza...  :mrgreen:



izlazak...  :mrgreen: zaključak je da taj Tepeš i njegovi suvremenici i nisu bili neke "pojave" od muškaraca...  :mrgreen: :LOL:





izlazimo na terasu dvorca... neki se fotkaju a neki su zamišljeni... pa nije valjda da čemo Transfagarasan voziti po kiši...  :?





ništa, glavu gore... idemo dovršiti razgledavanje dvorca, na motore pa šta Bog da...  8)







i za kraj u knjigu utisaka ostavljamo naše viđenje cijelokupne situacije...  :LOL: :LOL: :LOL:



silazimo do motora, kiša naravno nije prestala... navlačimo kišna odjela i via Transfagarasan...  :021: brdskom cestom 73A koja bi čak bila i ok da nije kiša prelazimo na E68 i preko Fagarasa dolazimo do poznatog kružnog toka i početka ili završetka ljepotice 7C...  :0648:
kiša je stala i naoblaka se kida, čak na pojedinim mjestima sunce namigne pa nestane... nakon tankanja odlučujemo sjesti u birtiju u kojoj smo se ponovo pronašli prošli put kada smo bili ovdje (neču više napominjati, lektira je obavezna!  :jesus:)
Sjedamo za isti stol (pripišite to praznovjerju, slučajnosti ili opsesivno kompulzivnom poremečaju  :mrgreen:) naručujemo kave i čekamo da se razvedri...  (y)



sa planine se spuštaju tri motocikla... parkiraju do nas i sjedaju u sjenicu do naše... motocikli su njemačkih registracijskih pločica a iste voze dvije stare njemice cca 65-70god. i jedan njemac iste ili slične godine proizvodnje kao i njegove suputnice... svaka čast...  8) (y)

evo njihovih strojeva...



ulazimo u priču sa njima i kažu na vrhu vas čeka magla i negdje oko 4 celzijanera... naoblaka se već i razišla, cesta osušila jedino je vrh planine u oblaku ali njegovo razilaženje danas vjerovatno ne bi ni dočekali... nemamo više šta čekati, pozdravljamo se sa našim susjedima sjedamo na motore i via Transfagarasan...  :0648:

Prvi fotossesion je bio zakazan pokraj poznate table Transfagarasan... međutim ove godine je nije bilo na njenom mjestu...  :shock: fotossesion je odrađen usprkos tome...  :mrgreen:





vozimo dalje i ulazimo u oblak... cesta je ponovno mokra a vidljivost ravna nuli... Busa mi svaki zavoj mijesi kao da mi je probušena guma... stajem desno gledam gume sve ok... ništa mi nije jasno, mokro je ali motor se nebi smio ovako ponašati... i onda se sjetim... kolotrazi... Transfagarasan ima odličan asfalt ali sa sjeverne strane ima i velike kolotrage pogotovo pri vrhu... prošli put kada smo bili tu vrijeme je bilo odlično pa nam ti kolotrazi nisu predstavljali nikakav problem, sada po kiši i u magli nisu baš ugodni...
dolazimo na vrh...





Šta sad, magla je, hladno je, idemo dalje ili se vraćamo par serpentina niže da odradimo još jedan fotossesion... odluka je pala vračamo se natrag poradi fotografiranja... znate onu "fotka ili se nije desilo  :mrgreen:"













nakon odrađenog fotkanja penjemo se ponovno prema vrhu i kroz tunel idemo na drugu stranu... dogovor je bio da stajemo u jednu birtiju na drugoj strani koja se nalazi par zavoja iznad brane...

ponovo Rumunjske kravice imaju prednost prolaska...  :LOL:



cesta je sada već suha, sunce je više pravilo nego rijetkost i show može započeti... do spomenute birtije vozimo najbolje što znamo i umijemo...  :0648: u birtiji sjedamo za stol i svi puni dojmova prepričavamo spust... prošli put kada smo bili ovdje zaključili smo da je sjeverna strana bolja... ove godine mijenjamo mišljenje i kategorički tvrdimo da je južna strana bolja...  :0648:
nakon smirivanja adrenalina i podjele dojmova u sporijem ritmu se spuštamo do brane na još jedno naslikavanje...












 
 
ima li neka slika okolice ili je ovaj post tu, da mozemo gledat samo vase ćunke?

trenutno se na forumu vrti puno bolji putopis, s nesto losijom rutom ali pismenijim autorom  :mrgreen:






ali sve 5  (y) (y) (y) vazno da je vama lipo

 
alpine said:
ima li neka slika okolice ili je ovaj post tu, da mozemo gledat samo vase ćunke?

trenutno se na forumu vrti puno bolji putopis, s nesto losijom rutom ali pismenijim autorom  :mrgreen:






ali sve 5  (y) (y) (y) vazno da je vama lipo
majstore ako ti se ne gleda ili ne čita produži dalje...  (y)
 
ne bi komentira da mi se ne gleda, da mi nije interestantno i da nisam malo djelozo :mrgreen:


niste vi iz ST, oni ne bi pali na brumu