Pitanje: preko Tatra do Helsinkia 2014.

Tealc

Member
Pozdravljeni!

evo ljetos (kraj 6. ili 7. mjesec) se spremam okrznuti konačno i Baltik malo  :021:
Pretraživao sam forum i čitao teme od nove godine, ali nikaj opširno ne piše od Poljske prema Helsinkiju. Svi se nekak koncentrirate na Švedsku i Norvešku  :(

Trenutno ruta još nije gotova (planira se trasa) pa nema smisla kartu stavljat kad to nije to. A otprilike glasi:

1. dan do Krakowa gdje imamo osigurano spavanje. Pošto smo na granici sa Madžarskom i ako krenemo ujutro trebalo bi ići. Kroz HU jurimo uz Balaton prema Tatrima. Želja je prije zalijeganja u Krakowu pogledati Auschwitz i rudnik soli, ali bu to bilo teško izvedivo.
2. dan bi se trebalo domoći Litve istočno od Varšave kroz Kaunas
3. dan iz Litve kroz Rigu do Tallina. Vrlo vjerovatno i u Tallinu imamo smještaj (čekam potvrdu)
4. dan statika i brod za Helsinki, možda i trajektom sa motorima.
5., 6. i 7. dan povratak sličnom rutom, uz eventualno skretanje u Bjelorusiju i Ukrajinu (ovisno o razvoju trenutne situacije). Za sad otvoreno skroz...

Ako je tko išao rutom, molim za impresije, preporuke i upozorenja... recimo spavanje u Litvi oko Kaunasa sigurno i jeftino ako netko zna... kaj obvezno pogledat... cijena povoljnog trajekta Tallin-Helsinki i tak... uštedite mi nekaj vremena :)

Za policiju i brzinu znam, pogotovo Poljska, Estonija i Finska ;-)
 
Ovo pod 1 teško, bili na dočeku Nove Godine, za rudnik soli ti treba cca 3 sata sa vodićem, a za Auswitz isto cca 3 sata s time da imaš još i Birkenau koji je cca 2 km od Auswitza. Ak si već tam prođirajte kroz stari centar - jako je lijep. Za to sve ti treba min. jedan dan.
 
ja sam išao tom rutom i za prvo si videl odgovor i sa time se slažem neizvedivo je,

2. Krakow Kaunas ti je oko 700km što nije malo, u Varšavu radi toga nismo ulazili nego peglali dalje, u Kaunasu nismo mogli naći spavanje 2h došli smo jako kasno i vratili se na stari trg tam smo najprije pitali ali nam bilo preskupo. Motori su stajali pred recepcijom jednu noć i sve je bilo ok. Pogledaš taj stari trg i to je to nismo imali više vremena, ja bi rađe do Vilniusa puno je lijepši grad al eto nismo. Kad perete za Rigu svratite u Šiauliai neobično brdo-groblje križeva, U Rigi smo spavali u ruskom hotelu sa dvorištem, ulaz zatvoren a okolica dvorišta dupla bodljikava žica, niti jedan motor nismo vidjeli vani nego u čuvanim parkiralištima a čuva striček sa pištoljem :D , Riga ima stari dio grada jako zanimljiv i bogat noćni život, u Tallinu spavali gotovo u luci, motori vani pod kamerama, definitivno treba navečer izaći u stari dio grada, klopa izvrsna a tek vodka u restoranu Trojka  :LOL: tražiš tradicionalno ispijanje i posle je dupe zaljepljeno za stolac  :mrgreen: Helsinki motori u HR ambasadi i pješke obišli katedralu i bližu okolicu dali su nam turistički plan. Uglavnom malo ti je to dana za razgledavanje pogotovo ak hoćete još vidjeti Bjelorusiju, Ukrainu. No pitanje hoćete li natući kilometre ili nešto vidjeti kad ste već gore. E da nadomak Vilniusa imaš i preljepi dvorac..., gore možete i u ful turistički otok Saaremaa pa do Kuressaarea opet krasan dvorac no pazi na tom otoku onda nije bilo benzinske na glavnoj cesti nego trebaš malo skrenut u okolna sela no nije problem ako te netko na to upozorio. Uglavnom ne jedu motoriste a čuvati se trebaš gdje god išao mi nismo imali nikakvih neugodnih situacija ali smo u Latvi bili upozoreni da čuvamo novčanike no to trebaš i u Beču. možda se dosta toga promjenilo a ja sam bio 2007g.
sory malo sam se raspisao, samo gass nema straha i ja bi opet gore  (y)  http://www.motopuls.com/index.php/putopisi-35562/putopisi/242-putopisi/2454-skandinavija-objavljeno-2009-g-u-br-95-moto-pulsa.html
 
Planirali smo tu rutu za 8 mjesec ali smo odustali radi ovog u ukrajini iako vjerujem da će se do tada smiriti...

Za Bjelorusiju treba VIZA i čujem da su ljudi negostoljubivi

Plan je promijenjen- idemo u Maroko
 
marko29 said:
Ovo pod 1 teško, bili na dočeku Nove Godine, za rudnik soli ti treba cca 3 sata sa vodićem, a za Auswitz isto cca 3 sata s time da imaš još i Birkenau koji je cca 2 km od Auswitza. Ak si već tam prođirajte kroz stari centar - jako je lijep. Za to sve ti treba min. jedan dan.

Je znam, tako smo nekako i razgovarali, da ćemo sa vodičima pogledati jednom drugom zgodom (recimo vikend putovanje)...
Krivo sam se izrazio, nismo ni mislili ulazit. Eventualno pogledat zdanje ako stignemo u neko normalno vrijeme.
 
mali_bandit said:
ja sam išao tom rutom i za prvo si videl odgovor i sa time se slažem neizvedivo je,

Je, kao što napisah... ali i krivo sam se izrazio, nebi ulazili samo pogledali mjesto. Obilaske bi ostavili za neki drugi put.

mali_bandit said:
2. Krakow Kaunas ti je oko 700km što nije malo, u Varšavu radi toga nismo ulazili nego peglali dalje, u Kaunasu nismo mogli naći spavanje 2h došli smo jako kasno i vratili se na stari trg tam smo najprije pitali ali nam bilo preskupo. Motori su stajali pred recepcijom jednu noć i sve je bilo ok. Pogledaš taj stari trg i to je to nismo imali više vremena, ja bi rađe do Vilniusa puno je lijepši grad al eto nismo.

Da znam, opet kažem potegnut do Kaunasa bi bilo idealno. Možda nam i uspije... peglao sam i preko 800km dnevno (doduše na istoku gdje voziš kak hočeš). Bez problema se na turama prebaci 600-700. To bi možda ti mogao utvrditi jer si prolazio tamo. Zaboravih reči bitno (ali i moje zlatno pravilo) - NEMA AUTOCESTE  (y)
Varšavu planiramo isto kao i vi "okrznuti", mislim općenito sam na putovanjima počeo izbjegavat velike gradove po ruti jer zgubiš 2 sata samo tako i u "roku keks". Taj Vilnius je malo istočnije van rute, ali koliko gledam po slikama imaš pravo. Jedino tih 50-tak km više...znaš i sam kako to na kraju dana zna biti škakljivo za speglat...

mali_bandit said:
Kad perete za Rigu svratite u Šiauliai neobično brdo-groblje križeva, U Rigi smo spavali u ruskom hotelu sa dvorištem, ulaz zatvoren a okolica dvorišta dupla bodljikava žica, niti jedan motor nismo vidjeli vani nego u čuvanim parkiralištima a čuva striček sa pištoljem :D , Riga ima stari dio grada jako zanimljiv i bogat noćni život, u Tallinu spavali gotovo u luci, motori vani pod kamerama, definitivno treba navečer izaći u stari dio grada, klopa izvrsna a tek vodka u restoranu Trojka  :LOL: tražiš tradicionalno ispijanje i posle je dupe zaljepljeno za stolac  :mrgreen:

E takve interesantne stvarčice volim  :mrgreen:. Planirali smo istočnom cestom, ali bumo pogledali, pogotovo ako se drugi dan dokopamo Kaunasa ili Vilniusa kojeg si preporučio. Onda imamo vremena i za Rigu jer je do Talina 'samo' 500 i kusur km  :mrgreen:. Spavati planiramo u Tallinu, ak ne piše u putopisu (moram pročitat) slobodno mi pošalji nekaj (ime, adresu). Riješavamo tamo spavanje preko poznanstava, ali nije definitivno.

mali_bandit said:
Helsinki motori u HR ambasadi i pješke obišli katedralu i bližu okolicu dali su nam turistički plan. Uglavnom malo ti je to dana za razgledavanje pogotovo ak hoćete još vidjeti Bjelorusiju, Ukrainu. No pitanje hoćete li natući kilometre ili nešto vidjeti kad ste već gore.

Helsinki moramo vidjeti dal idemo pehaka ili vučemo i kobile. Kolko ste dali za trajekt?
A slušaj, godišnji je teško dobiti (meni) i onda obično imam 5-6 dana da zapalim nekam. Ak sam u 5 dana prošao cijele Alpe, i stigao do Konstante i natrag, bude ovo moralo ići u 7 dana. Pravilo je uvijek da se vidi nešto i osjeti zemlja, ali ne mislim ulazit u svaki grad ili monument na putu. To bum u penziji razgledaval katedrale i dvorce  8)
Evo kak to ja odradim npr: http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,226660.0.html, http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,231791.0.html, http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,238037.0.html
Na papiru izgleda da je ho-ruk, ali jok...  (y)

mali_bandit said:
E da nadomak Vilniusa imaš i preljepi dvorac..., gore možete i u ful turistički otok Saaremaa pa do Kuressaarea opet krasan dvorac no pazi na tom otoku onda nije bilo benzinske na glavnoj cesti nego trebaš malo skrenut u okolna sela no nije problem ako te netko na to upozorio.

E tooo.. takve avanture volim!  :0648:

mali_bandit said:
Uglavnom ne jedu motoriste a čuvati se trebaš gdje god išao mi nismo imali nikakvih neugodnih situacija ali smo u Latvi bili upozoreni da čuvamo novčanike no to trebaš i u Beču. možda se dosta toga promjenilo a ja sam bio 2007g.
sory malo sam se raspisao, samo gass nema straha i ja bi opet gore  (y)  http://www.motopuls.com/index.php/putopisi-35562/putopisi/242-putopisi/2454-skandinavija-objavljeno-2009-g-u-br-95-moto-pulsa.html

Super, meni odgovara kaj si se raspisao. Za novčanike več godinama imam onu foru sa 2 komada, iako mi (na sreću) nikad nije trebalo da demonstriram. Kak i veliš, na novčanik moraš paziti i ak ideš na sladoled u svoj grad. Takvo je vrijeme  :palacdolje:

Bum pročital putopis, pa ak bu kakvih pitanja pitam...
 
mojzzr1400 said:
Planirali smo tu rutu za 8 mjesec ali smo odustali radi ovog u ukrajini iako vjerujem da će se do tada smiriti...
Za Bjelorusiju treba VIZA i čujem da su ljudi negostoljubivi
Plan je promijenjen- idemo u Maroko

Ako se predomislite, javite. Ukraina se mora smiriti, inače ne samo radi puta nego općenito... jao si ga svima nama....
Za Bjelorusiju da, upravo sam provjerio. Ukraina je ukinuta prošle godine.

He he, nama je plan A bio isti kontinent, samo sa druge strane - Tunis. Prvi razlog odustajanja je bilo vrijeme (previše dana) plus to da ga deru s tim trajektima da bi mi jeftinije bilo motorom iz Maroka do Tunisa...  :jesus:
Ali bude i to došlo na red jer Španija mi je još uvijek bijela na moto-karti...
 
koliko se sjećam mi smo imali malih problema kod jutarnjeg kretanja a i zaokružili smo Krakow pri odlasku  :mrgreen:
Do Vilniusa možeš to odvoziti. E da na Saareemi imaš i mjesto gdje je lupil meteor i napravil poveći krater, zgodno za vidjeti te rupetine a tam smo probali pivo iz domaće proizvodnje ko mlekeco bjelo (y)
po tvojim putopisima vidim da ste dosta na gasu pa bu tak i ovaj put, nećete baš stići puno obilaziti ali ok nismo svi isti, kad složiš neku okvirnu rutu bum ti napisal kaj ima usput pa se prilagodiš a već i ovo što sam ti rekao dosta je za tak nažalost malo dana. Oni gore imaju problema sa Rusima tak su nam bar rekli i sasvim slučajno smo završili u defileu i otišli na moto susret popit pivu. Podatak da nema van sa susreta na motoru ako ne pokažeš prometnu sve ti govori. Nažalost cijena trajekta se više ne sjećam ali ako idete pješice tada i pješke sve iz luke u Helsinkiu možete obaviti. A trajekt ide ko blesav vjeruj ;)
 
Drug, hvala ti na savjetima!

Na gasu smo/sam uvijek kada prvi put idemo u zemlju i flertujemo s njom  :D. Makar, znaš i sam da se stoji svako malo na takvom putu.
Detaljnije obilaženje ostavljam za slučaj kad idem sa suprugom (onda nesmem ni pomisliti na više od 500km dnevno).

Malo smo prilagodili rutu, skrenuli za Vilnius i možda skroz zaobiđemo Kaunas. Saareema bu nam bil preveliki zalogaj, odnosno imamo premalo vremena. Rađe bumo taj dan potrošili u Tallinu i Helsinkiju, a lovu koju uštedimo od otoka zajeli i zalili  (y)
Saareema bu ostala za neko buduće dvotjedno gmizanje po Baltiku iako bi to mjesto pada rado vidio (za pravi kamen s neba treba u Namibiu otić)...

