Ne mogu a da ne podijelim - Grossglockner, Bled, Vršič i noge u potoku....

bborio

New member
Mislio sam da neću postati ove slike, jer su vjerojatno mnogi bili tamo.
Ipak, zbog onih koji su bili i koji nisu, mislim da bi bilo grijeh ne podsjetiti se i ove godine koliko je Austrija ustvari lijepa.
Osobno često idem u i kroz Austriju. Češće zimi nego ljeti i uvijek me isponova oduševi.
Vrijeme nas je poslužilo, predivan produženi vikend.
Grossglockner Hochalpenstrasse smo vozili u subotu, 19.08. Najmanje 2 tisuće motora je bilo tamo, tog dana....
Koga zanima više o toj prekrasnoj cesti, neka pogleda ovdje : http://www.grossglockner.at/en/



Dravska dolina, potez Maribor-Dravograd.....lijepo


Malo zeleniji kuruzi nego kod nas, ove godine. Koruška, okolica Bleiburga


Sunce zalazi, već smo pomalo umorni, jurimo u Hermagor na spavanje


Drugi dan, odmorni jurimo preko Lienza prema Heiligenblutu. Može li priroda biti ljepša?







Ovdje se plaća upad. Vrijedi svakog centa.....



Whatta beautiful day..... :D Vlada oduševljenje među prisutnima... :)





Pastersee Gletscher. Prejako. :naklon: :naklon:
Odavde se dalje može pješice, a obični smrtnici (ne-alpinisti) mogu do samog glečera na dva načina :
Ima žičara koja vodi prema dolje, pa se može doći do podnožja, gdje se glečer otapa i led lomi
Ili
Kroz nekih 14 pješačkih tunela, do otprilike 2900 mnm, gdje se glečer još ne otapa. Po mojoj skromnoj procjeni, oko 2-3 km lagane šetnje uzbrdo. I natrag. (neka me ispravi onaj tko zna točan podatak) S obzirom na neadekvatnu obuću i odjeću nismo se odlučili ići na sam glečer, ali to je nešto što je "must to do" za slijedeći puta.

Inače, na prethodnoj slici su ljudi u podnožju glečera, ali moguće ih je uočiti tek na visokim razinama zooma iste... :D



Ovdje Moto susreti traju neprekidno od Svibnja do Rujna..... :D








Planinarski gablec i idemo dalje. Ima još ceste..... :D
Dosta smo se čudili, sad počinje ono pravo.....












Hochtor. 2500 i nešto m/nm.
Odavde počinje spust, valjda kočnice rade....













konačno..... :mrgreen: izdržale kočnice, ali brate dosta....
odlučili nastaviti prelaziti Alpe kao sva prava gospoda : :LOL:  :LOL:  kočijom......









To je bio dan u Austriji. Iz Mallnitza smo nastavili dalje (motorom, naravno) za Spittal, Villach i dalje prema Sloveniji.
Slijedeći dan smo se penjali na Vršič, pa spuštali za Bovec....to je vožnja. :mrgreen: Tko nije probao neka proba..... :wink:
 
bborio,

daješ odlične ideje za vožnju, prvo Bosna, pa Alpe. Valjda ću nešto i odvesti. Da li si rezervacije hotela radio unaprijed ili usput?
 
Odlično! Podijeli malo lokacije smještaja, cijene hrane i pića. Osim ako sve dane niste jeli samo kobasice kako vidim na jednoj slici.  :mrgreen:
 
Dobro je podijeliti sve sto nam se desi,sve sto vidimo,sve sto saznamo.....
Zato smo tu....veselim se svakom novom putovanju i putopisu....
 
Smještaj smo rezervirali samo za prvu noć, jer smo si zadali Hermagor kao cilj.
Hotel Burger-Brau, kod Manfreda u centru Hermagora.
Tamo odsjedamo relativno često tijekom skijaške sezone, tako da smo znali kuda idemo.
Cijena je oko 75 EUR za vrlo čistu dvokrevetnu sobu, s obilnim doručkom. Hotel se nalazi u samom centru gradića, ima malo za prošetati, restoran, kafić.
Veče kad smo mi bili tamo, bila je i (vrlo glasna :mrgreen:) živa svirka lokalnog Rock benda.....

Klopa u restoranima u Austriji je općenito skuplja nego kod nas na moru, u sezoni. Proporcionalno tome i ponuda je obilnija i maštovitija. Austrija, a pogotovo njen zapadni dio, je turistička velesila, gdje sezona traje 12 mjeseci.

Kome su restorani skupi ili ne želi gubiti vrijeme, odlična solucija su trgovine tipa Billa. Ponuda svježih peciva, narezaka a u pravilu i gotove kuhane hrane je bogata i svako može naći nešto za svoj ukus. Negativno je to što Billa ne radi nedjeljom.....

Imam još nešto slika, koje ću rado podijeliti. Bikerica je bila vrlo vrijedna, opalila je oko 450 fotografija, od kojih većinu u vožnji.... :D

Hermagor, prije jutarnje kave u lokalnom kafiću.....




Šetnja do spomenika caru Franji Josipu, koji je posjetio ovo mjesto još 7.9.1856.










Odlučili da ćemo ipak jesti i spavati u Sloveniji....... Džepu milije  :mrgreen: Jurimo.....


Nakon obilne (doslovno :D) večere, spavali u nekom hotelu u blizini Bleda....bitno da je bio krevet.
Plan za nastavak puta : nakon jutarnje kave u Bledu i kratkog obilaska, pravac Kranjska Gora i Planica, te preko Vršiča za Bovec, i dalje prema Postojni.

Prilažem nekoliko slika sa Bleda.... :)










Iz dvorca puca fantastičan pogled na najveći slovenski otok.... :mrgreen:




doviđenja Bled, imamo još nešto puta pred sobom.....

 
Krenuli dalje, po planu. Austrija je lijepa, ali ni Slovenija nije loša, samo nešto malo manja.... :mrgreen:

Kranjska Gora


Letaonica na Planici


Klinac vozi 40 na sat po cesti na rolama, cijeli kilometar nizbrdo....
......u kratkim hlačama, po lošem asfaltu, nema štitnike, nema kacigu..... (y) hrabro, nema što.



U Kranjskoj Gori se skreće za Bovec, preko Vršiča....


Nismo imali pojma o tome kakva je cesta ispred nas..... :mrgreen:


Vrlo je zanimljiva situacija kad ideš prvom, u desnu serpentinu koja je uska sama po sebi, uzbrdo, a nizbrdo idu trojica : karavan s kamp kućicom i dva kombi kampera, svi sijeku krivinu i voze dva metra preko crte po tvojoj strani....


Triglavski nacionalni park, priroda je prekrasna....




Vršič. Nedjelja. Gužva.


Sad nizbrdo, kočnice znamo da rade.
Inače je ova cesta bila bojišnica između AustroUgarske i Italije u prvom svjetskom ratu. Zgrade iz tog doba su još vidljive.


I sa ove strane priroda ostavlja bez daha... :)




Još koja serpentina....






I stižemo u prekrasnu dolinu rijeke Soče. Tu se konačno nešto brže vozi, pa nismo slikali.
Uživali smo u krajoliku, suncu, čistom zraku te umjereno zavojitoj cesti.. :)



A neki su uživali i kad su se izuli..... :mrgreen:
Mala pauza, noge u planinskom potočiću.......odma bolja corkulacija....:D



I to je uglavnom to, s ovog putovanja.
Bili smo još i u Postojnskoj jami, ali slike su vrlo loše, pa ih ne mogu dijeliti.
Sad imamo vremena za razmišljanje kamo ćemo slijedeće godine.....ima tko kakav prijedlog?? :)
 
Evo i od mene malo...
uvamyne4.jpg
dyrevanu.jpg
evuvera4.jpg
udy2y3y5.jpg
 
Već sam o tome pisao, trošak u Austriji (i Sloveniji) je relativan pojam.

Sve se može iskombinirati prema dubini džepa. Ako želiš spavati u svom šatoru i vreći, ima kampova.
Ako želiš spavati u privatnom smještaju, možeš već od nekih 20,- EURa za noć, možda i jeftinije.
Ako, pak želiš Spa hotel sa +4*, takvo zadovoljstvo može koštati i oko 200,- EURa za noć. Naravno da ima i između..... :)

Ista je stvar i s klopom : 1 varijanta su konzerve od doma.
2 varijanta, ne bitno skuplja, su odlično opskrbljene trgovine tipa Billa, Spar i slične. Ako dobro gledaš, na parkiralištima takvih supermarketa je moguće naći i pečene piliće po cijeni od cca 6,- EURa za komad (cijelo pile).
Ima i skupljih varijanti tipa : gostione, restorani itd.
Osobno više volim jesti u Sloveniji jer se definitivno jede bolje, za manje novaca.

Gorivo ti je otprilike isto kao i kod nas,
Treba vinjeta za Sloveniju (ako ideš autocestom)
Treba vinjeta za Austriju (ako ideš autocestom). Neki tuneli na autoputu se dodatno plaćaju (tunel Karavanke, Tauerntunnel...)

Kratki espresso je u Austriji cca 1,- EUR. Cappucino, kava s mlijekom i slično je 2,- do 2,-i pol. Bočica mineralne na benzinskoj 1,30-2,-, a pivo u gostioni u prosjeku 3,-......

Ulaznice na kulturne i prirodne znamenitosti se također dodatno plaćaju. Tako i žičare na vrhove i na glečere.

I tako, nadam se da sam ti nešto odgovorio......Svatko od nas ima različite navike i dubinu džepa.
Općenito mi se čini da ići motorom u Austriju, u ljetu, jednako košta kao i ići u Dalmaciju, isto u ljetu. Ili možda malo, malo skuplje.... :), a daleko su manje gužve.


 
Mislim da su nama vikendi znaci 2 dana po 400-500km s 1 spavanjem za 2 bili oko 200€ sve komplet. Bohinj, Kranjska gora, Jezersko, Unterburg... Svugdje to ispadne podjednako.

Tapatalking
 
kako je ta priroda super, stvarno ima predobrih krajolika i predobrih cesta  (y) odlične slike  (y)
 
Zdenek_Orao said:
Hvala na iscrpnom odgovoru (y)
Polako se slažu kockice za sljedeće ljeto :wink:
Tak sam ih i ja slagal za ovo ljeto, pak su mi se kockice pretvorile u kuglice i cijela piramida mi se rastepla. :(