Odšteta od Hrvatskih cesta nakon pada

Ako se u policijskom zapisniku ne spominje ta fleka ulja, šoder, rupa na cesti i slično kao potencialni uzrok pada, nažalost šanse su ti male.
Na odštetu opreme i ozljede imaš pravo, ako imaš osiguranje koje pokriva putnike. I za to možeš sam tražiti od svoga osiguranja. Odšteta za lakše ozljede su kikiriki. Uzmi što daju.
Imaš pravo na odštetu svakoga dana u bolnici. Imaš pravo i na izgubljenu dobit, ako si recimo privatnik i nisi mogao na posao zbog ozljeda.
Prekoračenje brzine i "neprilagođena brzina uvjetima na cesti" su dvije različite stvari.
Mnogi ljudi neznaju da si osiguran i preko svojih kreditnih kartica. Tu se ne pita krivac. Nema veze sa ikakvim zapisnikom i razlogom.
Slomio si ruku, nalaz iz bolnice poslati osiguranju kartične kuće i ta odšteta iznosi toliko i toliko. Provjeri sa bankom. Tu moraš biti brz, jer imaju neki kratak zakonski rok za podnošenje prijave. Nije puno, ali kad imaš pravo, glupo je ne uzeti i tih par desetak ili stotinjak eura.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Tauren
Na odštetu opreme i ozljede imaš pravo, ako imaš osiguranje koje pokriva putnike.

To ima i preko police osiguranja krivca za nesrecu - iz prve ruke, tako sam se naplatio i za to. Ali preko moje police (onaj standardni dio koji kosta 10tak eura gdje se spominje smrt ili invaliditet) sam dobio ravno 0 kuna, jer niti sam poginuo, niti dobio invaliditet nakon ozlijeda. Tako da taj dio kod ugovaranja police obaveznog osiguranja bi najradje izostavio jer je to porez na budale, ali, samo zbog smrti to placam i dalje da se obitelj namiri za troskove pogreba i sl ako zaginem negdje.
 
  • Like
Reactions: DuroDu
Krivcem se računaju Hrvatske ceste, jel?


Tu isto ima dosta - jakna, rukavice, hlače, čizma, ruksak, kamera na mobitelu...


To je upitno. Motor vozi i "nije mu ništa", ali su dijelovi skupi, lako se skupi blizu 1000 eura, no ne znam koja mu je kataloška vrijednost.


Hvala na info! Srećom, nema težih ozlijeda. Sreća pa sam projektant i sjedim na poslu pa mogu ići raditi, da se i malo krećem bome nebi išlo jer jedva čarape obujem.



Vezano za procjenu oštećenja, jel to time sensitive? Tj. jel može čekati petak/vikend? Pokušat ću sa servisom u SK dogovoriti procjenu u petak ili subotu, ako ne ide, onda ću ga dovesti u ZG, jebiga.


