MOTORNA ULJA - svakih 12 mjeseci / 12000 km ???!!

JURICA

New member
Poštovani,
prvo da pohvalim sadržaj teksta u vezi motornih ulja , a zatim ako to netko može, da mi odgovori : zašto u knjižicama motocikala ( original od motora ) stoji da svako mijenjanje ulja ide svakih 12 mjeseci ,odnosno svakih 12 000 prijeđenih kilometara. Ova činjenica stoji u nekim državama EU.Stavimo da se radi o cestovnom enduro motociklu, te nema nekih većih " tortura" same mašine i visokih okretaja.
Pozdrav iz Međimurja . . .
 
Ja ne znam koji ti motor imas, al nisam nigdje videl da se ulje changa svakih 12 somova.
Imam pred sobom service manual od svog motora i changanje ulja ide svakih 6 somova. Ne pada mi na pamet drzat ulje u motoru duze od toga. Jebes tih zanemarivih 160kn za polusintetiku, 300-400 za full sint. Kaj je to u usporedbi sa 10-15 somova eura...
Ulje mijenjat sto cesce.
 
Ne znam Grawe kako za RR-a, ali meni na mom piše isto na 12000km.
Već sam pitao za to u servisu i rekli su mi da je to kao za japansko exploatiranje motora, a pošto je kod nas benzin takav kakav je, da se preporučuje na 6000km.
 
a gle cinjenica je da je bolje imat sto cisce ulje u masini nego neko koje stoji 12 hiljada, sve ovisi o podneblju, nacinu voznje, benzinu koji tocis i tako dalje.
Kaj ak radis 6 hiljada godisnje, da li onda nakon kaj ti motor stoji 6 mjeseci nastavis vozit s tim uljem ili kaj?
Mani je suludo stedit 150kn plus 50 za filter a bolje je za makinu.
 
kojih 150 kuna ja platim ulje i filter 600 kuna pa godinu dana i 12000 u varadero bi bilo čist ok( 8500 je crveno)
 
tomee said:
kojih 150 kuna ja platim ulje i filter 600 kuna pa godinu dana i 12000 u varadero bi bilo čist ok( 8500 je crveno)
ja tocim polusintetiku, 40kn/l Shell VSX
Sad na slijedecem prelazim na MOTUL 5100 isto polusintetika, mozda al mooozda stavim V300 full sint. Mada cisto sumnjam.
8)
 
Grawe said:
a gle cinjenica je da je bolje imat sto cisce ulje u masini nego neko koje stoji 12 hiljada, sve ovisi o podneblju, nacinu voznje, benzinu koji tocis i tako dalje.
Kaj ak radis 6 hiljada godisnje, da li onda nakon kaj ti motor stoji 6 mjeseci nastavis vozit s tim uljem ili kaj?
Mani je suludo stedit 150kn plus 50 za filter a bolje je za makinu.

ne po njima treba što prije dojde 6 mjeseci ili 6000 km što znači da ga parkiraš u garažu nakon servisa i za 6 mjeseci bez prevoženog kilometra opet na servis


najbolja je opaska servisera kao -"pa kad si dal 100000 kuna za motor kaj ti je to dat za servis" bezveze jel tak

a japanci valjda voze motore sam po spavačoj sobi pa smiju servisirat na 12000 km---G L U P O S T :!: :!: :!: :x
 
Grawe said:
a gle cinjenica je da je bolje imat sto cisce ulje u masini nego neko koje stoji 12 hiljada, sve ovisi o podneblju, nacinu voznje, benzinu koji tocis i tako dalje.
Kaj ak radis 6 hiljada godisnje, da li onda nakon kaj ti motor stoji 6 mjeseci nastavis vozit s tim uljem ili kaj?
Mani je suludo stedit 150kn plus 50 za filter a bolje je za makinu.

