Odzracivanje kocnica

Goran_Zg

New member
Dakle, prije par dana sam ostao bez zadnje kocnice(propadala je), trebalo ju je odzracit, mislio sam ju odzracit u subotu (danas) a prek tjedna jos tih par dana vozit se samo sa prednjom, tako sam jucer izasao na mokru cestu i razbio se na nizbrdici, proklizao mi je prednji kotac dok sam kocio.... sad pokusavam slozit motor da lici na nesto i da RADE kocnice, jel mi moze netko objasnit od rijeci do rijeci kako da odzracim to sranje, cuo sam da ju treba napumpat, ja pumpam a nje nema, ulio sam ulja, al plocice se ne micu koliko god ja pumpao i stiskao kocnicu.... hvala na svim pametnim odgovorima
 
imam jedan problem :mrgreen:.... nema sarafa za odzracivanje :misli:......
ima dva za skinut, dva za rastavit i jedan koji drzi plocice :shock:..... i nemogu ju napumpat.....  stavio sam ulja u onu posudicu (y)...... imam osjecaj da cu ju morat furat nekom majstoru da on to sredi :palacdolje:
 
Pogledaj da ti nije pukao taj saraf (ajnlihter), to ti ne izgleda kao obican saraf, vise kao cijevcica sa zavrsetkom ukoso potokarenim, u sredini je rupa, a na samom dnu cijevcice se nalazi sesterokut na koji stavis kljuc (6,7,8,ili9) kojim otpustsa ajnlihter. Moras pazit da na silu ne otsarafljujes jer ce ti inace puci (posto ima tanke stijenke).
Ja navoj na ajnlihteru namazem s malo bakrene masti (ali samo navoj, pazeci da ne udje u doljnji dio koji se nalazi u kocionom ulju), takodje ces vrlo tesko napumpati ulje u celjusti, uzmi prozirno crevo koje promjerom pase na ajnlihter i (ako nemas vakuum pistolj) povuci ustim zrak iz sistema sve dok u crevu ne vidis ulje, pazi da ne progutas ulje jer je nagrizajuce i otrovno. Kad na crevu vidis ulje znaci da je ono doslo i u celjusti, zatvori ajnlihter i pumpaj, nakon 10-15 pritisaka stisni kocnicu i kroz crevo ( i dalje montirano na ajnlihter) ispusti ulje u posudicu (koja se nalazi ispod nivoa celjusti a kraj creva je uronjen u ulje, takodjer ne kocnicu drzi stisnutu dok nisi zatvorio ajnlihter) koju si pripremio za to, i tako dok ima zraka i potom jos nekoliko puta dok ga nema. Pri tome moras paziti da u posudici ulja za kocnicu ima dovoljno ulja da ti sistem ne pobuce zrak jer moras sve ispocetka.
Preporucio bi ti (kako se radi o kocnici) da  to radis s nekim ko ima iskustva i ko to zna.
 
http://www.uponone.com/viewhowtos38.php
 
e hvala vam puno, mislim da sam shvatio, makar nisam nasao nista drugo osim tih par sarafica, morat cu bolje pogledat
 
Poslikaj kliješta pa ćemo ti lakše pomoći :wink:
 
Mislim da ti je najpametnije to odnijet nekom majstoru .Ipak su u pitanju kočnice a stime i tvoja sigurnost na cesti.Koliko vidim ti se baš nerazumiješ u takve stvari i bolje se neigrat sa time.
 
ja nemam pojma o kocnicama, masinu znam raskopat i sastavit nazad, al kocnice...... do sad sam jedino doboše slago, sa ovim nikada nisam imao problema.....pa nisam niti prckao po tom....

evo slike:

 
Hm i ahm, na ovoj slici ga ne vidim, mozda s gornje starne celjusti ili s ove straznje  :misli:
 
Goran_Zg said:
ja nemam pojma o kocnicama, masinu znam raskopat i sastavit nazad, al kocnice...... do sad sam jedino doboše slago, sa ovim nikada nisam imao problema.....pa nisam niti prckao po tom....

evo slike:

Ovaj šaraf mi baš i ne djeluje ko da je original. Možda je tu bio ventil?



Ipak poslušaj Frediev savjet, otiđi nekom majstoru da ti to pogleda.
fredi said:
Mislim da ti je najpametnije to odnijet nekom majstoru .Ipak su u pitanju kočnice a stime i tvoja sigurnost na cesti.Koliko vidim ti se baš nerazumiješ u takve stvari i bolje se neigrat sa time.
 
Slazem se kaj Shonyo veli
 
Mislim ( nisam baš 100% zicer ) da ta klješta nemaju odzračivač. Odzračuju se LAGANIM otpuštanjem one dizne tj vijka sa rupicama, koji spaja cijev na klješta.
 
Goran_Zg said:
taj saraf drzi plocice

idem ja do servisa nekog da mi oni to posloze... pa cu tamo upijat polagano

:misli:
...šta neki šaraf treba držat pločice? :misli:
...ne znam, možda pitam gluposti?
 
Kingman said:
:misli:
...šta neki šaraf treba držat pločice? :misli:
...ne znam, možda pitam gluposti?
tzv "bolcn" .... može biti sa navojem(kao vijak), ili sa osiguračem, ili sa čepom ... ali nešto mora držati pločice na mjestu ...  (y)
 
strasilo said:
tzv "bolcn" .... može biti sa navojem(kao vijak), ili sa osiguračem, ili sa čepom ... ali nešto mora držati pločice na mjestu ...  (y)

da, imam neki osječaj da nebi bilo baš najsretnije da "skliznu" iz čeljusti  :mrgreen: