Predrasuda o motociklistima i priča o Renaultu 19

Quadbiker

New member
Crveno svijetlo na semaforu. Uredno stojim iza Renaulta 19 i udišem miris ispušnih plinova. Dijete na zadnjem sjedalu me promatra. Možda je tek proslavila peti rođendan. Nakon par sekundi zbunjenog pogleda – reakcija. Ni manje ni više nego srednji prst. Pali se zeleno svijetlo i bijeli Renault 19 u trenu se izgubi u mnoštvu sporednih uličica. Još uvijek sam pod dojmom viđenog dok vozim avenijom grada gdje sam novi stanovnik iako mi je to zapravo rodni grad. Nezavidna i nadasve nekulturna dobrodošlica male djevojčice koju uopće ne poznajem još uvijek mi je u glavi. Što dijete može znati o motociklistima. Odgajaju li nju njeni roditelji gajeći u njoj predrasudu o motociklistima? To su zločesti i zli ljudi koji bezrazložno voze brzo i zbog toga nerijetko bivaju kažnjeni padom i brojnim nesrećama sa smrtnim ishodom. Odgovor na ovo pitanje vjerojatno je potvrdan. Razlog zbog kojeg to čine nije jasan, premda se ne mogu oteti dojmu da su se samo uklopili u generalno mišljenje društva u kojem živimo. Zaključili su to onoga trenutka kada su susreli čovjeka koji me upravo prestigao, s nedopuštene strane. Golobradi mladić na neregistriranoj Hondi iz 80tih. Trebam li reći bez zaštitne opreme Zaglušujuća buka je sve što se može čuti u trenucima dok nestaje ispred mene. Susreli su ili njega ili nekoga tko odgovara navedenom opisu i bez potrebe da traže dalje zaključili kako su svi za upravljačem motocikla loši momci (i djevojke) te kako im ne treba dati šansu. Dapače kad god je moguće treba im gestom pokazati da nisu dobrodošli i da ih ne volimo. Generaliziranje ubija one dobre pojedince koje se krivo etiketira raznim epitetima samo zato jer ne voze Renault 19 bijele boje na četiri kotača i uživaju u lažnoj sigurnosti koju pruža ta srednjovječna nakupina francuskog lima. Ne uklapaju se u sliku prosječne balkanske obitelji srednjeg sloja s kraja 90tih. Kreteni smo jer smo se, iako uglavnom pripadamo tom istom srednjem sloju društva, spremni odreći kupnje dnevnih novina naslovljenih prema  razdoblju dana, kako bi, akumulacijom tako prikupljenih kovanica kupili neki rezervni dio za motocikl. Sve što je izvan njihove slike ravno je ludosti i nemam nikakve šanse da dokažem suprotno. A još uvijek nisam ustao sa sjedišta svog četverocikla. Kada ustanem stvari se mogu samo pogoršati i razmišljanja produbiti. Moje sumnje se potvrđuju dok se udaljavam od motora kojeg sam prethodno morao vezati kako bih donekle bio siguran da ću ga pronaći po povratku. Uljudno sam pozdravio stariji bračni par pred ulazom u zgradu gdje mi stanuje prijatelj. Jer sam pomislio kako bi mu to mogli biti susjedi koje je uvijek opisivao kao fine i uljudne. Veselio sam se što sam napokon naišao na nekoga takvog tog dana. Ali nakon pozdrava čujem komentar dok se karakterističnim korakom invalidne osobe udaljavam u smjeru ulaza. Zvučalo je po prilici ovako i bilo je prilično glasno tako da nije bio problem čuti
- Ovaj je motorista?! Žena se obraća mužu
- Vidi kako hoda, sigurno je pao na putu ovamo? Dodaje žena
- Dobro je ako je samo on pao, da nije još koga unesrećio, ti voze brzo…
Tako krivo okarakteriziran po tko zna koji put tog dana ulazim u stan. Otvara očev prijatelj inače zagriženi bajker. Njegov stan vrvi od moto simbola i predstavlja sigurno okruženje za mene, tu predrasudama bilo koje vrste nema mjesta. Pričam doživljeno, a on potvrđuje da je tog uvijek bilo i uvijek će biti dok pokazuje karticu dobrovoljnog davatelja krvi. Pitam se zavjeđuje li čovijek koji spasi tolike živote da ga se smatra luđakom? A krv koju daje bez razlike će se dati svatkom tko je treba. Tada predrasude napokon umiru. Pitam se mora li se dogoditi nesreća da bi se izvukla pouka i sjetim se tada bijelog Renaulta 19.
Pitam se zašto društvo uglavnom negativno doživljava motociklista, dok istodobno moram vezati motocikl kako bih ga zastitio od krađe? Nije li društvo licimjerno. Nitko vas ne voli, a zapravo većina želi biti poput vas i uživati...
Pojedini dijelovi izostavljeni ili naknadno dodani kako bi priča dobila jasnu pouku. Svi bitni dijelovi sustvarno doživljeni događaj
 
