Odšteta od Hrvatskih cesta nakon pada

Tauren

Well-known member
Pozdrav

Jučer sam iza zavoja naletio na masnu fleku na cesti i pao sa lakšim ozljedama (oguljen prst, natučen abdomen, udareno koljeno) i oštećenjima (lonac, dekl, papučica i ručica kočnice, slider, rukavice, jakna, hlače). Zvao sam policiju, odrađen je uviđaj, isključeni su alkohol i divljanje (vozio 40, ako, oštar zavoj) i otišao sam na hitnu na pregled.
Planiram tražiti odštetu od Hrvatskih cesta jer ih plaćam na tri registracije i gorivu, pa me zanima jel netko ima kakvih iskustava, savjeta, ...

Hvala
 
  • Like
Reactions: tegla
Nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti.🤔
 
  • Like
Reactions: stipe_zxr
Nisi prilagodio vožnju uvjetima na cesti.🤔
Upisano je u zapisnik da nisam prekoračio ograničenje.

Kuća uvijek dobiva !
Danas sam autom otišao na isto mjesto i slikao ulje na cesti da se vidi da stoji duže o 24 sata. I šta je najbolje, dok sam išao tamo, mimoišao sam se sa ophodnjom ceste, imam ih na dash camu.


S obzirom da nisam bio pijan, da je motor tehnički ispravan, imao sam opremu, nisam vozio preko ograničenja, iskreno se nadam da će doći do nagodbe. Sutra zovem odvjetnicu da vidim šta kaže.
 
Nisi prešao ograničenje ali nisi ni prilagodio brzinu 😁
 
  • Like
Reactions: Zog
Ovo pratim sliedecih 10 god s velikim zanimanjem🧐

P.S
Ako se uopce upustis u to...
 
  • Like
Reactions: JureR
Ne znam zakon, jesu li Ceste dužne čistiti masne fleke, ako jesu vec si dobio samo provjeri zakon prije nego te odvjetnik oguli.
 
u nasem vrlom sustavu, bojim se da nisi prilagodio brzinu ulju na cesti. (kad se zbubas na mokrom il skliskom i dalje si u ogranicenju al ti kazu da se nisi prilagodio) .. sto nema veze sa ogranicenjem... i da tu sve pada...
al sretno i izvjestavaj nas
 
  • Like
Reactions: Tauren
To je dobiveni spor ako dodje do suda (ne ulazeci u trajanje postupka niti dodijeljenog iznosa)., a mozda kojim slucajem i bez sudjenja rijesis naknadu materijalne stete u iznosu koji te moze ili ne mora zadovoljit (razliku ganjas sudski), mislim da je i dalje praksa da se od procjenjene stete u gotovini isplaca umanjeno za 30% od procjene ako se odlucis na tu varijantu - ako imas i nematerijalnu stetu - ozlijede, to u praksi znaci sudjenje, a ovisno o tezini tih ozlijeda, pitanje je ima li smisla to tjerat ili ne, odvjetnik ce to znat bolje nego mi na forumu. Imas policijski zapisnik (tj. imat ces ga), jos ti treba procjena stete.

Odvjetinici najcesce sagledaju slucaju besplatno, kazu ti da ce bit naplaceni iz postupka u odredjenom postotku (15tak% najcesce), tako da te nis ne kosta otic nekom odvjetniku koji se bavi time na razgovor.
 
Last edited:
Ja sam već čul par priča da su se uspjeli ljudi naplatit zbog šljunka, graba i ostalo, ali je postojal službeni policijski zapisnik prometne nesreće, ovdje je taj dio izostavljen? 🤷🏻‍♂
 
Hvala na lijepim željama i savjetima!

Da sad ne citiram svakoga, policijski zapisnik postoji, tj. postojat će kroz koji dan. Imam dvije jako dobre prijateljice odvjetnice, tako da barem razgovor i informiranje neću platiti, sutra ih zovem, nisam htio preko vikenda.

Što se tiče procjene štete, tu sam u problemu. Naime, ja sam iz Siska, tamo mi je motor, no preko tjedna sam u ZG u stanu radi posla. Danas motor ne mogu dovesti jer me kuk previše boli, a i općenito ga ne bih vozio jer je papučica kočnice popigana i nemam želju voziti bez zadnje, osim ako baš ne moram. Jučer sam ga dovezao 70 km do doma nakon pada bez problema, ali jel, ne bih ako ne moram.
Sad, jel za procjenu potreban ovlašteni servis, osiguranje ili što točno?

Edit: Plus što radim do 3, ne stignem u SK i nazad u servis u danu, a nemam ga gdje ispred zgrade ostaviti, nema niti dva metra čistog betona.
 
  • Like
Reactions: zrakoplovac
Hvala na lijepim željama i savjetima!

Da sad ne citiram svakoga, policijski zapisnik postoji, tj. postojat će kroz koji dan. Imam dvije jako dobre prijateljice odvjetnice, tako da barem razgovor i informiranje neću platiti, sutra ih zovem, nisam htio preko vikenda.

Što se tiče procjene štete, tu sam u problemu. Naime, ja sam iz Siska, tamo mi je motor, no preko tjedna sam u ZG u stanu radi posla. Danas motor ne mogu dovesti jer me kuk previše boli, a i općenito ga ne bih vozio jer je papučica kočnice popigana i nemam želju voziti bez zadnje, osim ako baš ne moram. Jučer sam ga dovezao 70 km do doma nakon pada bez problema, ali jel, ne bih ako ne moram.
Sad, jel za procjenu potreban ovlašteni servis, osiguranje ili što točno?

Edit: Plus što radim do 3, ne stignem u SK i nazad u servis u danu, a nemam ga gdje ispred zgrade ostaviti, nema niti dva metra čistog betona.

Procjenu (onu prvu) radi procjenitelj osiguravajuce kuce krivca, dolaze bez naknade i na adresu ako je vozilo nepokretno ili ako nisi u stanju osobno ga odvest do njih (imao osobno taj slucaj). Nakon te procjene cesto zna bit skrivene stete koja se nije vidjela prilikom procjene i u tom slucaju se uzima u obzir pregled vozila u ovlastenom servisu kod kojeg ce doc i procjenitelj, ili mozda cak i bez dolaska uvazit sugestije ovlastenog servisa ako nije neka bitna razlika od njegove procjene. Btw, pod materijalnu stet uspada i kaciga i sva ostala oprema, ukratko, sva materijalna stata koja moze ukljucivat od hlaca, cipela, jakne, mobitela, laptopa ako je bio u ruksaku itd. Bas sve materijalno.
 
oduvijek je tako za sva vozila i to je prekrsajna kazna, ako bi se polomio (dovoljno i mali prst) ili bilo sto drugo sto bi se kvalificiralo kao teska tjelesna ozlijeda, to onda ide pod izazivanje prometne nesrece sa teskim ozlijedama.
 
Hvala na lijepim željama i savjetima!

Da sad ne citiram svakoga, policijski zapisnik postoji, tj. postojat će kroz koji dan. Imam dvije jako dobre prijateljice odvjetnice, tako da barem razgovor i informiranje neću platiti, sutra ih zovem, nisam htio preko vikenda.

Što se tiče procjene štete, tu sam u problemu. Naime, ja sam iz Siska, tamo mi je motor, no preko tjedna sam u ZG u stanu radi posla. Danas motor ne mogu dovesti jer me kuk previše boli, a i općenito ga ne bih vozio jer je papučica kočnice popigana i nemam želju voziti bez zadnje, osim ako baš ne moram. Jučer sam ga dovezao 70 km do doma nakon pada bez problema, ali jel, ne bih ako ne moram.
Sad, jel za procjenu potreban ovlašteni servis, osiguranje ili što točno?

Edit: Plus što radim do 3, ne stignem u SK i nazad u servis u danu, a nemam ga gdje ispred zgrade ostaviti, nema niti dva metra čistog betona.
1. U slučaju da se radi o rentabilnom popravku:
Poslikaj dobro motor, sve 4 strane, broj šasije, stanje km, detaljno sva oštećenja i od servisa nabavi ponudu popravka (neka na ponudi bude navedena šasija i reg oznaka motocikla).
Uslužni izvid od osiguranja nema smisla jer su na njemu navedene samo stavke ali ne i ukupna kalkulacija.
Za procjenu visine štete od strane sudskog vještaka za sada nema potrebe da ti bez veze ne izbije lovu, a inako će se sve temeljiti na ponudi iz servisa.
Pretraži sve oglasnike i pohrani trenutno stanje tržišta za navedeni motocikl.

2. U slučaju da se radi o nerentabilnom popravku: ("totalna šteta"):
Pribavi ponudu iz servisa i obrati se sudskom vještaku za procjenu visine štete, on bi trebao poslikati motocikl te kroz svoju procjenu napraviti obračun totalne štete.
 
  • Like
Reactions: Shepa and Tauren
Hvala na lijepim željama i savjetima!

Da sad ne citiram svakoga, policijski zapisnik postoji, tj. postojat će kroz koji dan. Imam dvije jako dobre prijateljice odvjetnice, tako da barem razgovor i informiranje neću platiti, sutra ih zovem, nisam htio preko vikenda.

Što se tiče procjene štete, tu sam u problemu. Naime, ja sam iz Siska, tamo mi je motor, no preko tjedna sam u ZG u stanu radi posla. Danas motor ne mogu dovesti jer me kuk previše boli, a i općenito ga ne bih vozio jer je papučica kočnice popigana i nemam želju voziti bez zadnje, osim ako baš ne moram. Jučer sam ga dovezao 70 km do doma nakon pada bez problema, ali jel, ne bih ako ne moram.
Sad, jel za procjenu potreban ovlašteni servis, osiguranje ili što točno?

Edit: Plus što radim do 3, ne stignem u SK i nazad u servis u danu, a nemam ga gdje ispred zgrade ostaviti, nema niti dva metra čistog betona.


Ono kaj ti mogu iz prve ruke rec je da ako su ozlijede natucenja, bol i sl, to ti se u praksi ne isplati tjerat, odnosno, uzmi odma bilo koji iznoss za to kojieg ponude jer se ionako radi o sitnisu. Tek lomovi (teske tjelesne ozlijede), radna nesposobnost u odredjenom periodu i sl gdje imas i direktnu financijsku stetu imaju smisla, trajni invaliditet i sl, ali za to je najbolje kontaktirat odvjetnika pa vidjet opcije jer oni znaju sto ima, a sto nema smisla tjerat. Kao primjer, doduse prije 11 godina, imao sam 7 slomljenih rebara i iscasenje lijevog ramena sa potrganim ligamentima. 5-6 soma eura ako se dobro sjecam dobio za to nakon cca 2 godine od tuzbe koju je odvjetnik podigao - ono sto je osig. kuca nudila prije toga je bilo bitno manje - tak je to u HR.
 
  • Like
Reactions: Tauren
procjenitelj osiguravajuce kuce krivca
Krivcem se računaju Hrvatske ceste, jel?

pod materijalnu stet uspada i kaciga i sva ostala oprema, ukratko, sva materijalna stata koja moze ukljucivat od hlaca, cipela, jakne, mobitela, laptopa ako je bio u ruksaku itd.
Tu isto ima dosta - jakna, rukavice, hlače, čizma, ruksak, kamera na mobitelu...

1. U slučaju da se radi o rentabilnom popravku:
To je upitno. Motor vozi i "nije mu ništa", ali su dijelovi skupi, lako se skupi blizu 1000 eura, no ne znam koja mu je kataloška vrijednost.

Ono kaj ti mogu iz prve ruke rec je da ako su ozlijede natucenja, bol i sl, to ti se u praksi ne isplati tjerat, odnosno, uzmi odma bilo koji iznoss za to kojieg ponude jer se ionako radi o sitnisu. Tek lomovi (teske tjelesne ozlijede), radna nesposobnost u odredjenom periodu i sl gdje imas i direktnu financijsku stetu imaju smisla, trajni invaliditet i sl, ali za to je najbolje kontaktirat odvjetnika pa vidjet opcije jer oni znaju sto ima, a sto nema smisla tjerat. Kao primjer, doduse prije 11 godina, imao sam 7 slomljenih rebara i iscasenje lijevog ramena sa potrganim ligamentima. 5-6 soma eura ako se dobro sjecam dobio za to nakon cca 2 godine od tuzbe koju je odvjetnik podigao - ono sto je osig. kuca nudila prije toga je bilo bitno manje - tak je to u HR.
Hvala na info! Srećom, nema težih ozlijeda. Sreća pa sam projektant i sjedim na poslu pa mogu ići raditi, da se i malo krećem bome nebi išlo jer jedva čarape obujem.



Vezano za procjenu oštećenja, jel to time sensitive? Tj. jel može čekati petak/vikend? Pokušat ću sa servisom u SK dogovoriti procjenu u petak ili subotu, ako ne ide, onda ću ga dovesti u ZG, jebiga.