Obnovljivi izvori energije

alpine said:
šta svak može napravit je:
- prebacit svu rasvjetu na LED, najbolje žarulje s 2700kelvina (toplo svjetlo, isto ka klasične žarulje)
- novi frižider A++
- nova makina za robu A++
- na sve standby uređaje stavit utičnicu s prekidačem i isključit kad se ne koriste
- punjače za mobitele iskopčati kad ne pune
- ruter za internet gasit po noći

Ako nekoć bas oce panele onda se može napravit strujni krug s solarnom, vjetrom i baterijama, koji nije u sustavu hepa, i to polako širit ako je moguće, i u jednom trenutku izbacit HEP iz igre.. cijene kućnih baterija su vec pristupačne..  ugl dok se ne iskoriste svi potencijali štednje nema smisla ulazit u ikakav posal s hepom i "zakonodavcem"
koliko te makine ++ manje troše energije od makine +
 
e j* ga ne znam sad, mora bi guglat isto ka i ti, linčino :jesus: Elem, nakon sta su nam i firzider i masina za robu nakon 15god. crkli skoro istovremeno, uzeli smo te nove generacije ++.. a kako pisem potrosnju vec godinama znam da je godinu posli potrosnja bila nekih 600kWh manja i da su nam vratili nekih cini mi se 70€ za tu godinu i otad placamo manje.. godinu polsi smo prebacili sve na LED (2700k, daje istu boju svitla ka i obicne zarulje) i slicna prica.. godisnja potrosnja je nekih 100kWh manja negp prije par ogodina.. ali kad se ta usteda prebije troskovima za nove uredaje onda opet ispadne na osto.. tj usteda tek nakon nekih 7-8 godina... ne znma mozda bi tribalo pogledat ne solar nego plin.. pa s friziderom i pecicom na plin smanjit potrosnju struje a ostalo s novim uredajima i LED svitlima..  imam frenda koji je potvorio off grid firmu i dosta me naucio.. stavit cu link
 
Jasno, ali u kalkulaciju triba ubacit osjećaj da njima dajem manje para...  :wink: i ono, ka.. dobar feeling da nesto korisno radim..


A ovaj forum je baš misto di se skupljaju stručnjaci za uloženo-dobiveno  :mrgreen:
 
jolly the roger said:
znaci 1000 kn svake godine manji troškovi...a inicijalna investicija?

Njemu je li-la
Meni je na mjesečnoj bazi manje 500-600  kn, a uložio nekih 27-28 000  :wink:
 
tako nekako.. frizider, pardon hladnjak te perilicu za rublje sam ionako mora kupit.. a LED, vec i one najbolje od Philipsa i Osrama ne kostaju previse, zamjenske za halogen i klasicne zarulje se vec se daju nac za 5-7 €.. ima jos usteda, recimo svakih par godina skidat kamenac s grijaca u masini za sude/robu/bojleru jer su cisti najefektivniji... ili iza radijatora stavit foliju koja reflektira toplinu, a da ne govorim o boljoj izolaciji vrata i prozora.. mislio sam postavit paralelni strujni krug i spojit na bateriju (ima vec dobrih koncepata od varte, tesla itd) i solar, ali sam odustao bas zbog razloga koje je adam naveo.. za solar je cak problem ako se nedajboze zapali..


mislim da bi najveca najveca usteda bila u toploj vodi, koju inace 95% ljudi u nas grije bojlerom.. a tako lipo se da grijat suncem
 
alpine said:
tako nekako.. frizider, pardon hladnjak te perilicu za rublje sam ionako mora kupit.. a LED, vec i one najbolje od Philipsa i Osrama ne kostaju previse, zamjenske za halogen i klasicne zarulje se vec se daju nac za 5-7 €.. ima jos usteda, recimo svakih par godina skidat kamenac s grijaca u masini za sude/robu/bojleru jer su cisti najefektivniji... ili iza radijatora stavit foliju koja reflektira toplinu, a da ne govorim o boljoj izolaciji vrata i prozora.. mislio sam postavit paralelni strujni krug i spojit na bateriju (ima vec dobrih koncepata od varte, tesla itd) i solar, ali sam odustao bas zbog razloga koje je adam naveo.. za solar je cak problem ako se nedajboze zapali..


mislim da bi najveca najveca usteda bila u toploj vodi, koju inace 95% ljudi u nas grije bojlerom.. a tako lipo se da grijat suncem

Pa ova moja uštea se odnosi na to
Imao sam 3 električna bojlera  a sad samo 1 koji je spojen na solar

S time da sam mogao proći i jeftinije, ali sam si uzeo veći bojler od  500 l i nisam dobio sredstva od županije, nego sve sam
 
https://m.vecernji.hr/vijesti/sam-izgradio-vjetrenjacu-koja-daje-struju-za-cijelu-kucu-452947


Što mislite koliko brzo treba da dobije plavu kuvertu???




Poslano sa mog MI 5s Plus koristeći Tapatalk

 
Čovjek je pametno biće ,uglavnom .Ako koristi razum kao što ga je koristio prilikom izrade i puštanja u pogon nitko mu ne može ništa  . Trenutno sam i sam u realizaciji nećeg sličnog tako da mu dajem svu podršku .  (y) (y) :021:
 
Ja lipo več 15 god na panele i 2 vjetrenjače (3.5 kw panela i 2+500 Wati vjetrnjača,24 volta).Prošle godine doveli HEP-ovci kabele al ja se nisan spojija ( :LOL: :LOL:) jer me nerviralo jihovo bahato ponašanje ,ono, ka gospodari svita.   
Panele mogu okričat prema suncu tako da po potribi ,ovisno o potrošnji.okričen  jer san ionako  cili dan u radioni. Baterija iman priko 50 kom tako da mi je autonomija  9 (testirano) dana bez vitra i bez sunca ,ono kad su tmurni dani.Pretvarača 3 24-220 . Jedan 1700 Watti drugi 3000 (ćisti sinus) i treći 4000 odnosno 8000 W.Ja zadovoljan jer sve radi u kući i radioni a po noći iman više svitala ja nego oni šta su se prikopčali na HEP. I ne jebe me ova nova tarifa za struju.
 
Sviđa mi se ta tvoja solucija.
Koje baterije imaš?


Poslano sa Crkvenog Zvonika
 
Elias said:
Sviđa mi se ta tvoja solucija.
Koje baterije imaš?


Poslano sa Crkvenog Zvonika
 
Oerlikon i Fiamm.12V 110 Ah.Nisan broija u zadnje vrime al oko 60 kom .Ponekad izbacin koju staru pa minja broj al onda dođe zamjena i tako .
 
Barba je primjer kako "mali čovik" može bit neovisan o sustavu izrabljivanja....
Kompliment!


Poslano sa Crkvenog Zvonika
 
Evo vam pa čitajte

https://www.express.hr/top-news/zbog-ovog-covjeka-placat-cemo-vece-cijene-struje-12095
 
Elias said:
Barba je primjer kako "mali čovik" može bit neovisan o sustavu izrabljivanja....
Kompliment!

Bas sam to i ja pomislija.. Chapeau
 
Elias said:
Barba je primjer kako "mali čovik" može bit neovisan o sustavu izrabljivanja....
Kompliment!


Poslano sa Crkvenog Zvonika
 
Problem je nasta onaj momenat kad san doša iz CH i nisan ima struju.Ka svaki normalan čovik otiša pitat  za struju a ono cjena da te uvati infarkt.Te moraš sam kopat ,te moraš kupit kabel, te dozvola ova te ona i tako meni bija pun kufer tih sranja. Ja se odlućin za generator  al kad je došla žena i frižider televizija i mašina za pranje odnija je vrag šalu.Proda san jedan motor (Honda  CBR 600) i kupija panele i još malo opreme.Sriča je san ima još jednu Hondu ( ovu šta sad još iman).Vidija da to sve funcionira pa nastavija ulagat  da mi familija ne bude u mraku ,da mogu pisat po forumu  :LOL: da žena može gledat neke serije (turske  :evil:)a ja utakmice i trke i zajebavat sebe i sve okolo. Sad kad su konačno doveli kabel do zida  mene uopče više ne interesira taj priključak.I neman računa za struju a to mi je najdraže. :mrgreen: