podmazivanje lanca

Uglavnom lanac se podmaziva svakih 700km, a ako se motor vozi u tezim vremenskim uvjetima tipa kisa, snjeg, blato ili peres motor svaki drugi dan onda jos cesce.. Takodjer je preporucljivo lanac namazat prije nekog duljeg puta. Ako se drzis gore navedenog nebi trebao imat problema bez obzira koji proizvod da koristis namjenjen za tu svrhu..
 
Hvala Andreas.
A kada ga treba prati. Mislim treba li staru mast skidati? Ako da, kako? Imaju neka sredstva? I koja marka/ tip je najbolji za koristiti?

Frula
 
Ja sam počeo korisiti PROFI DRY LUBE. Nabavio sam ga preko Luisa. Kupio sam ga baš iz razloga maštenja odnosno čišćenja felge i ostalih dijlova koji budu uprskani sa mašću sa lanaca.
To je sredstvo na bazi teflona koji je u spreyu i mješano je sa alkoholom koji ispari odmah nakon špricanja lanca. Napravio sam nekih 100 km sa tako podmazanim lancem i mogu reći da se na njega ne hvata apsolutno ništa, pa čak ni prašina.
Inače ako koristiš klasični sprey za lanac, najbolje ti je da ga čistiš sa sredstvom za čišćenje istog proizvođača. Imaš npr. Shell Advance sprey za lanac i Shell Advance sredstvo za pranje motocikala.
 
Ja korist DID sprej i podmazujem lanac svakih 800-900 km osim ako vozim po kisi ili ga operem onda ga odmah nakon toga posprejam.Sprej je tako dobar da uopce nista ne leti sa lanca, eventualno tu i tamo koja tockica.
Cjena spreja je 18 eura, znam da je skuplji nego ostali ali jako sam zadovoljan i ne mislim ga mjenjati.
 
Moje iskustvo je Motul silikonski spray za mazanje lanca , a perem ga faminom i toplom vodom pod priskom.To radim na svakih 300 km
 
Usudit ću se dati odgovor i nazvat ga iskusnim i reći ti da ovi prijašnji i nisu baš najtočniji...
Dakle, u ničemu ne valja pretjerivat pa tako ni u podmazivanju lanca...podmazivanje svakih 300 km je smješno...
Lanac se podmazuje svakih 800-1000 km, zavisno od vožnje.Nakon podmazivanja je važno ostaviti neko vrijeme da se sprej slegne na lancu jer u suprotnom će ti lanac sav sprej koji si našpricao porazbacat sa sebe.
Što se čišćenja tiče, ja imam Silkolenov sprej za odmašćivanje lanaca (Ketten reiniger se zove) i s njim se pošprica lanac prije podmazivanja i pusti se tako neko vrijeme i sve zmazano s lanca praktički samo otpadne dolje, poslije ga se samo ispere s vodom.Ali to čišćenje opet nema smisla radit prije svakog podmazivanja, odlično bi bilo svako drugo podmazivanje, makar, ja sam u 21000 km(nakon čega sam promjenio lanac i lančanike)očistio lanac možda 3 puta i ipak je izdržao 21000 km...uz dizanje na zadnji,prenatezanje(jedan ovlašteni serviser mi je prenategnuo lanac,neću spominjat ime - kad sam skužio da je prenašpanat,već je bilo kasno,lanac se neravnomjerno rastegnuo)...
Da rezimiramo, podmazivanje sprejom (Castrol,Silkolene...)svakih 800-1000 km, čišćenje sa nekim spreyom tipa onaj Silkolene ketten reiniger, ako imaš volje prije svakog podmazivanja super, ali sumnjam da ćeš imat...inače više nego dosta svako drugo podmazivanje...
 
Da dodam nešto, najbolje je podmazivati zagrijan lanac, tj. nakon vožnje od najmanje 15-tak minuta, jer su tada svi pokretni dijelovi lanca, zbog zagrijanosti, bolje podmazivi. 8)
Osobno, koristim Silkolene "Pro chain" sprej za lanac jer se jako dobro drži i ne rasipa čak i na velikim brzinama. :!:
 
Imaš na Louisovom CD (iz kataloga 2004) kratki filmić u kojem je fino prikazano kako se čisti i podmazuje lanac. Jest da je reklama za određenog proizvođača ali možeš to i zanemarit.
 
Spominju se samo sprejevi za čišćenje, jedan kompić mi je savjetovao da je za čišćeje lanca dobar i benzin ima li kakvih iskustva s benzinom za ili protiv. :?:
 
Robert S said:
Spominju se samo sprejevi za čišćenje, jedan kompić mi je savjetovao da je za čišćeje lanca dobar i benzin ima li kakvih iskustva s benzinom za ili protiv. :?:

Nisam neki stručnjak za to područje, no imam informacije da je benzin štetan za gumene O-ringove na lancu. Upućeniji tvrde da je za čišćenje lanca dobar kerozin ili eventualno nafta (lož ulje).

Pozdrav
 
Robert S said:
Spominju se samo sprejevi za čišćenje, jedan kompić mi je savjetovao da je za čišćeje lanca dobar i benzin ima li kakvih iskustva s benzinom za ili protiv. :?:

Benzin nikad, skida svu masnoću i ostavlja lanac suh.
Ja osobno čistim lanac svakih cca. 2000-3000km, a podmazujem kad je suh ( cca. 400-600km ). I kad čistim lanac skidam poklopac prednjeg
lančanika i čistim sve ono kamenje i HRPU masti koja se skupi ispod.

Castrolov sintetski sprej koristim već godinama i zadovoljan sam.
Probao sam Shell (ne znam kak se zove) i nije mi nešto.
 
bismarck said:
Robert S said:
Spominju se samo sprejevi za čišćenje, jedan kompić mi je savjetovao da je za čišćeje lanca dobar i benzin ima li kakvih iskustva s benzinom za ili protiv. :?:

Nisam neki stručnjak za to područje, no imam informacije da je benzin štetan za gumene O-ringove na lancu. Upućeniji tvrde da je za čišćenje lanca dobar kerozin ili eventualno nafta (lož ulje).

Pozdrav
ja to s kerozinom... poslje bude cist ko suza (fan-ov motor :mrgreen: )...

i onda ga samo posprejam sa sprejem za lanac (neznam koja marka, neki jeftini)

:wink:
 
Osobno sam isprobao od 1984 naovamo jako puno spreyeva i mogu reći da su jako dobri CASTROL ( novi ), MOTUL i MOTOREX silikonski sprayevi. No sad sam otkrio ( LOUIS ) PROFI CHAIN LUBE i najbolji je do sada ! Za pranje lanca takođe iz LOUISA četka i spray za pranje lanca , može i nafta ! Pozdrav svima ! :mrgreen: