Osiguranje bez vazece kategorije

Cezar89

Member
Pozdrav ljudi  :wink:
Zanima me jedna stvar koju mi do sada nitko nije pojasnija i nisam je uspija naci na forumu.
ja trenutno imam polozenu A2 kategoriju i vozim motor sto spada u tu kategoriju. Mene zanima ako ja za iducu sezonu kupim motor jaci (600cmm) koji prelazi tu moju kategoriju, uredno ga registriram na svoje ime, napravim osiguranje.

I sada ako me policija zaustavi mogu dobiti kaznu 5000kn jer upravljam motorom za koji nemam kategoriju, a i policajac mi moze oprostiti ako imam A2, a mozda i ne skuzi...

Ali ako ja imam prometu nesrecu u kojoj sam ja krivac, dali ce osiguranje mog motora pokriti nastalu stetu na drugom vozilu neovisno sto ja nemam vazecu kategoriju za upravljanje? Ili suprotno, ako mene netko zbomba?
 
Ne znam, ali ne bi ti preporučio da se time igraš. Kada budeš zadovoljavao sve uvjete, onda si kupi jači motor.
 
Cezar89 said:
Pozdrav ljudi  :wink:
Zanima me jedna stvar koju mi do sada nitko nije pojasnija i nisam je uspija naci na forumu.
ja trenutno imam polozenu A2 kategoriju i vozim motor sto spada u tu kategoriju. Mene zanima ako ja za iducu sezonu kupim motor jaci (600cmm) koji prelazi tu moju kategoriju, uredno ga registriram na svoje ime, napravim osiguranje.

I sada ako me policija zaustavi mogu dobiti kaznu 5000kn jer upravljam motorom za koji nemam kategoriju, a i policajac mi moze oprostiti ako imam A2, a mozda i ne skuzi...

Ali ako ja imam prometu nesrecu u kojoj sam ja krivac, dali ce osiguranje mog motora pokriti nastalu stetu na drugom vozilu neovisno sto ja nemam vazecu kategoriju za upravljanje? Ili suprotno, ako mene netko zbomba?
Mislim da vozačka nema veze sa osiguranjem, jer da ima onda bi bila uvjet kod osiguranja. Ak se nekaj dogodi, platil buš kaznu jer nemaš vozačku, i normalno ak si kriv i kaznu za prekršaj, a tvoje osiguranje treba oštećenom podmirit štetu. Ako nisi kriv, tebi njegovo osiguranje podmiruje štetu bez obzira na Tvoju vozačku!!  :misli:
einstein said:
Ne znam, ali ne bi ti preporučio da se time igraš. Kada budeš zadovoljavao sve uvjete, onda si kupi jači motor.
(y) Ovo je dobar savjet !! :misli:


 
Ljudi hvala na odgovoru =) i na savjetu  (y)

Kad ja prvo naucim voziti svoj motor i predem bar 20000km onda cu ici tek na 6-icu  :mrgreen:

Samo me zanimalo kako ide to...
 
Cezar89 said:
Ljudi hvala na odgovoru =) i na savjetu  (y)
Pokrit će tvoje osiguranje štetu u svim slučajevima osim ako imaš preko 0,5 promila.

Cezar89 said:
Kad ja prvo naucim voziti svoj motor i predem bar 20000km onda cu ici tek na 6-icu  :mrgreen:
požuRRi sa tih 20000 :mrgreen:
 
zaroz said:
jel nije kazna za kategoriju 2000 kn, a ne 5000 kn?
Po novome ti je od 5000 - 15000. Ovisi o tome jesi li u još kojeme prekršaju uhvacen.
 
nema veze vozacka sa osiguranjem, motor je osiguran po toj kategoriji u koju spada takva je i cijena i to je to, osiguranje pokriva stetu  (y)
 
Cezar89 said:
Po novome ti je od 5000 - 15000. Ovisi o tome jesi li u još kojeme prekršaju uhvacen.
Malo krivo :wink:
Ide ti na ruku :vidiga:

Članak 223.
(1) U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije motornih i priključnih vozila kojima vozač ima pravo upravljati sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Vozač ima pravo upravljati samo onim vozilima i kategorijama vozila koje su upisane u vozačkoj dozvoli.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom one kategorije koja nije upisana u njegovu vozačku dozvolu.
 
A2 kat su mot do 37 kw s tim da omjer snaga/težina ne prelazi 0.2

A kat možeš polagati ako posjeduješ 2 god A2 kat ili navršiš 24 god.

Možeš ti motor registrirati na babu, to nema veze s kategorijama koje netko posjeduje
 
A da li mu osiguranje može uvalit podijeljenu odgovornost, obzirom da je upravljao vozilom za koje nema kategoriju  :misli:
 
Hrvoje said:
Malo krivo :wink:
Ide ti na ruku :vidiga:

Članak 223.
(1) U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije motornih i priključnih vozila kojima vozač ima pravo upravljati sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Vozač ima pravo upravljati samo onim vozilima i kategorijama vozila koje su upisane u vozačkoj dozvoli.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom one kategorije koja nije upisana u njegovu vozačku dozvolu.

To se kolega racuna ako naprimjer si polozija A kategoriju, ali nekim slucajom nisi isao na policiju da ti se to upise.

CLANAK 216

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana, kaznit će se za prekršaj osoba koja u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.
 
gigi said:
A da li mu osiguranje može uvalit podijeljenu odgovornost, obzirom da je upravljao vozilom za koje nema kategoriju  :misli:

NE definitivno.
 
Cezar89 said:
To se kolega racuna ako naprimjer si polozija A kategoriju, ali nekim slucajom nisi isao na policiju da ti se to upise.
Policija je pisala prijave po tom čl. 216 o kojem govoriš, no pred 1-2 godine je Visoki prekršajni sud izdao mišljenje da se prijave trebaju pisati po čl.223.
Tako su mi rekli u Postaji prometne. Ako oni lažu mene, ja lažem tebe. Mene se ionako ne tiče.  :mrgreen:
 
Cezar89 said:
To se kolega racuna ako naprimjer si polozija A kategoriju, ali nekim slucajom nisi isao na policiju da ti se to upise.
jedno su uvjeti (npr 18 godina za B kat ili 24. za A kat. ) a drugo je posjedovanje ili ne odgovarajuće kategorije (položeni ispit)
malo školovanja nebi škodilo, ako ne želiš da ti kazne budu odbijene jer je naveden krivi članak zakona :mrgreen: :mrgreen:
 
Cezar89 said:
Pozdrav ljudi  :wink:
Zanima me jedna stvar koju mi do sada nitko nije pojasnija i nisam je uspija naci na forumu.
Ali ako ja imam prometu nesrecu u kojoj sam ja krivac, dali ce osiguranje mog motora pokriti nastalu stetu na drugom vozilu neovisno sto ja nemam vazecu kategoriju za upravljanje? Ili suprotno, ako mene netko zbomba?
Pošto sam i  i sam imao slično iskustvo, ali 1997 godine,
blacktop said:
Ako skriviš nesreću, tvoje osiguranje će pokriti štetu i ako nemaš odgovarajuću vozačku, ali će onda te novce regresno potraživati od tebe osobno, ograničeno do 12 prosječnih dohodaka u RH (Zakon o obveznim osiguranjima u prometu).
jedino što ja  nisam bio kriv i po prekršajnom i poslje  po Višem prekršajnom, je krivac osuđen, al tu stvar ne prestaje, na osnovu zapisnika pandurskog i svih ostalih detalja, koji su  bili dovoljni osiguranju, tada 1997.me god sam dobio isplatu štete na mom motociklu,od Euroherca, al tu priča ne prestaje, dolazi neki zakon o osiguranjima iz 2001god koji je i promjenjen 2004-te , a 2007me  moje osiguranje se nagađa  s krivcom nezgode i isplačuje i njemu štetu, nakon građanskog postupka krivca prometne protiv mog osiguranja (nekih pola od 1300kn jer je  dogovor izmedju njih lapo lapo da se kao stvar rješi
gigi said:
A da li mu osiguranje može uvalit podijeljenu odgovornost, obzirom da je upravljao vozilom za koje nema kategoriju
) i  troškove postupka,  sad već oko 10 000kn , a regresno od mene traže, prošle godine da im  to namirim, jer po tom zakonu o osiguranjima sam im to dužan, bez obzira kaj nisam kriv za štetu i kaj je to bilo davno prije tog zakona o osiguranjima na koji se pozivaju i kaj u vreme svega toga ja imam normalnu vozačku od 1997-me i kaj mi niko nije dao nikakvu obavjest o tom postupku građanskom između mog osiguravatelja i krivca nezgode, jer da sam znao za to mogao sam biti umješač i imati utjecaja na sam postupak, naravno, na strani svog osiguranja,  rapsodija po građanskom sudu se samo nastavlja i čeka se da troškovi još narastu ....
Mislim da sam to već i u Infopultu spominjao na temi CO, al od tada ništa konkretno se dogodilo nije, osim jednog ročišta, koje je bilo u najmanju ruku smješno jer je odvjetnica osiguranja, došla nepripremljena, ne kužim, al vele da je to učestala praksa kad ima puno materijala, a nakupilo se u spisu toga pozamašno, makar s menom nema nikakve veze....

