Multimedija na motociklu - što, kako, zašto

Village

Well-known member
Kako je zimsko vrijeme dobro da malo odvojimo vremena za slaganje "pile" za slijedeću sezonu, jedno od poglavlja vozačke priče se tiče multimedije na motociklu...

Mobiteli, tableti, navigacije, komunikacije u kacigi - što imate od toga, koje uređaje, za što koristite, kako je to povezano, koje nosače koristite i gdje su postavljeni, imate li uvezanu i kameru za snimanje vožnje, što se isplati - a što ne?

Osobno me zanima najviše postaviti na bajk nekakav tablet sa GPS opcijom, cca 8-9" (mobitel mi je presitan, previše vremena izgube moje stare oči da se prilagode pogledu na ekran mobitela i potraže točku koju trebam, pa mi je jedini spas u velikom ekranu), sa skoro isključivom namjenom navigacije, pa me zanima da li to tko ima i na koji je način riješio cijelu priču... tablet bih volio povezati sa komunikacijom u kacigi, evtl može da je povezan i mobitel u taj krug da mi veli za neki dolazni poziv, iako se na pozive za vrijeme vožnje u pravilu ne javljam, to odradim kada stanem, ne volim se dekoncentrirati u vožnji sa razgovorima na telefon...

Dok vozim ne volim slušati ništa osim zvukova prometa i zvuka vlastita motora, znači ni radio, ni CD-e, ni MP3 pjesme, kao i mobitel za slučajeve poziva, jer mi ni pozivi nisu važni dok se vozim. Znam dosta ljudi koje to ne smeta i vole slušati glazbu i pričati na mob dok voze, ali kako to volim u autu, tako mi je to smetnja na motoru.

Ima li netko iskustva sa tabletom na motoru, kako to imate povezano?
 
Kad putujem po nepoznatim krajevina, ip7 na quadlock nosacu, lagan mobitel, cak granicno prevelik, ali služi svrsi, čak je i vodootporan (isprobano i u vodi i na kiši😁)…
Najbitnije, nema opticku stabilizaciju koja se hoce sjebat od vibracija, tak da ko god stavi noviji/skuplji telefon na bilo kakav nosac, treba vodit racuna o tom.
Izdrzi 6-7 sati samo navigacije bez greske (nova baterija), a za rezervu je uvijek powerbank u torbi.
Jedva cekam dan da carplay stave tvornicki na motore, vidim da Honda i jos par proizvođača vec imaju na nekim modelima.
Da se razumijemo, veliko opterećenje kod vožnje motora, ali takva su vremena došla kad te sve vreba na svakom ćošku…
1702381926164.jpeg
 
Vjeruj mi, na kraju ces uzeti normalnu navigaciju i biti miran. Sve ostalo je kompromis koji ti se prije ili kasnije obije o glavu.
Ja imam Garmin Zumo 396 LMT-S i povezan je istodobno sa mobitelom i sa headsetom u kacigi. Na taj nacin imam preko Garmina upravljanje sa skoro svime na mobitelu bez da ga izvadim iz dzepa, sve notifikacije sa mobitela, upravljanje pozivima, muzikom, sve.
 
Tako sam imao i ja, no već tada mi se zamjerilo što Garmin ima podosta neprecizne karte, a kasnije sam došao do zida time što moj Zumo 550, stara stara kanta ali lijepa (punoljetan), sa svojim mogućnostima ograničenja Garmin karti do 4 Gb nije bio u stanju primati navigacije u paketima - jer su isti nerijetko bili preko 4 Gb,a pa sam mogao pristatzi samo imati beskrajno neažurirane karte otprije preko desetljeća... da je barem bio precizan u tim kartama, možda bih se i potrudio, ali kako već imam licencu i u autu koristim Sygic i super mi je, htio bih isti upucati i na neki drugi Android, pa mi je tablet zapeo za oko, jednostavno mi je u svakom smislu bolji program od Garmina, i ne treba neki svoj posebni operativni sustav kao garmin, tu je Android sasvim dosta...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: bianconero
Ja sam kupija kineski jeftinjak mob.koristim ga samo za navigaciju,možeš instalirat koja ti je draga a možeš koristit i Google maps ako ubaciš SIM karticu.Otporan na drmanje,kišu,prašinu.Zajebo sam se jer sam uzeo sa največom baterijom pa je predebeo i onda sam morao pravit nosaqč jer nisam nigdje našao neki univerzalni,ali sada mi je drago.
 

Attachments

  • 20230606_170803.jpg
    20230606_170803.jpg
    566.9 KB · Views: 0
  • 20230613_171127.jpg
    20230613_171127.jpg
    359.1 KB · Views: 0
  • 20230614_115019.jpg
    20230614_115019.jpg
    1.2 MB · Views: 0
  • 20230614_185118.jpg
    20230614_185118.jpg
    588 KB · Views: 0
Ja sam kupija kineski jeftinjak mob.koristim ga samo za navigaciju,možeš instalirat koja ti je draga a možeš koristit i Google maps ako ubaciš SIM karticu.Otporan na drmanje,kišu,prašinu.Zajebo sam se jer sam uzeo sa največom baterijom pa je predebeo i onda sam morao pravit nosaqč jer nisam nigdje našao neki univerzalni,ali sada mi je drago.

Ovo izgleda nimalo loše...! I ideja je odlična... (y)
 

Cijena je nemalo hot, 260 dolara plus dostava i carina za 5" ekran, plus što je gotovo no-name... za 100 dolara kupim GPS tablet 8" i puknem u nosač... tako da mi je ovaj aparat pomalo nejasan, puno novca za ne znam što točno...
 
A eto kao trebao bi mu taj Carplay biti plus neki. To sto ti treba onda i mobitel stalno biti na punjacu jer ti je ovo u stvari samo bezzicni display ta tvoj mobitel koji ti stoji u dzepu je zato ogroman minus. Al jos je i dobro ako uzmemo u obzir tko je preporucio 😄
 

Attachments

  • viber_image_2023-12-12_18-27-29-570.jpg
    viber_image_2023-12-12_18-27-29-570.jpg
    74.1 KB · Views: 0
  • viber_image_2023-12-12_18-27-41-186.jpg
    viber_image_2023-12-12_18-27-41-186.jpg
    49 KB · Views: 0
  • viber_image_2023-12-12_18-27-50-754.jpg
    viber_image_2023-12-12_18-27-50-754.jpg
    104.4 KB · Views: 0
vjerovatno se promicu sa car play i android auto preko bluetoth, jer takvo sto navodno ne postoji na motociklu.
sto je i logicno, jer preko usb ga i puni i daje mu podatke.
ali eto, ima, komfora radi.
 
U pm ja nemam ni okreteja, a ovi spajaju mobitelu, laptope, vešmašine
da, da, da 🤣🤣

ali jebo me pas, svaki put kad sjednem na nekaj pristojno, uvijek i iznova moram ponavljat kaj je kaj, a ekranu se čudim ko pura dreku...
ako ništa drugo, zbog tog sam siguran da GS nije za mene... kao ni stasom prosječne 14godišnjakinje iz dalm. zaleđa...
 
da, da, da 🤣🤣

ali jebo me pas, svaki put kad sjednem na nekaj pristojno, uvijek i iznova moram ponavljat kaj je kaj, a ekranu se čudim ko pura dreku...
ako ništa drugo, zbog tog sam siguran da GS nije za mene... kao ni stasom prosječne 14godišnjakinje iz dalm. zaleđa...
Nista se ja u to ne kuzim, vidim sve vise ljudi pricaju u sat 🤔
 
Zar nije jednostavnije za data konekciju koristiti mobile hotspot od "glavnog" mobitela? Spojiš tog kojeg koristiš za navigaciju na njega pa ti ne treba još jedna sim kartica...

Slažem se, moj mob bi kao hotspot bio odličan (trenutno mijenjam A72 za A34) sa 100 Gb prometa u paketu, on šopa podacima BT tablet, iako je manja gnjavaža da je tablet sa GPS-om pa mi ne treba veza sa mobitelom, samo preko BT sa komunikatorom u kacigi...

Nista se ja u to ne kuzim, vidim sve vise ljudi pricaju u sat 🤔

Ne pričaju toliko koliko plaćaju račune na prodajnim mjestima...
 
  • Like
Reactions: El Mravac
ja sam mislio da je mobitel sve sto ti treba, onda sam probao garmin, odtad je mobitel u dzepu

uglavnom mislim da je specificni alat > stogod mekgajverali sami
 
  • Like
Reactions: WraGG