Naknada štete- proceduralne i ostale zavrzlame

Muri

New member
Pozdrav svima,
nakon podužeg nejavljanja, evo me natrag. Nažalost, povod je prometna nesreća koju sam doživio prije15-ak dana, a nasreću, posljedice su podnošljivo male, odnosno, malo više plave boje na kuku, laktu i ramenu nego što treba bit', popucali oklopi na motoru, standardno, ručica kočnice itd...
E, sad, otvorih novu temu jer mi je ovo prvi put da idem tražit nadoknadu štete od osiguranja. Volio bih vaša iskustva u sličnim slučajevima, a ako ništa drugo, vodio bih ovdje mali "dnevnik", možda pomogne nekom' danas-sutra...
Uglavnom, 24.04.2012, vozio sam iz smjera Sesveta, radi se o Hondi CBR1000RR. Večer prije je padala kiša, ali cesta se već dobrano posušila pa sam uživao u vožnji nakon nekoliko kišnih tjedana. Vozio sam brzinom od cca 50-ak km/h, kad sam primjetio VW Polo kako "vreba" iz sporedne ulice s moje lijeve strane da se uključi u promet na glavnoj cesti kojom sam ja išao. Još sam malo i popustio gas kad sam ga vidio jer mi se činilo da "napikava", ali mislim si:"...ma neće...". Naravno, prošao jedan auto meni u susret, a Polo k'o katapultiran, meni u naručje... Ne znam koliko sam "dobro" odreagirao, cesta na tom djelu ima prilično loše rubove, odrezana je i ima gotovo 4-5 cm "rupe" do svojevrsnog makadama na koji sam mogao se "spustit", a, opet ponavljam, prilično me zatekla njegov "izlet" na glavnu cestu...
Uglavnom, udario sam u njegovu desnu stranu, udubivši mu prednji desni blatobran, prednja i zadnja vrata i malo zadnjeg blatobrana.
Kako sam se razlijepio na parking kraj ceste, došlo mi je da samo zaspem jer nisam mogao vjerovat da mi se to sad desilo, nakon tjedana i tjedana kiša i gledanja u garažu na Hondu.
Ali, zbog iskustva od prošle godine kad me neki Gipsy pogodio na istom mjestu, još dok sam Shivera vozio i pobjegao, ustao sam, vidio dedu od cca 65-70 godina kako ide prema meni i drži se za glavu... Napipao sam noge, ruke, sve je bilo još pričvršćeno za mene, nekako sam skinuo kacigu jer me jako probadalo u desnom ramenu i pogledao u motor...
Odsklizao je po lijevoj strani i udario u stražnji branik auta parkiranog na parkingu. Nisam ga htio ni dizat', da ne vidim šta je sve polomljeno.
Uglavnom, nakon kraćeg "nagovaranja" dede, pozvao sam policiju i hitnu. Napuhao sam 0,00, dok je deda napuhao cca 0,25, koliko sam uspio vidjet. Napominjem da je bilo pola devet ujutro. E, sad, hitna je mene odbacila u Dubravu, a motor, deda, policija, moja kaciga i sve ostalo je ostalo tamo. Trenutno nemam niti podatke od dede, znam samo da je osiguran u Allianzu, nemam zapisnik niti išta. Koliko sam se raspitao, moje je sad da odem u Allianz, i tražim procjenu štete. Nije mi samo jasno od koga? Navodno moram u PU Sesvete tražiti izvještaj?
Uglavnom, u ponedjeljak bih trebao počet' to rješavat, pa ako netko ima još kakvih korisnih informacija ili šaljivih upada, udrite...
 
Odeš u Allianz sa svim podacima koje ti je dala policija, prijaviš štetu i motor ako je nepokretan ćeš navest na kojoj adresi se nalazi, te će u roku 2-3 dana procjenitelj izać na teren i slikati motor, a Allianz službeno zatraži izvještaj policije, tako da se stim ne moraš gnjavit osim ako ne želiš ubrzati proceduru oko isplate štete i sam zatražiti zapisnik u postaji nakon 7-10 dana, u protivnom se čeka cca. 20-30 dana od datuma prijave štete. Poneseš alkotest, prometnu i vozačku motora, prijaviš tamo i ozljede ako ih je bilo sa doktorskom dokumentacijom (možeš ju donijeti i naknadno u osiguranje) i to ti je sve.
 
odmah angažiraj odvjetnika za isplatu štete
 
liječničku dokumentaciju priberi i odvjetniku u ruke, sam ćeš jako slabo naplatiti , a što se tiće opreme nabavi si račune koliko vrijedi kaciga, jakna, rukavice i sl. te podnesi i za to odštetni zahtjev dok na ponudu za motocikl nemoj na prvu nasjest napiši koji prigovor kojeg moraš obrazložiti te traži što veću vrijednost motora i specifikaciju računa za popravak kod ovlaštenog servisera (y) pa neka vide koliko što košta......
 