tako da je moja preporuka jasna, nadam se....
 
Cezar89 said:
To se kolega racuna ako naprimjer si polozija A kategoriju, ali nekim slucajom nisi isao na policiju da ti se to upise.
Brižni cezare imao si pravo.  (y)
Ne znam da li sam ja nešto krivo shvatio ili su meni pred godinu-dvije krivo objasnili. Nije bitno. Uglavnom dezinformirao sam širu javnost. :oops:
Upravljanje sa vozilom za koje nije položena odogvarajuća kategorija u autoškoli predstavlja prekršaj iz članka 216 st. 6 ZSPC, kako si prethodno rekao. Dakle:
Članak 216
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana, kaznit će se za prekršaj osoba koja u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.


E, a osim toga uz optužni prijedlog obavezno ide i privođenje dežurnom sucu za prekršaje. Dakle nema da će te zaustaviti i napisati prijavu pa da ćeš od suda dobiti poziv, nego te odmah privode na sud pred prekršajnog suca.

Još jednom, ponizno se ispričavan na dezinformaciji. :mrgreen:
 
Hrvoje said:
Brižni cezare imao si pravo.  (y)
Ne znam da li sam ja nešto krivo shvatio ili su meni pred godinu-dvije krivo objasnili. Nije bitno. Uglavnom dezinformirao sam širu javnost. :oops:
Upravljanje sa vozilom za koje nije položena odogvarajuća kategorija u autoškoli predstavlja prekršaj iz članka 216 st. 6 ZSPC, kako si prethodno rekao. Dakle:
Članak 216
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana, kaznit će se za prekršaj osoba koja u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.


E, a osim toga uz optužni prijedlog obavezno ide i privođenje dežurnom sucu za prekršaje. Dakle nema da će te zaustaviti i napisati prijavu pa da ćeš od suda dobiti poziv, nego te odmah privode na sud pred prekršajnog suca.

Još jednom, ponizno se ispričavan na dezinformaciji. :mrgreen:
onda educiraj riječke i zagrebačke policajce :wink: a vjerojatno i ostale

jer inače za osobe starije od 24 godine članak 216 nije primjenjiv 8)
 
bitno je da ti to znaš... jebeš ti 2 šefa smjene i pomoćnika u najvećoj PPRP u 'rvatistanu...
 
Cezar89 said:
Ljudi hvala na odgovoru =) i na savjetu  (y)

Kad ja prvo naucim voziti svoj motor i predem bar 20000km onda cu ici tek na 6-icu  :mrgreen:

Samo me zanimalo kako ide to...

Imaš dobar motor , vozi i ostavi se ludosti . Kad promjeniš par detalja biće još bolji ( ne mislim na naljepnice i nepotrebni šminkeraj) . Ne pilaj po njemu orginalne djelove , kad ga živneš par konja , staviš čelične lajtunge itd. , odi se malo voziti na Grobnik ili od ove zime u Vrsima . Kad stekneš pravo na veću kategoriju kupi jači motor a do tad ti je i ovaj više nego  dovoljan .
Da vidiš kako se ljudi voze sa starim motorima npr Jure Lampe na Moriniju s 37ks ili još gore englezi s 500ccm 1 cilindar gume ko od trkaće bicikle i doboš kočnice a vremena za past u nesvjest .
Dakle , ne bije boj svijetlo oružje već srce junačko .