Na sve kaj si mene quotao je odgovor - da, osim ovog zadnjeg gdje pitas jel time sensitive: nije u principu, ali sto prije to obavi, istovremeno kad i stetu na vozilu jer sve to spada pod materijalnu stetu. Tak sam i ja dobio lovu i za kacigu, jaknu, pomaze ako imas racune od opreme, ako ne, nije kraj svijeta, nadju se cijene tako da ni to nije problem iako to onda malo dulje traje..... Taj dio u mom slucaju je isao van suda kao i steta za totalku na motoru jer je ponuda bila objektivno OK i uzeo sam te novce odmah (zapravo, "dao" sam totalizirani motor osig kuci krivca za nesrecu koja ga je ponudila i prodala na nekoj drazbi ili sl. i kupac dosao po njega direktno meni doma). Ono sto osig kuce izbjegavaju je isplata stete za ozlijede jer tu imaju prostora za manevre, tj. nude smijesno malo, ali ti realno ni nemas te probleme. Ali osim malo vremena, nis te ne kosta popricat s odvjetnikom (frendicama koje spominjes ako nista drugo) pa ces dobit puno bolju info nego od mene, ja samo pricam kak je bilo u mom slucaju kad sam imao sudar 2012. gdje nisam bio kriv.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Tauren
To ima i preko police osiguranja krivca za nesrecu - iz prve ruke, tako sam se naplatio i za to. Ali preko moje police (onaj standardni dio koji kosta 10tak eura gdje se spominje smrt ili invaliditet) sam dobio ravno 0 kuna, jer niti sam poginuo, niti dobio invaliditet nakon ozlijeda. Tako da taj dio kod ugovaranja police obaveznog osiguranja bi najradje izostavio jer je to porez na budale, ali, samo zbog smrti to placam i dalje da se obitelj namiri za troskove pogreba i sl ako zaginem negdje.
A slušaj. Stvari se stalno mjenjaju.
Kada sam sa prijateljem imao prometnu u kojoj je on bio kriv (ja suputnik). Sletio sa ceste svojom krivnjom zbog brze vožnje. I ja i on smo tražili naplatu štete od njegove osiguravajuče kuće, jer je imao osiguranje putnika.
Davno je bilo, ali koliko se siječam, naplatio sam svu uništenu robu, bolove, šavove, očale za sunce. Nije bilo nešto puno, ali recimo u današnjoj protuvrjednosti 200-300 Eura. I bilo je glatko.
On se naplatio slično kao i ja, tj i više od mene, jer je imao slomljenu ključnu kost i par dana ležanja u bolnici.
Evo nekidan sam imao malu prometnu sa autom. Lik me udario.100% on kriv. Auto zbog slomljenoga fara, nije ispravno za vožnju. Njegovo će osiguranje sve platiti. Pođem do svoga osiguranja usput pitati imam li kakvoga prava s obzirom na moju policu obaveznoga osiguranja i doznam da imam pravo na 5 dana renta cara na njihov račun. Znači plača moje osiguranje, bez obzira što je on kriv i plača štetu njegovo osiguranje.
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
A slušaj. Stvari se stalno mjenjaju.
Kada sam sa prijateljem imao prometnu u kojoj je on bio kriv (ja suputnik). Sletio sa ceste svojom krivnjom zbog brze vožnje. I ja i on smo tražili naplatu štete od njegove osiguravajuče kuće, jer je imao osiguranje putnika.
Davno je bilo, ali koliko se siječam, naplatio sam svu uništenu robu, bolove, šavove, očale za sunce. Nije bilo nešto puno, ali recimo u današnjoj protuvrjednosti 200-300 Eura. I bilo je glatko.
On se naplatio slično kao i ja, tj i više od mene, jer je imao slomljenu ključnu kost i par dana ležanja u bolnici.
Evo nekidan sam imao malu prometnu sa autom. Lik me udario.100% on kriv. Auto zbog slomljenoga fara, nije ispravno za vožnju. Njegovo će osiguranje sve platiti. Pođem do svoga osiguranja usput pitati imam li kakvoga prava s obzirom na moju policu obaveznoga osiguranja i doznam da imam pravo na 5 dana renta cara na njihov račun. Znači plača moje osiguranje, bez obzira što je on kriv i plača štetu njegovo osiguranje.

Ti si u tom slucaju imao pravo i direktno teretiti njegovu policu obaveznog osiguranja, ne samo ovo osiguranje za putnike. I to nazalost znam iz prve ruke kad sam imao totalku s autom gdje je onaj drugi bio kriv, a njegova suvozacica se uredno za teske tjelesne ozlijede naplatila preko njegove police obaveznog osiguranja. Preko onog dijela osiguranja putnika nije jer nije ostala invalid, a prezivila je sudar.
 
Ako se u policijskom zapisniku ne spominje ta fleka ulja, šoder, rupa na cesti i slično kao potencialni uzrok pada, nažalost šanse su ti male.
Zapisali su, slikali, mjerili, komentirali da je sklizavo.

Prekoračenje brzine i "neprilagođena brzina uvjetima na cesti" su dvije različite stvari.
Istina, ali za ovako nešto bi prilagođavanje uvjetima na cesti bilo okretanje za 180 i put doma jer je ulje praktički preko cijele trake bilo (EDIT: iza zavoja, pred zavojem se nije kužilo, tek se vidjelo kad se već nagne i uđe u zavoj, a tada je kasno), a drugom trakom u slijepi zavoj uzbrdo je ludost.

osim ovog zadnjeg gdje pitas jel time sensitive: nije u principu, ali sto prije to obavi
Budem probao iskombinirat onda sutra prekosutra da to nekako riješim.
pomaze ako imas racune od opreme, ako ne, nije kraj svijeta, nadju se cijene tako da ni to nije problem iako to onda malo dulje traje.
To je super jer iako račune imam, nemam blage di su.

Znači plača moje osiguranje
Jel to utjecalo na bonus?
 
Zapisali su, slikali, mjerili, komentirali da je sklizavo.
E to ti je veliki plus. Imaš dokaz na koji se možeš pozvati. Iako ne znači da će proči. Ako ne prođe, onda ide odvjetnik.
Jel to utjecalo na bonus?
Što? Uzimanje ret a cara?
Nisam ni pitao. I ovako i onako plačam onu zaštitu bonusa, pa valjda nebi trebalo. Ako budu filozofirali, samo rečeš da ćeš promjeniti osiguranje i odma odustaju od takvih manjih malverzacija.
 
  • Like
Reactions: Tauren
Sudski presedan koji ti ide u korist postoji. Bilo je prije par godina po žutom tisku da je čovjek dobio sud na Hvaru čini mi se, baš zbog masne mrlje valjda. Dobar odvjetnik će ti to vjerojatno znati iščačkati.
 
  • Like
Reactions: Tauren
Sudski presedan koji ti ide u korist postoji. Bilo je prije par godina po žutom tisku da je čovjek dobio sud na Hvaru čini mi se, baš zbog masne mrlje valjda. Dobar odvjetnik će ti to vjerojatno znati iščačkati.
Rekla je da podnesem prijavu i da onda ak ne prođe, budemo tužakali.

Budem updateao redovno. Meni su stradali maslinasto zelena jakna i original lonac, neko ima da odgovara :D

I dragoj sam morao obećat da neću vozit "neko vrijeme", tak da prelazim nazad na auto i treba netko namirit stotku i razliku u potrošnji. Sad mi je žao što sam MX5 prodao.
 
Rekla je da podnesem prijavu i da onda ak ne prođe, budemo tužakali.

Budem updateao redovno. Meni su stradali maslinasto zelena jakna i original lonac, neko ima da odgovara :D

I dragoj sam morao obećat da neću vozit "neko vrijeme", tak da prelazim nazad na auto i treba netko namirit stotku i razliku u potrošnji. Sad mi je žao što sam MX5 prodao.


Mijenjaj dragu :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: balky1 and Zog
Sudski presedan koji ti ide u korist postoji. Bilo je prije par godina po žutom tisku da je čovjek dobio sud na Hvaru čini mi se, baš zbog masne mrlje valjda. Dobar odvjetnik će ti to vjerojatno znati iščačkati.
Naše sudstvo odnosno rimsko pravo ne priznaje-poznaje pRResedan tako da mu ta presuda pravno ništa ne znači
 
I fleka dizela (velika) od prije 5-10 godina na ulazu na autocestu u Karlovcu prema ZG (onaj desni zavoj) je imala epilog da je osteceni motorist dobio odstetu. Valjda frisko natoceni kamion prosuo brdo litara iz tanka jer je fleka u zavoju bila ogromna
 
Nema veze sa naplatom, ali u sub navecer sam iz Senja isao prema KBG, i na 16-tom km je na cesti bila isto veca fleka ulja, prvo trag slajdera do ograde i onda do sredine ceste ulje. Nazvao sam policiju i kaze lik hvala i da ce poslati nekoga. Srecom ja sam vozio po sredini traka pa sam izbjegao, ali ono padnes i ostavis antifriz/ulje posred ceste, vrlo kolegijalno.
 
Sve je to ok samo mora sve to sam dokazati.
Odvjetnik se ne može pozvati na presedan.
Cijela ljepota našeg pravnog sustava je ako sudac prihvati da je 1+1=2 drugog ništa ne obavezuje da to prihvati i ne dosudi da je 1+1=3 🙃🙂
 
Sto se tice naplate, frend je naletio na saht u ulici pantovcak, i razrezao gumu i ostetio felgu, zvao policiju i napravili zapisnik sa onim CSI kombijem. Nakon par mj. dobio odstetu za novu felgu i gumu.
Meni je na bliznecu nedavno kamen razrezao gumu i ostetio felgu, isto sam ih zvao samo kaze lik da sumnja da ce ista biti jer je kao park prirode a ne cesta. Javim kak je proslo.
 
Sve je to ok samo mora sve to sam dokazati.
Odvjetnik se ne može pozvati na presedan.
Cijela ljepota našeg pravnog sustava je ako sudac prihvati da je 1+1=2 drugog ništa ne obavezuje da to prihvati i ne dosudi da je 1+1=3 🙃🙂

u slucaju pokretaca ove teme je napravljen policijski zapisnik sa svim potrebnim informacijama.
 
Sto se tice naplate, frend je naletio na saht u ulici pantovcak, i razrezao gumu i ostetio felgu, zvao policiju i napravili zapisnik sa onim CSI kombijem. Nakon par mj. dobio odstetu za novu felgu i gumu.
Meni je na bliznecu nedavno kamen razrezao gumu i ostetio felgu, isto sam ih zvao samo kaze lik da sumnja da ce ista biti jer je kao park prirode a ne cesta. Javim kak je proslo.

Ja pogodio onaj na mostu na staroj samoborskoj (ili kak se vec zove) neki dan - u nelegalnom preticanju, al jebiga :D , mislio sam da je gotova prica i da bu stete jer je jako ulegnut i radi se o prilicnoj rupetini sa ostrim bridovima. Ali, i guma i felga OK skroz. (saht je iz smjera ZG prema Samoboru pred kraj mosta na samom lijevom rubu uz crtu koja odvaja trake).