Pranje kožnog odijela u perilici rublja

Tommee

New member
Dakle, kao što naziv teme kaže radi se o pranju u perilici rublja. Ovaj puta ne postavljam pitanja već samo prenosim vlastito iskustvo.  8)
Ako netko smatra da tema ide negdje drugdje ili je nepotrebna neka moderatori slobodno premjeste.  :D





Nakon nekih 30 000 km odijelo se poprilično usmrdilo. Najgore je bilo to što su mjesta poput protektora kod koljena i slični pregibi bili katastrofalni. Nakon vožnje i skidanja odijela mirisi nisu zaista bili više za toleriranje. Budući sam već prao kožne rukavice na taj način odlučio sam ovoga puta riskirati sa nimalo jefinim odijelom. Moralo se oprati kako spada, kad tad. Dakle problem nije bio taj što je odijelo zmazano izvana to se ionako lako riješi. Bakterije i ustajalost iznutra su bili totalno nehigijenski.  :mrgreen:

Prvi korak vađenje svih protektora, leđnoga, u ramenima, koljena i što sve već ima. Nakon toga slijedi potapanje odijela u kadi punoj mlake vode. Ništa dramatično, ionako se smoči kada se vozi po kiši. Problem sa kožom ne leži u tome već je problem sušenje i pucanje kože.

496078a9.jpg




Nakon ove rutinske operacije slijedi temeljito paranje izvana. Kada je odijelo već ionako cijelo mokro puno ga je lakše izvana oprati kako spada nego mrljati nekom krpicom. Gotovo sve što je dobro i za našu kožu prolazi i za ovu obrađenu. Dakle neki blagi sapun za ruke  :mrgreen: je sve što je dovoljno za pranje izvana, prije stavljanja odijela u perilicu rublja.

dbed456c.jpg




Slijedi mukotrpno četkanje nekom mekom četkom kako bi se uklonile sve nakupljene nečistoće i sva gamad koju sam pobio  :mrgreen:

ad03ee94.jpg




Po boji vode odmah je bilo jasno kako je "čisto" sve bilo.  :mrgreen:

f1785977.jpg




Nako što je završeno vanjsko pranje slijedi okretanje odijela naopako kako bi se u perilici dobro oprao najbitniji dio, unutrašnjost odijela.

4fdd11c1.jpg




Odabran je blagi program na perilici sa puno ispiranja, temperatura pranja 40 stupnjeva jer ništa koži ne može biti na toj temperaturi. Koristio se tekući prašak za rublje, bez ikakvih omekšivača ili tko zna čega sve ne, nema potrebe za glupostima da ne oštete kožu, a tekući prašak je sasvim dovoljan da potpuno opere podstavu. Prvo jedan dio odijela pa drugi, nema šanse da bi perilica preživila sve odjednom, preteško je.  :D
Nakon pranja odijelo kao da je tek izašlo iz dućana, o čistoći unutrašnjosti neću niti govoriti.

b8ca9953.jpg




Slijedi jos jedan dosadan dio, a to je mazanje kože kremama kako ne bi ispucala. Prvo treba ostaviti odijelo 24 sata da se suši u prostoriji, postupno i prirodno bez ikakvih dodatnih izvora topline. Dakle nakon pranja, slijedeći dan se kreće sa mazanjem, dok je odijelo još lagano vlažno! Računajte da će odijelo ako ga budete prali van upotrebe biti barem 4 dana, čisto da znate ako imate vožnju isplaniranu.  :mrgreen:

a1f463ba.jpg




Mazati treba zaista obilato. Osobno koritim "specijalizirane" kreme, a ne ove za ruke. Nekima su se sa ovim kremama za ruke pojavile bijele mrlje nakon što bi se krema upila i osušila, drugima pak ne. Bitno je naglasiti da nije dovoljno samo tanko namazati sve ravne površine već doslovno treba uliti losion u sve šavove kako bi se koža tu dobro natopila i ostala mekana inače će tu prvo popucati. Zbog toga je zgodnije za prvo mazanje imati losion koji je rijeđi, a ne kremu. Dakle sa tim ne treba štediti, a koža će tu kremu "popiti" već za desetak minuta.

c5f5af76.jpg




Nakon prvog dana isto ponoviti slijedeći dan, već se osjeti koliko je koža mekana i koliko joj treba kreme. Nakon toga mažem i treći dan i nakon što se sve upije odijelo je spremno. Napomena, za cijeli postupak nije dovoljna samo jedna bočica losiona, odnosno kreme.


Eto to bi bilo to, posla ima za takvu glupost i preko glave.  :hura:
 
Svaka čast na podjeli ovog iskustva (y).,pošto imam zasad novo kožno odijelo još mi takvo pranje ne treba,ali kada dođem do te usmrđene faze :mrgreen: vrijedi znati da se to može riješiti i na ovakav način.,neznam kako bi to riješile kemijske ćistionice možda.,ali svejedno  (y)

e btw.,koliko dođu ti losioni i kreme za kožu?
 
Fali ti zadnji dio pripovjetke: jedan fini oglas u kojem se prodaje kombinezon, nošen dva puta, kao nov. :mrgreen:
 
mate said:
Fali ti zadnji dio pripovjetke: jedan fini oglas u kojem se prodaje kombinezon, nošen dva puta, kao nov. :mrgreen:

Pih nije to meni napeto, ne prodajem  :mrgreen:
 
bullitt said:
Svaka čast na podjeli ovog iskustva (y).,pošto imam zasad novo kožno odijelo još mi takvo pranje ne treba,ali kada dođem do te usmrđene faze :mrgreen: vrijedi znati da se to može riješiti i na ovakav način.,neznam kako bi to riješile kemijske ćistionice možda.,ali svejedno  (y)

e btw.,koliko dođu ti losioni i kreme za kožu?

Losion je 45 kn, a krema 35 kn  :D

Naravno zavisi di kupis, ima tog i jeftinijeg i skupljeg.
 
za mazanje poslje pranja moze se koristiti i losiom - mlijeko za kozni namjestaj kojeg se ima kupiti u svim supermarketima u sprici kao i ona sredstva za ciscenje prozora.
 
Gdje je onaj s foruma koji je prodavao usrana odijela  :LOL:
 
Veoma hrabro  (y)

mate said:
Fali ti zadnji dio pripovjetke: jedan fini oglas u kojem se prodaje kombinezon, nošen dva puta, kao nov. :mrgreen:

I perilica rublja, pod garancijom. Malo skače.
 
Ko ti kriv sta se znojis ko prasac  :jesus: ili se mucis lovit nabrijane T-maxe po cesti pa te znoj oblijeva  :misli:  :mrgreen:  :mrgreen:
 
2 Tommee:
znači prvi put si koristio samo losion a druga 2 puta kremu, ili je sva 3 puta bila kombinacija i losion i krema?!?
koliko ti je na kraju trebalo tih preparata!?
 
goc said:
2 Tommee:
znači prvi put si koristio samo losion a druga 2 puta kremu, ili je sva 3 puta bila kombinacija i losion i krema?!?
koliko ti je na kraju trebalo tih preparata!?

Ma nebitne su kombinacije. Stvar je ovakva, imao sam još malo kreme jer sam ju potrošio na mazanje rukavica nakon što sam ih prao. Otišao sam po kremu al nije bilo neg je bilo losiona pa sam uzeo njega što se pokazalo super. Treba samo paziti da se ne kupe neki losioni za impregnaciju čišćenje ili što već jer treba krema ili losion baš za njegu kože. Dobra stvar sa losionom je što je rijedak pa sam ga jednostavno ulio u sve šavove i preklope kako bi se koža i tamo dobro namazala, odnosno omekšala kako ne bi ispucala. Njega sam koristio dok se nije potrošio. Ali eto pokazalo se da je za to prvo mazanje upotrebljiviji od kreme koja je gušća, iako za kasniju upotrebu mi pak ona izgleda kao kvalitetnije riješenje. Ne mogu to riječima opisati, krema je jednostavno puno "masnija" i kao da kožu pošteno kasnije namaže, dok losion fino i brzo ulazi u kožu.
 
bobo RR said:
Ko ti kriv sta se znojis ko prasac  :jesus: ili se mucis lovit nabrijane T-maxe po cesti pa te znoj oblijeva  :misli:  :mrgreen:  :mrgreen:
samo one kojima je akumulator ok  (y)  :LOL:


2Tommee - jesi probal s Nivea mlijekom za tijelo mazati kozu a nakon toga sredstvom za njegu koze na bazi pcelinjeg voska  :wink:
 
Ja svoje kožne jakne isto mažem Niveom i mogu reči da sam jako zadovoljan.
 
Odijelo stvarno izgleda kao novo  (y)
Svaka čast na trudu, sad smo još nešto novo naučili  :wink:
 
i ja mazem kozu sa niveom ... ali nakon par dana ta krema poprima cudan miris  :?  :mrgreen:

vjerujem da su ovi namjenski preparati puno bolji ...  (y)


nego tomi kad ce ovakav review step by step o pranju kacige u vesmasini  ?    :mrgreen:
 
kaciga se efikasno pere u perilici za sudje  :mrgreen:
 
zaprudanec said:
samo one kojima je akumulator ok  (y)  :LOL:


2Tommee - jesi probal s Nivea mlijekom za tijelo mazati kozu a nakon toga sredstvom za njegu koze na bazi pcelinjeg voska  :wink:

Ona okrugla kutijica na slici je sredstvao za njegu koze na bazi voska. Kremom sam mazao, ali eto, meni je ostajalo bijelo...
 
markookram said:
i ja mazem kozu sa niveom ... ali nakon par dana ta krema poprima cudan miris   :?   :mrgreen:

vjerujem da su ovi namjenski preparati puno bolji ...  (y)


nego tomi kad ce ovakav review step by step o pranju kacige u vesmasini  ?     :mrgreen:

Nece za perilicu rublja, ali jos malo stize vezija pranja u kadi za kacige kojima se dio unutrsanjosti ne moze odvojiti, te pranje rukavica.  :)
 
Tommee said:
Ona okrugla kutijica na slici je sredstvao za njegu koze na bazi voska. Kremom sam mazao, ali eto, meni je ostajalo bijelo...
krema je krema, mlijeko je mlijeko  :wink: jesi li probao mlijekom, NIVEA  :mrgreen: