Padobranska obuka

Ma sranja se događaju  http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/orahovica-padobranac-poginuo-udarivsi-o-tlo-u-punoj-brzini.html

ali kao i u svakom sportu , samo tu to uvijek djeluje šokirajuče zato kaj si i sam možeš predpostavit na kaj ličiš i imaš ''relativno ''puno vremena za razmišljanje dok padaš , a majmun od padobrana ti se nije otvoril.Al koliko to dugo traje toliko kad lupiš traje kratko, dok je kod drugih sporova to većinom obrnuto. A za ovog dečka iz Smb-a znam i vele da je doživio srčani od straha, kad mu se padobran zapetljao , ali otom potom
 
Sve što je nabrojano u ovoj temi je isključivo greška padobrancaca.

Naravno da se sve greške plaćaju, ali padobranstvo je daleko sigurniji sport no što mnogi misle (y)
 
Pre jaki nste  :LOL: , od zubiju do smrtnih slucajeva
Svi pričate o 2-3 smrtna slučaja (ja znam za 2) i govorite kako je to opasan sport. Većina vas vozi motore, a to je bar 4 puta opasnije nego skakanje sa padobranom. Umisto da pitate nešto suvislo, ili barem di bi mogli doc pogledat i kada, vi raspravljate o glupostima.

Ninja said:
Jako rado no jos su mi friške slike kad je cura u Lučkom aterirala na rotirajucu elisu upaljenog aviona u zoni doskoka :( a i sjecam se decka iz Samobora kojem se na prvom skoku na tecaju nije otvorio padobran....



Prvi i posljednji samostalni skok

Nisam baš najbolje upućen u priču sa tom curom, ali sam čuo da je taj avion bio upaljen minimum 300m od mjesta gdje je ona "trebala" sletit PONAVLJAM, nisam upućen i tako sam čuo. Šta se tiče momka, šta sad? oćemo svi prestat skakat radi toga, oćeš ti prestat vozit motor kad čuješ da je neko poginuo?

kiki.o said:
I mene zanima o kojem se slučaju radi? :misli:

I mene jer znam za tu curu i za momka lani u Vukovar, neznam za tog trećeg

Sasa 999 said:
Znao sam tog dečka iz grada..prvi samostalni skok,normalno je otvorio glavni padobran,ali su se sajle-uže zapetljale,ulovila ga panika,nije otkopčao glavni padobran,nego je odmah aktivirao i pomoćni,pa se i taj pomoćni zapetljao u glavni..uglavnom koma..

Koma, slažem se, ali očito njegova greška

ljacmi said:
Ma sranja se događaju  http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/orahovica-padobranac-poginuo-udarivsi-o-tlo-u-punoj-brzini.html

ali kao i u svakom sportu , samo tu to uvijek djeluje šokirajuče zato kaj si i sam možeš predpostavit na kaj ličiš i imaš ''relativno ''puno vremena za razmišljanje dok padaš , a majmun od padobrana ti se nije otvoril.Al koliko to dugo traje toliko kad lupiš traje kratko, dok je kod drugih sporova to većinom obrnuto. A za ovog dečka iz Smb-a znam i vele da je doživio srčani od straha, kad mu se padobran zapetljao , ali otom potom

Teško, prošao je liječnički, a do prije par godina je EKG bio obavezan


Ljudi, razumite jednu stvar. Padobranstvo je specifično jer si od prvog skoka sam sa sobom, i ako ti se šta desi SAM si kriv. Prođeš liječnički, prođeš rigorozne ispite (pismene i usmene) praktično te se obuči. Ti si spreman i nema straha, Tribaš biti smiren, koncentriran i odraditi ono šta se traži od tebe. Tada nema greške pa i ako dođe do otkaza glavnog padobrana jer si obučen za tu situaciju.
Iz mog iskustva najviše problema su uvik imali oni koji su tokom obuke "znali sve" i "to si nam već reka 100 puta, pa nismo glupi", sa onima koji su pozorno slušali i pitali prava pitanja nikad nije bilo problema. Ali na 10 normalnih dolazi i bar jedna budala.
 
kiki.o said:
Sve što je nabrojano u ovoj temi je isključivo greška padobrancaca.

Naravno da se sve greške plaćaju, ali padobranstvo je daleko sigurniji sport no što mnogi misle (y)

(y)
 
strasilo said:
Promjene tlakova su daleko veće kod ronilaca nego kod padobranaca (pilota, paraglajdera i inih ostalih... )

Za svakih 10 metara dubine tlak raste za 1 bar, a za svaki kilometar visine tlak pada za 0,1 bar (do određene visine, onda naglo počinje padati)... razlika je i više nego očita..  (y)

A te šeme sa zubima su malo prerazvikane i vuku korjene iz JNA za ratne vojne pilote za koje su imali extremne za obuku ... (pokojni dida mi je bio probni vojni pilot)....

Tako da ako imaš koji pokvareni zub, slobodno možeš skakati iz aviona... (sa ili bez padobrana  :LOL: )

Ronjenje sam naveo jer je najbliži primjer, a ljudi su upućeniji u ronjenje nego u padobranstvo
 
Shepa said:
A tek u knjigama Andy McNaba  :mrgreen:... kod HALO/HAHO skokova može doć i do eksplozije zuba/vilice.

Sad... koliko ima istine u tome, ne bih zna, niti provjerava.  :mrgreen:
HALO/HAHO skok se izvodi sa bocama, poveznica sa ronjenjem  (y)
 
vuki ak se sjecam i prosle godine su bili slicni komentari...lijepo od tebe da se trudis ,ali nije vrijedno tu  :wink:
 
crobiker1 said:
vuki ak se sjecam i prosle godine su bili slicni komentari...lijepo od tebe da se trudis ,ali nije vrijedno tu  :wink:

Hvala
Ma znam ja da je to borba sa vjetrenjačama nego me povuku za jezik, odma na najcrnje.
 
tim više, meni zanimljivije...  (y) (y)

ako se financijski saberem, vrlo vjerovatno će me vidjeti badobran ispod sebe....  :mrgreen: :mrgreen:

a ovo ja zovem "mrtav ladan" ....  (y)

http://www.youtube.com/watch?v=N65ALqiBW_o
 
strasilo said:
tim više, meni zanimljivije...  (y) (y)

ako se financijski saberem, vrlo vjerovatno će me vidjeti badobran ispod sebe....  :mrgreen: :mrgreen:

a ovo ja zovem "mrtav ladan" ....  (y)

http://www.youtube.com/watch?v=N65ALqiBW_o

tema je padobranstvo, ovo tvoje je paraglider
 
Što se tiče cure, počivala u miru, al samo da dodam jos ovo, ona je pala na avion koji je radio probu motora, daleko od mejsta gdje je trebala sletiti, a s tla joj su joj instruktori davali uputstva preko jednosmjerne radio stanice(na prsima) na koja ona nije reagirala, i jednostvno nije imala sreće da padne na livadu nego na propeler motora.

Vuki, kad vam uopće kreće obuka?

Pohvalno je vidjeti da je cijena obuke i dalje vrlo pristupacna  (y)
 
kiki.o said:
Što se tiče cure, počivala u miru, al samo da dodam jos ovo, ona je pala na avion koji je radio probu motora, daleko od mejsta gdje je trebala sletiti, a s tla joj su joj instruktori davali uputstva preko jednosmjerne radio stanice(na prsima) na koja ona nije reagirala, i jednostvno nije imala sreće da padne na livadu nego na propeler motora.

Vuki, kad vam uopće kreće obuka?

Pohvalno je vidjeti da je cijena obuke i dalje vrlo pristupacna  (y)

Krenit cemo sa teorijom kroz prvi misec, kako bi je završili do trećeg miseca da smo spremni čim vrime dozvoli za skokove.
 
vuki_750 said:
Ma kaaaaaaaaaaaakviiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, nebudi lud, paraglideri spadaju pod pilote, a padobranci su padobranci.
Jeli ti znas uopće koja je naaaaaaaaaaaaajbitnija razlika između pilota i padobranaca?
samo padobranci znaju zašto ptice pjevaju  :wink:
htjedoh pitat: sa kojim tipom padobrana se skače?, visina skoka?, ima li zadrške il je otvaranje u struji aviona?  :misli:

koliko traje tečaj, polaganje....uglavnom od početka svega do skoka? i jel puši to kaj sam padobransku obuku odavno završio i napravio prve skokove i imam iz vojske zvanje vojnog padobranca...il sve ispočetka????  :neznam:
 
moj frend je išao na tečaj u ZG, platio, došao na lječnički .......ma ti imaš naočale = nemože ........vrati se na tečaj i pita : pa zašto mi odmah niste rekli da nemože s naočalama  :shock: :x :palacdolje:

tečaj možeš odslušati i s naočalama, ali skakati nemožeš
 
poco loco said:
samo padobranci znaju zašto ptice pjevaju  :wink:
htjedoh pitat: sa kojim tipom padobrana se skače?, visina skoka?, ima li zadrške il je otvaranje u struji aviona?  :misli:

koliko traje tečaj, polaganje....uglavnom od početka svega do skoka? i jel puši to kaj sam padobransku obuku odavno završio i napravio prve skokove i imam iz vojske zvanje vojnog padobranca...il sve ispočetka????  :neznam:

Tečaj traje par tjedana, uglavnom u dane vikenda, tj kada se ljudi između sebe dogovore, jer je nastavnik u mirovini pa može kad god se ljudi dogovore, računaj jedno cca 2 miseca. skače se sa padobranom tipa "Krilo" a prvi skokovi na gurtnu. Ako nemaš Dozvolu padobranca ili je nikad nisi položio trebao bi sve iznova,
skala said:
moj frend je išao na tečaj u ZG, platio, došao na lječnički .......ma ti imaš naočale = nemože ........vrati se na tečaj i pita : pa zašto mi odmah niste rekli da nemože s naočalama  :shock: :x :palacdolje:

tečaj možeš odslušati i s naočalama, ali skakati nemožeš
Taj je morao imat ili jebenu dioptriju ili laže, jer mi imamo jednog početnika koji nosi naočale, a u liječničkoj svjedožbi mu piše "sposoban sa ograničenjem"  radi naočala. Nabavili smo mu velike brile pod koje mogu stat očale i nema problema.
 
Može li padobranac skakat u ronilačkom odijelu direktno u more pa iz visina u dubine? :misli: :mrgreen:
 
strasilo said:
Promjene tlakova su daleko veće kod ronilaca nego kod padobranaca (pilota, paraglajdera i inih ostalih... )

Za svakih 10 metara dubine tlak raste za 1 bar, a za svaki kilometar visine tlak pada za 0,1 bar (do određene visine, onda naglo počinje padati)... razlika je i više nego očita..  (y)

A te šeme sa zubima su malo prerazvikane i vuku korjene iz JNA za ratne vojne pilote za koje su imali extremne za obuku ... (pokojni dida mi je bio probni vojni pilot)....

Tako da ako imaš koji pokvareni zub, slobodno možeš skakati iz aviona... (sa ili bez padobrana  :LOL: )
U pravu si Straš a kako imam zapisanih 39 skokova(bez onih koji se nisu pisali jer nije bilo potrebe u nekim čudnim uvjetima a ni ne znam koliko ih je bilo niti je važno) sa dva
puta prođenom obukom više mi nije do skakanja iako je to sad IN kao i sve drugo - ipak onih 39 službenih su imali svoju draž pa ako netko voli nek proba - jednom se živi..
 
    ...po čemu je skakanje padobranom opasnije od vožnje na novom R-u sa netom položenim vozačkim?

      I ne zaboravite najbitnije: druženje koje je sigurno zanimljivije od prepričavanja lovačkih racerrrskih bajki...
 
OldBoy said:
    ...po čemu je skakanje padobranom opasnije od vožnje na novom R-u sa netom položenim vozačkim?

      I ne zaboravite najbitnije: druženje koje je sigurno zanimljivije od prepričavanja lovačkih racerrrskih bajki...
Po ničemu. (y)

I upravo tako, to druženje i zajebancija je ono najvažnije, što u zraku, što na tlu  (y)
Zog said:
Može li padobranac skakat u ronilačkom odijelu direktno u more pa iz visina u dubine? :misli: :mrgreen:

Moze jednom  :mrgreen: