ne puni mi akumulator

sven54

New member
Stvar je ovakva:

Spojim instrument na aku dok je motor zgasen i pokazuje mi 12.1 . Upalim ga ( s ugasenim svjetlima ) penje se do 12.5 uz dodavanje gasa do pola popne se do max 12.8.

Kada upalim svijetla ona su dosta slabog intenziteta i slice kao na skuteru od 50ccm. Davanjem gasa intenzitet svjetla se pojaca ovisno koliko dugo drzim gas s tim da kada upalim kratko svijetlo ( na kojem imam xenon ) na instrumentu mi se pokaze brojka 11.4 i nakon nekih pola minute rada na leru neovisno o dodavanju gasa ili ne kratko svijetlo (xenon) pocne treperiti sto je  znak nedovoljnog dovoda struje.

Ispitao sam pomocu instrumenta otpore na zicama koje dolaze iz statora, na onima koje dolaze u regler i sve je u granicama normale.

Sto bi u ovom slucaju moglo biti problem da mi jednostano stator nemoze proizvest dovoljno struje ?

Aku je 12-12
 
mozda ti je regler poceo odlaziti ili akumulator?
 
Sve sam ispitao sa instrumentom zice i sve i sve je uredu. stavio sam drugi regler koji je ispravan i nista se ne mijenja.

Najcudnije mi je to sto kada su svijetla ugasena aku se puni ali ne max koliko treba. trebalo bi skociti na 13.5 kada je vozilo upaljeno a meni je na 12.7-8 max max

 
namotaji!
 
kako balki kaze: vjerojatno su ti onda namotaji otisli.
 
sven54 said:
znaci moguce je da oni rade ali ne ''punom parom''  ??
Naravno da je moguće! ili namotaji ili regler, ali si rekao da je regler dobar!
 
akumulator bi trebao u fazi "mirovanja" imati 12.5 v.... moguce da je problem u losem akumulatoru ili u tom ksenon kitu...stavio obicne zarulje pa probaj.... 8)
 
Ako ti se ne baca lova za akumulator, posudi nečiji pa probaj s njim. Vidim da ti je motor 2005, znači, akumulator ti je cca 2 god. star ako ga vec nisi mijenjao do sada, a to bi mogao biti uzrok :misli:
Koliko dugo ti se to događa? Da li si xenon dodatno ugrađivao ili je serijski na motoru?
 
Uz accu koji je možda riknuo, treptanje xenona je znak da je otišao balast. Na jeftinim xenon kitovima balasti rikavaju nevjerojatno  brzo - u par mjeseci (imao na autu  :( ), i to sa istim simptomina. Nakon zagrijavanja balasta random treptanje.
 
kod dugog svijetla mi se ne događa da terperi jer nemam xenon, nego jedino radi slabijim intenzitetom. hm...izgleda da je balast kad kazes da ej to razlog treperenja.

napon na zicama sa namotaja je ok isto kao i kod reglera.

si 100% da je terperenje xenona razlog sto ej balast crko? jer me buni sto na aku kad spojim instrument pokaze 12.1 a ne 12.5-6
 
ja sam imao jednom takav slučaj. 
Akomulator nema veze sa tim,on može bit i prazan,moraš utvrdit zašto do njega ne dolazi minimalno 13.5 v. sa ugašenim svijetlom , na 3000-4000 t.okretaja !
pregledaj sve spojeve,možda ti je neki oksidirao .
ispitaj namotaje,između dvije po dvije žice međusobno trebao bi imat 60-80 v. kod 3000-4000 t.okretaja. ,ovo nisam siguran,uglavnom ,između sve 3 kombinacije ne smiješ imat velikih odstupanja !!! (y)
 
Ja sam imao sličan problem, nedovoljno punjenje akumulatora, ali ne na motoru. Prvo sam promjenio regler, ali ništa se nije promijenilo (akumulator je bio sasvim novi i ispravan, a punjenje minimalno ili nikakvo). Na kraju sam povoljno nabavio kompletan novi alternator.

Problem je najvjerojatnije u ispravljačkim diodama, koje se nalaze na samom statoru, na krajevima namotaja. Možda ti autoelektričar može pogledati i zamjeniti samo diode!
 
@palomas-eto tako je i meni isto, puni ga ali nedovoljno .

Hvala  na sugestijama, evo pokusat cu nekakako ispitati da vidim da li su namotaji 100% problem. Raspitao sam se kod ljudi koji dilaju sa xenomima i kazu da se takav problem javlja kod nedovoljne kolicine struje koja je potrebna da bi xenon radio.

 
nisu namotaji....to je samo pitanje tih nesretnih ksenona....nemoj rasturiti cijeli motor radi tih svjetala.... :(
 
sven54 said:
si 100% da je terperenje xenona razlog sto ej balast crko? jer me buni sto na aku kad spojim instrument pokaze 12.1 a ne 12.5-6

100% da su to simptomi crknutog balasta. Imam jedan u garaži koji dok je hladan radi OK, a čim se malo zgrije počne treperiti. Ipak provjeri instalaciju, pa vidi je li sve OK. Inače ako i dalje želiš xenon nabavi Hella balast i miran si ziher.