Evo ti pripremna ruta pa vidi ako se sjetiš čega po putu:
DAN1,
DAN2,
DAN3

Pročitao sam putopis jučer navečer. Odlično! Vidim da ste imali puno više vremena nego mi. Onak čitajući, prisjetio sam se da sam to već čitao odavno  :shock:
BTW imam par pitanja ak buš imal volje:
- Di je Sky club caffe, skretanje prema Gyoru iz smjera ...
- Kaunas, se sječaš možda imena hotela ako ne zapalimo prema Vilniusu
- Helsinki.. na koji gumb ste pozvonili na kraju da se netko javi  :mrgreen:
 
je imali smo više vremena pa malo više toga obišli
a jedan dan na brodu da ne spominjem to je bilo neprocjenjivo iskustvo :D

čim ulovim vremena bum ti to iskopal  (y)
 
bborio said:
idem ja sa ženom 17.06 tim putem. jedino nećemo praviti 700-800 km dnevno nego duplo manje....plan je 3650 km za 11 dana...

Ahoj! E da je nama 11 dana...uff  :misli:
Žena ne putuje s menom od 2011. radi klinci, a i neznam kak bum se uopće priviknuo natrag na "samo" 400-500 km dnevno  :evil:

Posao i kratki godišnji (onaj drugi dio dva tjedna koristim sa ženom i djecom) nas nažalost tjera da zgazimo 4000km u 7 dana, s time da bi 1 dan htjeli biti stacionarni u Tallin/Helsinki  8)
Nešto mi kalkulacije govore da bi se mogli sresti u Tatrima ili Krakowu, jer već prvi dan planiramo noćenje u Krakowu.

Imate kakav plan puta? Imam neke natuknice sa mjestima koje se mogu vidjeti uz našu rutu i nemam niš protiv da podjelimo na google documents, samo mi u privatne poruke pošalji gmail.

Evo prva tri dana:
1 - https://goo.gl/maps/sr6SO
2 - https://goo.gl/maps/uOeT1
3 - https://goo.gl/maps/iwXrk
Nije 700-800km ništa za naše guzice ako se ne zadržimo negdje na planiranim mjestima predugo. Ionako se idemo odvoziti do Finske, a ne kampirati po bircevima.
Ova Saareema me vuče strašno, al bojim se da bumo bili izgubili jedan dan odmora u Finskoj ako odemo pogledati rupčugu u zemlji od meteora.
 
Mala opaska, ne znam ako ste već bili tam, ali za rudnike soli računajte da je 17:30 zadnje sigurno vrijeme da ima još obilazaka taj dan i da budete 2,5 sata pješačili na najkraćoj "turističkoj" ruti. Ostale (pilgrim i miners) rute imaju polazak s druge lokacije tak da tražite ovo:

stock-footage-wieliczka-salt-mine-danilowicz-shaft-poland.jpg


(y)
 
Skripter said:
Mala opaska, ne znam ako ste već bili tam, ali za rudnike soli računajte da je 17:30 zadnje sigurno vrijeme da ima još obilazaka taj dan i da budete 2,5 sata pješačili na najkraćoj "turističkoj" ruti. Ostale (pilgrim i miners) rute imaju polazak s druge lokacije tak da tražite ovo:

Hvala, ali polako smo otpisali to za buduće "obiteljske" posjete Krakowu. Posjetit ćemo, ali nećemo ulaziti.
Ruku na srce trebamo odvoziti 700km preko Madžarske i Tatri, tako da ne vjerujem da ćemo se ubijati prvi dan još i sa pješačenjem radi rudnika soli...  (y)
 
Tealc said:
Zašto mijenjati? Na povratku, 5. dan smo ionako tamo "uz obalu" na potezu Tallin - Riga - Kaunas.

Super! Hvala. Povratak još "skiciram" ali budem ovo uvrstio.

zato kaj nisam vidio 5-ti dan povratka  :mrgreen:

no gore sam ti dosta toga napisao, jedva čekam da se vratiš da vidim kaj se gore promjenilo  (y)
 
E tak... došli smo do Krakowa, ostali jen dan, okrenuli motore i prema vedrijoj karti Europe. Put nas je odveo u Transilvaniju (opet)  :mrgreen:

Dotakli smo Slovačku, prošli Mađarsku tavicu  :sad: sve naokolo 3 puta, Slovačku i Tatre dva put bježeći od kiše, Transfagarašan i Transalpina ponovili gradivo i nakon ukupno 6 dana i 3000km... za sjeban put u Finsku i neplanirano lutanje istočnom Europom ispalo je super!!!

Finsku smo prekrižili nakon razgovora sa talijanskim parom koji do i sa Nordkappa putuje tri tjedna po kiši, svaki dan...  :misli:

Putopis u nekoj drugoj temi, tu je off topic  :cool: