Novinski testovi

iduhovic

New member
Ne znam kako vi na to gledate, al mi nije jasno za koga ekipa radi testove bembura (BMW-jaca) i ostalih preskupih krmača u tjednim prilozima nekih novina.
Nema motora niže cjenovne klase, već se samo "testiraju" modeli iznad 100.000KN!??
...tako da redovito preskačem te rubrike, a iskreno govoreći takve motore nisam ni vidio barem u Splitu.
Jel to znači da ovi "jeftiniji" motori nisu dostojni testa, ili da BMW plaća dobru manču za reklamu ???!???
 
Mozda im plate da ih testiraju pa da se bar u novinama pojave, kad ih vec na cesti nema.

Mozda neki burzuj padne na foru pa ga kupi. Doduse, poslije da ekipa gleda kao ludjaka, ali je vec platio, pa sta moze. A i tesko ga je prodati...

:shock:
 
Vidi se da ne znate kak funkcioniraju takve rubrike i auto - moto revije. Svi oni testiraju ono kaj im zastupnici daju na test. Ako nitko ne ponudi npr. novi KLE teško da će ga ić posuđivati od X osobe da bi napravili test. Možda ev. za neki ekskluzivni model i to onda nije test već VOZILI SMO. Tak je bilo u samim počecima prije dosta godina. Novine trebaju zastupnike i dilere i obrnuto. Jedni dobivaju jedan oblik reklame i promocije za odr. model (uz onu reklamu koju plate i od koje novine i novinari žive) a novine materijal za objavu. Ne znam dal ste primjetili ali uglavnom se terenci i auti s 4x4 pogonom pojavljuju na testovima u zimskim mjesecima.
Nadam se da sam bar malo pojasnio onima koji ne znaju i da neće stalno bit tema MP-ovih reklama i zašto ne testiraju te i te modele a ja bi to baš čitao.
 
E, fala ti na naputku. Biće da nisma vidija taj naslov vozili smo. Al svejedno je žalosno.
 
Znači, fora je u tome da novine moraju pisati o tome što, praktički, odluče dealeri i zastupnici?!!

Vjerujem da je tako, jer to je pušiona, a naši mnogi impotentni auto-moto novinari ne mogu se i ne znaju izboriti za novinarski profesionalizam iz prostog razloga što su svojim, praktično nepostojećim, stavovima i bez svojeg JA napravili situaciju da ih zastupnici mogu ucjenjivati kako žele i maltene im određivati što će i kada testirati. To vani nije slučaj, nego redakcije traže da im se ustupi taj i taj model zato jer je on sada aktualan! Samo što smo svi mi taoci takve situacije, jer novinarčići se boje da im taj dealer ili zastupnik ne bi sutra dao neki auto da se tjedan dana besplatno vozikaju za privatne potrebe, pa onda - samo zbog svoje osobne koristi - pristaju na sve i svašta...
 
Evo ovako...
Novinari žele napraviti neki test!Naravno da ih zanima ono što je skuplje,"nedokučivo" i bla bla bla!
Znači,ima ispred sebe KLE-a (dužno poštovanje KLE-ovcima) i recimo Bimotu!
Tu nema nekog logičnog razmišljanja!Idemo testirat Bimotu!Iako po nekoj logici,koliko će dotičnih Bimota biti prodano u jednoj godini u Hrvatskoj?
Dok sa druge strane,KLE-ova će biti prodano znatno više!Automatski je i potencijalnih kupaca novina više.
Oni koji pate za egzotikom,o dotičnoj Bimoti znaju puno više,i puno prije,od nekog dnevnog tiska.Ili nekih auto novina kojima su testovi motora samo još jedna sporedna stvar.A i možda ispune one dvije strane koje su im prazne!
Dakle,on se pojavi kod trgovca određene marke vozila,zatraži,trgovci se malo uvuku u šupak,i novinarče vozi,gazi,kolje,ubije Bimotu!
Koju će jedan od tri kupca jednog dana kupiti!
Trgovcu se spomene ime,zahvali na ustupanju vozila i čekaju poziv na neku prezentaciju novog modela kad bude dobre DŽabe hrane i pića!
I naravno,moraš novinarima dati neke majice,jakne,rokovnike,te ostale điđe miđe kako bi ti i sljedeći puta izašli u susret!
 
2sledge - u kojoj redakciji u Hr ili vani radiš ili si radio da to sve znaš :?:
2shonyo - te điđe miđe i kanape sendviči se dijele svuda po svijetu a ne samo kod nas :!:
 
Radio sam davno u Auto Klubu. Poznajem još podosta novinara iz auto svijeta i mogu reći da sam u tijeku sa dosta "off the record" stvari. Ne poznajem skoro niti jednog novinara iz moto-svijeta, ali sam imao čast -ČAST?; da, čast! - prije cca pola godine upoznati gospodina Željka Pušćenika, glavnog i odgovornog urednika MotoPulsa, koji je isto novinar i čije tekstove vrlo cijenim i uvažavam, koji mi je u kraćem razgovoru (kada sam kupovao neke stare brojeve MotoPulsa) u redakciji vrlo otvoreno, nepretenciozno i inteligentno ukazao na današnje trendove u moto-novinarstvu kod nas općenito, kao i kod njih u redakciji, problematici i ostalim kretanjima... No ne vjerujem (a i znam) da principi koji su danas svakodnevnica u auto-novinarstvu nisu nešto strašno različito od principa po kojima se moraju ravnati moto-novinari (i obrnuto), jer smo mi jednostavno takvi i gotovo (na žalost!). Vani dealeri i zastupnici strepe od toga što će i kako o njihovom auti reći neke ugledne auto-novine, dok kod nas ti isti dealeri ucjenjuju novine sa uopće učešćem u nekom procjenjivanju i testiranju, zato jer su mnogi novinari svojim privatiziranim odnosom prema onome što rade izgubili kredibilitet. Drugim riječima, ti ljudi imaju svoju cijenu, i ona je podosta niska...

I, Gigi, nije bitno da li je to kod nas ili je i svugdje u svijetu! Ono što je bitno je to u kolikoj mjeri novinar ili redakcija dozvoljavaju da to utječe na njihovu objektivnost, koliko je nekakav domjenak, hrpa reklamnog materijala ili dealerov auto na besplatno korištenje redakciji narušio njihovu objektivnost i samostalnost. Samo to je bitno, jer ljudi koji plaćaju da nešto doznaju i nauče, to ne zaslužuju.
 
gigi said:
2sledge - u kojoj redakciji u Hr ili vani radiš ili si radio da to sve znaš :?:
2shonyo - te điđe miđe i kanape sendviči se dijele svuda po svijetu a ne samo kod nas :!:

Baš sam ih danas imal priliku gledat...
Ne može se to opisat!
Uz dužno poštovanje Sledge prema tvom poslu,ili bivšem poslu,od njih ko zna koliko novinara koji su bili u birtiji,samo se jedan udostojio pitat kolko je dužan za cugu!A birtija je bila samo mjesto na koje su sjeli dok sve ne počne.Al pošto je birtija u sklopu firme,onda se njima valjda podrazumijeva da ne moraju ništa platit!
A i taj je "samo" kamerman! :mrgreen:
 
:? Već kao klinac sam počeo kupovati sve što se od auto-moto literature kupiti moglo,pa sam s obzirom na svoje sklonosti često korespondirao sa kojekakvim novinarima.I onima koji to uopće nisu,ali se takvim prikazuju.I danas to zdušno činim i neki koji su kod nas u toj branši najveće face,ne zamjeraju mi što često pljujem po njihovoj"objektivnosti",već me-nagrađuju!Nije to ne znam što,ali milije mi je da me netko cijeni ako mu kažem što mislim,nego da im se (poput nekih)uvlačim u...Uglavnom,ima faca koji su promijenili sve redakcije i na kraju osnivali vlastite revije i na kraju krajeva-popušili,pa sada tezgare po kojekakvim lokalnim medijima.Oni koji nešto vrijede i ostaju.I ne daju se kupit. 8)