Nove kategorije motornih vozila (A, A1, B...) i novi zakon

Nike

Active member
Iz novog zakona o sigurnosti i prometu na cestama (ZOSPC)
http://www.bug.hr/autonet/zospc/


Članak 217.

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje vozilima koja su svrstana u A1, A, B, B + E, C1, C1 + E, C, C + E, D, D + E, F, G, H i M kategorije gdje u:

– A1, spadaju motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW,

– A, spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice,

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedala, ne računajući sjedalo za vozača ili kombinacija vučnog vozila u B kategoriji i priključnog vozila, uz uvjet da najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od mase vučnog vozila, a najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg,

– B+E, spadaju kombinacija vozila koja se sastoji od vučnog vozila u B kategoriji i prikolice čija se kombinacija ne uklapa u B kategoriju,

– C1, spadaju motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase,

– C1+E, spadaju vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12.000 kg,

– C, spadaju motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg,

– C+E, spadaju skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,

– D, spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala,

– D+E, spadaju vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,

– F, spadaju traktori sa ili bez prikolice,

– G, spadaju radni strojevi,

– H, spadaju pružna vozila – tramvaji,

– M, spadaju mopedi i motokultivatori.



Molim sve motoriste sa 125 kubika (do 15KS) da se više ne rugaju maxi-skuterima jer sada spadaju u nižu A1 kategoriju :mrgreen:
 
Jesu počeli izdavat te nove dozvole :?:
 
ha ha zakon je izašao 20 a ja sam položila 18 -tog i više mi niš ne mogu :B:
 
kaj ja trebam položit za svoj novi motor dole u potpisu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
novi zakon je jaaako zaheban jer nije definiran. tako ja imam A kat i trebala sam polagat za B. i kazu oni meni da po novom zakonu moras ponovo polozit testove i voznju 30 stati, a po starom sam trebala samo 20.i dan nakon sto sam isla polagat testove (koje sam naravno pala :mrgreen: ) mi kaze lik da se po novom ne moraju testovi, i nekako ja iskemijam da odvozim samo 20 sati i danas cujem od frenda da po nekom najnovijem zakonu od prosinca za B ce se prvo polagat voznja na poligonu (koja se vozi oko 10ak sati) i tek onda voznja po gradu, a mi cemo placat samo jos jedan test vise koji ce biti koliko sam cula oko 500kn! :chainsaw:
 
I nakon prve dvije godine opet polagat neki shit za dobit dozvolu na neograničeno :mrgreen:
 
ja sam položio iza dvadesetog pa sam dobio staru vozačku, bila je caka da jos tri mjeseca izdaju stare (izvukli su me stari testovi jr ko fol po tom zakonu polažem :mrgreen: ).
 
BalkanRider said:
ja sam položio iza dvadesetog pa sam dobio staru vozačku, bila je caka da jos tri mjeseca izdaju stare (izvukli su me stari testovi jr ko fol po tom zakonu polažem :mrgreen: ).
I ja sam položio iza 20og i dobio staru vozačku ali dosta da ti u njoj pogleda datum polaganja i snagu motora i dobiješ kaznu po novom zakonu! :mrgreen:
 
zato je meni najljepse ne spadam ni u jednu kat. jel nemam šaru a vozim se isto ko i svi vi.............1 :mrgreen:
 
mmiketi1 said:
zato je meni najljepse ne spadam ni u jednu kat. jel nemam šaru a vozim se isto ko i svi vi.............1 :mrgreen:
:2up: Ne voziš se ti stari moj ni blizu ko mi ostali, nemaš pojma koji je to dobar osječaj kad te zaustavi pandur a ti imaš sve pet i boli te briga , i kad napraviš neku bedastoću ak si normalan,pristojan do određene granice, UVIJEK ti progledaju kroz prste i puste te. :pandur:
 
Ogi said:
mmiketi1 said:
zato je meni najljepse ne spadam ni u jednu kat. jel nemam šaru a vozim se isto ko i svi vi.............1 :mrgreen:
:2up: Ne voziš se ti stari moj ni blizu ko mi ostali, nemaš pojma koji je to dobar osječaj kad te zaustavi pandur a ti imaš sve pet i boli te briga , i kad napraviš neku bedastoću ak si normalan,pristojan do određene granice, UVIJEK ti progledaju kroz prste i puste te. :pandur:

ili jednostavno mozes biti zensko! :peace: :peace: :peace:
 
Viruj ti meni, ne bi se minja, pa bija žensko, za sve pare ovoga svita. A da počnem nabrajat razloge... Uvik san više volija ja u nešto ulazit, nego da bilo šta ulazi u mene. Od igle do...lokomotive.
 
Marin said:
BalkanRider said:
ja sam položio iza dvadesetog pa sam dobio staru vozačku, bila je caka da jos tri mjeseca izdaju stare (izvukli su me stari testovi jr ko fol po tom zakonu polažem :mrgreen: ).
I ja sam položio iza 20og i dobio staru vozačku ali dosta da ti u njoj pogleda datum polaganja i snagu motora i dobiješ kaznu po novom zakonu! :mrgreen:

A kategorija je A (bez ograničenja snage), a A1 je A1 i tu ti ni jedan pandur bez obzira na datum nemože ništa (osim ako nekog nisi ubio) :twisted: ...

E jel ja kad navršim 18 ponovo moram polagat ili mi se samo oslobađa kubikaža?
 
Interesantne su te kategorije.

Sad imaju te kategorije i kod nas. Po meni je to cista glupost. Ja kad sam polago A, ja sam polago na onoj Vespi, 150 ccm. Kad sam upiso kategoriju u vozacku (ovaj novi obrazac) upisali su mi i A i A1. Ako ista znam niko ne moze polagat samo A1. A kad sam polago B, onda sam u stari obrazac vozacke upiso bio samo B, da kad bih izvadio novi obrazac skonto da nemam samo B, nego B, B1 i BE. Mislim... Da mi je vidjet samo jednu zemlju na svijetu gdje se polaze samo npr. BE (putnicko auto sa prikolicom). Misljenja sam da je to trosenje prostora na vozackoj dozvoli.
 
Kula_BH said:
Interesantne su te kategorije.

Sad imaju te kategorije i kod nas. Po meni je to cista glupost. Ja kad sam polago A, ja sam polago na onoj Vespi, 150 ccm. Kad sam upiso kategoriju u vozacku (ovaj novi obrazac) upisali su mi i A i A1. Ako ista znam niko ne moze polagat samo A1. A kad sam polago B, onda sam u stari obrazac vozacke upiso bio samo B, da kad bih izvadio novi obrazac skonto da nemam samo B, nego B, B1 i BE. Mislim... Da mi je vidjet samo jednu zemlju na svijetu gdje se polaze samo npr. BE (putnicko auto sa prikolicom). Misljenja sam da je to trosenje prostora na vozackoj dozvoli.
Njemacka na primjer?

Kategoriju BE moras polagati posebno i ne dobijes ju zato sto imas B.

Ako si kao klinac polozio A1 (motori ogranicene snage), moras ponovo polagati A i to na motoru jacem od 70 KS.
 
GussRadWixer said:
Njemacka na primjer?

Kategoriju BE moras polagati posebno i ne dobijes ju zato sto imas B.

Ako si kao klinac polozio A1 (motori ogranicene snage), moras ponovo polagati A i to na motoru jacem od 70 KS.

Kod nas nije takav zakon jer nema takvih motora u autoškolama :mrgreen:
 
BalkanRider said:
Marin said:
BalkanRider said:
ja sam položio iza dvadesetog pa sam dobio staru vozačku, bila je caka da jos tri mjeseca izdaju stare (izvukli su me stari testovi jr ko fol po tom zakonu polažem :mrgreen: ).
I ja sam položio iza 20og i dobio staru vozačku ali dosta da ti u njoj pogleda datum polaganja i snagu motora i dobiješ kaznu po novom zakonu! :mrgreen:

A kategorija je A (bez ograničenja snage), a A1 je A1 i tu ti ni jedan pandur bez obzira na datum nemože ništa (osim ako nekog nisi ubio) :twisted: ...

E jel ja kad navršim 18 ponovo moram polagat ili mi se samo oslobađa kubikaža?
Znači po tvome ja imam A kat bez ograničenja iako sam položio 22?? Mislim da automatski možeš vozit višu kubikažu.
 
Marin said:
BalkanRider said:
Marin said:
BalkanRider said:
ja sam položio iza dvadesetog pa sam dobio staru vozačku, bila je caka da jos tri mjeseca izdaju stare (izvukli su me stari testovi jr ko fol po tom zakonu polažem :mrgreen: ).
I ja sam položio iza 20og i dobio staru vozačku ali dosta da ti u njoj pogleda datum polaganja i snagu motora i dobiješ kaznu po novom zakonu! :mrgreen:

A kategorija je A (bez ograničenja snage), a A1 je A1 i tu ti ni jedan pandur bez obzira na datum nemože ništa (osim ako nekog nisi ubio) :twisted: ...

E jel ja kad navršim 18 ponovo moram polagat ili mi se samo oslobađa kubikaža?
Znači po tvome ja imam A kat bez ograničenja iako sam položio 22?? Mislim da automatski možeš vozit višu kubikažu.

Možeš vozit veču kubikažu osim ako nemaš pečat. Snaga je neograničena. Ti odgovaraš po onom što ti je upisano u vozačku. Ako je A onda A ako je A1 onda je A1. Zapravo htio sam pitat jel dobivam sa 18 probnu A kategoriju (2 godine ograničena snaga + škola sigurne vožnje) ili sam po starom?