pa o.k., ako stoji godinu dana, onda ću zamjenit, ali mislim da nema veze mjenjat ga na 6000 soma........i ja ga furam na servis na 6000km, ali čitao sam u manualu i unutra piše svakih 12000km........jebo ga ja, sutra ću baš poskenirat (ak se sjetim :mrgreen: ).
Mislim da ga ne bi ubilo ni da ga baš držiš tranu 15000, ak ga ima dosta i ak ne trgaš zube na zupčanicima.........mora ići.....pa ne vrti se nijedan prek 16000 min-1, išli bi oni i da točiš deltu 5.......hehe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Grawe said:
a gle cinjenica je da je bolje imat sto cisce ulje u masini nego neko koje stoji 12 hiljada, sve ovisi o podneblju, nacinu voznje, benzinu koji tocis i tako dalje.
Kaj ak radis 6 hiljada godisnje, da li onda nakon kaj ti motor stoji 6 mjeseci nastavis vozit s tim uljem ili kaj?
Mani je suludo stedit 150kn plus 50 za filter a bolje je za makinu.

Poštovani Grave i ostali vozaći motora
Molim Vas da dobro pročitate knjižicu

Grave daj pogledaj kaj ti piše
ENGINE OIL i još neka lojtrica
a ta lojtrica isto nešto znači
:wink:
 
G. Dac

dajte ak vam nije teško vi napišite koju rečenicu i kaj osobno mislite o tim intervalima u NE rr motorima
hvala
 
DAC said:
Grawe said:
a gle cinjenica je da je bolje imat sto cisce ulje u masini nego neko koje stoji 12 hiljada, sve ovisi o podneblju, nacinu voznje, benzinu koji tocis i tako dalje.
Kaj ak radis 6 hiljada godisnje, da li onda nakon kaj ti motor stoji 6 mjeseci nastavis vozit s tim uljem ili kaj?
Mani je suludo stedit 150kn plus 50 za filter a bolje je za makinu.

Poštovani Grave i ostali vozaći motora
Molim Vas da dobro pročitate knjižicu

Grave daj pogledaj kaj ti piše
ENGINE OIL i još neka lojtrica
a ta lojtrica isto nešto znači
:wink:

ooo gospon Dac bas mi je drago kaj ste se javili :mrgreen:

Lojtrica upravo znaci ono kaj im ja pokusavam objasnit

# Service more frequently when operating in severe conditions, dusty, wet, muddy, high speed or frequent starting/stopping.
 
e pa onda mi na prikolicama možemo stvarno na 12000 mjenjat ulje i filter

i to mislim najozbiljnije :?
 
tomee said:
e pa onda mi na prikolicama možemo stvarno na 12000 mjenjat ulje i filter

i to mislim najozbiljnije :?

a gle, zakaj nekaj prepustit slucaju pa se poslije tuc po glavi, meni to fakat nije jasno.
:shock:
 
pa jebemu miša zašto davat lovu ak je u svim original manualima tak napisano ja moram to radit duplo jer hondi nikaj nije ak je ne skršiš pa nemaju gdje nofce zeti pa onda ajmo sad. onda ajde 3000 i svaka 3 mjeseca
stvarno ne kužim jebemu miša :x
 
tomee said:
pa jebemu miša zašto davat lovu ak je u svim original manualima tak napisano ja moram to radit duplo jer hondi nikaj nije ak je ne skršiš pa nemaju gdje nofce zeti pa onda ajmo sad. onda ajde 3000 i svaka 3 mjeseca
stvarno ne kužim jebemu miša :x
pa ne uzima ti honda! Uzima it motul, shell, silkolene itd itd itd, ajd dobor filter je hondin.
Osim toga zakaj ti trpas sintetiku tranu? Kaj tak preporucaju? Cini mi se da je to za tvoj motor, odnosno njegovu namjenu bacanje novaca.
:?
 
polsintetički silkolen je nutra al jebiga ide 4 litre ulja
gle samo bi htel da neko konačno nekaj pametnog veli jer mi se nedaju nofci za izgovor tipa pa kaj sad imaš motor pa plati -rađe to zavozim nego da dajem za servise svako malo a i ruke su skupe