Predrasude i ljubomora u ponekom slučaju. Nemoj razbijati glavu.. ja sam naučio živjeti s time!
Evo svako malo mi u selo šalju policiju iako ovdje nikada nevozim brzo (znam da je zbog nas nekolicine motorista jer su mi policajci rekli), proklinju, bacaju mi kamenje po cesti i sl.
Eto ..ja ih zauzvrat uredno pozdravljam (čitaj -budim) grmljavinom svako malo u 3-4 h u noći.. tek toliko da znaju da sam tu  :mrgreen:
 
Nintendo said:
Predrasude i ljubomora u ponekom slučaju. Nemoj razbijati glavu.. ja sam naučio živjeti s time!
Evo svako malo mi u selo šalju policiju iako ovdje nikada nevozim brzo (znam da je zbog nas nekolicine motorista jer su mi policajci rekli), proklinju, bacaju mi kamenje po cesti i sl.
Eto ..ja ih zauzvrat uredno pozdravljam (čitaj -budim) grmljavinom svako malo u 3-4 h u noći.. tek toliko da znaju da sam tu  :mrgreen:
i bas ti si se nasao  odgovoriti na njegovu pricu  :shock:  :LOL:
 
imam susjeda koji je bacao kamenje za klincima na automaticima i apn-cima i zvao policiju ćim bi čuo motor.
uda mu se kćer i eto ti jednog dana zeta na motoru u dvorište..
možda mu je to nejveća kazna..
možda ima boga.  (y)
 
boli te kurac... ja baš obožavam sterati u blokadu motor pokraj lokalnog okupljališta dok babice nose na mljekaru....
 
- tako je,  8)

čovjek previše razmišlja, uzvrati pozdrav s ljubavlju i vozi dalje  :prsti:  :LOL:


             
index.php
 
Ne sekiraj se... Nemogu oni nama koliko mi mozemo njima... I ja ponekad kraj bakica stisnem kvacilo i dernem ga po prekidacu,da vidis kako iz ruku ispadaju grancice kojima se brane od komaraca dok sjede na klupici i razglabaju o tome kako je Milka imala ''infrakt'',a Ruža Sviranjeva se ''šlogirala''... I onda cujem: ''jebo te otac ludi,nije ni čudo kakav si od kog si otpo'' Ima i to svoje čari. Jbg,mi bajkeri smo ugl. zajebanti. Pozdrav. Ne fermam šta drugi misle.
 
confusedbikefan said:
Ne sekiraj se... Nemogu oni nama koliko mi mozemo njima... I ja ponekad kraj bakica stisnem kvacilo i dernem ga po prekidacu,da vidis kako iz ruku ispadaju grancice kojima se brane od komaraca dok sjede na klupici i razglabaju o tome kako je Milka imala ''infrakt'',a Ruža Sviranjeva se ''šlogirala''... I onda cujem: ''jebo te otac ludi,nije ni čudo kakav si od kog si otpo'' Ima i to svoje čari. Jbg,mi bajkeri smo ugl. zajebanti. Pozdrav. Ne fermam šta drugi misle.
Jos da si slucajno punoljetan, i da vozis motor, di bi ti kraj bil...

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2
 
Nintendo said:
Predrasude i ljubomora u ponekom slučaju. Nemoj razbijati glavu.. ja sam naučio živjeti s time!
Evo svako malo mi u selo šalju policiju iako ovdje nikada nevozim brzo (znam da je zbog nas nekolicine motorista jer su mi policajci rekli), proklinju, bacaju mi kamenje po cesti i sl.
Eto ..ja ih zauzvrat uredno pozdravljam (čitaj -budim) grmljavinom svako malo u 3-4 h u noći.. tek toliko da znaju da sam tu  :mrgreen:

... vjerovatno si ti iz dijela priče koju mi motoristi/motociklisti/bikeri ne odobravamo!
... čitaj priču s razumjevanjem i možda iz zadaćnice slijedeći puta dobiješ pozitivnu ocjenu!
 
confusedbikefan said:
Ne sekiraj se... Nemogu oni nama koliko mi mozemo njima... I ja ponekad kraj bakica stisnem kvacilo i dernem ga po prekidacu,da vidis kako iz ruku ispadaju grancice kojima se brane od komaraca dok sjede na klupici i razglabaju o tome kako je Milka imala ''infrakt'',a Ruža Sviranjeva se ''šlogirala''... I onda cujem: ''jebo te otac ludi,nije ni čudo kakav si od kog si otpo'' Ima i to svoje čari. Jbg,mi bajkeri smo ugl. zajebanti. Pozdrav. Ne fermam šta drugi misle.
jadan od kog si otpo


Sented from my iBok juzing Tapatok
 
Fronius said:
Jos da si slucajno punoljetan, i da vozis motor, di bi ti kraj bil...

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2


Objasnio sam vec prije i ponavljam za tebe prijatelju da je profil napravio moj mladji brat,a ja ga preuzeo jer mi se neda prijavljivat,predstavljat i sva ta sranja... Imam 28 godina i zna me osobno jako puno ljudi s ovog foruma...    (y)   



lukylipik said:
... vjerovatno si ti iz dijela priče koju mi motoristi/motociklisti/bikeri ne odobravamo!
... čitaj priču s razumjevanjem i možda iz zadaćnice slijedeći puta dobiješ pozitivnu ocjenu!



Odakle tebi pravo da ti sebe i sebi slicne nazivas "bikerima" i da nekom ne odobravas njegov nacin voznje i dozivljaj voznje motora... Mi ti ne nabijamo na nos to sto se vuces po cesti 120km\h pa tako ni ti nama ne uskracuj nasa zadovoljstva... Po cemu si ti bajker i po kojim okvirima  ti spadas u prave bajkere da nintendu popujes sto da radi? Po tome sto vozis coper? Zajebi radnju...



milanche said:
jadan od kog si otpo


Sented from my iBok juzing Tapatok



Nemas me pravo vredjati... Ni po kojem osnovu...







Svako se vozi na svoj nacin... A slika o motoristima je takva kakva jeste... pogledajte samo na 24 sata kada neko pogine sto ljudi pisu:"i treba,kad divljaju",a u reportazi pise da mu je izletio auto,al nebitno... onda je vozio brzo pa ga vozac auta nije vidio mada je imao 2,3 promila u krvi... To je tako i tako ce i ostati... Zato rekoh i ponavljam: ko ih sve jebe,vozim se kako hocu i boli me racku sto ko misli...
 
pa sta te onda libo racku kad neko ovdje kaze sta misli o tebi, tebi slicnima i vasem nacinu voznje  :misli:
sta mislis na osnovu cega ljudi imaju takvu sliku o motociklistima  :misli:
nhf,samo pitam  (y)
 
loudpipes said:
pa sta te onda libo racku kad neko ovdje kaze sta misli o tebi, tebi slicnima i vasem nacinu voznje  :misli:
sta mislis na osnovu cega ljudi imaju takvu sliku o motociklistima  :misli:
nhf,samo pitam  (y)

Pa smeta mi kad neko sebe smatra "bikerom",a ostale nekom vrstom sminkera ili sto vec samo zato sto su ufrani u copere i takve furke... 

A ovo drugo... ima puno razloga... Neki imaju negativno misljenje jer se prestrave kad im kraj auta proleti neko sa otvorenim auspuhom 200+ na sat pa se govno smrzne u njima,neki imaju negativno misljenje kad vide nekog sa dugom kosom,istetoviranog u koznom odjelu iako se taj isti vozi po ogranicenjima... Razloga ima vise...a glavni razlog je razlicitost... Nemozemo nista generalizirati,ali da je misljenje "civila" negativno,jeste... Kao sto rekoh: odi na 24 sata hr,nadji nesrecu sa motociklom i pogledaj komentare... Covjek nemoz vjerovat da je nekom ustvari drago sto je neko poginuo samo zato sto se vozio na motoru... Komentari tipa: jedan divljak manje na cesti i takva sranja su redovni...
 
confusedbikefan said:
Pa smeta mi kad neko sebe smatra "bikerom",a ostale nekom vrstom sminkera ili sto vec samo zato sto su ufrani u copere i takve furke... 

A ovo drugo... ima puno razloga... Neki imaju negativno misljenje jer se prestrave kad im kraj auta proleti neko sa otvorenim auspuhom 200+ na sat pa se govno smrzne u njima,neki imaju negativno misljenje kad vide nekog sa dugom kosom,istetoviranog u koznom odjelu iako se taj isti vozi po ogranicenjima... Razloga ima vise...a glavni razlog je razlicitost... Nemozemo nista generalizirati,ali da je misljenje "civila" negativno,jeste... Kao sto rekoh: odi na 24 sata hr,nadji nesrecu sa motociklom i pogledaj komentare... Covjek nemoz vjerovat da je nekom ustvari drago sto je neko poginuo samo zato sto se vozio na motoru... Komentari tipa: jedan divljak manje na cesti i takva sranja su redovni...

Glavni razlog i je ova grupa ..... i ekipica koja brije da je bogom dana...

Šta će čovjek pomislit kad neki mulac...proleti sa 200 pokraj njega... i to u naajboljem slučaju na mjestu di je ograničenje 80...
 
Glavni problem je što smo svi skloni donošenju generalnih zaključaka o nekome ili nečemu, bez da realno sagledamo sve razloge zbog čega je nešto takvo kakvim se na prvi pogled čini. Više od svega grozi činjenica što se od rane zivotne dobi u ljude usađuje nagon  kolektivnog ponašanja, odnosno podučavanje o generaliziranju činjenica bez da se najprije sagleda što je u pitanju, a onda donese individualni zaključak o nekome ili nečemu, to onda nerjetko ostaje za cijeli život.
 
hm,ali i ti si donio zakljucke o roditeljima tog djeteta samo na osnovu srednjeg prsta petogodisnjaka  :misli: