nemreš vjerovat zavaren variomat

emma

New member
jućer vozim i najednom brm brm a nejde . zovem muža i prikolicu da me dopela doma . dijagnoza na licu mjesta puko remen, ok ništa strašno. doma u garaži kad je otvoren poklopac remena iznenađenje proklizao variomat naime pojeli su se oni zupci na njemu . no ni to nebi bilo strašno da neki pametnjakovič kome se to dogodilo nije jednostavno zavario nosać rolica na osovinu. jeb ga švas aparat u prkno. sad nit se to da zvadit , niti neznamo kak če sjest novi variomat. . dakle ako ima netko  kakvu mašinu za x8 125 ili možda malo jaću 200 ili 250 ili samo varimat nek se javi kupujem.
 
ako je ta ploca bila zavarena za radilicu...onda je i radilica za baciti.....uglavnom taj koji je prije imao taj motor je napravio veliki fušeraj..... :(

najisplativije je naci drugu masinu komplet....i staviti gore...
 
ma di će mjenjat...ako sam dobro shvatia, poklopac variomata je puntan na radilicu, a ventilvar je provrtia...
variomat se montira bez greške, malo masti da se rolice zaljepe u njemu, vrati se nazad, ventilvar stavit drugi, sklopit i dok vozi-vozi...ako nije iskrivia radilicu varenjem nebi smilo bit nekih problema...
normalno da to nije neko rješenje, al nemaš šta izgubit...pukne li radilica ili se desi neka pizdarija uvik ostaje opcija, nać blokove sa radilicom i presložit.
 
majstor je zavario variomat ali nekak slabo  svega par toćkica. pa je var pukao i sad se sve to ljepo vrti u prazno i variomat i ventilator . veli muž da ako nabavim taj variomat da če pokušat malim turpijicama spasit radilicu .
 
a tokarenje?
pitam jer ne znam kak to izgleda tocno :misli:
 
ma ok da se tokarit ali trebaće raskapat mašinu a i nove dihtunge ali to je zadnja opcija ako ne uspijemo sa turpijicama počistit zupce.
 
emma said:
majstor je zavario variomat ali nekak slabo  svega par toćkica. pa je var pukao i sad se sve to ljepo vrti u prazno i variomat i ventilator . veli muž da ako nabavim taj variomat da če pokušat malim turpijicama spasit radilicu .
moze probati turpijama....da nekako pokusa uglaviti drugu plocu...onaj aluminijski ventilator treba drugi....i nadam se da je torque limitter ostao neostecen....kao i zubi na radilici na tome mjestu gdje isti sjeda....jer ako je tamo napravljen utor..onda je sve uzalud... :?
 
a ako ides sve raskopat i skidat radilicu,onda ju nema smisla tokarit,bolje kupit novu
 
zavaren je onaj dio limenog nosača rolica do same mašine onaj zadnji dio variomata tanka limena perforirana ploča sve ostalo je ok prednji dio zubaca na radilici gdje dosjeda ventilator je ok . kaj se tiče tokarenja imamo nekog u familiji ko to može kvalitetno odraditi za 0 kuna. samo se dragom ne raskapa mašina.
 
emma said:
zavaren je onaj dio limenog nosača rolica do same mašine onaj zadnji dio variomata tanka limena perforirana ploča sve ostalo je ok prednji dio zubaca na radilici gdje dosjeda ventilator je ok . kaj se tiče tokarenja imamo nekog u familiji ko to može kvalitetno odraditi za 0 kuna. samo se dragom ne raskapa mašina.
onda nista ne kosta probati barem donekle zupce spasiti....izbjegavajte varenje jer su klizni lezajevi u bloku jako osjetljivi..... 8)

ali opet mi je cudna ta prica....zasto je ta ploca varena...kad nju drzi stisnuta glavna matica na vrhu radilice...pa cak i da su zubi osteceni....ako je sve propisno stisnuto...skuter mora ici...ali sad sta je tu je....probati ocistiti...nabaviti drugu plocu i sve dobro stisnuti da sjedne do kraja i to je to... 8)
 
našla sam komplet variomat + ventilator za 500kn popodne idem po to pa čemo vidjeti . dakle kažeš da ti zupci na toj ploći i nisu baš bitni ako se fest stegne . a kaj onda drži taj vriomat da nejde u prazno.
 
emma said:
našla sam komplet variomat + ventilator za 500kn popodne idem po to pa čemo vidjeti . dakle kažeš da ti zupci na toj ploći i nisu baš bitni ako se fest stegne . a kaj onda drži taj vriomat da nejde u prazno.
ti zubi drze malo....ali samo kad je sve dobro stisnuto...ako se kojim slucajem olabavi matice...ode sve k vragu....Ali sta se tebi tocno desilo...? koliko sam shvatio pukao je remen...vjerovatno da nije remen pukao...skuter bi i dalje vozio...pod uvjetom da je matica bila stisnuta propisno.....cini mi se da je ovo otkrice na toj ploci samo kolateralna zrtva... :mrgreen:

nebi ni skuzila da nije pukao remen... 8)
 
ne nije remen pukao . tamo gdje su bili zubi nema ih više a matica je bila odšerafljena a na radilici i ploći se vide tragovi majstorstva odnosno varenja.
 
nece te ostaviti....bitno da turpijom uspijete donekle vratiti prohodne utore na radilici kao i same zube...da druga ploce sjedne do kraja...te da sve dobro stisnete....nemas straha da ce se otpustiti ako to bude dobro leglo na mjesto...i stisnuto... (y)
 
bmw m 5 said:
ali opet mi je cudna ta prica....zasto je ta ploca varena...kad nju drzi stisnuta glavna matica na vrhu radilice...pa cak i da su zubi osteceni....ako je sve propisno stisnuto...skuter mora ici...


I meni, upravo iz razloga koji si naveo