Osam alpskih vrhova u 60 sati, može li tko bolje?

Freshman

Active member
Još po povratku s prošlogodišnje ture po Alpama, počeli su se kovati planovi za slijedeću turu. Južni Tirol, Dolomiti, Švicarske Alpe, zašto ne i Lihtenštajn...Super, biti će to odličan đir i rijetka prilika za ozbiljnije nabijanje kilometraže na motoru koji je ove godine odradio jedva tisuću kilometara. Četiri do pet dana čini se sasvim razumnim vremenom koje treba odvojiti za obići sve nabrojane destinacije.


Eh, da, kako to obično biva, planovi su jedno, a (gruba) realnost drugo, pa se raspoloživo vrijeme nažalost prvo svelo na 4, a neposredno prije polaska i na 3 dana. U takvim okolnostima, nažalost nužno je izbaciti iz rute baš ono što sam jako volio vidjeti: Stelvio i Lihtenštajn.

Već sam bio odlučio ponovno sam osvajati alpske vrhove kao i prošle godine, jer znam da se mojem planiranju u zadnji čas rijetko tko može prilagoditi. Ipak, ove se godine našla dobra duša u vidu mog starog compadrea Frane, koji je sa zadovoljstvom prihvatio poziv i osedlao svog bavarskog konjića. Priznajem, u društvu je ipak ljepše.

Da sad ne zamaram auditorij detaljima itinerera, kojeg i ja jedva pamtim jer smo ga zapravo kreirali u vožnji, plan je bio u 3 dana nanizati što više alpskih vrhova Južnog Tirola i Talijanskih Dolomita. Ujedno, bila je to prilika povezati te vrhove s obilaskom rute 69 i Nockalmstrasse-a. Dakle, čista klasika već toliko puta „opjevana“ u forumskim putopisima, al' eto, kad se nema vremena za drugo i klasika veseli.

Ajde, ako baš hoćete, cijela ruta, maksimalno stihijska, izgledala je otprilike ovako:
Zagreb – Maribor – Šentilj – ulazak u Austriju - Route 69 – Nockalmstrasse – Innerkrems – Gmund – Paternion – Hermagor – Nassfeldpass- ulazak u Italiju – Pontebba – Tolmezzo – Ampezzo – Sauris – Razzosattel – Passo del Zovo – Auronzo – Cortina d'Ampezzo – Passo Falzarego – Passo Pordoi – Passo di Sella – Bruneck – Toblach – Kartischer Sattel – Hermagor – Wurzenpass – Kranjska Gora – Jesenice – Ljubljanja – Brežice – Zagreb

Neka od tih mjesta,  posjetio sam i prošle godine, no to nije nimalo smetalo da ponovno s jednakim oduševljenjem prođem tik krajevima.

Da ne bi sve ostalo na priči, evo par „svjetlopisa“, ograničenih u svojoj kvaliteti priručnim olympusom c 5050 i pretežno oblačnim vremenom, izvrsnim za vožnju, ali nezahvalnim za fotografiranje.

Pokret u 4:30, u 5 i nešto već smo na slovenskoj strani. Gužva prema Hrvatskoj prestrašna, prema Sloveniji još nekako ide.

p1010386hd8.jpg


Polja (nečega) tamo negdje uz Route 69.

p1010387zl5.jpg


Klupica, jezero...što više čovjek može poželjeti?

p1010392jn6.jpg


Sa Route 69, krećemo prema Nockalmstrasse i najvišem vrhu Eisenthalhohe-u (2042 m).

p1010397jy7.jpg


p1010398lm1.jpg


p1010399mw6.jpg


p1010403kc0.jpg


 
Inače, ako ste kojim slučajem mislili da vozeći stroma vozite egzotičan motor, prevarili ste se. U Alpama osim stromova ima više samo planinara i onih čudnih životinja mrmota. Zapravo...i GS-ova.

Inače, sad znamo zašto su nam na Jadranu samo Česi i Mađari. Sav pošteni svijet je u Alpama.

p1010412tr6.jpg


Ovako to izgleda uz Nassfeldpass, prijevoj na austrijsko-talijanskoj granici:

p1010415qr6.jpg



p1010417uj4.jpg



p1010418ex1.jpg





 
Malo mjesto Sauris u talijanskim Alpama poznato je jedino po proizvodnji pršuta. Da, i po jezeru koje nosi ime mjesta. Bit će da je za nastanak jezera kriva brana sagrađena između strmih litica.

Do Saurisa inače vode mnogobrojni tuneli, davno izgrađeni uz primjenu primitivnih tehničkih sredstava. Tuneli inače nisu osvjetljeni, popoločani su kamenim pločama te su vlažni i skliski.

p1010421nu7.jpg


Penjanje na Razzosattel

p1010433md5.jpg



Kakva zima? Sad je sezona u Cortini d'Ampezzo.

p1010437gb7.jpg


Iz Cortine, malo na Passo Falzarego, meni jedan od najljepših prijevoja koje sam vidio.

p1010441ie8.jpg


Sve je puno motora, kud god da se okreneš.


p1010442wn8.jpg



Lijepo je biti kralj. Ili se barem tako osječaš dok stojiš na vrhu ovog prijevoja.

p1010449jo3.jpg



p1010458ek5.jpg



p1010462pk6.jpg




 
Omamljeni svim tim prijevojima, vraćamo se gotovo na polaznu točku toga dana, do Toblacha. Smještamo se u istom pansionu u kojem sam odsjeo i lani. Garaža za motore je gratis, a da je to zapravo pravi "poklon" pokazalo se već oko 8 sati navečer kad je počela padati kiša k'o iz kabla.

Trećeg jutra, nazad za Austriju, prema Hermagoru, ali ovaj puta preko Kartischer Sattel-a. Jutro poslije kiše najljepše je...

p1010476ag1.jpg



p1010481ny9.jpg



p1010486ra9.jpg



p1010487cw3.jpg




Odabiremo još jedan prijevoj između Austrije i Slovenije, Wurzenpass i prelazimo na slovensku stranu. Tu nažalost počinje kiša koja je visila u zraku već duže vrijeme i pere nas skroz do kuće.

Alpinitis je opasna bolest kojoj nema lijeka kad se jednom zarazite. Što je najbolje, umijesto da se lječite, želite da vas još više i još jače obuzme. Nažalost, kod mene akutna faza traje samo 3 - 4 dana godišnje.

 
kako mi je poznata ta bolest. Mi vec tri godine pricamo kako bi bilo lijepo otici na jedno 3-4-5 dana negdje. Ali uvijek nesto iskrsne. Posao, familija, zena i djeca ................. Moja prednost je da su neki od tih planinskih prijelaza "pred nosom" ali je to mala utjeha. Lijepa runda!!!!
 
svaka cast na osvojenim vrhovima, i sam bi htjeo negdje u planine  (y)
a i slike su odlicne, krajolik je preje..., bas za odmaranje od svega.  (y)
 
Imaš oko za slike da je to strava :naklon:

Gdje je točno ovo? Ako možeš označiti na Google maps.

p1010481ny9.jpg

 
Ha ha ha - cestitke Fresh, uspio si uteci od posla, zene i svega i napraviti posten djir!!!!

(y)
 
Super su slike Fresh. Pametan odabir zbrisat u planine kad je ovdje vruce a ne u npr. Tursku  :mrgreen:
 
predivno! ... planine su zakon po ljeti!  (y)
 
Jako dobro kompa (y) (y) .Znači, i Bagera si povel sa sobom 8) 8) :mrgreen:  .Bok.
 
Vrlo lijepo,super (y) (y) (y)

Baš me veseli kad vidim da nas ima, koji uz guštanje na dva kotača,
guštaju i kroz objektiv 8)
 
hehe do jaja!


imaš možda neku mapu za okačit sa označenom rutom kam ste prošli?



Srki