Hvala na odgovorima,
pitanjce vezano za opremu i ostalo, naime, jakna je poderana na oba lakta, uključujući i moje laktove... :)
Ali dotična jakna je stara cca 5 godina, kako da nabavim račun za nju? Mobitel sam držao u džepu, on je umro, oliti, display je vrisnuo, za njega imam račun, jel' ulazi i on u predmet nadoknade štete?
Što se tiče naknade štete za moje ozlijede, tu već imam odvjetnika, vrlo jako solidnog, dapače, odličnog. Doduše, kontaktiralo me nekoliko "agencija" koje zastupaju odvjetničke urede. Otkantao sam ih jer su se prilično neprimjereno ponijeli, naime, nekoliko njih mi je došlo doma isti dan kad je bila nesreća, doslovce uletivši u stan s pričom:"... ne brinite, mi smo tu...". Da ne pričam o neprofesionalnosti policije ili hitne koja im to već dojavljuje...
Imao sam zamjenske oklope na Hondi koja je 2004. godište. Jel' to šta mjenja stvar?
 
Muri said:
Hvala na odgovorima,
pitanjce vezano za opremu i ostalo, naime, jakna je poderana na oba lakta, uključujući i moje laktove... :)
Ali dotična jakna je stara cca 5 godina, kako da nabavim račun za nju? Mobitel sam držao u džepu, on je umro, oliti, display je vrisnuo, za njega imam račun, jel' ulazi i on u predmet nadoknade štete?
Što se tiče naknade štete za moje ozlijede, tu već imam odvjetnika, vrlo jako solidnog, dapače, odličnog. Doduše, kontaktiralo me nekoliko "agencija" koje zastupaju odvjetničke urede. Otkantao sam ih jer su se prilično neprimjereno ponijeli, naime, nekoliko njih mi je došlo doma isti dan kad je bila nesreća, doslovce uletivši u stan s pričom:"... ne brinite, mi smo tu...". Da ne pričam o neprofesionalnosti policije ili hitne koja im to već dojavljuje...
Imao sam zamjenske oklope na Hondi koja je 2004. godište. Jel' to šta mjenja stvar?
Naravno da mijenja, vrijednost motora sa zamjenskim oklopima i original nije ista, kao što se i na sve eventualne tragove popravaka na nove dijelove piše amortizacija. A isto tako vrijedi i za opremu, može jakna u dućanu vrijedit 5000 kn, al nakon 5 godina ne vrijedi, po meni predračuni za opremu ti ne znače ništa, eventualno za popravak motora, al svako osiguranje zna dovoljno dobro koliko to sve košta itd...
 
Zapravo bi prvo morao pričekati zapisnik od policije, koji će ti oni dostaviti ako odeš do dotične policijske uprave i isti zatražiš na kućnu adresu i platiš neku taksu, mislim 30tak kn. Vidjeti ćeš što ondje piše; tko je kriv i što je još bitnije koliko su ti izmjerili dužinu tragova kočenja. Kod materijalne štete su poprilično točni i tu će ti odvjetnik bezveze uzeti 10tak % (ili koliko već dogovoriš) a za nematerijalnu štetu vidi što možeš izvući ovisno o liječničkoj dokumentaciji koju budeš posjedovao. To što si imao zamjenske oklope nema nikakve veze no činjenice je da će oni amortizirati vrijednost opreme kako je objašnjeno u postu gore
 
evo i ja upravo "naplačujem" štetu od osiguranja vezano za sličnu prometnu nezgodu. Koliko je jakna stara,kaciga,hlače i sl. nitko ne zna osim tebe, ja sam pribavio predračune za opremu najsličnije kvalietete (ak me razmeš) i uzimao sam cijene bez popusta kojeg obično daju a osiguranje neka amortizira sa nekih 20-30 posto a ostatak isplačuju e sad ak ti kaciga vrijedi oko 3 soma kuna isplatili ti buju oko 2 soma tak i za jaknu, mobitel i sl. Mislim da tu problema ne bi smjelo biti. meni su nudili pristojnu svotu al sam ipak podnio prigovor te ćekam novu ponudu. Ak ti se žuri sa lovom prihvati kaj ti nude i uzmi ja tako nisam htio za par soma kuna pričekam koji tjedan rađe pa naplatim kak treba (tako mi svjetovali ljudi iz osiguranja)
(y)
 
Da....
Ma mislim da neću tražit' naknadu za jaknu ni kacigu, nemam ni računa, a i mislim da bi više "izgorio" na traženju istih nego što bih dobio.
Sutra idem u PU Sesvete vidjet' što je s tim zapisnikom pa via osiguranje tražit da mi procjenitelj dođe to poslikat. Obavjestit ću vas kako je prošlo, možda nekom pomogne...
 
Ako si imao tekstilnu jaknu, imam ti ja racun on Noveme iz prvog mjeseca na 1000 kn pa ti ga dam da im to prilozis ko dokaz.
 
Muri said:
Da....
Ma mislim da neću tražit' naknadu za jaknu ni kacigu, nemam ni računa, a i mislim da bi više "izgorio" na traženju istih nego što bih dobio.
Sutra idem u PU Sesvete vidjet' što je s tim zapisnikom pa via osiguranje tražit da mi procjenitelj dođe to poslikat. Obavjestit ću vas kako je prošlo, možda nekom pomogne...


samo ti traži da ti sve nadoknade...nećeš dobiti novo ali izvuci koliko god možeš...i za mobitel isto jer i to ulazi u štetu
 
Mandrake said:
samo ti traži da ti sve nadoknade...nećeš dobiti novo ali izvuci koliko god možeš...i za mobitel isto jer i to ulazi u štetu
Tako je, traži neki paušalni iznos za opremu i mobi, bolje išta nego ništa.

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone
 
:misli: ti napravi kako hočeš , ali osiguranje če ti platiti što zatražiš tj. podneseš odštetni zahtjev ne vidim zašto ne bi "nabavio" račune za opremu koju si imao al ak misliš da se ne isplati par soma dobiti za to , ok  :misli:  ja tražim da mi plate sve , heheheh čak i nokte hahaha :LOL: :jesus:
 
Hehehe.... Da, doduše, i najkice su mi se izlizale kod pada... :)
Uglavnom, danas ujutro zovem PU Sesvete radi zapisnika, nažalost, zvao sam "prerano" jer informacije mogu dobit' radnim danom od 11-13 sati. Ok, zovem ja oko 11, mlada dama mi veli da ima evidentiranu nesreću, no oni još nisu dobili ni "zapisnik" iz KB Dubrava, a kamoli riješili svoj zapisnik. Navodno moraju čekat neke izvještaje iz KB Dubrava gdje sam obrađen nakon nesreće...
Ok, pitam ja nju što je sa samim podacima od krivca, odnosno drugog sudionika nesreće, na što će ona da su svi "papiri" još kod policajca koji je radio očevid i da on večeras radi noćnu, pa ako želim iza 22.00 navratit' do postaje da ga potražim, on će mi to valjda dat'...?
Bože Petra...
No, ok, danas sam u gradu, tako i tako do prilično kasno. Na povratku ću svratit' do njih. Također, zvao sam u Allianz kod kojeg je osigurano vozilo s kojim sam imao okršaj, ljubazna gđica mi je rekla koje sve informacije moram saznat, a onda mogu i telefonski prijavit' štetu i gospon' procjenitelj će doć' na adresu gdje je motor... Fora...
Uglavnom, Za prijavu kod njih su potrebni podaci o vozaču i vlasniku (ako to nisu iste osobe, kao u mom slučaju) jednog i drugog vozila i broj tekućeg oštećenika, u mom slučaju, prijatelja na koga glasi moj motor. Naravno, broj police koji možete saznati na www.huo.hr, ako imate datum kad je bila nesreća i broj registracije. Prilično korisno.

Što se tiče nadoknade, oni su poslikali moju tekstilnu jaknu, ne mislite da će provjerit' jel to jakna koja je navedena na računu?
 
Ako nemaš račune za svoju jaknu i svu ostalu oštećenu opremu i osobne stvari, zatraži kod prodavača predračun za navedene oštećene predmete, ili ako takve više ne prodaju zatraži predračun za one koji su po vrijednosti najsličniji oštećenima. Osiguranje će ti na temelju predračuna predložiti isplatu određenog postotka vrijednosti, a na tebi je da pokušaš ispregovarati da taj postotak bude što viši.

Nemoj pretjerati pa za tvoju kacigu vrijednosti cca soma i po donijeti predračun za najskuplju Arai-cu, ali nemoj biti ni preskroman... 
 
(y) upravo tako treba nabaviti predračun u sl.  vrijednosti koja odgovara tvojoj opremi , a bitno je i što je policija poslikala od oštečene opreme tak da nemreš podmetnut neodgovarajuću opremu al treba pokušati naplatiti sve kaj se da naplatiti jer osiguranje plaća ono što dokažeš da je uništeno u navedenoj prom. nesreči pa ak treba i izlizane Nike tenisice . Na polici osiguranje lijepo piše osiguranje vozača, suvozaća i stvari tako da se sve da naplatiti nemoj ih štedjeti imaju oni para pitanje je koliko im ti možeš uzeti. Meni su ponudili čisto ok al is kaprica podnio prigovor jer mi se ne žuri i par soma više mi ne smetalo na tekućem hehehehehe :LOL: (y)