Osijek - Marocco

T.Shura

New member
Duuugo me nije bilo, dugo nisam nista ni citao od putopisa nit sam pisao...ali nije da se nije vozilo.
Prije godinu dana sam se ponovio, ove godine se opet zaletilo do Crne Gore medjutim ima jedna zelja koja me kopka vec 2 godine.
Afrika, konkretno Maroko.

Trazim glas razuma, ali ne onaj koji ce me odgovoriti od te ideje, nego onaj koji ce mi reci obavezno prodji ovud, odi tamo, prodji ovom cestom ....
Prvenstveno put kroz Alpe mi je velika nepoznanica :D puno prijevoja i "strah" me da cu one najbolje iz neznanja zaobici.
Od Osijeka bi isao do Bleda ili mozda cak i dalje s obzirom da je prvi dan i da bi vjerojatno do tamo isao sve autoputom iz razloga sto sam ovo vec prosao par puta. Sve dalje od toga nemam blage veze  :shock:
Znam da zelim posjetiti onu zicaru u Chamonix-Mont-Blanc, sto sam vidio ovdje na nekom od putopisa :D ali kako se probiti kroz Alpe a da budem van sebe od odusevljenja ... to pitam vas :) (iako nije da mi puno treba u prirodi i brdima)

Također s obzirom da se planiram i vratiti ... alternativna ruta za povratak je pozeljna... jer zasto prolaziti jednom rutom dva puta ako se moze vidjeti nesta vise
Trajekt sam gledao Algeciras - Tangier (cca 70€ povratna) pa onda lagano do Agadira proci .... u nekoj teglici ponijeti Saharskog pijeska i onda nazad :D

Da se razumijemo, ovo je VELIKA zelja, i plan za 2018. i nekako si racunam da bi 3tj trebalo biti dovoljno a da ne bude previse i prezamorno...nego da se stigne i razgledavat i slikat i odmarat :D
Sta mi tko ima za reci :) pomoci, pridruzit se ? :D
 
moj savijet - odredi prioritete i onda planiraj put...

nemoguće je detaljno proći alpe, sve destinacije na putu do Maroka, i vratiti se u 3 tjedna.. ljudi do Šanjolske i nazad putuju minimalno dva....
 
Ne mora biti detaljno, ali  ne znam ni imena a ni lokacije svih prijevoja i koji se moze kombinirati s kojim xD
Tako da tu trazim nekog tko je to prosao i tko bi mi rekao u tom pravcu prodji to to i to
Sto se prioriteta tice, veliki sam zaljubljenik u prirodu tako da mi vise pasu predivni pogledi i prirodne krasote nego nakrcani gradovi i slicno... Barcelona me recimo ne interesira... ako bas moram proc kroz nju proci cu... jedan magnetic za frizider vise :D
Zanima me kako bi pojedini od vas slozili tu rutu ... pa bi iz vise njih vidio koliko se to poklapa s mojom nekom idejom i bi li tu trebao stogod mijenjati ili ne.

"Daleko" je 2018. i ima se vremena, ali treba poceti na vrijeme inace ce vec biti kasno za organiziranje :D
Mozda jesam preoptimistican glede vremena ...
imam negdje na papiru od prosle godine zapisano rutu tocno kako bi isao samo sto ga trenutno ne mogu pronac -.-' (izgledalo mi je realnije ako je na papiru a ne u wordu xD )
 
T.Shura said:
"Daleko" je 2018. i ima se vremena, ali treba poceti na vrijeme inace ce vec biti kasno za organiziranje :D
Mozda jesam preoptimistican glede vremena ...
imam negdje na papiru od prosle godine zapisano rutu tocno kako bi isao samo sto ga trenutno ne mogu pronac -.-' (izgledalo mi je realnije ako je na papiru a ne u wordu xD )

Krenuo sam ti nešto pametovati kako ti je to premalo vremena i previše kilometara a onda sam sjetio da sam sa ženom odradio put do Gruzije u tri tjedna (ukupno oko 8000 km, ako me sjećanje dobro služi) pa reko: nije u redu. :bonk:

Da sam na tvom mjestu, držao bi se autoceste kroz Europu i tako si ostavio više vremena za Maroko. Alpe i ostale tričarije koje su bliže možeš ostaviti za neku drugu priliku, kada budeš stariji.  :yoman:
 
U spisku putovanja imaš Alpa koliko hoćeš, a i Španjolske i Maroka, pa baci pogled.
http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=31451.0

Alpe i Maroko u 3 tjedna teško. Ako ti je cilj Maroko koncentriraj se na njega jer nemaš vremena za zujati okolo.
Alpe vrijede posebnog putovanja.
 
