Moze mi tko prevest...

linza

New member
TPS (throttle position sensor). Cito sam nesto na forumu ali nemam pojma kaj je to.
 
Senzor regulatora gasa...?

Sad sam se sjetio da je to otislo jednom frendu na Hondi Civic, pa mu je ler gas bio nestabilan...
 
linza said:
TPS (throttle position sensor). Cito sam nesto na forumu ali nemam pojma kaj je to.

Throttle je ono sto mi kazemo "gas". Glupo zvuci, ali ne mogu se sjetit knjizevne hrvatske rijeci kojom bi preveo throttle.
Dakle TPS bi u doslovnom prijevodu bio senzor koji ocitava poziciju (ili kolicinu) gasa.

Sto je zapravo TPS, nemam pojma.
 
To bi vam bio senzor koji nadgleda položaj leptira na usisu, tj. na sustavu ubrizgavanja goriva.
 
HONDA-biker said:
To bi vam bio senzor koji nadgleda položaj leptira na usisu, tj. na sustavu ubrizgavanja goriva.

Vjerujte prijevodu JER nas Honda Biker je apsolvent Strojarskog fakulteta i glavni Ing. ratne mornarice u Princez Gubasevo Slobodna i Neovisna Drzava ZAGORJE :mrgreen: :wink:
 
Mislim da se tu radi o senzoru koji očitava brzinu kretanja vozila i prema tome zadržava pojačan ler-gas radi bolje iskoristivosti snage motora i lakšeg ubacivanja u brzine, npr. voziš se 40-50 km/h ubaciš u "ler" i obrtaji ti ostaju malo pojačani, kada staneš (vozilo se ne kreće) obrtaji lagano padnu na normalu.
Meni je išlo strašno na živce dok se nisam naviknuo!

Pozdrav
 
goran bočkaj said:
Mislim da se tu radi o senzoru koji očitava brzinu kretanja vozila i prema tome zadržava pojačan ler-gas radi bolje iskoristivosti snage motora i lakšeg ubacivanja u brzine, npr. voziš se 40-50 km/h ubaciš u "ler" i obrtaji ti ostaju malo pojačani, kada staneš (vozilo se ne kreće) obrtaji lagano padnu na normalu.
Meni je išlo strašno na živce dok se nisam naviknuo!

Pozdrav
pa tps ti služi kod sustava sa ubrizgavanjem goriva, da kompjuter zna koliko goriva mora ubaciti u odnosu na to koliko je odvrnuta ručica gasa odnosno zakrenut leptir na usisu, niš drugo
 
OK. Ako je TPS rasstelan da li on moze toliko razjebati dotok goriva da se na leru gasi? Da li je to mehanicki ili kompjuterom kontolirani sustav?
 
linza said:
OK. Ako je TPS rasstelan da li on moze toliko razjebati dotok goriva da se na leru gasi? Da li je to mehanicki ili kompjuterom kontolirani sustav?

Ili ne slušaš kaj ti ja pričam, ili mi ne vjeruješ...a kaj sam ti rekel onaj dan?
 
linza said:
OK. Ako je TPS rasstelan da li on moze toliko razjebati dotok goriva da se na leru gasi? Da li je to mehanicki ili kompjuterom kontolirani sustav?
tps nije ništa drugo nego potenciometar(ista stvar služi za pojačavanje/stišanje zvučnika) spojen na zaklopku gasa...lako moguće da ti zbog tog radi probleme, osim ako ti ne sere mjerač protoka zraka ukoliko ga imaš(neznam kako svaki proizvođač mjeri protok zraka)