Moj savjet ti je trajekt Genova-Tanger u oba smjera, iz iskustva. Jedino ako te u Maroku zanima samo caj u prvom gradu i pravac natrag....
U alpe mozes bilo koji produzeni vikend...
 
http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=240273.25

Možda nađeš štogod pametno  :wink:
 
evo samo se pridružujem savjetima da ne spajaš te dvije destinacije.. za maroko ne znam, ali alpe su mi omiljena destinacija.. ja sam prije 5 godina odlučio u sljeđecih deset godina obići svih 100 prijevoja iz knjige Top100 Alpskih prijevoja koju sam kupio u Louisu.. evo ti link na temu, vjerujem da ti može olakšati planiranje dijela puta kroz alpe.. a u tri tjedna alpa, vjerojatno ih možeš proći barem 70 od 100.. sretno!
http://www.motori.hr/forum/index.php?topic=220087.msg3370193#msg3370193
 
Nisam mislio proci komplet Alpe
ali od tocke A do tocke B iazbrati najzaniljiviju rutu, to da.
Bilo od Bleda, Villacha il mozda neke trece lokacije do Chamonixa... kilometrazno mi je jasno da bi to bila 2 dana pa onda jos jedan dan samo da odem gore zicarom prije nego nastavim dalje prema Francuskoj i Spanjolskoj.

Trenutno ne znam kako planirati s obzirom da google maps odbija dopustiti uopce povlacenje rute na ceste koje su trenutno zatvorene :/
Zato i jesam pitao ovdje.
Dakel samo prolaz kroz Alpe kroz zanimljivije prijevoje... bas obilazak Alpi bi se vjerojatno dogodio neko iduce ljeto jer bi se zarazio tokom ovog putovanja :D
--------------
a ovaj putopis do Maroka :O nije mi jasno kako sam ga previdio, a prosle zime sam prelistao more putopisa ovdje i na ovaj nisam naletio iz nekog razloga
 
T.Shura said:
Trenutno ne znam kako planirati s obzirom da google maps odbija dopustiti uopce povlacenje rute na ceste koje su trenutno zatvorene :/
Zato i jesam pitao ovdje.

skini si garminov basecamp.. free je.. i sve su mu ceste otvorene i sada :)
 
Nespojivo obadvoje u tako kratko vrijeme.
Alpe su priča za sebe.

Kažeš zaljubljenik si u prirodu.
Ti bi parkira iza svakog drugog zavoja i divio se prirodi, što razumim, nije uopće krivo. Ali triba tim tempom stići do Gibraltara........ A dije Maroko.......
Poslušaj iskusne....
 
Elias said:
Kažeš zaljubljenik si u prirodu.
Ti bi parkira iza svakog drugog zavoja i divio se prirodi, što razumim, nije uopće krivo. Ali triba tim tempom stići do Gibraltara........ A dije Maroko.......
Poslušaj iskusne....

Zapravo potpuno istina xD
mozda i je Genova - Tangier bolja opcija za Maroko
na aferry ona cijena sto izbaci je cisto mjesto za motor i sjedalo ? nista drugo nije ukljuceno u nju ? se smije vreca za spavanje  negdje rasirit ili za to moras rentat sobu ? restoran moraju imat, jel ima sta u cijeni karte ili ako nema kakve su cijene ?
 
Motor i sjedalo, osim ako ne klikneš na cabine.
Za vriće su obično tolerantni.
Ne spavaju svi u kabinama.....
 
T.Shura said:
Nisam mislio proci komplet Alpe
ali od tocke A do tocke B iazbrati najzaniljiviju rutu, to da.
Bilo od Bleda, Villacha il mozda neke trece lokacije do Chamonixa... kilometrazno mi je jasno da bi to bila 2 dana pa onda jos jedan dan samo da odem gore zicarom prije nego nastavim dalje prema Francuskoj i Spanjolskoj.

Trenutno ne znam kako planirati s obzirom da google maps odbija dopustiti uopce povlacenje rute na ceste koje su trenutno zatvorene :/
Zato i jesam pitao ovdje.
Dakel samo prolaz kroz Alpe kroz zanimljivije prijevoje... bas obilazak Alpi bi se vjerojatno dogodio neko iduce ljeto jer bi se zarazio tokom ovog putovanja :D
--------------
a ovaj putopis do Maroka :O nije mi jasno kako sam ga previdio, a prosle zime sam prelistao more putopisa ovdje i na ovaj nisam naletio iz nekog razloga
Ne znam kakve su ti navike na putovanju ni koliko kilometara dnevno odvoziš, ne znam kojim motorom ideš i da li ideš sam, o svemu tome dosta ovisi koliko bi ti Alpe oduzele vremena.

Ako baš želiš na putu do Maroka proći Alpe, mislim da je dobra ruta ona kojom sam ja prošao na svom putovanju, naravno uz modifikaciju. U mom putopisu si mogao pročitati o izletu žičarom iz Chamonixa na Aiguille du Midi, vrh podno Mont Blanca.

Naravno, dobar je savjet da odrediš prioritet i da odeš direktno za Maroko od Genove, ali on se nekako kosi s mojim poimanjem moto putovanja. A ako motorom putuješ do Tangera, zašto ići dosadnim autocestama i propustiti neke od najlijepših prijevoja u Alpama? Ali, ponavljam, to je samo moje razmišljanje.

Dakle, moja bi ruta od Osijeka vodila na Grossglockner, sa njegovih sjevernih naplatnih kućica povratak u Lienz i dalje u Cortinu d'Ampezzo, Bolzano, Merano na Stelvio pass (koje prijevoje tu prolaziš možeš vidjeti u mom putopisu Alpe 2015, link se nalazi dolje, u mom potpisu. Od Stelvia na Chur, pa na Andermatt (polazišna točka na krugu četiri najlijepša švicarska prijevoja, Oberalppass,Furka Pass, Grimselpass, Sustenpass). Dalje na Chamonix Mont Blanc. Od Chamonixa možeš do Azurne obale doslovno pratiti moju rutu Route des Grandes Alps koja vodi preko najlijepših i najviših prijevoja u francuskim Alpama.

Ponavljam, ne znam koliko si spreman kilometara odvoziti dnevno, u Alpama su brzinski prosjeci niski, ali ja sam, uz sva naslikavanja i divljenja krasotama prirode Tignes(80 km od Chamonixa) - Menton na Azurnoj obali odvozio u jednom dugom danu.

Dalje, prema Španjolskoj izbjegavaj obalne ceste, spore, prenapučene prometom i potencijalno skupe zbog kamera.

To su samo moji predlozi, zabavi se guglanjem i pregledavanjem rute i poslušaj glas razuma!  :D





 
Sa Beverlyem sam pravio cca 300-350km dnevno. Maksimum je bio 600km u jednom danu.
Sad sam na CBF 600s, ljetos bio od Osijeka preko Mostara do Tivata, u jednom danu cca 650km...
Vozikanja tamo i medjurelacije neke isto oko 300-350km zbog mjesta gdje sam htio stati i ostati.

Idem duplo sam. Dakle nit suvozaca nit suputnika iz jednostavnog razloga sto ove moje frendove uopce ne privlace taka vozanja i putovanja ... a i onda mogu bez griznje savjesti stat i slikat kad god pozelim xD

Bas u vasem putopisu se i rodila ideja i zelja za zicarom :D, pogledat cu jos jednom putopis i skombinirat ovo sto ste napisali da vidim kako bi to izgledalo.

Ovo sto kazete da se kosi s poimanjem :D u mojoj glavi takoder tako nekako izgleda ... nije varanje ali ...
Sto se tice autocesta u potpunosti se slazem, izbjegavam ih sto vise, eventualno bi ih forsirao u povratku da se prije vratim ukoliko ne izmislim neku zgodnu alternativnu rutu.

Koliko sam spreman dnevno vozit... bez problema 400km, jer sam to u vise navrata odradio i s ovim i s proslim motorom i nemam nikakvih problema, a s ovim vjerujem da ni 600 ne bi bilo tesko.

Ovo so kazete skupe zbog kamera... ja sam jedan od onih kojima se ne zuri xD ja to lagano turisticki po pravilima :D po ogranicenjima...mozda cak i preoprezno ali moj odmor ne pocinje dolaskom na odrediste :D on pocinje onog trenutka kad sam ja krenuo na put

Glas razuma je za***an u mom slucaju :D jer govori da je trajekt od Genove bolje jer stvarno ostaje mi vise vremena za posvetit se Maroku ALI isto tako govori da bi jos bolje putovanje bilo kopnom do Gibraltara :D
 
inače, na tom području oko chamonixa (žičara mi je također već odavno na must see listi) je i jedan od deset najopasnijih aerodroma na svijetu, Courchevel.. koji je doslovno na rubu planine.. to ću svakako otići vidjeti kad budem u chamonixu..
ovo ti je ruta od chamonixa do aerodroma.. https://goo.gl/maps/a9d1SPH7Rwn ... a evo i jedne atraktivne fotke aerodroma, kojih imaš puno, kao i videa, na netu.. pa eto, ako te zanima tako nešto.. 
 

Attachments

  • AerodromCourchevel.jpeg
    AerodromCourchevel.jpeg
    895.5 KB · Views: 351
takvih aerodroma ima još po Francuskim alpama - jedan je u Alp `d Huezu, i jedan ako se ne varam u LEs deux Alpes
 
Evo jedan putopis u nastajanju..

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/116743-maroko-za-po%C4%8Detnike/
 
prijevoz.hr said:
inače, na tom području oko chamonixa (žičara mi je također već odavno na must see listi) je i jedan od deset najopasnijih aerodroma na svijetu, Courchevel.. koji je doslovno na rubu planine.. to ću svakako otići vidjeti kad budem u chamonixu..
ovo ti je ruta od chamonixa do aerodroma.. https://goo.gl/maps/a9d1SPH7Rwn ... a evo i jedne atraktivne fotke aerodroma, kojih imaš puno, kao i videa, na netu.. pa eto, ako te zanima tako nešto..
SM Blade said:
takvih aerodroma ima još po Francuskim alpama - jedan je u Alp `d Huezu, i jedan ako se ne varam u LEs deux Alpes

Vrrlo zanimljivo (y)
 
Presao sam i alpe i dolomite,kai i azurnu obalu.
Racunaj na tim putevima 250-300 km dnevno...ako ih zelis vidjeti i dozivjeti.
Ja bi put do maroka sveo na trajakt do tamo od Genove,a nazad gassssssss